Propozycje zmian

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
chodys
____
____
Posty: 150
Rejestracja: 13 lip 2014, 11:47

Propozycje zmian

Post autor: chodys »

Witam

1. Zmiana polegająca na tym, żeby linie przerywane przesłaniały w całości linie pod nimi (oczywiście to która linia przesłania którą wynikałoby, jak obecnie, z kolejności wyświetlania warstw na mapie). Obecnie nie jest to kłopotem, w przypadku, gdy odstępy pomiędzy liniami są takie same, ale gorzej jest jak są różne, wtedy na wydruku linie nakładają się na siebie i wychodzi linia ciągła.

2. Dodanie opcji zapisania bufora na warstwę, która jest ustawiona jako edytowalna. Czyli: zaznaczam linię na mapie, klikam ikonę "Bufor", wyskakuje okno z wyborem rozmiaru bufora, i po kliknięciu przycisku "Bufor..." są dostępne dwie opcje. Jak dam "Zapisz na warstwę C-geo" wyskakuje okno z wyborem warstw, w którym trzeba odszukać tą na którą chcę zapisać obiekt. Przy dużej ilość warstw, a w dodatku o zbliżonych nazwach, nie szuka się zbyt wygodnie tej właściwej. Fajnie by było, gdyby pod przyciskiem "Bufor..." była trzecia opcja "Zapisz na warstwę edytowalną".

3. Czy po wybraniu opcji "Czyszczenie rastra", jest możliwość, żeby czyściły się tylko rastry na warstwach wybieralnych? W tej chwili czyści się (czyli wymazuje) każdy podczytany raster, nawet, jeżeli jest na warstwie niewidocznej lub niewybieralnej. Chcąc tego uniknąć trzeba odhaczyć ptaszka przy każdym rastrze, którego nie chcemy edytować. Jest to czasochłonne i nie zawsze się o tym pamięta. Oczywiście zawsze mogę usunąć plik ze zmianami dla danego rastra, ale usuwam wtedy wszystkie zmiany, nawet te które chciałbym zostawić.

4. Rozszerzenie opcji dotyczącą warstw "Pokaż całość" dostępną w oknie "Legenda" o rozwijalne menu zawierające kilka możliwości: "Pokaż wszystko", "Pokaż linie", "Pokaż punkty z numerem", "Pokaż punkty ukryte", "Pokaż w danym widoku mapy" itp. Byłoby to przydatne, gdy przegląda się warstwę w celu np usunięcia kilku linii. Jedna rzecz, że obecnie pokazywany jest cały obszar mapy z wszystkimi obiektami na danej warstwie (np 1 punkt i 1 linia oddalone od siebie o kilka kilometrów), co czasami powoduje, że i tak nie wiadomo gdzie ich szukać, a druga, że po usunięciu linii, zostają punkty niewidoczne (z @), które albo trzeba przenosić na inną warstwę, albo usuwać, bo opcja "Pokaż całość" i tak kwalifikuje je do pokazania.

5. Zmiana funkcjonalności kombinacji klawiszy Ctrl+c tak, żeby w każdym oknie programu działała tak samo, czyli najlepiej, żeby powodowała kopiowanie zaznaczonego teksu. W tej chwili działa tak w oknie "obliczeń na mapie" i w tabeli, tj. da się kopiować. Kiedyś działało też w oknie szybkiego wstawiania teksu, obecnie pod tą kombinacją przypisane jest "Kopiuj na..". W różnych oknach z obliczeniami działa albo jako "Wczytaj zadanie", albo jako "kopiuj". Wprowadza to duże zamieszanie, więc dobrze byłoby to ujednolicić, szczególnie, że ctrl+c w windowsie i każdym programie działa jako "kopiuj".

6. Włączenie działania klawisza Delete w oknie "Wybór". Czyli: po kliknięciu na mapie w obszarze, gdzie znajduje się kilka obiektów położonych blisko siebie wyskakuje okno "Wybór", w którym można zaznaczyć, który obiekt chcę wybrać. Gdy zaznaczę ten, o który mi chodziło (okno "Wybór" staje się aktywne), nie można użyć klawisza Delete, żeby usunąć obiekt. Trzeba kliknąć prawym klawiszem na mapie, żeby okno "Wybór" stało się nieaktywne i dopiero przycisk Delete działa.

