Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
kristof
____
____
Posty: 187
Rejestracja: 18 kwie 2005, 19:40

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: kristof »

To może i ja się przypomnę:
"Czy można by w dzienniku RTK/RTN opcji przenumerowania pikiet zrobić aby w pomiarach mimośrodowych również była możliwość automatycznego dodania do pikiety np. przyrostka "." lub innego ale z automatu.
hasan
___
___
Posty: 92
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:32

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: hasan »

Witam,
Jakie współrzędne przyjmowane są do obliczeń mimośrodów w module RTK/RTN w przypadku dwukrotnego pomiaru pkt bazowego.
Wydaje mi się, że jest to wartość z pierwszego pomiaru, a nie uśredniona ?

pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Tak, pierwszy. Mam zmiany na liście bo chyba MarekOTT już to zgłaszał. Jednak wtedy trzeba będzie liczyć się z tym ze jak później ktoś blednie pomierzy pikietę o tym samym numerze co baza to będzie błędny wynik obliczeń :-/ głównie dlatego nie rzucałem się na tą zmianę.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze: 18 sie 2018, 17:26 Tak, pierwszy. Mam zmiany na liście bo chyba MarekOTT już to zgłaszał. Jednak wtedy trzeba będzie liczyć się z tym ze jak później ktoś blednie pomierzy pikietę o tym samym numerze co baza to będzie błędny wynik obliczeń :-/ głównie dlatego nie rzucałem się na tą zmianę.
To nie podlega wątpliwości, współrzędne punktów użytych jako punkty bazowe w mimośrodach, uznawane są jako punkty osnowy pomiarowe, a takie powinny być pomierzone dwukrotnie, a ostateczne współrzędne powinny być średnią wielokrotności pomiaru.

A wracając jeszcze do samych mimośrodów w Dzienniku, warto by było też sam interface poprawić, by był choć trochę podobny do tego z modułu obliczeń ortogonalnych itp. Szczególnie w mimośrodach ortogonalnych jakoś dziwnie działa kursor używając klawiatury, dziwnie przeskakuje się po wierszach/kolumnach. Brakuje też miary kontrolnej całego odcinka pomiędzy punktami bazowymi, tak by ewentualny błąd można było rozrzucić na bieżącą pomierzonych punktów. Ale wiem ze @FaFal ma to na uwadze i ma to także na liście, wiec mój post raczej tylko informacyjnie.
hasan
___
___
Posty: 92
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:32

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: hasan »

FaFaL pisze: 18 sie 2018, 17:26 Tak, pierwszy. Mam zmiany na liście bo chyba MarekOTT już to zgłaszał. Jednak wtedy trzeba będzie liczyć się z tym ze jak później ktoś blednie pomierzy pikietę o tym samym numerze co baza to będzie błędny wynik obliczeń :-/ głównie dlatego nie rzucałem się na tą zmianę.
Gorąca prośba o liczenie mimośrodów z obserwacji uśrednionych. Osobiście jeżeli mierzę drugi raz ten sam szczegół to nadaję mu kolejny numer. Jeżeli chcę uśrednić pomiar to celowo daję ten sam.

Całkowicie zgadzam się z MarekOtt
"To nie podlega wątpliwości, współrzędne punktów użytych jako punkty bazowe w mimośrodach, uznawane są jako punkty osnowy pomiarowe, a takie powinny być pomierzone dwukrotnie, a ostateczne współrzędne powinny być średnią wielokrotności pomiaru. "


pozdrawiam
Mariusz
machall
__
__
Posty: 11
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: machall »

Przejrzałem wątek i wiem że to było już poruszone, ale wydaje mi się, że byłaby to przydatna opcja. Mianowicie chodzi o zmianę wysokości anteny o zadaną wartość. Mam niektóre roboty, w których korzystam z różnych wysokości, a moduł w obecnej wersji pozwala na nadanie nowej wysokości do zaznaczonych punktów. Nie ma problemu z tym jeżeli projekt ma kilkanaście, kilkadziesiąt punktów. Można pozaznaczać punkty o tej samej wysokości i pozmieniać je. Gorzej jeżeli robota ma kilkaset lub kilka tysięcy punktów. W takim wypadku to spore ułatwienie.
Pozdrawiam
Tomasz Machalski
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: grzes »

Rozumiem ze tu chodzi o zmianę typu: podajemy starą wartość i nową na jaką ma być zmienione?
pozdrawiam
grzes
machall
__
__
Posty: 11
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: machall »

Nie. Chodzi o opcje zmiany wysokości anteny np. o +0,07m. I wtedy zamiast wysokości 2,00 otrzymujemy 2,07, zamiast 2,45 mamy 2,52.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: grzes »

Dodane w wersji testowej
ant.png
ant.png (10.12 KiB) Przejrzano 17889 razy
pozdrawiam
grzes
machall
__
__
Posty: 11
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: machall »

Dodawanie działa super. Niestety odejmowanie nie działa :)
hasan
___
___
Posty: 92
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:32

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: hasan »

machall pisze: 06 gru 2018, 14:09 Dodawanie działa super. Niestety odejmowanie nie działa :)
A dodać wartość ujemną np -0.07 ? Tak to działa np. w translacji.

