Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

aplikacja do zarządzania robotami geodezyjnymi
Awatar użytkownika
Maciej_o2
_____
_____
Posty: 374
Rejestracja: 11 mar 2009, 11:56

Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: Maciej_o2 »

Ave
zakupiłem ostatnio serwer NAS 2 dyskowy i chcę teraz bezboleśnie przenieś ze starego "serwera" wszystkie dane na nowy serwer NAS i dalej tam przechowywać bezpiecznie wszystko i po nowemu wszystko tam archiwizować.
Jest jakaś instrukcja jak to zrobić bezboleśnie?
Pozdrawiam
Andrzej Maciejczek
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: grzes »

Z mojej strony brak jakichkolwiek doswiadczen - ale jesli taki serwer działa jak każdy dysk sieciowy to na pewno mozna zdefiniowac go jako miejsce umieszczania plikow: /viewtopic.php?f=517&p=31783#p31783 (w Geoorganizerze musi być właczona opcja "Narzędzia->Położenie plików dokumentów i skanów -> w katalogach ...")
Sam serwer bazy danych geoorganizera musi działać na komputerze. Jeśli to co wyzej opisane bedzie działać to możemy pomyśleć o dodaniu konfiguracji położenia pliku bazy danych (roboty.geo), bo na razie jest on tworzony i uzywany w katalogu serwera.
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: ariel0-0 »

Popieram. Baza danych, a szczególnie katalogi z dołączanymi dokumentami puchną w miarę zapełniania. Obecnie serwer mam uruchomiony na komputerku PC-stick i chętnie przeniosę katalogi na NAS.
Have a nice day
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: grzes »

To tak jak pisałem wyżej - katalogi z dokumentami już można. A to głownie powoduje puchniecie bazy. Co do pliku bazy trochę jestem sceptycznie nastawiony. Jesli serwer nie bedzie miał bezposredniego dostępu (a tylko przez siec) to mogą być problemy z wydajnością i boję się uszkodzeń spojnosci pliku bazy.
pozdrawiam
grzes
SmartGeoPL
___
___
Posty: 57
Rejestracja: 17 lis 2015, 16:38

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: SmartGeoPL »

Czy jest perspektywa, żeby GeoOrganizer był programem online? Czy są takie plany?
Większość narzędzi z których korzystam w firmie można obsługiwać z każdego komputera (urządzenia mobilnego), a tutaj jesteśmy ograniczeni do biura i jeszcze muszę mieć włączony komputer na którym jest baza.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: grzes »

SmartGeoPL pisze:Czy jest perspektywa, żeby GeoOrganizer był programem online? Czy są takie plany?
Większość narzędzi z których korzystam w firmie można obsługiwać z każdego komputera (urządzenia mobilnego), a tutaj jesteśmy ograniczeni do biura i jeszcze muszę mieć włączony komputer na którym jest baza.
Nie ma takich planów.
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: FaFaL »

SmartGeoPL pisze:Czy jest perspektywa, żeby GeoOrganizer był programem online? Czy są takie plany?
Większość narzędzi z których korzystam w firmie można obsługiwać z każdego komputera (urządzenia mobilnego), a tutaj jesteśmy ograniczeni do biura i jeszcze muszę mieć włączony komputer na którym jest baza.
Może warto pomyśleć o globalnym IP aby mieć dostęp do robót również z domu ? Wtedy przez "Zdalny pulpit" można się połączyć z komputerem nawet za pomocą tabletu a Androidem. Innym rozwiązaniem może być dzierżawa jakiegoś serwera w firmach hostingowych ? Np. z amazonu: https://aws.amazon.com/ec2/?ft=o
Dobrym rozwiązaniem będzie również TeamViewer....
Czyli nawet teraz można wyjść po za biuro :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: grzes »

To dodam ze z serwerem z amazonu (lokalizacja chyba Frankfurt) testowałem geoorganizera - działa sprawnie i bezproblemowo.
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: ariel0-0 »

W architekturze klient - serwer, całkiem dobrze sprawdza się VPN Hamachi, chociaż jeszcze nie testowałem z dużymi plikami cgp. Swoją drogą, nie ma co spodziewać się dużych prędkości.
Have a nice day
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: ariel0-0 »

