Niwelacja precyzyjna - optyczna

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Niwelacja precyzyjna - optyczna

Post autor: FaFaL »

Witam
W tym poście chciałbym Państwu przedstawić moje workflow radzenia sobie z niwelacją precyzyjną wykonywaną niwelatorami precyzyjnymi z łatami inwarowymi z podziałem 5mm.
Filmik przedstawiający cały proces jest tu:
FILMIK (chyba wymaga posiadania Win7, albo w miarę nowego Windows Media Player)
sorki za duże ilości "hmmm" i przerwy, ale nie napisałem sobie scenariusza :D
Zaś narzędzia są tu:
PLIKI
Komentarze mile widziane. Już zauważyłem parę błędów, ale może nie popsują odbioru :D.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Niwelacja precyzyjna - optyczna

Post autor: walklim »

Witaj, każdy radzi sobie na swój sposób z klasyczną niwelacja precyzyjną, są dwie drogi : papierowa i cyfrowa.

Papierowa: Niwelator -> ołówek+papier+kalkulator "Bolek"-> PC :
prowadzę dziennik w szkicowniku, obliczam różnice, sumy itp. kończę ciąg obliczeniem przewyższenia które wklepuję do programu w PC (np C-GEO).

Cyfrowa: Niwelator -> rejestrator -> PC:
odczyty wklepuję do przenośnego urządzenia/rejestratora ten wykonuje obliczenia kontrole itd i przygotowuje plik wsadowy do wybranego programu na PC. Dodatkowa korzyść z rejestratora jest taka że "pocketa" czy komórki nie trzeba oświetlać latarką, ba jak zajdzie potrzeba to i mikrometr można czytać świecąc ekranem. :D
U mnie akurat wygląda to tak:http://pocketspog.republika.pl/zas/NiwPrec.CAB
Obrazek
Obserwacje są zapisywanie w formatach: GSI8 (jak z kodowca Leica), plik tekstowy z przewyższeniami dla GEONET-u , "zwykły "plik tekstowy z odczytami. Programik działa na PocketPC, wielu by sporo dało za taka "apkę" dla Androida.

Proponowana droga mieszana: Niwelator -> papier -> wklepywanie w biurze do PC -> obróbka obserwacji w jednym programie, obliczanie w drugim jest za długa i łatwo się zamotać i "walnąć" gdzieś po drodze.
Dobrze że ktoś pamięta o "analogowych" mierniczych i pojawiają się próby ułatwiania im pracy - BRAWO. KONIK RULEZ !
Pozdrawiam Waldek Klimek
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Niwelacja precyzyjna - optyczna

Post autor: FaFaL »

Osobiście wolę do takich celów wykorzystywać Psion Organizer lub Workabout ale najważniejsze aby sobie zautomatyzować pracę :-) Gratuluję programu :-)
Co do wykorzystania wielu programów, ja sobie cenie możliwość automatycznego wyznaczania dokładności pomiaru przez analizę pomiaru wielokrotnego itp. a tego nie daje mi oprogramowanie komercyjne :-)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Niwelacja precyzyjna - zadanie C_GEO

Post autor: walklim »

Witam, podepnę się pod ten watek bo jest najbliższy tematowi, kolega zadał sobie trud i wklepał kilometry niwelacji precyzyjnej do zadania "niwelacja precyzyjna" :D . jak już skończył zaczął się zastanawiać co dalej i utknął ... na szczęście jest opcja "zestawienie przewyższeń" w raporcie z zadania i tak przeszedł z danymi z pomiaru do wyrównania sieci. Jak mu tak podpowiadałem co by tu zrobić nasunęły mi się następujące uwagi:
0. kup se starego iPaq-a za 50zł na allegro - ale to stary tradycjonalista przywiązany do papieru.
na poważnie:
1. bardzo by pomogło definiowanie które kolumny chcemy wypełniać (jak w niwelacji) - nie każdy robi pomiar "ze wzruszeniem" a punkty pośrednie w precyzyjnej nie powinny mieć miejsca (to akurat moje zdanie nie musicie się z nim zgadzać).
2. guzik eksportu do wyrównania lub w wyrównaniu import przewyższeń z zadania niw. precyzyjnej.
3. najważniejsze - definiowanie jednostek w jakich są odczyty - na podziale półcentymetrowym do dziennika zapisuje się zazwyczaj 1/20 milimetra a średnie przewyższenie z racji obliczania średniej pisze się w 1/200 mm. bardzo rzadko przy pomiarach o wysokiej precyzji szacuje się trzecią cyfrę na mikrometrze - no przynajmniej w moich stronach. Opcja 1/10, 1/100, 1/20, 1/200 załatwiła by sprawę zamiast "podział centymetrowy", "podział półcetymetrowy"

ps. w moim programiku opisanym powyżej jest juz opcja eksportu do zadania niwelacyjnego w cgeo.
Pozdrawiam Waldek Klimek
ODPOWIEDZ