Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: grzes »

Od jakiegos czasu pracujemy nad opcją generowania wykazu jak w tytule. Opcja działać bedzie tak, ze stan nowy tworzony bedzie na podstawie mapy c-geo, a stan dotychczasowy na podstawie pliku w formacie swde.
Nowe okno rozliczenia wstepnie wyglada tak:
okno.png
okno.png (34.33 KiB) Przejrzano 12177 razy
Po jego wywołaniu nalezy wskazac plik swde, po czym nastepuje wczytanie danych z pliku swde (co w zaleznosci od wielkosci pliku moze troche trwac) i połączenie z danych z rozliczenia.
Klikając na przycisk tworzenia raportu otrzymujemy wydruk:
raport.png
raport.png (38.01 KiB) Przejrzano 12177 razy
Z pliku swde oprocz informacji o uzytkach zaczytywany jest numer jednostki rejestrowej oraz informacja o sygnaturze dokumentu określającego tytuł własnosci.

Na koniec pytanie czy taka opcja ma sens? Naklad pracy jest spory i potrzebuję upewnienia sie ze robota nie pojdzie na marne :)
Gdyby ktos chcial juz testowac to mozna pobrac wersję testową.
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: FaFaL »

Hello
Myślę, że funkcja jest bardzo potrzebna ponieważ taki wykaz w praktyce wykonuje się bardzo często. Problemem będą "wersje" wykazu zmian zależne od lokalnych zwyczajów. Czasem wykonuje się go na A3, czasem na A4, a w niektórych ośrodkach sporządza się wersję LITE i umieszcza na mapie z podziałem. Jeśli by zebrać wszystkie wymagania na pewno powstanie coś fajnego. Postaram się popytać znajomych i podesłać przykłady z "moich" terenów. Kiedyś pisałem o tym : http://www.softline.xgeo.pl/forum/viewt ... ian#p19870

Jedyne co mnie zastanawia to wymóg posiadania danych pierwotnych w pliku SWDE :/ ponieważ użytkownik by musiał pamiętać i samodzielnie go tworzyć .... - ja znam mało ośrodków (może w porywach jeden) które udostępniają dane w tym formacie. Może powinna być funkcja wskazująca inną mapę zawierającą stan pierwotny ? albo warstwy z takimi danymi ....
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: MarekOtt »

Funkcja bardzo przydatna, ale niestety tak jak FaFal napisał, ciężko ją standaryzować. Np. u nas ten wykaz wygląda całkowicie inaczej. Można by było jednak stworzyć jakiś ogólny szablon do zrobienia takiego wykazu i każdy kto by chciał mógłby go zrobić sobie sam. Choć wydaje mi się że może to być skomplikowane. Jeśli chodzi o dane wyjściowe, akurat nasz ośrodek udostępnia dane w swde, ale wiem że jest to akurat wyjątek, bo np. inne w których składamy operaty udostępniają tango (giv) itp. Można by jednak zrobić jakiś prosty kreator danych wyjściowych, w którym wpisywało by się dane z ewidencji. Po czym zapisało by się plik tekstowy który później wczytało by się do modułu tworzącego wykazy, poźniej może wyciągi, kartoteki budynków itp.

Nie wiem jednak ile osób będzie w stanie tworzyć samemu taki szablon i czy gra jest warta świeczki np. dla 10-20 użytkowników :(.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: Jurek B. »

SWDE to rozwiązanie tymczasowe, ale prawnie obowiązujące - według projektu nowego rozporządzania o EGiB, SWDE będzie obowiązywał jeszcze przez 3 lata od wejścia w życie tego rozporządzenia. Potem będzie "rządził" GML.
Myślę, że powinno dać się podłączyć dane z TANGO - jeśli będzie taka potrzeba.
Wykaz, który przygotowaliśmy jest zbudowany na podstawie wzoru raportu z już nieobowiązującej G-5.
W projekcie nowego rozporządzenia nie ma jak dotąd podanego wzoru wykazu zmian danych ewidencyjnych, ale z kolei w rozporządzeniu o standardach jest zapis o konieczności sporządzania takiego wykazu, bez podania wzoru.
Faktycznie więc może być problem ze zgodnością formy raportu z lokalnymi wzorami.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: logis »

