Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:Geoidę proszę sobie przestawić w opcjach programu. Moduł RTK pobiera wybór właśnie z opcji.
Mam tam ustawioną, ale mimo to nie wczytuje tego ustawienia z opcji.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: Jurek B. »

U mnie w module jest zawsze ta geoida, która jest wybrana w opcjach programu - czy po zmianie geoidy wyłączył Pan moduł i potem ponownie go włączył?
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:U mnie w module jest zawsze ta geoida, która jest wybrana w opcjach programu - czy po zmianie geoidy wyłączył Pan moduł i potem ponownie go włączył?
Nagrałem szybki film, pokazujący problem. Po wczytaniu pliku z obserwacjami, zmienia się geoida, mimo poprawnego ustawienia w opcjach i zaraz po włączeniu modułu.

https://www.youtube.com/watch?v=4pN6moM ... tu.be&hd=1
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

Witam.
A nie jest tak, że moduł wczytuje model geoidy jaki jest użyty w kontrolerze. Ja wczytywałem pomiaryz Trimble R2, jak i Kolidy. Też mi się geoida zmieniała.
Załączniki
1.png
1.png (83.28 KiB) Przejrzano 6063 razy
Pozdrawiam.
piotr j.
geobar
____
____
Posty: 218
Rejestracja: 07 maja 2009, 08:49

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: geobar »

Potwierdzam wczytuje model geoidy jaki jest użyty w kontrolerze.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

geobar pisze:Potwierdzam wczytuje model geoidy jaki jest użyty w kontrolerze.

Pytanie czy to prawidłowe działanie, skoro ustawiam że ma liczyć według danych z C-Geo, to po wczytaniu też chcę by robił to w/g geoidy ustawionej w C-Geo. W przeciwnym wypadku ustawiam by liczył na podstawie danych z kontrolera.
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

Te aktualne modele geoidy z kontrolera raczej są zgodne z obowiązującym modelem GUGiKu (u mnie w R2 jest). Jeśli model c-geo ...(stacje ASG-EUPOS) odpowiada modelowi obowiązującemu modelowi GUGiK to nie powinno różnicy. Jednak szczerze, to nie badałem jakie są różnice wysokości po zmianie tego modelu.
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

piotr j. pisze:Te aktualne modele geoidy z kontrolera raczej są zgodne z obowiązującym modelem GUGiKu (u mnie w R2 jest). Jeśli model c-geo ...(stacje ASG-EUPOS) odpowiada modelowi obowiązującemu modelowi GUGiK to nie powinno różnicy. Jednak szczerze, to nie badałem jakie są różnice wysokości po zmianie tego modelu.
Na naszym terenie różnice są około 4-6 cm na wysokości. Z tego co pamietam, gdzieś na początku tego tematu, była informacja od Fafala że model geoidy C-Geo PL-ETRF2000 (Stacje ASG-EUPOS) jest zgodny z obowiązującym wydanym przez GUGiK.
maxim
____
____
Posty: 107
Rejestracja: 21 kwie 2005, 10:35

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: maxim »

Różnice nie mogą być aż tak duże. Kontroler ma wgrany inny model , jak obowiązujący.
Sam tworzyłem model do swojego kontrolera z obowiązującego od 2011 r modelu. U mnie, jeśli
są różnice miedzy obliczeniem w programie RTK/RTN C-Geo, a danymi z kontrolera to są rzędu milimetra.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
maxim
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

Proszę zmienić to okno na tę opcję. Wtedy wysokości wczytają się takie jak w pliku z kontrolera. Zauważyłem, że zmiana modelu geoidy nie wywołuje żadnych przeliczeń wysokości. Dane są cały czas takie same jak w pliku. Przy zmianie geoidy jest komunikat o przekiczeniu współrzędnych, jednak one w tym wypadku się nie przeliczają. Przy obliczeniach z modelu geoidy c-geo rzeczywiście przybierają inne wartości.
Załączniki
1.png
1.png (7.82 KiB) Przejrzano 5970 razy
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

piotr j. pisze:Proszę zmienić to okno na tę opcję. Wtedy wysokości wczytają się takie jak w pliku z kontrolera. Zauważyłem, że zmiana modelu geoidy nie wywołuje żadnych przeliczeń wysokości. Dane są cały czas takie same jak w pliku. Przy zmianie geoidy jest komunikat o przekiczeniu współrzędnych, jednak one w tym wypadku się nie przeliczają. Przy obliczeniach z modelu geoidy c-geo rzeczywiście przybierają inne wartości.
No tak ale w przypadku takiego ustawienia, nie ma możliwości obliczenia wektorów do współrzędnych (dorobienia obserwacji), dlatego mi zależy by korzystać z danych z C-Geo, które według programistów, posiadają parametry aktualne.

