Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
dragko19
___
___
Posty: 52
Rejestracja: 13 sty 2012, 22:10

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: dragko19 »

Dzień dobry

Wszystkie punkty pochodzące z mimośrodów po eksporcie do tabeli tracą kod i dodane komentarze. Czy dało by się zrobić by te dane nie zostały utracone.
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

Dzień Dobry
Wykonałem pomiar odbiornikiem Trimble R2 z użyciem funkcji pomiaru ciągłego punktów za pomocą metody "Stop and go". Przy imporcie tego pliku do modułu Raportów RTN, program nie widzi tych obserwacji i współrzędnych. Widoczne są tylko punkty, których pomiar wykonany został z wykorzystaniem standardowej funkcji pomiaru. W Raporcie wykonany w programie TrimbleAccess punkty są widoczne. Plik JXL oraz raport wysłałem emailem na serwis.
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

OK, jak dostanę pliki to poprawimy. Nie mieliśmy wcześniej plików z takim pomiarem.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

Tak też sądziłem, że plik mógł nie być w "Waszej" dyspozycji przy tworzeniu modułu, dlatego od razu go wysłałem na serwis@xgeo.pl
Widocznie geodeci nieczęsto wykonują pomiary z użyciem tej funkcji. Sam dopiero pierwszy raz tego użyłem :D
Pozdrawiam.
piotr j.
PrzemekN
___
___
Posty: 64
Rejestracja: 02 kwie 2008, 22:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: PrzemekN »

Przy pomiarze metodą "Stop and go" powstają dodatkowe pliki obserwacji statycznych, które należy zgrać z odbiornika GPS i obliczyć wektory w programie do postprocessingu. Dopiero tak wyliczone wektory można wgrać do c-geo do obliczeń wyrównania 3D i GNSS.
PrzemekN
PrzemekN
___
___
Posty: 64
Rejestracja: 02 kwie 2008, 22:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: PrzemekN »

Zapomniałem dodać że obserwacje należy prowadzić przy użyciu bipoda przy tyczce i 60 sekundowego czasu obserwacji na punkcie. Trzeba mieć też drugi odbiornik który stoi na punkcie o znanych współrzędnych, lub plik rinexa z wygenerowaną wirtualną bazą w pobliżu pomiaru. Metoda ta przydaje się przy braku zasięgu sygnału komórkowego (gprs) w terenie, wymaga jednak dostępu do serwisu który pozwala na generowanie wirtualnych baz w plikach rinex-a (np. ASG - koszt 800 zł rocznie) i programu do postprocessingu ( np. Topcona MagtetTools). Metoda ta jest poprzedniczką metody rtk.
PrzemekN
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Coś mi się wydaje, że chodzi o zwykły pomiar który zapisuje pikiety co np. 1 sekundę, lub np. co 50cm..... a nie o metodę kinematyczną z postprocessigiem :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
PrzemekN
___
___
Posty: 64
Rejestracja: 02 kwie 2008, 22:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: PrzemekN »

Możliwe. Osobiście nie znam odbiorników Trimbla, korzystam z Topcona. W MagnetField też jest opcja pomiaru z interwałem, ale osobiście nigdy tego nie używałem , a kolega używał określenia "Stop and go" , którą kiedyś wykorzystywałem do pomiaru .
PrzemekN
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

Pan Rafał ma rację, o taki pomiar właśnie chodzi. A użyłem określenia "Stop and Go", ponieważ w oprogramowaniu ten pomiar tak się nazywa :D.
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

Poprawki w module działają, teraz obserwacje są już widoczne.
Dziękuję :)
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

Panie Rafale, zauważyłem pewien problem z wczytaniem obserwacji z pomiaru "Stop and Go". Moduł nadaje punktom typ "Kontr. 3D" mimo iż dla nawiązań ustawienia mam inne tj. z kodem k
Załączniki
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (14.06 KiB) Przejrzano 14705 razy
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Można było by dodać obok dodawania także odejmowanie go godziny pomiaru. Wiem ze można operować wielokrotnością doby, ale czasami jednak to jest karkołomne :)
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (57.86 KiB) Przejrzano 14619 razy
bartolini
__
__
Posty: 39
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:02

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: bartolini »

Witam.
Jeśli można prosić o dodanie w narzędziu "Zakres wydruku" możliwości wyłączenia czasu/godziny pomiaru.
Dziękuję.
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

Dzień Dobry.

