GML-Obiekty,podobiekty

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
k95n
__
__
Posty: 44
Rejestracja: 19 mar 2018, 16:07

GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: k95n »

Witam,
czy istnieje jakiś sposób, aby w C-GML przypisać obiekt do drugiego obiektu, tak aby np. filar stał się podobiektem nawisu, a w dalszej kolejności nawis stał się podobiektem budynku? Analogiczny przykład, mam budynek i w obrębie tego budynku chciałbym wydzielić dwie części, jedną o dwóch kondygnacjach, drugą o jednej kondygnacji (utworzyłem to poprzez opcję "Część budynku wyodrębniona ze względu na liczbę kondygnacji
nadziemnych"). Podobno te dwie wydzielone części mają być podobiektami obiektu budynek. Takich relacji wymaga ośrodek, bo w taki sposób prowadzą mapę. Czy istnieje funkcja, która wykonuje takie relacje?

Drugie pytanie dotyczy tego, czy punkt o określonej wysokości na przewodzie (SUPS01_xx) nie powinien mieć rzędnej dołu, zamiast rzędnej góry?
Przykładem jest to, że chcąc opisać rzędną załamania rury kanalizacyjnej dodaję na załamaniu "punkt o określonej wysokości na przewodzie", C-GML pobiera rzędną pikiety i umieszcza ją w polu "rzędna góry" podczas, gdy faktycznie jest to "rzędna dołu" (pomiar na przewodzie odkrytym).

Pozdrawiam serdecznie :)
Asia T.
Team
Team
Posty: 697
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: Asia T. »

Dzień dobry,

odnośnie drugiego pytania - rzędna góry jest wymogiem rozporządzenia w sprawie GESUT, jak na załączniku :)
Załączniki
rzedna.PNG
rzedna.PNG (128.1 KiB) Przejrzano 9095 razy
k95n
__
__
Posty: 44
Rejestracja: 19 mar 2018, 16:07

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: k95n »

Dziękuję za odpowiedź. W Ośrodku powiedzieli jednak, że przewody kanalizacyjne oraz przewody ciepłownicze powinny mieć wpisane rzędne dołu, w takim razie jak to rozumieć?
Asia T.
Team
Team
Posty: 697
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: Asia T. »

k95n pisze:Dziękuję za odpowiedź. W Ośrodku powiedzieli jednak, że przewody kanalizacyjne oraz przewody ciepłownicze powinny mieć wpisane rzędne dołu, w takim razie jak to rozumieć?
Niestety, ale w ośrodku prawdopodobnie nie do końca poprawnie interpretują przepisy - zapis jest jasny i wszyscy producenci oprogramowania (zarówno my, jak i ci, którzy dostarczają je do ośrodka) trzymamy się tego zapisu - czyli na przewodzie wysokość to zawsze rzędna góry.
Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej porozmawiać w ośrodku na ten temat, wskazać przepis prawa i poprosić o kontakt z ich dostawcą oprogramowania, który potwierdzi, czy również korzysta z rzędnych góry do opisywania przewodów.
Asia T.
Team
Team
Posty: 697
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: Asia T. »

k95n pisze: czy istnieje jakiś sposób, aby w C-GML przypisać obiekt do drugiego obiektu, tak aby np. filar stał się podobiektem nawisu,
Jeśli chodzi Panu o filar - podporę to jest to obiekt związany z budynkiem, a nie z blokiem budynku (nawisem) i takich relacji nie ma w GML'u - jedyna relacja, jaka może zajść to nawis - budynek (EGB_BlokBudynku z EGB_Budynek), podpora - budynek (EGB_ObiektTrwaleZwiazanyZBudynkiem z EGB_Budynek). Innej możliwość wg przepisów i schematu nie ma.

Relacje te robią się u nas automatycznie podczas eksportu pod warunkiem, że obiekty przylegają do budynku (topologicznie).
k95n pisze: a w dalszej kolejności nawis stał się podobiektem budynku? Analogiczny przykład, mam budynek i w obrębie tego budynku chciałbym wydzielić dwie części, jedną o dwóch kondygnacjach, drugą o jednej kondygnacji (utworzyłem to poprzez opcję "Część budynku wyodrębniona ze względu na liczbę kondygnacji
nadziemnych"). Podobno te dwie wydzielone części mają być podobiektami obiektu budynek. Takich relacji wymaga ośrodek, bo w taki sposób prowadzą mapę. Czy istnieje funkcja, która wykonuje takie relacje?
Jeśli obie części przylegają do budynku (przynajmniej jednym wierzchołkiem) to relacja ta utworzy się automatycznie przy eksporcie - potrzebne do tego będzie jednak pobranie najnowszego C-GML'a, który jest już na naszej stronie w dziale Do pobrania i wykonanie ponownego eksportu.
k95n
__
__
Posty: 44
Rejestracja: 19 mar 2018, 16:07

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: k95n »

Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Ukierunkowaliście mnie Państwo.
Mam jednak jeszcze kilka pytań odnośnie tych relacji między obiektami.