Być może mam w kontrolerze stary plik geoidy, ale tak naprawdę mi to nigdy nie przeszkadzało, bo zawsze obliczam ostateczną wysokość w c-geo, na podstawie geoidy PL-ETRF2000.
maxim
____
____
Posty: 107
Rejestracja: 21 kwie 2005, 10:35

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: maxim »

Nagrałem szybki film, pokazujący problem. Po wczytaniu pliku z obserwacjami, zmienia się geoida, mimo poprawnego ustawienia w opcjach i zaraz po włączeniu modułu.
Potwierdzam ,że dzieje się tak , jak na filmie, czyli po wczytaniu następnego pliku następuje zamiana pliku geoidy na ten z kontrolera- tak jakby z automatu, a opcja jest bez zmian, a raport otrzymuje inf. o modelu geoidy z kontrolera.
pozdrawiam
Pozdrawiam
maxim
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Proszę pobrać najnowszą wersję testową, powinno już być ok
Pozdrawiam Rafał Kocierz
maxim
____
____
Posty: 107
Rejestracja: 21 kwie 2005, 10:35

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: maxim »

Następnie należy wprowadzić ręcznie model geoidy.
Pozdrawiam
Załączniki
Nastepny krok to wprowadzenie modelu geoidy
Nastepny krok to wprowadzenie modelu geoidy
Przechwytywanie-2017051.JPG (16.15 KiB) Przejrzano 5951 razy
Pozdrawiam
maxim
maxim
____
____
Posty: 107
Rejestracja: 21 kwie 2005, 10:35

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: maxim »

Najnowsza aktualizacja nie rozwiązuje całkowicie problemu. Wczytywany plik ( u mnie rw5 ) narzuca z automatu plik geoidy kontrolera. Poruszenie opcji (sztuczne) "sposób wyznaczania punktów" daje efekt zmiany modelu.
Załączniki
Przechwytywanie-20170511.JPG
Przechwytywanie-20170511.JPG (38.35 KiB) Przejrzano 5945 razy
Pozdrawiam
maxim
maxim
____
____
Posty: 107
Rejestracja: 21 kwie 2005, 10:35

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: maxim »

Wczytywany plik ( u mnie rw5 )
Tutaj źle podałem, gdyż wczytuję zadanie.
pozdrawiam
Pozdrawiam
maxim
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Najnowsza wersja testowa - u mnie jest już ok.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
maxim
____
____
Posty: 107
Rejestracja: 21 kwie 2005, 10:35

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: maxim »

U mnie liczy zgodnie ze "Sposobem wyznaczenia punktów"-opcja C-Geo, ale w raporcie pokazuje model geoidy z kontrolera.
pozdrawiam
Pozdrawiam
maxim
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Dzisiejsza wersja z okolicy godziny 13 prawidłowo pokazuje model geoidy w nowo zaimportowanych plikach (przynajmniej u mnie na testowanym pliku RW5 działa prawidłowo). Jeśli u Państwa dalej jest nie tak, to proszę zamieszczać przykłady.
Czyli jeśli jest ustawione obliczenie z wykorzystaniem modelu geoidy z C-GEO i w takich ustawieniach importuje się nowe dane to program nie podmienia nazwy geoidy z pliku z danymi.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
maxim
____
____
Posty: 107
Rejestracja: 21 kwie 2005, 10:35

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: maxim »

W tej kolejności działa i nie podmienia nazwy geoidy.
pozdrowienia
Pozdrawiam
maxim
maxim
____
____
Posty: 107
Rejestracja: 21 kwie 2005, 10:35

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: maxim »

U mnie nie działa "znajdź położenie pomiarów". Przed ostatnimi aktualizacjami było dobrze. :(
Pozdrawiam
Pozdrawiam
maxim
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: grzes »

maxim pisze:U mnie nie działa "znajdź położenie pomiarów". Przed ostatnimi aktualizacjami było dobrze. :(
Pozdrawiam
To nie aktualizacja c-geo tylko zmiany w geoportalu - w wersji testowej powinno juz dzialac
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:Dzisiejsza wersja z okolicy godziny 13 prawidłowo pokazuje model geoidy w nowo zaimportowanych plikach (przynajmniej u mnie na testowanym pliku RW5 działa prawidłowo). Jeśli u Państwa dalej jest nie tak, to proszę zamieszczać przykłady.
Czyli jeśli jest ustawione obliczenie z wykorzystaniem modelu geoidy z C-GEO i w takich ustawieniach importuje się nowe dane to program nie podmienia nazwy geoidy z pliku z danymi.

Niestety dalej u mnie nie działa.

W opcjach programu geoida ustawiona na PL-ETRF2000/ep.2011 (stacje ASG-EUPOS), po wczytaniu pliku z Trimbla JXL, geoida zmienia się na PL_2011, mimo że sposób wyznaczenia jest na podstawie C-geo. W raporcie też PL_2011 :(.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: grzes »

MarekOtt pisze:
Niestety dalej u mnie nie działa.

W opcjach programu geoida ustawiona na PL-ETRF2000/ep.2011 (stacje ASG-EUPOS), po wczytaniu pliku z Trimbla JXL, geoida zmienia się na PL_2011, mimo że sposób wyznaczenia jest na podstawie C-geo. W raporcie też PL_2011 :(.
Akurat jxl został przeoczony - dziś będzie aktualizacja
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Co oznacza ten błąd przy imporcie pliku JXL z Trimbla:
Załączniki
1.JPG
1.JPG (25.89 KiB) Przejrzano 5535 razy
ODPOWIEDZ