Praca na rastrze - problem.

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
janek
______
______
Posty: 611
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: janek »

Cały dzień pracy na rastrze poszedł na marne. W pośpiechu nie zapisałem rastra po zmianach i wyłączyłem komputer.
Masakra
Janek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

Czy wyłączył Pan komputer gdy C-GEO było włączone, czy wcześniej wyłączył Pan C-GEO, odczekał około 1-2 minuty (by Windows mógł zapisać pliki na dysku) i wtedy wyłączył komputer?
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 611
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: janek »

Wyszedłem z programu i zaraz wyłączyłem komputer. Niestety nie odczekałem 1-2 minuty.
Janek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

Proszę następnym razem spróbować z odczekaniem tego czasu, bo na sam zapis na dysku nie mamy już wpływu, a podejrzewam, że to ten powód problemu był.
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 611
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: janek »

Panie Jurku, a nie da się wprowadzić jakiegoś komunikatu (ostrzeżenia), że w rastrze dokonano zmian, których nie zapisano.
Janek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

Ale takie ostrzeżenie nic nie da - bo w C-GEO zapis zmian w rastrze jest wykonywany bezwzględnie przy wyłączaniu programu, wtedy wchodzi już grę system operacyjny i jego zasady czyli buforowanie zapisu do pamięci, a dopiero po jakimś czasie wykonywany jest zapis na dysk.
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 611
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: janek »

Myślę, że dałoby wiele, bo nie zapomniałbym zrobić eksportu zmienionego rastra
Janek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

Ale to nie mógłby być komunikat, że są niezapisane zmiany, bo program je zapisuje, ale ewentualnie, że informacja, że wykonywany jest zapis, tylko, że wówczas musiałby Pan zawsze czekać aż on się zakończy i wcisnąć OK z tego komunikatu gdy zapis zostanie wykonany.
Nie mam pewności czy każdy z użytkowników się z tego ucieszy.

Poza tym, nie musi Pan robić eksportu rastra, bo to jest robione przez program, ale jeśli Pan na siłę wyłączy komputer za wcześnie, to zawsze coś Pan straci - i to nie tylko z C-GEO.
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 611
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: janek »

No to poczekamy na opinie Kolegów
Janek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

Oczywiście ma Pan najnowszą aktualizację już zainstalowaną? Bo tego Pan nie napisał wprost.
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 611
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: janek »

Oczywiście
Janek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1500
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: MarekOtt »

Niestety u mnie także nie działa :(.

Od aktualizacji pracowałem dużo na rastrach, wszystkie rastry po dokonaniu zmian (czyszczeniu) zapisywały się prawidłowo i myślałem że udało się rozwiązać problem. Niestety wczoraj czyściłem prosty raster, wygumowałem kilka niepotrzebnych kresek na tifie. Musiałem jednak coś podglądnąć na wsadzie mapy numerycznej innego projektu, przeskoczyłem na 5 minut do innego projektu, wróciłem do pracy z rastrem i niestety te wcześniejsze "gumowania" się nie zapisały (tak jakby ich nie było).

Posiadam dysk SSD, tu wszystko zapisuje się szybko. Plik rastrowy formatu A4 z małym zagęszczeniem treści więc chyba nie był to problem zapisu zmian.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

Programiści wczoraj jeszcze popracowali nad tym zapisem rastra - zrobili coś jeszcze - proszę o przetestowanie.
Niestety nam samym ciężko coś wykryć, bo ten zapis jak widać nie udaje się bardzo rzadko :(
Wersja testowa
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1500
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Programiści wczoraj jeszcze popracowali nad tym zapisem rastra - zrobili coś jeszcze - proszę o przetestowanie.
Niestety nam samym ciężko coś wykryć, bo ten zapis jak widać nie udaje się bardzo rzadko :(
Wersja testowa
To prawda, nie zdarza się to często. Przyznam także, że mam wrażenie, że kiedyś zdarzał się dużo częściej, co by znaczyło że Państwa poprawki coś dały. Nie testowałem jeszcze tego nowego pliku testowego, zaraz wrzucę i będę obserwował. Tak mi się jeszcze przypomniało, że ja używam także opcji repozytorium, może to też jest jakimś problemem, że przy uruchamianiu projektu on wczytuje starą wersję "maski" zmian.

