Przyciąganie/snapowanie

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
krzychoo

Przyciąganie/snapowanie

Post autor: krzychoo »

Witam,
Mam pytanie czy rysując mapę program ma możliwość snapowania do przecięć.
Chodzi mi konkretnie o przecięcie prostej z łukiem lub okręgiem.
Przecięcia prostych łatwo zrobić poprzez odpowiednią funkcję natomiast z okręgiem lub łukiem żeby dociągnąć do odpowiedniego punktu to już większa zabawa,
Chyba że czegoś nie wiem??
Ale tak czy tak fajnie by było móc snapować do wszystkich przecięć przez wskazanie na mapie, bez obliczania punktu przecięcia za pomocą innych funkcji programu.
Pytanie 2: czy istnieje możliwość docięcia linii do innej linii, łuku lub obiektu tylko przez wskazanie na mapie bez kłopotliwego trochę liczenia lub funkcji pomiarów na mapie??
Fajnie by było gdyby się dało tak: klikam na linię którą chcę dociąć potem na obiekt do którego ma być docięta i po robocie.
Czy ktoś ma większą wiedzę w tym temacie czy się po prostu nie da??
krzychoo

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: krzychoo »

Czy nikt nie ma nic do powiedzenia w tym temacie :?:
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: FaFaL »

Wiadomo, że byłyby to przydatne funkcje, ale co najwyżej mogę trzymać kciuki za programistów :D
Pozdrawiam Rafał Kocierz
krzychoo

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: krzychoo »

Też tak myślałem, nie znam się na informatyce za bardzo, ale szczerze mówiąc sądziłem że to niezbyt skomplikowane jest kazać komputerowi znaleźć punkt wspólny dwóch różnych kresek wyświetlonych na monitorze przecież to tylko elektrony i ich brak ....... 0100110001110001111 ....... :roll: czy jakoś tam.
Ale wolałem spytać, bo już ostatnio mnie Pan pozytywnie zaskoczył funkcją odtworzenia linii pomiarowej której wcześniej jakoś nie znalazłem,
Pozdr,
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: Jurek B. »

Witam
Przecięcia prostych łatwo zrobić poprzez odpowiednią funkcję
snapowanie do przecięcia linii? - wystarczy mieć włączone przyciąganie do linii i do punktów bez numerów - dość łatwo można to samemu zauważyć podczas pracy na mapie
czy istnieje możliwość docięcia linii do innej linii, łuku lub obiektu
warto przejrzeć istniejące ikonki mapy - jest tam ikonka "przecięcie obiektem otwartym"- działa dla obiektów liniowych i powierzchniowych. Wcześniej trzeba zaznaczyć oba obiekty myszką przytrzymując klawisz CTRL.
Zalecam przeglądanie informacji o kolejnych aktualizacjach C-GEO na naszej stronie głównej, tam dużo można się dowiedzieć co i jak działa.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: FaFaL »

Jurek B. pisze:snapowanie do przecięcia linii? - wystarczy mieć włączone przyciąganie do linii i do punktów bez numerów - dość łatwo można to samemu zauważyć podczas pracy na mapie
Ale ukryte :) chyba nigdy bym nie wpadł i specjalnie przeszukałem opisy aktualizacji i nie znalazłem wzmianki :P , ale cieszę się że taka funkcjonalność istnieje i oczywiście że wypłynęło :D
PS. Ciekawe co jeszcze skrywają Panowie w rękawie :P
Pozdrawiam Rafał Kocierz
pabik1
_____
_____
Posty: 385
Rejestracja: 30 lip 2005, 20:56

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: pabik1 »

Kiedyś o tym pisałem - nadal czekam.

http://www.softline.xgeo.pl/forum/viewt ... 507&t=8814
krzychoo

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: krzychoo »

Jurek B. pisze:Witam
Przecięcia prostych łatwo zrobić poprzez odpowiednią funkcję
snapowanie do przecięcia linii? - wystarczy mieć włączone przyciąganie do linii i do punktów bez numerów - dość łatwo można to samemu zauważyć podczas pracy na mapie
czy istnieje możliwość docięcia linii do innej linii, łuku lub obiektu
warto przejrzeć istniejące ikonki mapy - jest tam ikonka "przecięcie obiektem otwartym"- działa dla obiektów liniowych i powierzchniowych. Wcześniej trzeba zaznaczyć oba obiekty myszką przytrzymując klawisz CTRL.
Zalecam przeglądanie informacji o kolejnych aktualizacjach C-GEO na naszej stronie głównej, tam dużo można się dowiedzieć co i jak działa.
Ok poszukam i popróbuje, jednak funkcje o których Pan pisze (które apropos poznałem wcześniej :wink: ) nie działają z łukiem, przynajmniej w mojej wersji programu. Do linii owszem przyciąga jednak do łuku nie, przynajmniej tak się wydaje po powiększeniu mapy.
Pozdr,
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: MarekOtt »

Witam.

Nie zakładam nowego tematu.