Czy można wprowadzić takie poprawki, aby moduł wczytywał do tabeli kody punktów pozyskanych z obliczeń (zakładka mimośrody). Teraz taka informacja niestety nie jest przenoszona.
Pozdrawiam.
piotr j.
dragko19
___
___
Posty: 52
Rejestracja: 13 sty 2012, 22:10

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: dragko19 »

I jeżeli to możliwe by przenosiły się z mimośrodów również komentarze do tabeli.
kristof
____
____
Posty: 187
Rejestracja: 18 kwie 2005, 19:40

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: kristof »

Czy można by w dzienniku RTK/RTN opcji przenumerowania pikiet zrobić aby w pomiarach mimośrodowych również była możliwość automatycznego dodania do pikiety np. przyrostka "." lub innego ale z automatu.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Dziękuję za dodanie możliwości odejmowania wartości od godziny.

Kolejna propozycja, która bardzo by się w życiu przydała. Mamy opcje oznaczenia pikiet których nie ma w tabeli roboczej. Przydała by się opcja odwrotna, a więc "zaznacz pikiety w tabeli roboczej, które znajdują się w dzienniku".

Ostatnio miałem do opracowania obserwacje do prawie 300 punktów granicznych. Punkty pomierzono zarówno biegunowo jak i RTN. W tabeli roboczej musiałem ustalić parametr BPP dla wspomnianych punktów granicznych. Wybranie tej opcji w dzienniku RTN/RTK, pozwoliło by mi jednym ruchem dokonać tej selekcji. Opcja jednak pomocna by była w wielu innych przypadkach, szczególnie przy opracowywaniu wyników pomiaru.
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

piotr j. pisze:Dzień Dobry.

Czy można wprowadzić takie poprawki, aby moduł wczytywał do tabeli kody punktów pozyskanych z obliczeń (zakładka mimośrody). Teraz taka informacja niestety nie jest przenoszona.
Dzień Dobry.

Czy jakieś działania w przedmiotowym temacie zostały podjęte?
Dodam tylko, że po imporcie danych, kody dla obserwacji mimośrodów są zaczytane, jednak po wykonaniu obliczeń zostają one usunięte.
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Mamy to na uwadze i zrobimy tak aby te informacje były przechowywane i nie znikały.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

Dzień Dobry.
Przy imporcie pliku jxl, w zakładce mimośrody nie wczytują się niektóre pikiety. Sytuacja ma miejsce wtedy, gdy linia służąca do obliczenia punktu mimośrodowego, sama oparta jest na punkcie, który wcześniej też obliczony był jako mimośród. Dodam tylko, że w TrimbleAccess te punkty zostały obliczone i posiadają współrzędne.
Plik JXL wysłano na serwis i do Pana Rafała :) .
Załączniki
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (23.01 KiB) Przejrzano 13925 razy
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Hmmm, tu będzie mały problem. Ogólnie przyjęto założenie, że pomiar mimośrodowy jest wykonywany w oparciu o punkty które są w tabeli pomiarów, a nie mimośrodów.... Czyli muszę przyjąć inną filozofię, postaram się to napisać od nowa, tak aby nie był to problem oraz uwzględnić to aby punkt bazy był średnią z pomiarów... Dziękuję za zwrócenie na to uwagi.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

Jest to plik z dzisiejszego pomiaru. Pierwszy raz taką sytuację zauważyłem. Pewnie dlatego, że obliczenia zawsze wykonywaliśmy, tak jak Pan założył, czyli o punkty z pomiaru, a nie o punkty obliczone. A dzisiaj sytuacja terenowa wymusiła na nas takie obliczenia, stąd ten przypadek.
Pozdrawiam.
piotr j.
maxim
____
____
Posty: 107
Rejestracja: 21 kwie 2005, 10:35

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: maxim »

OPCJE "?" w module dziennika RTK/RTN.
Proponuję dodanie możliwości wstawiania tekstu "Dziennik RTK/RTN cd. "
na tytułami "Mimośrody ortogonalne", "Mimośrody liniowe (wcięcia liniowe)", "Współrzędne",
"Odchyłki na punktach kontrolnych".
Pozdrawiam
maxim
kasprol
____
____
Posty: 167
Rejestracja: 05 sty 2011, 09:32
Lokalizacja: Łaskarzew
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: kasprol »

Punkty obliczone w zakładce mimośrody nie posiadają kodu, czy dało by się coś z tym zrobić?
przesyłam przykładowy plik z pomiarem w formacie Trimbla JXL
30-2018.zip
Przykładowy plik z pomiarami mimośrodowymi
(34.45 KiB) Pobrany 281 razy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Tak, postaram się w końcu rozwiązać problem z tymi kodami. Myślę, że w tym tygodniu uda się to zrobić.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