Wydaje mi się, że jeśli na wejściu tego narzędzia znajdzie się kilka możliwych do wyboru formatów (plik tekstowy, Tango, SWDE, może jeszcze coś ?), a użytkownik będzie mógł wyedytować wzór wykazu, to powinno ,,chwycić'' :-) Warunkiem jest łatwość edycji wzoru formularza, jeśli będzie się to robiło w takim mniej więcej edytorze jak do tworzenia własnych zestawień w oknie bazy danych, to jest to do przyjęcia. Tak na logikę, to pewnie najlepiej by było, gdyby można było na wejściu wczytać też stan stary z mapy C-Geo, z uporządkowanymi warstwami działek i użytków. Trochę jednak w to nie wierzę, że będzie możliwe. Nie tylko informatycy będą mieli z tym robotę ale wymaga to od użytkowników odpowiedniego podejścia - pilnowania topologii, pracy na warstwach działki i użytki itp. Wbrew pozorom nie wszyscy tak robią i za chwilę dostaniemy mnóstwo telefonów, że powierzchnie się nie zgadzają ;-)
Tak czy tak - rączka w górę kto jest za ? Wypowiedzcie się, bez informacji zwrotnej od użytkowników nie ma sensu tego robić, bo może wyjść bezużyteczne dziwo.

Jacek
Awatar użytkownika
Wojtek
____
____
Posty: 153
Rejestracja: 01 kwie 2005, 11:46

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: Wojtek »

Moja w górze. Zawsze mi w tym wzorze z G5 brakowało miejsca na wpisanie KW :D
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pytając wstydzisz się tylko raz, nie wiedząc wstydzisz się przez resztę życia.
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1144
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: maciekwu »

jak najbardziej za! możliwości porównywania z bazą opisową to dobry kierunek. Oczywiście optymalny byłby edytor, który pozwalałby na modyfikacje.
Awatar użytkownika
alcapon
__
__
Posty: 42
Rejestracja: 01 lip 2005, 19:56

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: alcapon »

A co w przypadku gdy dane z swde nie pokrywają się z danymi z EG otrzymanymi na wypisie.
Chyba spokojnie można założyć że ponad połowa danych nie pokrywa się - zwłaszcza na "polach"
Obrazek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: Jurek B. »

Dobre pytanie, ale czy wypis i eksport do SWDE nie jest wykonywany z tej samej bazy przez tą samą aplikację?
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
arttiq
_____
_____
Posty: 355
Rejestracja: 07 kwie 2010, 09:56
Lokalizacja: pomorze

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: arttiq »

maciekwu pisze:Oczywiście optymalny byłby edytor, który pozwalałby na modyfikacje.
Jestem za.
pozdrawiam
arttiq
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: MarekOtt »

Ja tam jestem za tym by dane wyjściowe (ewidencyjne) wprowadzać "z palca". Biorę wypis z ewid i wpisuje. Stan nowy już z C-Geo. Tak naprawdę czy będziemy wczytywać SWDE czy Tango to i tak będzie trzeba sprawdzić dane czy zgadzają się z ewidencją, a co za tym idzie istnieje duże prawdopodobieństwo że coś będzie trzeba zmienić, wpisać itp.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: Jurek B. »

Myślę, że edytor ułatwiający w prosty sposób modyfikację lub utworzenie własnego wzoru wykazu jest w zasięgu naszych możliwości.
Ponadto mam prośbę, aby jeśli posiadają Państwo inne wzory raportu z wykazu zmian - przysyłali nam takowe - wprowadzimy warianty. Może nie będzie ich aż tak dużo.

