Czyszczenie rastra

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Czyszczenie rastra

Post autor: marioo »

Czyściłem raster za pomocą gumki i w zależności jakie mam ustawione przybliżenie widoku mapy to pojawiają się albo znikają elementy wyczyszczone. Co jest nie tak??
Załącznik Przechwytywanie.PNG nie jest już dostępny
Załącznik Przechwytywanie.PNG nie jest już dostępny
Nie mogę wstawić drugiego pliku z zrzutu ekranu na te forum...
Załączniki
Przechwytywanie1.PNG
Przechwytywanie1.PNG (49.62 KiB) Przejrzano 4030 razy
Pozdrawiam
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Czyszczenie rastra

Post autor: marioo »

Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (48.86 KiB) Przejrzano 4026 razy
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 970
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Czyszczenie rastra

Post autor: Wojtek P. »

Chyba szybciej będzie pomóc poprzez pomoc zdalną
-To serve and protect-
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Czyszczenie rastra

Post autor: logis »

Dzień dobry,
chodziło o to, że to jest tif wielostronicowy, z dziewięcioma stronami, które mają ten sam obraz zapisany z coraz mniejszą rozdzielczością. Taka piramidka obrazów jest wykorzystywana do szybszego wyświetlania podglądu rysunku - przy różnych powiększeniach widzi się różne strony tego tifa. Niestety jak Pan go gumuje, to przy zmianie powiększenia zdarza się, że widzi Pan inną warstwę niż tę mazaną ;-)
Problem rozwiązałem tak, że wczytałem tifa do Gimpa rozkładając te strony na warstwy. Usunąłem wszystkie warstwy poza tą będącą głównym tłem, o najlepszej rozdzielczości. Tyle tylko, że teraz trzeba by było to wygumować od nowa.

Jacek
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Czyszczenie rastra

Post autor: marioo »

Wrócę do tematu bo znów mam taką samą sytuację... Czy jest możliwość wprowadzenia na stałe jakiegoś rozwiązania w tym temacie? Raster mam z ośrodka, więc zawsze będę miał z takimi do czynienia, a najgorsze jest to, że czyszczę raster i nie wiem co wyjdzie na wydruku. Nie wspomnę, że przy dużych rastrach sprawdzanie czy wszystko jest ok staje się wręcz niemożliwe.
Może program powinien wczytywać tylko ten główny raster, albo czyszczenie powinno usuwać elementy na każdej warstwie rastra bez względu na to która jest wyświetlona.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Czyszczenie rastra

Post autor: logis »

Dzień dobry,
Jurek Biegalski wpadł przed chwilą na prosty pomysł - wystarczy taki plik przepuścić przez C-Raster (lub inny program), który nie uwzględnia tych piramidek obrazów i zapisać jako tif z kompresją LZW. Wtedy on wprawdzie będzie większy niż gdyby się usuwało te niepotrzebne warstwy obrazów i zapisało tylko jedną ale efekt jest taki jak ma być - jedna warstwa w tifie, więc tylko jedną warstwę się czyści.
Podsumowując - wczytujemy do C-Rastra, sprawdzamy w opcjach zapisu jaka jest kompresja, zapisujemy jako tif.
Jacek
ODPOWIEDZ