Pozdrawiam
kouczan
____
____
Posty: 214
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Propozycje zmian

Post autor: kouczan »

Mam nadzieję, że kolega się nie obrazi jak dopiszę swoje propozycje.

7. Możliwość wstawienia opisu na mapę z kolumny zdefiniowanej w tabeli przez użytkownika (np. uwagi do punktów)

8. W module SWDE: często zdarza się, że w danych z ośrodka nie ma adresu a jedynie np. nazwa instytucji, w związku z czym pojawia się problem z adresowaniem kopert. Przydałaby się możliwość dodanie własnej treści na kopertę w ustawieniach lub możliwość zdefiniowania dla danego zbioru danych SWDE np. adresu dla danego podmiotu.

9. Hurtowe usuwanie duplikatów. Jeżeli w tabeli znajdują się punkty o tym samym numerze o tych samych współrzędnych można się ich pozbyć szybciej niż przez wyszukanie i pojedyncze klikanie. Dodatkowo może możliwość zaznaczenia ich w tabeli (i jeszcze punktów bliskich:)

Pozdrawiam
Michał
KZibi
____
____
Posty: 231
Rejestracja: 08 sie 2006, 19:17

Re: Propozycje zmian

Post autor: KZibi »

kouczan pisze:Mam nadzieję, że kolega się nie obrazi jak dopiszę swoje propozycje.

8. W module SWDE: często zdarza się, że w danych z ośrodka nie ma adresu a jedynie np. nazwa instytucji, w związku z czym pojawia się problem z adresowaniem kopert. Przydałaby się możliwość dodanie własnej treści na kopertę w ustawieniach lub możliwość zdefiniowania dla danego zbioru danych SWDE np. adresu dla danego podmiotu.

Pozdrawiam
Michał
Witam
Ten problem można już teraz rozwiązać wystarczy (zakładka "osoby") uzupełnić o brakujący element np. adres (zrzut)
W tym celu klikamy w rubrykę ulica lub miasto (szybciej wejdzie się w edycję enter-em) i wykonujemy wpis .
Nowy wpis zostaje zapamiętany i dzięki temu w dowolnym momencie można wygenerować kopertę powtórnie.
Co do pozostałych propozycji jestem za.
Pozdrawiam
KZibi
Załączniki
Zrzut.png
Zrzut.png (21.52 KiB) Przejrzano 6075 razy
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Propozycje zmian

Post autor: MarekOtt »

I ja dorzucę coś od siebie, choć niektóre pojawiały się już w propozycjach, ale odeszły w zapomnienie.

10. W szybkim wstawianie tekstu na mapie, po rozwinięciu historii wstawionych tekstów, sortowanie według kolejności ostatniego wstawienia, aktualnie alfabetycznie :(

11. Także w oknie wstawiania szybkiego tekstu proszę o zmianę ikonki po włączeniu opcji odnośnik dla opcji lewa góra, prawy dół, lewy dół. Aktualnie po właczeniu wstawiania odnośników ikonka pokazuje prawa góra, na dłuższą metę mylące.

12. Możliwość wprowadzenia znaczników koloru dla nazwy projektu na liście projektów. (http://www.softline.xgeo.pl/forum/viewt ... B3w#p28564).
Awatar użytkownika
tomek_79
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:59

Re: Propozycje zmian

Post autor: tomek_79 »

Mam pytanie bo może coś źle robię...
W ODGiK kazali mi pozmieniać opisy budynków C-GEO wstawia opis np. 2mj, 1t itp.
natomiast wg. ODGiK ma być: mj2 i t czyli liczba kondygnacji po funkcji i w przypadku gdy mamy jedną kondygnację pomijamy jej oznaczenie.
I jeszcze:
- rysowanie murka oporowego nie działa jak powinno dla symbolu jest ok, natomiast rysując po obrysie program też wstawia symbol.
- czy opisy tekstowe mogą mieć domyślnie wyłączoną funkcję przesłaniania za wyjątkiem opisów przewodów ?
bo czasem wstawiając opis np. studzienki tekst przesłania mi symbole na mapie np. zasuwy itp.
Asia T.
Team
Team
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Propozycje zmian

Post autor: Asia T. »

Dzień dobry,

fakt, etykietowanie budynków jest u nas odwrotnie - po aktualizacji etykiety będą generowały się już w kolejności poprawnej (czyli m2, t , bez oznaczenia "1", jeśli taka jest liczba kondygnacji).
Aktualizacja też będzie zawierała poprawkę w rysowaniu murku oporowego jako obiektu powierzchniowego.