Wstawiam plik PDF z krokami, które wykonałem po kolei aby stworzyć budynek.
https://drive.google.com/open?id=1kVsKo ... YIcuGSeusE

1.Czy wykonując kroki w kolejności takiej jak w pliku powyżej, wszystkie relacje, które powinny być zachowane zostaną zachowane?
2.W celu połączenia podpory relacją z budynkiem, musi się ona zawierać (lub przynajmniej posiadać jeden punkt wspólny) z bryłą tego budynku i taka relacja zostanie utworzona automatycznie. Dobrze rozumiem?
3. Pytanie nie związane z budynkiem. Mam osadnik przydomowej oczyszczalni, na nim mam właz do którego przypisuję wysokość "Punkt o określonej wysokości (sieć kanalizacyjna)" następnie opcja: punkty na urządzeniu gdzie przypisuję mu górę (wysokość pokrywy) i dół (głębokość do dna). W Ośrodku twierdzą, że wysokości powinny być przypisane do osadnika, jednak nie wydaje mi się, żeby to była prawda.
4. Da się w jakiś sposób sprawdzić jakie relacje między obiektami się utworzyły (tzn. co do czego się przypisało?)
5. Ostatnie pytanie. W jaki sposób według Państwa rozwiązać problem studzienki rewizyjnej? Nie bardzo widzę opcję, która by pasowała do takiego obiektu.


GML w naszym Ośrodku dopiero wchodzi, więc mam nadzieję, że niedługo to wszystko jakoś się unormuje. Tymczasem mam nadzieję, że odpowiedzi na te pytania posłużą mnie i innym użytkownikom.

Pozdrawiam serdecznie.
Asia T.
Team
Team
Posty: 697
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: Asia T. »

k95n pisze: 1.Czy wykonując kroki w kolejności takiej jak w pliku powyżej, wszystkie relacje, które powinny być zachowane zostaną zachowane?
Tak, jak najbardziej relacje zostaną zachowane w takim przypadku. Nie uzwględnialiśmy jednak do tej pory możliwości wiązania powierzchniowego z budynkiem, ale już jest to dodane - wystarczy pobrać ponownie instalację C-GML'a z naszej strony internetowej (w przypadku C-GEO wystarczy wersja testowa);
k95n pisze: 2.W celu połączenia podpory relacją z budynkiem, musi się ona zawierać (lub przynajmniej posiadać jeden punkt wspólny) z bryłą tego budynku i taka relacja zostanie utworzona automatycznie. Dobrze rozumiem?
Dokładnie tak.
k95n pisze: 3. Pytanie nie związane z budynkiem. Mam osadnik przydomowej oczyszczalni, na nim mam właz do którego przypisuję wysokość "Punkt o określonej wysokości (sieć kanalizacyjna)" następnie opcja: punkty na urządzeniu gdzie przypisuję mu górę (wysokość pokrywy) i dół (głębokość do dna). W Ośrodku twierdzą, że wysokości powinny być przypisane do osadnika, jednak nie wydaje mi się, żeby to była prawda.
Może chodzi o wysokości wlotów do osadnika jako dodatkowe pikiety?
k95n pisze: 4. Da się w jakiś sposób sprawdzić jakie relacje między obiektami się utworzyły (tzn. co do czego się przypisało?)
Tak, trzeba otworzyć wyeksportowanego GML'a przeglądarką internetową lub notatnikiem z funkcją kolorowania składni XML'a (np. Notepad++) i wyszukujemy odpowiednio pola, które odpowiadają za relacje, czyli:

budynekZWyodrebnionymBlokiemBudynku w obiekcie EGB_BlokBudynku - powinien być wypełniony referencją do identyfikatora EGB_Budynek
budynekZElementamiTrwaleZwiazanymi w obiekcie EGB_ObiektTrwaleZwiazanyZBudynkiem - jak wyżej
rodzajPunkt dla punktów wysokościowych bdot i gesut - atrybut jest w obiekcie, który posiada punkt i powinien być wypełniony referencją do obiektu GES/BDZ_PunktOOkreslonejWysokosci