Teraz co do powszechności dostępu do SWDE - z naszej wiedzy wynika, że wszystkie systemy do prowadzenia ewidencji, gdy tylko w PODGiK jest taki zasób w postaci numerycznej, potrafią generować pliki SWDE.
Problemem może być natomiast otrzymanie SWDE ze względu na dane osobowe.
Oprogramowanie lub jego operator w ośrodku może sobie nie poradzić z wygenerowaniem pliku SWDE bez danych osobowych - podmiotów, dane te oczywiście nie są potrzebne do sporządzenia wykazu zmian.
Zachęcam zainteresowanych, aby uzyskali informacje na temat możliwości otrzymania SWDE w "swoim" ośrodku do celów, np. modernizacji EGiB.
Pozdrawiam Jurek B.
hasan
___
___
Posty: 92
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:32

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: hasan »

Witam,
wykaz zmian (jego lewa strona generowany jest z części opisowej EGiB) - SWDE, txt, pdf. Nie spotkałem programu wydającego dane opisowe w tango. Jeżeli chodzi o SWDE to wykonawca otrzyma go w przypadku modernizacji całego obrębu (tu danych osobowych nie trzeba wycinać). O ile dobrze pamietem to jest program do wycinania różnych danych z SWDE opublikowany przez GUGiK (O-SWDE). Nikt w PODGiK nie będzie generował SWDE dla jednej, kilku działek (nie wiem ile programów potrafi wygenerować SWDE dla jednej działki). Aktualnie można otrzymać wypisy z EGiB w postaci .pdf, .txt. Najczęściej wykonuje się prace dla jednej, kilku działek - zatem moim zdaniem najrozsądniej wpisać (skopiować z .pdf .txt) dane do txt a następnie do c-geo i wygenerować wykaz. Jeżeli chodzi o dane osobowe, to niektóre ośrodki wymagają podania informacji o podmiotach na wykazach. Myślę, że rozsądnie będzie
a) import SWDE części opisowej i geometrycznej i wygenerowanie wykazu
b) wpisanie do .txt danych z części opisowej import geometrii w giv, shp, itp, połączenie tego w c-geo i wygenerowanie wykazów zmian

pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: Jurek B. »

Obecna wersja ma za zadanie umożliwić szybkie wygenerowanie wykazu zmian właśnie dla roboty typu modernizacja ewidencji.
W innych zastosowaniach, gdzie nie ma dużej ilości danych wejściowych i wyjściowych, nie przyspieszy to w żaden sposób opracowania.

Wydaje mi się, że narzędzie to mogłoby to być przydatne także przy podziałach jednej lub wielu działek, na wiele nowych działek.
Wtedy pozostaje nam do zrobienia formularz do wprowadzania danych działek przed podziałem, natomiast dane działek po podziale będą już dostępne oczywiście w bazie działek w C-GEO.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: FaFaL »

Jurek B. pisze:Wydaje mi się, że narzędzie to mogłoby to być przydatne także przy podziałach jednej lub wielu działek, na wiele nowych działek.
Wtedy pozostaje nam do zrobienia formularz do wprowadzania danych działek przed podziałem, natomiast dane działek po podziale będą już dostępne oczywiście w bazie działek w C-GEO.
Na tym trzeba się skupić, funkcjonalność przydatna dla największego grona geodetów. Geodeci którzy obsługują budownictwo jednorodzinne, muszą obsługiwać również zmianę użytków, czyli z Bp robią B itp. Czyli przy podziałach i przy zmianie użytków, aktualny stan byłby brany z C-GEO, a stan wejściowy mógłby być wprowadzany ręcznie lub z drugiej tabeli/mapy w której byłby stan stary lub przez kreator wpisywania danych ręcznie - i tak będzie to przyspieszenie od robienia wykazów w Excelu lub Wordzie. Należy również pamiętać aby przy podziałach program wiedział, że z działki 272/34 powstały działki 272/64 i 272/65 ....
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: Jurek B. »