Niestety, odnośnie ostatniej uwagi, wszystkie opisy muszą mieć włączone przesłanianie, bo tego wymaga rozporządzenie (załączone zdjęcie).
Załączniki
rozporzadzenie.PNG
rozporzadzenie.PNG (114.81 KiB) Przejrzano 5991 razy
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Propozycje zmian

Post autor: logis »

Dzień dobry,
co do:
7. Możliwość wstawienia opisu na mapę z kolumny zdefiniowanej w tabeli przez użytkownika (np. uwagi do punktów)
to już istnieje. Jako opis do punktów możemy wstawić na mapę zawartość dowolnej kolumny znajdującej się w tabeli. Przykładowo dołożyłem kolumnę uwagi, wybieram z palety narzędzia >opis punktów, zaznaczam właściwą kolumnę w polu Co wstawić ?

Obrazek

Jacek
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Propozycje zmian

Post autor: logis »

Co do tego:
9. Hurtowe usuwanie duplikatów. Jeżeli w tabeli znajdują się punkty o tym samym numerze o tych samych współrzędnych można się ich pozbyć szybciej niż przez wyszukanie i pojedyncze klikanie. Dodatkowo może możliwość zaznaczenia ich w tabeli (i jeszcze punktów bliskich:)
Czy nie wystarczą narzędzia znajdujące się w Tabela > Kontrola Punktów ?
KontrolaPu.png
KontrolaPu.png (36.24 KiB) Przejrzano 5960 razy
KZibi
____
____
Posty: 231
Rejestracja: 08 sie 2006, 19:17

Re:Aktualizacja 29.01.2016

Post autor: KZibi »

trazja pisze:Dzień dobry,

fakt, etykietowanie budynków jest u nas odwrotnie - po aktualizacji etykiety będą generowały się już w kolejności poprawnej (czyli m2, t , bez oznaczenia "1", jeśli taka jest liczba kondygnacji).
Aktualizacja też będzie zawierała poprawkę w rysowaniu murku oporowego jako obiektu powierzchniowego.

Niestety, odnośnie ostatniej uwagi, wszystkie opisy muszą mieć włączone przesłanianie, bo tego wymaga rozporządzenie (załączone zdjęcie).

Witam
Po aktualizacji nadal generowana jest etykieta budynku 2m i 1g a miało już być poprawnie po aktualizacji. (zrzut)
I jeszcze jedno na wypisie z rejestru (skan z wypisu) widać bud mj2 nr 763 jako projektowany a w c-geo widać jako wybudowany tak jakby nie był "wrzucony" na warstwę
EGB_BudynekProjektowany.
Pozdrawiam
KZibi
Załączniki
Zrzut.jpg
Zrzut.jpg (86.81 KiB) Przejrzano 5854 razy
Zrzut1.jpg
Zrzut1.jpg (196.13 KiB) Przejrzano 5854 razy
Asia T.
Team
Team
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Propozycje zmian

Post autor: Asia T. »

Obie rzeczy u Pana wynikają prawdopodobnie ze źle załadowanego zestawu obiektów (ze starej mapy zasadniczej 2013). Proszę po otworzeniu edytora mapy obiektowej kliknąć na "..." i wybrać "Definicja obiektów" i tam z okienka w lewym górnym rogu wybrać MapaZasadnicza2015 i sprawdzić obie rzeczy ponownie - powinno być w porządku.

Pozdrawiam
KZibi
____
____
Posty: 231
Rejestracja: 08 sie 2006, 19:17

Re: Propozycje zmian

Post autor: KZibi »

trazja pisze:Obie rzeczy u Pana wynikają prawdopodobnie ze źle załadowanego zestawu obiektów (ze starej mapy zasadniczej 2013). Proszę po otworzeniu edytora mapy obiektowej kliknąć na "..." i wybrać "Definicja obiektów" i tam z okienka w lewym górnym rogu wybrać MapaZasadnicza2015 i sprawdzić obie rzeczy ponownie - powinno być w porządku.

