Wciecie z wyrówananiem - liniowe

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Metias

Wciecie z wyrówananiem - liniowe

Post autor: Metias »

Wie ktoś możne jak należy wprowadzić dane do wcięcia z wyrównaniem, aby wyliczyć wcięcie liniowe?
Chodzi mi o takową sytuacje: mamy 3 pkt dane o znanych współrzędnych (X, Y) i trzy odległości zmierzone do wcinanego punktu.
Jak wiadomo wystarcza 2 odległości , ta jedna jest nadliczbowa i trzeba by to jakoś wyrównać ;)
Wydawało by się uda się to za pomocą "wcięcia z wyrównaniem" z C - Geo.
W końcu cytując za instrukcją: " Jest to moduł umożliwiający wyznaczenie współrzędnych stanowiska (X, Y, H) na podstawie dowolnie pomierzonej konstrukcji geometrycznej (wcięcie kątowe wstecz, kątowe w przód, liniowe, kątowo - liniowe, wcięcie w bok i inne)."
Ale jakoś mi to nie wychodzi :/ daje punkty nawiązania. Wpisuje odległości miedzy punktami o znanych współrzędnych a szukanym i wyskakuje coś takiego:
"nie podano dwóch pierwszych kątów poziomych"
Jakie kąty jak ma być wcięcie liniowe? :/
turecki

Post autor: turecki »

Przez wyrównanie sieci najlepiej.
Adam
____
____
Posty: 156
Rejestracja: 20 mar 2005, 12:49
Lokalizacja: Silesia

Post autor: Adam »

Może bardziej precyzyjnie sie wypowiesz. Wytłumacz krok po kroku jak dojść z trzech punktów o znanych współrzędnych i pomierzonych długosciach boków do współrzędnej czwartego punktu. Oczywiście używając Cgeo.
turecki

Nie osłabiaj mnie !!! To pytanie zadaje geodeta ??

Post autor: turecki »

Wklep ,se' takie coś : znane punkty A(0,0), B(1,0) i C(0,1), szukany punkt D oraz pomierzone boki : BD 1.02, AD 1.40 i CD 1.01.
Ciekawe co wyjdzie ... :lol:
Adam
____
____
Posty: 156
Rejestracja: 20 mar 2005, 12:49
Lokalizacja: Silesia

Post autor: Adam »

Mi wyszło: "nie podano dwóch pierwszych kątów poziomych" . Czyli kiepsko....
lfLF
____
____
Posty: 220
Rejestracja: 21 kwie 2005, 17:33

Post autor: lfLF »

Masz trzy odległości do p-ktu wcinanego. Możesz w C-geo policzyć trzy wcięcia liniowe, odpowiednio dobierając p-kty np 1i2, 1i3, 2i3. Otrzymasz trzy wspólrzędne, policz średnią arytmetyczną i pozamiatane.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

narzędzie wcięcie z wyrównaniem było raczej stworzone dla obliczenia stanowisk swobodnych (tak mi się wydaje), jeśli potrzeba policzyć sieć liniową to można to zrobić w wyrównaniu ścisłym. Za pomocą Obliczenia->Wcięcia->wcięcie liniowe liczę współrzędne przybliżone punktu D, następnie uruchamiam moduł Obliczenia->wyrównanie ścisłe, wprowadzam punkty A, B, C (zaznaczam je jako stałe F5) oraz punkt D. Wpisuje w zakładce odległości zmierzone miary liniowe wraz z błędami pomiaru. Sieć pozioma-> wyrównanie ścisłe
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Dokładnie odczytał Pan nasze intencje dot. wcięcia z wyrównaniem :)
Pozdrawiam Jurek B.
Adam
____
____
Posty: 156
Rejestracja: 20 mar 2005, 12:49
Lokalizacja: Silesia

Post autor: Adam »

Metias, teraz obaj wiemy, że wcięcie liniowe z trzech punktów trzeba robić trochę na okrągło. Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.
Metias

Post autor: Metias »

Witam!

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :)
Tak wyrównaniem sieci można to zrobić, to już wiedziałem.
Głownie mi chodzi o to co napisano w helpie do programu. Jak cytowałem w pierwszym poście, widnieje tam wcięcie liniowe, którego najwidoczniej się nie da zrobić z wyrównaniem (za pomocom tego modułu) . Więc Panie Jurku skoro wasze intencje były inne, to po co pisać takiego fałszywego helpa? Wystarczyła by informacja że muszą być przynajmniej podane 2 kąty, a wyraz "liniowe" wyrzucić.

Ukłony
geoplus

Post autor: geoplus »

Zawsze mi się wydawało, że do rozwiązania wcięcia liniowego z wyrównaniem wystarczą dwa punkty, dwie odległości i jeden kąt.

AD
Metias

Post autor: Metias »

geoplus - mówimy tutaj o wcięciu stricte liniowym: a w takim się kątów nie mierzy.
geoplus

Post autor: geoplus »

No to wystarczy obliczyć trzy wcięcia zwykłe, a sumę wyników podzielić przez trzy.

AD
ODPOWIEDZ