Przenumerowanie pikiet

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Darekex
___
___
Posty: 78
Rejestracja: 16 sie 2011, 08:26

Przenumerowanie pikiet

Post autor: Darekex »

Witam

Czy jest możliwość wstawienia funkcji do przenumerowania pikiet zaznaczonych np. od najmniejszej współrzędnej Y w kierunku rosnącym lub od zachodu do wschodu czy północ - południe ?

pozdrawiam
Darek
lfLF
____
____
Posty: 220
Rejestracja: 21 kwie 2005, 17:33

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: lfLF »

Darekex pisze:Witam

Czy jest możliwość wstawienia funkcji do przenumerowania pikiet zaznaczonych np. od najmniejszej współrzędnej Y w kierunku rosnącym lub od zachodu do wschodu czy północ - południe ?

pozdrawiam
Darek
"funkcja do przenumerowania pikiet" sugeruje że, chodzi o przenumerowanie pikiet w tachimetrii - taka możliwość byłaby możliwa po wprowadzeniu sortowania po x lub y ( po obliczeniu współrzędnych ) a jest sortowanie po numerach

Jeżeli chodzi o przenumerowanie p-któw w tabeli to jest możliwe
1 opcja sortowanie ( możliwości do przesytu )
2 zaznacz p-kty do przenumerowania
3 przenumeruj.
Z poważaniem flFL
Darekex
___
___
Posty: 78
Rejestracja: 16 sie 2011, 08:26

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: Darekex »

Tak właśnie myślałem tylko nie spróbowałem ok dzięki...

Pozdrawiam
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: marcinn »

Mam małą propozycję odnośnie przenumerowania pikiet- żeby domyślnie była ustawiona wartość rozpocznij od 1 oraz skok numeracji 1. Myślę, że przeważnie przy przenumerowaniu właśnie takie parametry się ustawia
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: Wojtek P. »

Z tym przenumerowaniem bym się nie wyrywał, bo ten co tak nie robi zawsze musiałby te pola kasować :)
-To serve and protect-
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: marcinn »

Tak czy siak trzeba coś wpisać, więc mogłyby być ustawione jakieś wartości domyślnie- ktoś kto nie numeruje od 1 do sobie wpisze inne.
Ale mam inną kwestię- czy dałoby się jakoś rozwiązać przenumerowanie w widoku mapy? Chodzi mi o taką sytuację- mam np. przebieg wodociągu (jakieś 40 pikiet). Chce go konkretnie przenumerować (danemu punktowi nadać wybrany nr). Klikam na edycję pkt, zmieniam nr na 1 i wtedy mam konflikt, bo np już taki pkt występuje. Tutaj by pasowała opcja- gdy wyskakuje ta tabliczka z porównaniem współrzędnych- żeby była możliwość "nadaj kolejny wolny nr". Wtedy krok po kroku ustalimy sobie pikiety w takiej kolejności jak chcemy. Na razie jest to niewykonalne, albo trzeba wszystko przenumerować na wyższe numery i zaczynać od mniejszych. Jak na coś takiego się zapatrujecie? Chyba, że ma ktoś inny, ciekawszy pomysł na to, albo gotowe rozwiązanie?
lfLF
____
____
Posty: 220
Rejestracja: 21 kwie 2005, 17:33

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: lfLF »

spider pisze:Z tym przenumerowaniem bym się nie wyrywał, bo ten co tak nie robi zawsze musiałby te pola kasować :)
Popieram.
marcinn pisze:Tak czy siak trzeba coś wpisać, więc mogłyby być ustawione jakieś wartości domyślnie- ktoś kto nie numeruje od 1 do sobie wpisze inne.
Ale mam inną kwestię- czy dałoby się jakoś rozwiązać przenumerowanie w widoku mapy? Chodzi mi o taką sytuację- mam np. przebieg wodociągu (jakieś 40 pikiet). Chce go konkretnie przenumerować (danemu punktowi nadać wybrany nr). Klikam na edycję pkt, zmieniam nr na 1 i wtedy mam konflikt, bo np już taki pkt występuje. Tutaj by pasowała opcja- gdy wyskakuje ta tabliczka z porównaniem współrzędnych- żeby była możliwość "nadaj kolejny wolny nr". Wtedy krok po kroku ustalimy sobie pikiety w takiej kolejności jak chcemy. Na razie jest to niewykonalne, albo trzeba wszystko przenumerować na wyższe numery i zaczynać od mniejszych. Jak na coś takiego się zapatrujecie? Chyba, że ma ktoś inny, ciekawszy pomysł na to, albo gotowe rozwiązanie?
Opcja "nadaj kolejny wolny" - popieram.
Z poważaniem flFL
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: MarekOtt »

Chciałbym trochę odgrzać ten temat.

