Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: Daro »

tworzę dziennik boków i kątów z zadań tachimetrycznych (pomiar nawiązań w 2 położeniach lunety) i wszystko gra.

z kolei gdy tworzę zadanie Ciągu poligonowego z tych samych zadań tachimetrycznych cgeo bierze do obliczeń kąty z II położenia.

co może być tego powodem?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: FaFaL »

Jeśli używa Pan wyrównania 3D to nie musi Pan ręcznie liczyć współrzędnych przybliżonych, tachimetrię można wczytać do wyrównania i tam współrzędne przybliżone obliczą się automatycznie. Inaczej w przypadku starego wyrównania... chyba najlepiej przykładowe dane presłać na serwis. Tam pomogą.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: Daro »

myślałem że trzeba liczyć ... dzięki!
bartolini
__
__
Posty: 39
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:02

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: bartolini »

Myślę ,że kolega "Daro" miał co inego na myśli, chodzi o to ,że jeśli chcemy stworzyć ciąg poligonowy z zadań tachimetrycznych, w których mamy pomiar wykonany w dwóch położeniach lunety (odległość i dwa kąty), to program "gubi" się w wyliczeniu kątów poziomych. Nie wiadomo dlaczego myli się o równe 200 gradów, przy czym pomyłka ta występuję losowo, jedne kąty oblicza prawidłowo a inne musimy poprawić o równe 200 gradów.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: Jakub Kwinta »

Można przecież policzyć współrzędne przybliżone jako ciąg wiszący po kolei przeliczając zadania tachimetryczne i punkt do przodu liczyć jak zwykłą pikietę. Stare wyrównanie zrobi resztę. Jeżeli będą duże różnice na współrzędnych zawsze można zrobić kolejną iterację.
bartolini
__
__
Posty: 39
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:02

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: bartolini »

Może poniższy screen ułatwi zrozumienie problemu. Chodzi o kąty jakie program oblicza w opcji "stwórz ciąg poligonowy z zadań tachimetrycznych", pierwsze dwa błędne, trzeci i czwarty poprawny mimo identycznej metody pomiaru.
Załączniki
ciąg.png
ciąg.png (109.68 KiB) Przejrzano 12383 razy
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: Daro »

bartolini, dokładnie mi o to samo chodziło, z tym że u mnie każdy kąt jest błędny o 200g.
bartolini
__
__
Posty: 39
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:02

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: bartolini »

U mnie jak widać losowo, generalnie wszystkie kąty powinny być w okolicach 200 gradów ( osnowa na linii kolejowej).
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: Jurek B. »

Żeby pomóc przydałby się taki plik z zadaniami tachimetrycznymi wysłany na nasz mail serwisowy.
Pozdrawiam Jurek B.
bartolini
__
__
Posty: 39
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:02

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: bartolini »

Wysłane.
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: Daro »

przesyłam projekt odnośnie błędnego kąta w tworzonym ciągu z zadań tachimetrycznych.

błąd jest na każdym kącie równy 200g
Załączniki
softline ciąg.rar
(105.34 KiB) Pobrany 131 razy
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: Daro »

czy udało się zdiagnozować problem?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: FaFaL »

Nie powiem nic o błędzie, ale np moduł wyrównania 3D sam liczy współrzędne przybliżone i nie trzeba tego robić ręcznie jako ciąg poligonowy.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: Jurek B. »

Daro pisze: 16 lis 2018, 13:21 czy udało się zdiagnozować problem?
Widzę, że ten ciąg charakteryzuje się kątami zbliżonymi do 200 gradów, a ponieważ punkty mierzone są dwukrotnie (w obu położeniach lunety), algorytm wyliczania średniego kąta, gdy napotyka na wynik bliski 200g, stara się usunąć nadmiarowe 200g. Dlatego generowanie ciągu nie sprawdza się w tych warunkach.
Pomogło tu samodzielne uśrednienie podwójnych obserwacji na nawiązaniach i pozostawienie tylko pojedynczych pomiarów z pierwszego położenia lunety.
Przekażę ten przykład programiście, ale nie wiem czy uda się mu zabezpieczyć generator ciągu przed tym przypadkiem.
Dlatego w tym wypadku sugeruję jednak to uśrednienie samodzielnie, albo skorzystanie z modułu Wyrównań 3D/GNSS - gdzie jak napisał kolega Rafał - jest to rozwiązane automatycznie już na poziomie wyrównania obserwacji tachimetrycznych, bez konieczności generowania ciągu poligonowego.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: MarekOtt »

Zauważyłem, że mając tworząc ciąg poligonowy z zadań tachimetrycznych, w których podana jest odległość skośna (SD), program do ciągu wrzuca odległość skośną, a powinien HD (lub powinien poinformować o tym by to poprawić) .. Ależ się naszukałem powodu rozsypywania ciągu :)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: Jurek B. »

Czy na pewno były w tych zadaniach tachimetrycznych podane także kąty zenitalne obok odległości przestrzennych? Program generujący ciąg poligonowy redukuje odległości przestrzenne przy uwzględnieniu kątów zenitalnych.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze: 05 sie 2019, 10:23 Czy na pewno były w tych zadaniach tachimetrycznych podane także kąty zenitalne obok odległości przestrzennych? Program generujący ciąg poligonowy redukuje odległości przestrzenne przy uwzględnieniu kątów zenitalnych.
Były.

Było dokładnie tak:
Nawiązanie na pkt B= SD 72.23m, z drugiego stanowiska SD 72.22m. Przeliczenie obu stanowisk na HD dało 72.20.
Przy wczytywaniu do ciągu poligonowego tych zadań, z odległościami SD i kątem pionowym wpisało odległość 72.22.
Przy wczytywaniu do ciągu poligonowego tych zadań, ale po przeliczeniu na HD, wpisało 72.20.

Taki dokładnie miałem tok obliczeń.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: Jurek B. »

U mnie wyniki zawsze są poprawne, niezależnie od tego czy dane są zredukowane czy przestrzenne, więc aby pomóc potrzebne są Pana dane tachimetryczne.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Błędne obliczanie kąta w tworzonym automatycznie ciągu poligonowym

Post autor: MarekOtt »

Muszę napisać, że nie potrafię tego powtórzyć. Próbuję na tych samych dziennikach na których błąd wystąpił, tylko na innej tabeli roboczej i nie da się tego powtórzyć.

Dziwne, bo gdy zauważyłem ten problem i go opisywałem, błąd za każdym razem był powtarzalny.

Zatem zamrażam problem, jak się pojawi postaram się albo nagrać film, albo jakoś inaczej zobrazować.

Przepraszam za zamieszanie.
ODPOWIEDZ