grzes pisze:Z mojej strony brak jakichkolwiek doswiadczen - ale jesli taki serwer działa jak każdy dysk sieciowy to na pewno mozna zdefiniowac go jako miejsce umieszczania plikow: /viewtopic.php?f=517&p=31783#p31783 (w Geoorganizerze musi być właczona opcja "Narzędzia->Położenie plików dokumentów i skanów -> w katalogach ...")
Sam serwer bazy danych geoorganizera musi działać na komputerze. Jeśli to co wyzej opisane bedzie działać to możemy pomyśleć o dodaniu konfiguracji położenia pliku bazy danych (roboty.geo), bo na razie jest on tworzony i uzywany w katalogu serwera.
Jeżeli foldery mogą leżeć w NAS (Linux ,RAID, itp.), to są one dość dobrze zabezpieczone, w odróżnieniu od samej bazy danych, która ze względu na szybkość działania powinna być fizycznie na serwerze. Niestety, w tej architekturze nie można z poziomu GO zrobić kopii bazy danych. Przydała by się funkcja automatycznego backup'u bazy co jakiś zdefiniowany interwał czasu z możliwością wybrania katalogu w NAS, podobnie jak tworzony jest automatyczny backup bazy C-geo i przechowywanie np. trzech ostatnich wersji, z możliwością przywrócenia.
Było by znacznie bezpieczniej, tym bardziej że ciężko się ręcznie robi kopię bazy na serwerze.
Have a nice day
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: grzes »

ariel0-0 pisze:
grzes pisze:Z mojej strony brak jakichkolwiek doswiadczen - ale jesli taki serwer działa jak każdy dysk sieciowy to na pewno mozna zdefiniowac go jako miejsce umieszczania plikow: /viewtopic.php?f=517&p=31783#p31783 (w Geoorganizerze musi być właczona opcja "Narzędzia->Położenie plików dokumentów i skanów -> w katalogach ...")
Sam serwer bazy danych geoorganizera musi działać na komputerze. Jeśli to co wyzej opisane bedzie działać to możemy pomyśleć o dodaniu konfiguracji położenia pliku bazy danych (roboty.geo), bo na razie jest on tworzony i uzywany w katalogu serwera.
Jeżeli foldery mogą leżeć w NAS (Linux ,RAID, itp.), to są one dość dobrze zabezpieczone, w odróżnieniu od samej bazy danych, która ze względu na szybkość działania powinna być fizycznie na serwerze. Niestety, w tej architekturze nie można z poziomu GO zrobić kopii bazy danych. Przydała by się funkcja automatycznego backup'u bazy co jakiś zdefiniowany interwał czasu z możliwością wybrania katalogu w NAS, podobnie jak tworzony jest automatyczny backup bazy C-geo i przechowywanie np. trzech ostatnich wersji, z możliwością przywrócenia.
Było by znacznie bezpieczniej, tym bardziej że ciężko się ręcznie robi kopię bazy na serwerze.
Własnie czytałem o konfiguracji na PC stick - z wydajnoscia na pewno nie bedzie problemu nawet jak baza bedzie duza. Gorzej z tym trzymaniem pliku bazy na karcie pamieci. Pomysle nad tym backupem.
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
Maciej_o2
_____
_____
Posty: 374
Rejestracja: 11 mar 2009, 11:56

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: Maciej_o2 »

Ave
Już kiedyś pisałem, ale dopiero teraz chcę przenieść bazę na serwer NAS.
Wpisuję ścieżkę, login, hasło i nie może połączyć.
Jakaś podpowiedź?
QNAP.PNG
QNAP.PNG (14.12 KiB) Przejrzano 9186 razy
Pozdrawiam
Andrzej Maciejczek
Awatar użytkownika
Maciej_o2
_____
_____
Posty: 374
Rejestracja: 11 mar 2009, 11:56

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: Maciej_o2 »

brak polaczenia.PNG
brak polaczenia.PNG (6.22 KiB) Przejrzano 9185 razy
Pozdrawiam
Andrzej Maciejczek
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: FaFaL »

Ciekawi mnie nazwa GEOORGANIZER w adresie, ale pewnie QNAP zrobi to przekierowanie prawidłowo.
Abym mógł się połączyć musiałem u siebie dodać wyjątek w ustawieniach zapory systemu Windows. Do wyjątków dodałem bodaj aplikację.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: grzes »

i wyjątek na port 8080 na serwerze - może być ze jest domyślnie blokowany
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
Maciej_o2
_____
_____
Posty: 374
Rejestracja: 11 mar 2009, 11:56

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: Maciej_o2 »

GEOORGANIZER to katalog na dysku NAS
Pozdrawiam
Andrzej Maciejczek
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: grzes »

Maciej_o2 pisze: 14 lis 2019, 20:48 GEOORGANIZER to katalog na dysku NAS
Nie powinno go w takim razie być w adresie - sam IP
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Geo Organizer przenoszenie na inny serwer

Post autor: FaFaL »

Tak tylko dodam, że nie wystarczy na qnapa skopiować geoorganizera, ale trzeba zainstalować na nim maszynę wirtualną z Windowsem. Dopiero w tej maszynie zainstalować serwer geoorganizera.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