No nic, wgrywam nowego exe'ka i jak coś, to dam znać.

Pozdrawiam
Daro
____
____
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Daro »

jest jeszcze kolejny problem w pracy na rastrach.

przy wczytanych np 2 rastrach (pokrywajacych sie ze soba) na osobnych warstwach, przy edytowalnej warstwie na której jest raster do edycji, uzywając gumki w obszarze gdzie rastry sie nakladaja , czyszczone sa oba rastry w tym miejscu. Czy da sie cos zrobic zeby tak nie bylo? oczywiscie mozna go w WCZYTAJ RASTER wylaczyc ale nie o to chodzi. Najlepiej zeby byla mozliwosc wybrania rastra do edycji, ale rowniez aby mozna bylo wybrac np 2 rastry (np do wygumowania ramki)
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3132
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: FaFaL »

Tak tylko podpowiem, że rastra nie trzeba wyrzucać całkowicie z mapy aby nie był wyświetlany. Wystarczy go odhaczyć w legendzie - dzięki temu po wyczyszczeniu konkretnego rastra, drugi można szybko włączyć ponownie.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1500
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: MarekOtt »

Zapamiętywania prac związanych z obróbką rastra, po wprowadzeniu poprawek działa dobrze. Od tego momentu nie zdarzyło mi się, bym coś czyścił a po jakimś czasie wszystko zostało przywracane do punktu wyjściowego.

Zauważyłem natomiast problem przy czyszczeniu obszarem. Po zaznaczeniu konturami obszaru do wycinki, inny niż ten zaznaczony fragment zostaje wycięty. Podobna rzecz ma miejsce przy gumce. Niestety nie jets to regułą. Czasami czyści dobrze czasami jednak trafi się jakiś obszar z którym jest problem. Udało mi się, przy obróbce rastra, trafić na taki obszar i nagrałem film, by zobrazować problem.

https://www.youtube.com/watch?v=Wy3aWKe ... tu.be&hd=1
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

A może Pan ten raster nam wysłać? Może nam się to uda powtórzyć.
Pozdrawiam Jurek B.
PUG
____
____
Posty: 199
Rejestracja: 07 kwie 2010, 21:10

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: PUG »

Mam podobny problem z czyszczeniem rastra. Pracuję na jpg-ach i wcześniej nie miałem takich historii.
Pozdrawiam.
janek
______
______
Posty: 611
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: janek »

Nieraz dzieje się też tak, że czyszczenie gumką działa natomiast obszarem już nie
Janek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

janek pisze:Nieraz dzieje się też tak, że czyszczenie gumką działa natomiast obszarem już nie
Janek B.
Czyli obrysowuje Pan obszar, widać jego granice, i po zamknięciu obszaru wnętrze nie jest czyszczone? Jeśli tak, to czy ponowienie tej czynności też nie skutkuje?
Jest to powtarzalne także np. po restarcie C-GEO i np. po umieszczeniu tego rastra na innej mapie? Jeśli tak, to proszę przesłać taki raster do nas do sprawdzenia.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1500
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:A może Pan ten raster nam wysłać? Może nam się to uda powtórzyć.
Panie Jurku, właśnie przesłałem plik na serwis (at) xgeo.pl

W treści maila wpisałem informacje.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

Ok to poszło do serwisu, jak od nich dostanę to sprawdzę.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1500
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Ok to poszło do serwisu, jak od nich dostanę to sprawdzę.
Przesłałem przed chwilą także i Panu... na prezes(...) itp.

Pozdrawiam -- Ciepłego Weekandu :)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

Zauważyłem natomiast problem przy czyszczeniu obszarem. Po zaznaczeniu konturami obszaru do wycinki, inny niż ten zaznaczony fragment zostaje wycięty. Podobna rzecz ma miejsce przy gumce. Niestety nie jets to regułą. Czasami czyści dobrze czasami jednak trafi się jakiś obszar z którym jest problem. Udało mi się, przy obróbce rastra, trafić na taki obszar i nagrałem film, by zobrazować problem.
Znaleźliśmy błąd przy wycinaniu rastra obszarem i linią - poprawka w testowej wersji
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