Zauważyłem, że mimo zaznaczenia opcji, przyciągaj do punktów, przy zbliżeniu do punktu wierzchołek np. budynku i tak jest niedociągnięty. W obliczeniach wierzchołek figuruje jako przypięty do punktu.
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (22.3 KiB) Przejrzano 5508 razy
Przechwytywanie2.JPG
Przechwytywanie2.JPG (11.13 KiB) Przejrzano 5508 razy
Być może coś źle redaguję, ale najgorsze jest gdy, do jednego punktu zbiegają się 3 lub więcej linii, wtedy każda jest pozostawiona sama sobie :).
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: Jurek B. »

Proszę przesłać taką mapę - sprawdzimy u nas.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Proszę przesłać taką mapę - sprawdzimy u nas.
Niestety nie mam już tego obiektu, gdyż na tym obiekcie z którego pochodzą zrzuty, poprawiłem manualnie dociągnięcia. Jednak w przyszłości, jeśli tylko zobaczę ten błąd, wyśle do państwa maila z projektem, w wiadomości podam link do tego tematu, by było wiadomo o co chodzi.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Proszę przesłać taką mapę - sprawdzimy u nas.
Przesyłam projekt wraz z screenem na adres serwis@xgeo.pl
Awatar użytkownika
arttiq
_____
_____
Posty: 355
Rejestracja: 07 kwie 2010, 09:56
Lokalizacja: pomorze

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: arttiq »

w sumie, to ja też zauważyłem ostatnio taką dolegliwość, ale że był to prostokąt to poprawiłem ręcznie.
pozdrawiam
arttiq
Jarek Bagnicki
__
__
Posty: 42
Rejestracja: 02 kwie 2014, 23:14

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: Jarek Bagnicki »

Dla mnie mile widziany byłaby opcja przyciągania do punktu środkowego pomiędzy dwoma punktami. Z tego co pamiętam taka opcja jest w programie EwMapa i polega to na kolejnym kliknięciu dwóch punktów, a następnie program zaczepiał się do punktu środkowego odcinka łączącego te dwa punkty.
Szczególnie przydatne byłoby to przy kreśleniu osi obiektów liniowych gdy mamy pomierzone/narysowane krawędzie zewnętrzne np. ciek wodny. Często też mierząc gpsem obiekty trudno dostępne do bezpośredniego pomiaru np. słupy, drzewa stawiając dwie pikiety w jednakowej odległości od obiektu, które wraz z tym obiektem mierzonym tworzą linię. Tutaj taki rodzaj snapu również ułatwiłby sprawę.

Dotychczas rozwiązuje ten problem poprzez rysowanie na warstwie pomocniczej odcinków łączących punkty. Przed kliknięciem drugiego punktu zapamiętuję długość odcinka, następnie w głowie dzielę sobie wartość na pół i poprzez PPM -> Następny punktu -> prosto odkładam go ortogonalnie.
Załączniki
snap.jpg
snap.jpg (2.19 KiB) Przejrzano 5179 razy
Lukasz C
___
___
Posty: 82
Rejestracja: 15 lip 2014, 22:55

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: Lukasz C »

możesz prościej wybrać podział odcina na 2 równe części i ie będziesz musiał zapamiętywać jago długości;)
Ale sugestia fajna popieram taki snap do środka odcinka - no chyba że już jest taki tylko że o nim nie wiemy - Panowie z team'u prosimy o pomoc
pozdrawiam
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1117
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: marcinn »

Odnośnie działania snapowania oraz rysowania to bardzo przydałyby się narzędzia bliskie znanemu programowi AC. Snapowania do symetralnej, stycznej, przedłużeń odcinka, początka i końca odcinka itp. Tak samo do rysowania: rysowanie pod zadanym kątem, orto (chodzi o orto w stosunku od układu wsp), blokowanie odległości i kąta. Temat poruszany już dobre 2-3 lata temu i szkoda, że nie doczekał się realizacji, bo przecież główną czynnością jaką wykonujemy jest rysowanie map. Wydaje mi się, że ułatwienie tej kwestii powinno być jedną z priorytetowych spraw na kartce programistów.
andy210879
__
__
Posty: 41
Rejestracja: 27 sty 2014, 10:30

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: andy210879 »

Popieram, funkcje przyciągania bardzo by się przydały i ułatwiły pracę
Andrzej
hasan
___
___
Posty: 92
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:32

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: hasan »

Lukasz C pisze:możesz prościej wybrać podział odcina na 2 równe części i ie będziesz musiał zapamiętywać jago długości;)
....
Witam, właśnie szukam opcji podziału odcinka na równe części i nie mogę zlokalizować :( . Którą opcją można to wykonać ?

Mariusz
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: energeo »

Podział odcinka i inne - obliczenia na mapie
Załączniki
2 261E01.jpg
2 261E01.jpg (58.25 KiB) Przejrzano 5036 razy
pozdrawiam
wini
hasan
___
___
Posty: 92
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:32

Re: Przyciąganie/snapowanie

Post autor: hasan »

Dzięki, tam tego nie szukałem. :oops:
Mariusz
ODPOWIEDZ