wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
lbetle

wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Post autor: lbetle »

Witam,
Jestem studentem i pracuję w firmie geodezyjnej. Od niedawna posiadam C-GEO. Mam pytanie. Jakie wartości wpisujecie przy błędach przy wyrównaniu ścisłym? Czy wartość m0 = 1,693 to jest dużo?
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re: wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Post autor: zbigniew »

Jeżeli jeszcze nie miałeś wykładów z rachunku wyrównawczego , to podpowiem Ci ,ż e m0 powinno być bliskie "1". Poprzez poprawne dobranie wag obserwacji dochodzi się do takiej wartości parametru m0.
W swoim wyrównaniu musisz tak wpisać błędy obserwacji i punktów nawiązania, aby zbliżyć się do "1".Zwykle nie ingeruje się w narzuconą dokładność dowiązania. Stąd wygląda na to, że będziesz musiał wpisać większe błędy pomiaru kąta , odległości albo kierunków.
A może nie zaznaczyłeś odpowiedniego układu współrzędnych i nie są uwzględniane redukcje odwzorowawcze? 8)
Pozdrawiam Zbigniew P.
luk
____
____
Posty: 126
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:54

Re: wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Post autor: luk »

Witam
Czy według nowego rozporządzenia mp nawiązania nie powinno być = 0? Też miałem przypadek,że z błędami nawiązania wyszło ładnie 1,056 a po przyjęciu bezbłędności 1,89, ale czy to źle to już do mądrzejszych (ekipa C-GEO, FaFaL :D ) bo ja również się uczę. Może FaFaL skusi się i napisze podobny tutorial np. z wyrównania ciągu dwustronnie dowiązanego.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Post autor: FaFaL »

Co do m0 to niektórzy piszą coś w stylu że może odbiegać od 1 o jakieś 30%. Prawda jest jednak troszkę inna - zaczynając od tego że wartość m0 nie jest do końca wskaźnikiem poprawności wyrównania, choć tak dla uproszczenia się przyjmuje, to jeszcze przedziały w których może się znaleźć m0 są różne dla każdego przypadku. Bez przykładu jest to ciężko opisać.
Jak będę miał chwilkę to coś nowego w sprawie wyrównania napiszę :) - trzeba poczekać, aż będę miał jakąś bezsenną noc. Aby napisać jakiś życiowy tutorial na temat wyrównania potrzebuję danych. Jeśli ktoś ma stanowiska tachimetryczne z pomiaru ciągu to może mi przesłać (najlepiej gdyby osnowa była mierzona w dwóch położeniach lunety wraz z np. pikietami, choć nie jest to super konieczne).
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Re: wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Post autor: Igor »

Pytanie: Jak żyć? ...eee znaczy: Jak obliczać?

Według rozporządzenia przy wyrównaniu należy dla punktów bazowych wpisać mp = 0,00 , powoduje to jednak, że wszystkie obliczane punkty również dostają mp = 0,00.
Na zdrowy rozum ale i według tego co mnie uczyli to obliczane punkty jakiś błąd powinny mieć. Współrzędne przybliżone miały błąd 0,02 .

Zrobiłem coś źle czy może przy błędzie bazowych punktów zgodnie z rozporządzeniem wyrównane zawsze będą miały 0,00?
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Post autor: Daro »

jesli ktos moglby w punktach opisac jak szybko i sprawnie w cgeo wyrownac scisle ciag poligonowy to bylbym wdzieczny.
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Post autor: Wojtek P. »

Witam
Tu jest samouczek jak zaimportować dane z ciągu poligonowego do modułu wyrównania scisłego
-To serve and protect-
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Re: wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Post autor: Igor »

Dodam jeszcze, że przy wyrównywaniu niwelacji przy błędach mH oraz mDh wielkości 0,005 m wartości mHw były większe od zera. Tym bardziej dziwi mnie czemu przy osnowie poziomej i mp 0,020 mpw było równe 0,000.

Jeżeli potrzebny jest przykład to proszę tylko o informację i wysyłam.
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Post autor: Jurek B. »

Myślę, że nikt tu się nie chce wyrywać z dobrymi radami, gdyż korzystając z takich ogólnych informacji można dać złą podpowiedź.
Proszę się nie obrazić, ale napiszę tak - sądzę, że dużo dałoby gdyby Pan odświeżył swoje wiadomości z rachunku wyrównawczego - tam można znaleźć odpowiedzi na Pana wątpliwości.
Zadanie może Pan przesłać na nasz e-mail serwisowy - koledzy w miarę możliwości się tym zajmą i jak będzie trzeba - doradzą.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Post autor: logis »

Dzień dobry,
zebrałem garść uwag o wyrównaniu ścisłym w C-Geo i zamieściłem w naszym Wiki pod hasłem Wyrównanie ścisłe, czyli tutaj http://softline.xgeo.pl/wiki/index.php? ... cis%C5%82e
Jacek
Jacek Małańczuk
luk
____
____
Posty: 126
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:54

Re: wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Post autor: luk »

Witam
"Jak będę miał chwilkę to coś nowego w sprawie wyrównania napiszę :) - trzeba poczekać, aż będę miał jakąś bezsenną noc"
Panie Rafale jak tam bezsenne noce :D ? Ponoć ośrodki ruszyły na szkolenia z wyrównań :P
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Post autor: FaFaL »

Witam
Hmmmm, ostatnio śpię jak niemowlę :) średnio potrzebuję ok 5 minut od przyłożenia głowy do poduszki do zaśnięcia. Sorry :mrgreen:
W między czasie udało mi się znaleźć czas na opracowanie jednego z przykładów nadesłanych przez forumowiczów oraz zrobiłem niezbędne screenshoty do zrobienia historyjki obrazkowej. Jak tylko powstanie wersja beta to wrzucę link do niej.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
mypal
___
___
Posty: 97
Rejestracja: 13 kwie 2006, 20:09

Re: wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Post autor: mypal »

Podepnę się do tego wątku. Przy zakładaniu błędności punktów nawiązania, punkty te także podlegają wyrównaniu. W związku z tym prosiłbym o to aby w raporcie z wyrównania umieścić wyrównane współrzędne punktów nawiązania oraz mx, my, mp, A, B, Azymut, tak samo jak dla punktów wyrównywanych.
Pozdrawiam
mypal
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: wyrównanie ścisłe sieci poziomej

Post autor: FaFaL »

Co prawda nie mam teraz za dużo czasu aby walczyć z przewodnikiem po wyrównaniu osnów pomiarowych ale tak jak wspomniałem wcześniej zrzuty ekranu do historyjki obrazkowej już są. Wsadziłem je do Worda i teraz czekają na uzupełnienie ich treści. Jak ktoś jednak chce pooglądać to zapraszam:
https://dl.dropbox.com/u/5746040/Zasady ... arowej.pdf
Pod tym linkiem w miarę postępu prac będę wprowadzał zmiany, ale proszę zbyt często nie sprawdzać - może raz na dwa tygodnie ;)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