Kiedyś byłą o tym dyskusja, do końca nawet nie pamiętam jak się skończyła. Chciałbym wrócić do propozycji stworzenia prostego narzędzie do przenumerowania pikiet na mapie. Być może będą inne propozycje, ja jednak widzę to tak że wszystko odbywało by się przez wywołanie okienka przenumerowania. Następnie wpisujemy od jakiego numeru zaczynamy, klikamy guzik start i każde kolejne kliknięcie w daną pikietę (także z @ w przypadku ich widoczności) powoduję zmianę na kolejny numer pikiety. Po zakończeniu operacji klikamy "stop" i kończymy przenumerowanie.

Wiem że ktoś kiedyś proponował by do tego przenumerowania korzystać z funkcji przenumerowania punktów obiektu, ale to narzędzie powoduje u mnie że muszę na nowo łączyć obiekty zamknięte i liniowe, bo są zaczepione o punkty z @ mimo że wcześniej były podłączone poprawnie.

Narzędzie takie bardzo się przydaje szczególnie przy pomiarach sytuacyjnych i opracowaniu wyników tych prac (szkiców), gdy mamy setki punktów i czasami by "jakoś to wyglądało" trzeba je przenumerować.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
____
____
Posty: 153
Rejestracja: 01 kwie 2005, 11:46

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: Wojtek »

popieram, naprawdę dużo trzeba się naklikać żeby to "jakoś wyglądało" :lol: i szczerze mówiąc jak przeczytałem w opisie ostatniej aktualizacji o zmianach w przenumerowaniu punktów to miałem nadzieję, że o to będzie to.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pytając wstydzisz się tylko raz, nie wiedząc wstydzisz się przez resztę życia.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: Jurek B. »

Wiem że ktoś kiedyś proponował by do tego przenumerowania korzystać z funkcji przenumerowania punktów obiektu, ale to narzędzie powoduje u mnie że muszę na nowo łączyć obiekty zamknięte i liniowe, bo są zaczepione o punkty z @ mimo że wcześniej były podłączone poprawnie.
Takiego efektu nie zauważyłem, działa to poprawnie, może w opcjach przenumerowania w edytorze obiektów nie zaznaczył Pan "usuń stare punkty z tabeli"?
Na razie tylko z tej funkcji trzeba korzystać do przenumerowania punktów. Mimo wszystko wydaje się mi, że jest to szybsze niż klikanie punkt po punkcie by zmieniać ich numerację.
Jeżeli na mapie nie byłoby żadnych obiektów, wówczas takie klikanie może miałoby jakiś sens, ale gdy są obiekty liniowe czy powierzchniowe, wówczas dużo szybciej jest wskazywać obiekty i wykonać przenumerowanie ich punktów.
Ponadto, jeśli obiekty na mapie mają bazy danych, to jeszcze lepiej można to zrobić gdy jest ich dużo, poprzez funkcje w oknie bazy danych (zaznaczenie obiektów, a potem ich punktów i ich przenumerowanie).
Pomysł przenumerowania pojedynczych punktów bezpośrednio na mapie, dodałem do listy życzeń.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:
Wiem że ktoś kiedyś proponował by do tego przenumerowania korzystać z funkcji przenumerowania punktów obiektu, ale to narzędzie powoduje u mnie że muszę na nowo łączyć obiekty zamknięte i liniowe, bo są zaczepione o punkty z @ mimo że wcześniej były podłączone poprawnie.
Takiego efektu nie zauważyłem, działa to poprawnie, może w opcjach przenumerowania w edytorze obiektów nie zaznaczył Pan "usuń stare punkty z tabeli"?
Na razie tylko z tej funkcji trzeba korzystać do przenumerowania punktów. Mimo wszystko wydaje się mi, że jest to szybsze niż klikanie punkt po punkcie by zmieniać ich numerację.
Jeżeli na mapie nie byłoby żadnych obiektów, wówczas takie klikanie może miałoby jakiś sens, ale gdy są obiekty liniowe czy powierzchniowe, wówczas dużo szybciej jest wskazywać obiekty i wykonać przenumerowanie ich punktów.
Ponadto, jeśli obiekty na mapie mają bazy danych, to jeszcze lepiej można to zrobić gdy jest ich dużo, poprzez funkcje w oknie bazy danych (zaznaczenie obiektów, a potem ich punktów i ich przenumerowanie).
Pomysł przenumerowania pojedynczych punktów bezpośrednio na mapie, dodałem do listy życzeń.
Już Panu tłumaczę dokładnie o co mi chodzi :).

Na szybko stworzyłem przykład. Obiektem otwartym kolorem czerwonym połączyłem kolejno pikiety 1-3-5-2-4 (załacznik 2a). Następnie drugim obiektem otwartym kolorem niebieskim, połączyłem kolejno punkty tak by po przenumerowaniu od 1 uzyskać kolejno punkty od 1 do 7. Następnie przenumerowałem punkty obiektu otwartego (niebieskiego od 1). Po przenumerowaniu tych punktów, obiekt otwarty oznaczony kolorem czerwonym, stracił zaczepienie punktów - i jego wierzchołki trzymają się teraz punktów z @. Po tej operacji muszę na nowo zaczepiać obiekty do punktów, także zaczepienia obiektów bazy danych.