Pozdrawiam
Witam
Założyłem nowy projekt z szablonem mapazasadnicza_2015 (po aktualizacji) zestaw kodów i zestawie definicji obiektów również jest mapazasadnicza_2015 i dalej jest to samo.
Pozdrawiam
KZibi
Asia T.
Team
Team
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Propozycje zmian

Post autor: Asia T. »

A czy przy aktualizacji wybrał Pan opcję "Zainstaluj standardowe pliki konfiguracyjne" i "zainstaluj standardowe pliki kodów i symboli" ?
Proszę sprawdzić w katalogu C-GEO/bin datę i godzinę pliku MapaZasadnicza2015.dob

Pozdrawiam
KZibi
____
____
Posty: 231
Rejestracja: 08 sie 2006, 19:17

Re: Propozycje zmian

Post autor: KZibi »

trazja pisze:A czy przy aktualizacji wybrał Pan opcję "Zainstaluj standardowe pliki konfiguracyjne" i "zainstaluj standardowe pliki kodów i symboli" ?
Proszę sprawdzić w katalogu C-GEO/bin datę i godzinę pliku MapaZasadnicza2015.dob

Pozdrawiam
Tak zainstalowałem standardowe pliki konfiguracyjne , pliki kodów i symboli. Data 29.01.2016 godz. 13:28 (.dob)
Pozdrawiam
Asia T.
Team
Team
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Propozycje zmian

Post autor: Asia T. »

Proszę jeszcze upewnić się, czy na pewno wybiera Pan szablon i doba z dobrego katalogu (po aktualizacji program wraca do katalogu C-GEO/bin, więc jeśli program jest zainstalowany w innym folderze to należy go przekierować na swój folder).
W załączeniu przesyłam jeszcze raz plik dob do wypakowania i zamiany w katalogu C-Geo/bin, u nas sprawdzane były te opcje po aktualizacji na kilku komputerach i wszędzie zarówno napisy jak i budynek generują się poprawnie.

Pozdrawiam
Załączniki
Mapa_Zasadnicza_2015.zip
(120.44 KiB) Pobrany 96 razy
KZibi
____
____
Posty: 231
Rejestracja: 08 sie 2006, 19:17

Re: Propozycje zmian

Post autor: KZibi »

trazja pisze:Proszę jeszcze upewnić się, czy na pewno wybiera Pan szablon i doba z dobrego katalogu (po aktualizacji program wraca do katalogu C-GEO/bin, więc jeśli program jest zainstalowany w innym folderze to należy go przekierować na swój folder).
W załączeniu przesyłam jeszcze raz plik dob do wypakowania i zamiany w katalogu C-Geo/bin, u nas sprawdzane były te opcje po aktualizacji na kilku komputerach i wszędzie zarówno napisy jak i budynek generują się poprawnie.

Pozdrawiam
Witam
Wszystko zrobiłem zgodnie z sugestiami. Próbowałem na trzech różnych komputerach dodatkowo na dysku przenośnym. Podmieniałem plik (.dob) i też bez rezultatu.
Wgrywałem różne pliki swde i też bez efektu. Eksportowałem projekt do innej mapy i nic nie pomogło.
Program jest zawsze instalowany na dysku c:C-GEO8
Co jest nie tak?.
Pozdrawiam
KZibi
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Propozycje zmian

Post autor: FaFaL »

Po założeniu mapy proszę spróbować z wykorzystaniem Edytora mapy obiektowej narysować bud proj i zobaczyć czy narysuje go prawidłowo. Import SWDE to już osobna sprawa.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
KZibi
____
____
Posty: 231
Rejestracja: 08 sie 2006, 19:17

Re: Propozycje zmian

Post autor: KZibi »

FaFaL pisze:Po założeniu mapy proszę spróbować z wykorzystaniem Edytora mapy obiektowej narysować bud proj i zobaczyć czy narysuje go prawidłowo. Import SWDE to już osobna sprawa.
Sprawdzałem i mam wrażenie że linia nie trzyma grubości 0,5 z edytora rysując bezpośrednio z warstwy grubość linii jest prawidłowa.
Asia T.
Team
Team
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Propozycje zmian

Post autor: Asia T. »

Budynek projektowany zgodnie z nowym rozporządzeniem ma mieć grubości:

0,18 dla 1:500
0,18 dla 1:1000
0,13 dla 1:2000
0,13 dla 1:5000

i tak też jest u nas w edytorze mapy obiektowej, ale fakt, w legendzie dla warstwy budynku projektowanego jest ustawione 0,5, będzie to poprawione.
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (73.48 KiB) Przejrzano 5544 razy
Asia T.
Team
Team
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Propozycje zmian