Ok, w pierwszej chwili planowaliśmy nawet niewczytywanie danych z SWDE, ale ze wskazanej warstwy w C-GEO z danymi działek. Stwierdziliśmy, że jednak bezpieczniej brać dane z pliku bezpośrednio z ośrodka.
W takim razie, teraz czas na odczyt danych pierwotnych z C-GEO.
Pozdrawiam Jurek B.
Tomek83
____
____
Posty: 143
Rejestracja: 31 mar 2007, 20:15

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: Tomek83 »

Wydaje mi się iż pomysł jest jak najbardziej trafny. Zastanawiam się czy nie byłoby możliwości pobrania danych z geoportalu dotyczących danych EGiB w którym pod ikoną info wyświetlają się one.
Drugi problem jaki widzę to co gdy nie mamy zgodności powierzchni w stanie dotychczasowym ze stanem nowym? Wiem że w różnych rejonach różnie to wygląda dla przykładu u nas należy napisać w stanie starym magiczną formułkę przybyło i ile przybyło a następnie podać powierzchnię razem aby się wszystko zgadzało w stanie starym i nowym.
Pod jaki adres podesłać przykładowy wzór WZDE?
Manix1961
__
__
Posty: 25
Rejestracja: 20 lut 2013, 21:53

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: Manix1961 »

Pomysł jest super. Tylko trochę gorzej z jego realizacją. Problemy jakie dostrzegam na początku:
1. Podział działki o powierzchni określonej z dokładnością do ara polegający na wydzieleniu działki mniejszej od 33% działki dzielonej.
Powstanie działka o powierzchni określonej do ara i działka lub działki o powierzchni określonej z dokładnością do metra kw. ( sumy stanu starego i nowego
różne od siebie )
2 Podział na kilka lub kilkanaście działek działki macierzystej o skomplikowanych konturach kilku lub kilkunastu użytków.
Jeszcze nigdy nie udało mi się zrobić takiego podziału bez konieczności wprowadzenia ręcznych poprawek aby uzyskać zgody ze sztuką efekt, że nie tylko sumy
powierzchi działek przed i po podziale są równe ( to to pestka) ale również sumy użytków ( tu czasami trzeba ingerować w kilka konturów)
3. Uwaga dotycząca wzoru wykazu zmian. Ostatnio łączyłem ze sobą 2 działki. Jedną narożną ( miała " podwójny" adres Poziomkowa 2 i Geodetów 1 z drugą
o adresie Geodetów 2. Działka narożna jest niezabudowana a na Geodetów 2 stoi budynek. Zgodnie z zasadami adresem nowej działki powinien być Geodetów 2
Tylko gdzie to wpisać w wykazie zmian danych ewidencyjnych który jest podstawą wpisu do KW ? Brakuje kolumny Adres lub Bliższe określenie położenia która była w śp. wykazie zmian gruntowych.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: Jurek B. »

Wydaje mi się iż pomysł jest jak najbardziej trafny. Zastanawiam się czy nie byłoby możliwości pobrania danych z geoportalu dotyczących danych EGiB w którym pod ikoną info wyświetlają się one.
Pomysł moim zdaniem ma 3 felery:
1. Nie można się nimi posługiwać do celów komercyjnych (zgodnie z regulaminem Geoportalu)
2. Dane tam są niekoniecznie aktualne
3. Są tam tylko dane identyfikacyjne działek i ich powierzchni ewidencyjnych, brak informacji o powierzchni użytków i konturów klasyfikacyjnych.
Drugi problem jaki widzę to co gdy nie mamy zgodności powierzchni w stanie dotychczasowym ze stanem nowym? Wiem że w różnych rejonach różnie to wygląda dla przykładu u nas należy napisać w stanie starym magiczną formułkę przybyło i ile przybyło a następnie podać powierzchnię razem aby się wszystko zgadzało w stanie starym i nowym.
To już raczej kwestia szczegółowa, WZDE ma pokazać stan dotychczasowy i nowy, niezależnie od tego jaka jest między nimi zależność.
Pod jaki adres podesłać przykładowy wzór WZDE?
Proszę na nasz adres firmowy, np. softline (at) geo.pl
Pozdrawiam Jurek B.
Michal_K
___
___
Posty: 66
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:09