Występowanie tego problemu, powoduje że nie mogą korzystać z tej funkcji do przenumerowywania, dlatego też pisałem o tym jakiś czas temu i pozwoliłem sobie o nim przypomnieć. Tym bardziej bardzo się ciesze że pomysł został dopisany do listy życzeń, czekam na szybką jego realizację.
Załączniki
2a.JPG
2a.JPG (21.5 KiB) Przejrzano 7743 razy
4.JPG
4.JPG (76.35 KiB) Przejrzano 7743 razy
5.JPG
5.JPG (79.44 KiB) Przejrzano 7743 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: Jurek B. »

Pomoże tu wykonanie kontroli spójności mapy po przenumerowaniu :)
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Pomoże tu wykonanie kontroli spójności mapy po przenumerowaniu :)
No to załatwia wszystko :) A może pan napisać, który zakres kontroli jest za to odpowiedzialny. Bo czasami po włączeniu pełnej kontroli (wszystkich zakresów), rozsypuje mi się mapa :). Pewnie przez złą redakcję, jednak wolałbym tego uniknąć.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: Jurek B. »

To powinno wystarczyć, ale zalecałbym jednak kompletną kontrolę - jeśli coś rozsypuje, to zrobiłbym też naprawę bazy i eksport do nowej mapy.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (43.17 KiB) Przejrzano 7730 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Zbysiu
_____
_____
Posty: 322
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: Zbysiu »

Proponuję dodać możliwość przenumerowania pikiet w Tachmetrii i Dzienniku pomiarów RTK/RTN, poprzez odjęcie lub dodanie zadanej wartości, podobnie jak działa Translacja w tabeli punktów.
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

W tabeli i zadaniach

Post autor: walklim »

witam, przypomnę się z tematem przenumerowania punktów w tabeli i w zadaniach: tachimetria,niwelacja,wyrównanie. jakby tak w przenumerowaniu pikiet w tabeli dodać opcję "zrób to samo w zadaniach obliczeniowych" i jeszcze wybór w jakich to by było pożyteczne. przy składaniu operatu z dużej roboty często ekipy pomiarowe nachodzą na siebie z numeracja pikiet albo różnie oznaczają te same punkty osnowy (np pierwszy: "1234" drugi: "666 1234" a trzeci "666 1234 00"). ja to jakoś ogarniam ale specjalista co kontroluje operat nie może z takim bałaganem żyć (rzyć :D )
Pozdrawiam Waldek Klimek
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: Jakub Kwinta »

Dobry pomysł :) Czasem nawet przy małym temacie trzeba przenumerować punkty graniczne na jakieś indiańskie numery i raz wykonany ruch w tabeli powodowałby zmianę w zadaniach pomiarowych.
Jestem za
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: walklim »

podbijam temat
Pozdrawiam Waldek Klimek
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: walklim »

??? :D
Pozdrawiam Waldek Klimek
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: grzes »

Czytałem, czytałem :)
Trochę z tym zabawy - na szybko nie da się zrobić. Na razie nie było czasu. Postaram się w przyszłym tygodniu tym zająć.
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: grzes »

W wersji testowej dodana opcja jak na zrzucie ponizej. Wstepnie ją przetestowalismy ale dokładne testy będą w najblizszych dniach, wiec moze na razie prosze robić kopię projektu lub zadań przed jej uzyciem.
Ważne zeby w projekcie była właczona opcja "zapisuj zadania w podkatalogu o nazwie takiej jak nazwa tabeli roboczej" bo inaczej przenumerowaniu ulegną wszystkie zadania z katalogu projektu.
przenumerowanie.png
przenumerowanie.png (22.92 KiB) Przejrzano 7206 razy
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: piotr j. »

Zaznaczenie opcji "zapisuj zadania w podkatalogu o nazwie takiej jak nazwa tabeli roboczej" powoduje założenie katalogu *.zad, a to z kolei, że nie wyświetlają się obliczenia w oknie wyboru projektu. Czy jest możliwość korekty tej usterki?
Załączniki
c-geo - obliczenia w projektach.png
c-geo - obliczenia w projektach.png (12.23 KiB) Przejrzano 7120 razy
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: walklim »

sprawdziłem przenumerowanie na tachimetrii, niwelacji i wyrównaniu osnów 3d. znalazłem błąd w tachimetrii - nie zmienił się numer stanowiska.
Pozdrawiam Waldek Klimek
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: Jakub Kwinta »

walklim pisze:sprawdziłem przenumerowanie na tachimetrii, niwelacji i wyrównaniu osnów 3d. znalazłem błąd w tachimetrii - nie zmienił się numer stanowiska.
Potwierdzam. Wyrównanie jest ok. Tachimetria zmienia punkty nawiązania ale zostaje stary numer stanowiska.

Mam pytanie czy podobne okno mogłoby się pojawiać (opcjonalnie) po zmianie numeru punktu z palca bezpośrednio w tabeli?
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Przenumerowanie pikiet

Post autor: walklim »

Z palca może nie bo pytanie za każdym razem irytowałoby użytkownika ale taka opcja w tabeli to jak najbardziej
Pozdrawiam Waldek Klimek
ODPOWIEDZ