Podobnie jest z innymi relacjami w GML'u- trzeba tylko znać nazwę atrybutu, w którym wpisana jest referencja - zwykle w rozporządzeniach jest to opisane jako association.
k95n pisze: 5. Ostatnie pytanie. W jaki sposób według Państwa rozwiązać problem studzienki rewizyjnej? Nie bardzo widzę opcję, która by pasowała do takiego obiektu.
Ciężko nam powiedzieć ;) Nie ma dokładnie zapisu na ten temat w rozporządzeniu, więc trudno powiedzieć, jaki obiekt będzie najbardziej właściwy - najlepiej byłoby jednak zapytać w ośrodku, jakim obiektem mają narysowane studzienki rewizyjne i w ten sam sposób rysować swoje. Być może odpowiednie będą tu zwykłe studzienki (pamiętajmy, że w świetle nowych rozporządzeń studzienka to właz plus komora w rzucie) z dopiskiem w polu informacja "rewizyjna". Ale to tylko sugestia - najlepiej uzgodnić to z ośrodkiem.
k95n
__
__
Posty: 44
Rejestracja: 19 mar 2018, 16:07

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: k95n »

Dziękuję za odpowiedzi. Co do tej kanalizacji to uwaga brzmi tak:

"Włazy kanalizacji i ich rzędne przypiąć jako podobiekty do osadnika" Tak jakby C-GML nie utworzył relacji między włazami, rzędnymi i osadnikiem. Wydaje mi się, że taka relacja powinna wystąpić.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: Jurek B. »

k95n pisze:Dziękuję za odpowiedzi. Co do tej kanalizacji to uwaga brzmi tak:

"Włazy kanalizacji i ich rzędne przypiąć jako podobiekty do osadnika" Tak jakby C-GML nie utworzył relacji między włazami, rzędnymi i osadnikiem. Wydaje mi się, że taka relacja powinna wystąpić.
Dobrze by było zwrócić uwagę inspektorowi na zapisy rozporządzenia w sprawie GESUT... (Rozdział 3. Katalog obiektów powiatowej bazy GESUT, §10, str. 34). Ten zapis nie pozostawia wątpliwości co do tego, że możliwa jest jedynie relacja między włazem a komorą podziemną.
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (19.87 KiB) Przejrzano 8908 razy
Co do relacji między punktem o określonej wysokości, a włazem i osadnikiem to mogą one występować, ale pod warunkiem, że umieszczono punkt o określonej wysokości w zależności geometrycznej z włazem, a także odrębny punkt o określonej wysokości w zależności geom. z osadnikiem.
Pozdrawiam Jurek B.
k95n
__
__
Posty: 44
Rejestracja: 19 mar 2018, 16:07

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: k95n »

Jeszcze raz dziękuję za wsparcie. Mam jeszcze jedno, mam nadzieję ostatnie pytanie w temacie, dostaliśmy w pracy taki plik:
https://drive.google.com/open?id=1mXheY ... PZOYG27L6t

Po zaimportowaniu do C-GML (Import-Mapa zasadnicza 2015) i kliknięciu 'pokaż wszystko' mapa się rozjeżdża, tworzy się jakiś punkt o współrzędnych x=0,5 y=0,5, który nawet po usunięciu nie znika z mapy, tworzy się jakaś linia, która jest nie widoczna w C-GML, a po imporcie do EWMapy wyświetla się jako "komora podziemna". Możecie Państwo sprawdzić czy u Was zaimportuje się poprawnie?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: Jurek B. »

Tak, jest w C-GEO problem z geometrią jednego obiektu w tym GML - co prawda można skutecznie usunąć tę część odległą od reszty mapy (funkcja wycinania - "Nożyczki"), ale to generalnie nie rozwiązuje problemu.
Nasi programiści powinni w krótkim czasie zrobić obsługę tego przypadku. Dam znać jak będzie to gotowe.
Pozdrawiam Jurek B.
Asia T.
Team
Team
Posty: 697
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: Asia T. »

k95n pisze:Jeszcze raz dziękuję za wsparcie. Mam jeszcze jedno, mam nadzieję ostatnie pytanie w temacie, dostaliśmy w pracy taki plik:
https://drive.google.com/open?id=1mXheY ... PZOYG27L6t

