Obliczenie wsp. przybliżonych.

Pytania, problemy, propozycje rozwoju modułu
Zmetra
__
__
Posty: 31
Rejestracja: 27 paź 2015, 18:18

Obliczenie wsp. przybliżonych.

Post autor: Zmetra »

Czy w w module "Wyrównanie osnowy 3D/GNSS" jest możliwe automatyczne obliczenie współrzędnych przybliżonych sieci 2D? Dysponując tylko współrzędnymi nawiązania oraz obserwacjami.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Obliczenie wsp. przybliżonych.

Post autor: FaFaL »

Tak, jedyne czego nie uwzględnia to ciągi wliczeniowe.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zmetra
__
__
Posty: 31
Rejestracja: 27 paź 2015, 18:18

Re: Obliczenie wsp. przybliżonych.

Post autor: Zmetra »

Według jakiego algorytmu wykonywane są obliczenia współrzędnych przybliżonych?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Obliczenie wsp. przybliżonych.

Post autor: FaFaL »

Jeśli coś nie działa tak jak powinno to proszę dać znać, a zobaczę co da się zrobić.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zmetra
__
__
Posty: 31
Rejestracja: 27 paź 2015, 18:18

Re: Obliczenie wsp. przybliżonych.

Post autor: Zmetra »

Jestem twórcą oprogramowania geodezyjnego i chciałem się dowiedzieć jak to u Was jest liczone. Profesor Roman Kadaj w swoim programie stosuje metodę transformacji:
"Obliczenie współrzędnych przybliżonych dla punktów sieci poziomej jest jednym z niełatwych zadań obliczeń geodezyjnych. Trudność wynika m.in. z ogólnej dowolności geometrycznej struktur sieci. Próby poszukiwania rozwiązań według grafu możliwych wyznaczeń krokowych stają się zbyt czasochłonne i nieskuteczne, zwłaszcza dla sieci dużych. W programie zastosowano ideę obliczeniową sieci modularnych, opartą na analogii stosowanej w aerotriangulacji. Pojedynczym modułem jest zbiór obserwacji przyporządkowanych do pojedynczego stanowiska obserwacyjnego. Moduły określone najpierw w indywidualnych układach lokalnych są transformowane równocześnie do układu zewnętrznego (stosuje się przy tym warunki na punkty wiążące – łączne dla par modułów). Metoda, przy założeniu pewnych numerycznych modyfikacji okazuje się bardzo skuteczna i szybka, nawet dla sieci o kilku tysiącach punktów. W istotnym zakresie ta metoda decyduje o automatyzacji całego procesu obliczenia osnowy i masówki. "
Opracowałem własną metodę działającą dla dowolnej sieci kątowo - liniowej.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Obliczenie wsp. przybliżonych.

Post autor: FaFaL »

Tak, wiem jak to robi Kadaj w Geonecie, a Pan to pewnie Wiesław Kozakiewicz (tak tylko strzelam kierowany ciekawością). Nasza metodę opracowaliśmy również przy założeniu aby była w stanie sprostać każdej sieci kątowo-liniowej i myślę że nam się dość dobrze udało to zrobić.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zmetra
__
__
Posty: 31
Rejestracja: 27 paź 2015, 18:18

Re: Obliczenie wsp. przybliżonych.

Post autor: Zmetra »

Jestem Pańskim byłym studentem - jeśli mam się jakoś określić. Domyślam się że algorytm nie będzie dostępny (opisany c-geo wiki)?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Obliczenie wsp. przybliżonych.

Post autor: FaFaL »

Zmetra pisze: 04 cze 2018, 13:04 Jestem Pańskim byłym studentem - jeśli mam się jakoś określić. Domyślam się że algorytm nie będzie dostępny (opisany c-geo wiki)?
Nie czuję potrzeby opisywania tego :roll:
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