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: Michal_K »

jakiś czas temu wysłałem na wasz biurowy mail przykładowe tebele z projektem podziału nieruchomości i wykazem zmian danych ewid sporządzanym przy inwentaryzacji budynku.
Jeśli chodzi o rozwiązanie w C-GEO tego zagadnienia to mi się wydaje by taki wykaz był tworzony na podstawie warstw C-Geo + Edytora / Managera wpisywania
danych ewidencyjnych gdzie by się wpisywało dane właścicieli itp.
Przydatne by było gdyby można było zakładać kilka warstw z bazą danych działek oraz użytków np Działki1, Działki2, ... itd. Dzięki temu w menagerze by się wybierało odpowiednio do stanu starego działki i użytki z warstw działki1 i użytki1. Natomiast do stanu nowego działki2 i użytki2. Oczywiście brane powierzchnie byłby po wyrównaniu do powierzchni ewid (można wprowadzić komunikat o braku tego wyrównania przy tworzeniu WZDE).

tak ja bym to widział, wiedząc że to by było odpowiednie dla małych podziałów gdy mamy kilku właścicieli do przepisania a przy większych by to było trochę roboty ale i tak myślę że to by ułatwiło by pracę przy podziałach.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: Jurek B. »

Będziemy kontynuować to rozwój tej funkcjonalności w lipcu, w pod koniec czerwca udostępnimy oficjalnie to podstawowe rozwiązanie przeznaczone głównie do odnowy ewidencji gruntów. W lipcu będziemy opracowywać formularze otrzymane od Państwa i oprogramowywać wprowadzanie do nich danych.
Pozdrawiam Jurek B.
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1144
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: maciekwu »

bardzo dobra funkcja, siedzę dzisiaj cały dzień robiąc wykazy zmian, ale pojawiają się następujące uwagi:
1 w przypadku gdy w działce występuje więcej identycznych klasoużytków to w wykazie powierzchnia wykazana jest z obliczenia każdego z nich odrębnie. i tak np mamy 4 razy RV
2 ustawianie opcji sortowania po działkach itd nie zapamiętuje wyboru przy każdym generowaniu wykazu trzeba sprawdzać ustawienie
3 byłoby wygodnie jeżeli to możliwe aby zapamiętywany był plik SWD nap do następnego wczytania. Obecnie robiąc dużo wykazów na jednym obiekcie gdy SWD jest duże trzeba ładować za każdym razem
4 jeżeli chce się spuścić na dół wygenerowany wykaz zmian to "znika" C-geo i jego podniesienie jest możliwe przez menadżera zadań
te uwagi, oprócz 1 która bardzo komplikuje sprawę pozostałe to jak myślę kosmetyka
sumując bardzo przydatna funkcja
Awatar użytkownika
arttiq
_____
_____
Posty: 355
Rejestracja: 07 kwie 2010, 09:56
Lokalizacja: pomorze

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: arttiq »

witam,

czy jest możliwość dodania lewej strony wykazu "z palca", a nie z pliku SWDE?
czy będzie rozwijana ta funkcjonalność?
pozdrawiam
arttiq
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: Jurek B. »

Chcielibyśmy dołączyć tą możliwość również, ale najpierw musimy dostosować nasz model danych do nowego rozporządzenia o ewidencji, a to jednak nam trochę czasu zajmie :(
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
arttiq
_____
_____
Posty: 355
Rejestracja: 07 kwie 2010, 09:56
Lokalizacja: pomorze

Re: Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki

Post autor: arttiq »

Witam,

chciałem się spytać, jak stoją sprawy z wykazem? Ruszyło coś do przodu ?
pozdrawiam
arttiq
ODPOWIEDZ