Post autor: Asia T. »

Proszę podesłać nam ten plik swde na adres at@xgeo.pl , tak chyba będzie nam najłatwiej ustalić, dlaczego import jest niepoprawny.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Propozycje zmian

Post autor: ariel0-0 »

tomek_79 pisze:Mam pytanie bo może coś źle robię...
W ODGiK kazali mi pozmieniać opisy budynków C-GEO wstawia opis np. 2mj, 1t itp.
natomiast wg. ODGiK ma być: mj2 i t czyli liczba kondygnacji po funkcji i w przypadku gdy mamy jedną kondygnację pomijamy jej oznaczenie.
trazja pisze: po aktualizacji etykiety będą generowały się już w kolejności poprawnej (czyli m2, t , bez oznaczenia "1", jeśli taka jest liczba kondygnacji).
Szukam argumentów na obronę tezy, że jeśli budynek ma tylko jedną kondygnację nie wstawia się w opisie cyfry "1". Jak na razie nie znajduję.
Owszem, pomija się ilość kondygnacji, jeśli jest nieokreślona. Jeżeli jednak jest określona, np. budynek parterowy (czyli jednokondygnacyjny) to czemu pomijać oznaczenie ilości kondygnacji? (Rozp. MAiC z dnia 3.12.2015 r. w sprawie baz danych ... załącznik 6 § 9.1)
Have a nice day
kouczan
____
____
Posty: 214
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Propozycje zmian

Post autor: kouczan »

logis pisze:Co do tego:
9. Hurtowe usuwanie duplikatów. Jeżeli w tabeli znajdują się punkty o tym samym numerze o tych samych współrzędnych można się ich pozbyć szybciej niż przez wyszukanie i pojedyncze klikanie. Dodatkowo może możliwość zaznaczenia ich w tabeli (i jeszcze punktów bliskich:)
Czy nie wystarczą narzędzia znajdujące się w Tabela > Kontrola Punktów ?
KontrolaPu.png
Uwaga właśnie dotyczyła tego narzędzia. Chodzi o to, że po wyszukaniu kilkuset powtarzających się punktów nie da się usunąć duplikatów za jednym zamacham, tylko trzeba każdy pojedynczy punkt przeklikać.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Propozycje zmian

Post autor: Jurek B. »

Uwaga właśnie dotyczyła tego narzędzia. Chodzi o to, że po wyszukaniu kilkuset powtarzających się punktów nie da się usunąć duplikatów za jednym zamacham, tylko trzeba każdy pojedynczy punkt przeklikać.
Jeżeli są to punkty numerowane (nie z @) wówczas proszę wykonać eksport do innej (nowej) mapy - wówczas wszystkie powtarzające się punkty zostaną pominięte, jeśli posiadają identyczne współrzędne.
Jeśli są to punkty z numerami z @ - wówczas trzeba wyłączyć ich widoczność w tabeli i na mapie (Mapa-Wyświetlanie punktów bez kodu - nie wyświetlaj) i wykonać kontrolę spójności mapy z menu Mapa.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Propozycje zmian

Post autor: marcinn »

Po ostatniej aktualizacji w dolnym pasku pojawiają się informacje o wybranym obiekcie (np. długość linii). Jest to świetna sprawa. Proponowałbym to uaktywnić dla większej ilości obiektów niż punkty i linie. Np:
-dla okręgów podawać współrzędne środka okręgu oraz promień
-dla tekstów wysokość
-dla łuków długość łuków

może ktoś jeszcze wymyśli jakie użyteczne informacje by się tam mogły znaleźć
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Propozycje zmian

Post autor: Jurek B. »

Ok, spróbujemy to też dołożyć tam.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Propozycje zmian

Post autor: marcinn »

Czy dałoby się trochę zmodyfikować ustawienia intensywności rastra i ustawienie koloru? Najlepiej gdyby te opcję można było ustawić pod prawym klikiem myszki w Legendzie i dla każdego rastra oddzielnie. Teraz manipulacja kolorem i intensywnością dotyczy wszystkich rastrów, a fajnie gdyby dało się to zrobić dla każdego z osobna
ODPOWIEDZ