Po zaimportowaniu do C-GML (Import-Mapa zasadnicza 2015) i kliknięciu 'pokaż wszystko' mapa się rozjeżdża, tworzy się jakiś punkt o współrzędnych x=0,5 y=0,5, który nawet po usunięciu nie znika z mapy, tworzy się jakaś linia, która jest nie widoczna w C-GML, a po imporcie do EWMapy wyświetla się jako "komora podziemna". Możecie Państwo sprawdzić czy u Was zaimportuje się poprawnie?
Problem z komorą rozwiązany i poprawiony - do pobrania jest już nowy setup C-GML oraz C-GEO (u nas na stronie, w dziale Do pobrania).
PBG
__
__
Posty: 47
Rejestracja: 27 lis 2007, 21:47
Kontakt:

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: PBG »

Czy to oznacza, że na mapie, którą wezmę, np do celów opiniodawczych rzędne przewodów kanalizacji sanitarnej, deszczowej, będą oznaczały górną płaszczyznę przewodu tejże sieci ????



trazja pisze: 26 mar 2018, 14:20
k95n pisze:Dziękuję za odpowiedź. W Ośrodku powiedzieli jednak, że przewody kanalizacyjne oraz przewody ciepłownicze powinny mieć wpisane rzędne dołu, w takim razie jak to rozumieć?
Niestety, ale w ośrodku prawdopodobnie nie do końca poprawnie interpretują przepisy - zapis jest jasny i wszyscy producenci oprogramowania (zarówno my, jak i ci, którzy dostarczają je do ośrodka) trzymamy się tego zapisu - czyli na przewodzie wysokość to zawsze rzędna góry.
Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej porozmawiać w ośrodku na ten temat, wskazać przepis prawa i poprosić o kontakt z ich dostawcą oprogramowania, który potwierdzi, czy również korzysta z rzędnych góry do opisywania przewodów.
http://pbg.net.pl
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: FaFaL »

Według mnie chodzi tu o to, że wysokość przewodu podaje się w polu Rzedną góry, ale interpretacja zależy od sieci, to jest dla kanalizacji bodaj się podaje rzedną dołu rury, a dla wszystkich pozostałych takich jak gaz czy woda podaje się wysokość osi przewodu ... (przynajmniej tak mówią przepisy)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
PBG
__
__
Posty: 47
Rejestracja: 27 lis 2007, 21:47
Kontakt:

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: PBG »

FaFaL pisze: 04 gru 2018, 14:41 Według mnie chodzi tu o to, że wysokość przewodu podaje się w polu Rzedną góry, ale interpretacja zależy od sieci, to jest dla kanalizacji bodaj się podaje rzedną dołu rury, a dla wszystkich pozostałych takich jak gaz czy woda podaje się wysokość osi przewodu ... (przynajmniej tak mówią przepisy)
Szanowni Państwo.

Dalej nie rozumiem, jakie dane prezentowane są (będą prezentowane) na mapie prowadzonej w "nowej" technologii. Chodzi konkretnie o rzędną przewodów grawitacyjnych, ciśnieniowych. Dla przewodów grawitacyjnych rzędna "ślizgu" przewodu. czyli dolnej, wewnętrznej części przewodu. Dla ciśnieniowych - oś przewodu - i tu problemu większego nie ma.
Jeśli podam rzędną górnej krawędzi przewodu, to jedynie przy przewodach wykonanych z "cienkiego" materiału, można w przybliżeniu podać prawidłową rzędną "ślizgu" przez odjęcie średnicy.... Dla przewodów o grubości ścian 3cm i więcej będzie to wartość błędna.

Proszę o rozwianie wątpliwości.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML-Obiekty,podobiekty

Post autor: Jurek B. »

Tak jak to FaFaL napisał - "rzędna górna" to nazwa atrybutu, który zawiera liczbę, a konkretnie wysokość. Natomiast co oznacza wysokość, czy jest to rzędna (wysokość nad poziomem morza w określonym układzie wysokości) osi przewodu, jego dna, czy górnej powierzchni, powinien wiedzieć ten, który ją pomierzył i ten, który ją analizuje na mapie.
Przepisy rozporządzenia w sprawie mapy zasadniczej definiują jedynie w jakim atrybucie obiektu GES_PunktOOkreslonejWysokosci ma być umieszczona ta liczba. Na wszelki wypadek załączam ten zapis jeszcze raz:
Załączniki
rzedna.PNG
rzedna.PNG (128.1 KiB) Przejrzano 8152 razy
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