Mariusz
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: grzes »

Powinno działać jak przedmówca wyżej opisał
pozdrawiam
grzes
machall
__
__
Posty: 11
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: machall »

OK. Faktycznie działa. Musiałem coś źle wcisnąć albo nie zaznaczyłem.
Dzięki
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

A ja mam pytanie, po wczytaniu pliku RAW z FieldGeniusa, nie są wyświetlane błędy md. Dziwne ..
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (242.54 KiB) Przejrzano 17871 razy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Proponuję włączyć wyświetlanie współrzędnych do mm
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze: 06 gru 2018, 22:49 Proponuję włączyć wyświetlanie współrzędnych do mm
To niestety nie wiele zmienia .. także same 0.000 ;)
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

upsss, przepraszam, nie popatrzyłem że to chodzi o błędy wektorów, faktycznie u mnie się tez tak dzieje. Postaram się to skorygować.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze: 07 gru 2018, 10:06 upsss, przepraszam, nie popatrzyłem że to chodzi o błędy wektorów, faktycznie u mnie się tez tak dzieje. Postaram się to skorygować.
Nie ma problemu, dobrze że u Pana dzieje się tak samo, to przynajmniej problem będzie łatwy do zidentyfikowania.

Także problemem jest identyfikacja "typu pomiaru". Przy pomiarze np. z VRS sieci Nadowski, pokazuje RTK Fixed, a przecież to nie RTK tylko RTN. Domyślam się że takie dane są w RAW, ale można by było dodać warunek by to przerabiał na jakąś inną nazwę tego fixa :). Nie wiem może RTN Fixed, albo Network Fixed.
bartolini
__
__
Posty: 39
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:02

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: bartolini »

Witam,
Mam problem z pomiarami RTK w nawiązaniu do własnej "BAZY" (poprawki baza-rover poprzez radiomodem), który polega na tym,że program przyjmuje błędne współrzędne XYZ, wysokość i offset stacji bazowej. Mimo, że "BAZA" zostaje najpierw zmierzona w nawiązaniu do sieci ASG-EUPOS to moduł przypisuje jej dane takie same jak stacji bazowej ASG-EUPOS. W załączeniu plik .jxl z pomiaru, chodzi o sprzęt Trimbla. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam.
Załączniki
Baza.png
Baza.png (157 KiB) Przejrzano 17222 razy
przekroje2.zip
(203.4 KiB) Pobrany 179 razy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Na razie proszę ręcznie poprawić współrzędne bazy na podstawie pomierzonych współrzędnych. Do przeliczenia wspolrzednych w odwzorowaniu na XYZ geocentryczne najwygodniej jest użyć wtyczki viewtopic.php?f=512&t=11388
Dziś postaram się popatrzyć w dane czy możemy to skorygować w czasie importu.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
bartolini
__
__
Posty: 39
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:02

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: bartolini »

Tak, też robię (edycja ręczna). Ewentualnie może dobrym rozwiązaniem bałaby możliwość pobrania współrzędnych bazy z tabeli roboczej tak jak można to zrobić dla obserwacji, tyle że w tym przypadku pozostanie problem wysokości i offsetu anteny.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Czy można by było w dzienniku RTK/RTN dodać tak by poruszając się kursorem po kolumnach góra/dół, odznaczał się cały wiersz (tak jak ma to miejsce w tabeli).

I drugie, przy edytowaniu danych obserwacyjnych lub współrzędnych, gdy najedziemy na wartość z "0" na końcu to, zero to jest ucinane, a powinno zawsze być wyświetlane. Trochę to ciężko wytłumaczyć dlatego w załączniku film:
[youtube]http://youtu.be/jIR2PVuUCy0?hd=1[/youtube]
janek_wielki
_
_
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2018, 19:00

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: janek_wielki »

Witam
Mam sprawę odnośnie generowania raportu i zawartych w nich danych.
Niektóre ośrodki nie przyjmują raportu generowanego w c-geo ze względu na przyrosty współrzędnych od stacji bazowej.
W raporcie generują się przyrosty w układzie geocentrycznym, natomiast niektóre ośrodki wymagają aby przyrosty były w układzie 2000.
Czyli jeżeli jest współrzędna pikiety w 2000 i stacji bazowej w 2000 to przyrost powinien też być w 2000
Kontrolujący chce po prostu do współrzędnej pikiety dodać/odjąć przyrost i żeby wychodziła współrzędna stacji bazowej
Taka jest moja prośba o dodanie jakiejś opcji wyboru w jakim układnie mają być obliczane przyrosty.
Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Proszę podać nazwę ośrodka, a wyjaśnimy im, że w pomiarach satelitarnych obserwacją jest wektor przestrzenny w układzie geocentrycznym, a nie jakieś odwzorowanie i to jeszcze z uwzględnieniem jakiejś geoidy, obserwacje nie mają być zniekształcone. Tak samo jak w dzienniku obserwacji tachimetrycznych nie daje się długości zredukowanych na odwzorowanie, poziom morza itp.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
janek_wielki
_
_
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2018, 19:00

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: janek_wielki »

Dziękuję za odpowiedź.
Na razie spotkałem się z tym w ośrodku w Starostwie w Jarocinie.
Po wyjaśnieniach prosiłbym o informację tutaj, bądź na maila o wyniku uzgodnień.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