Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

Dzień Dobry.
Korzystam z modułu wykonując import danych w formacie jxl. Ograniczam się tylko do tego pliku, ponieważ nie wiem jak wyglądają pozostałe obsługiwane formaty.
Czy jest taka możliwość aby podczas importu danych w zakładce punkty kontrolne jako punkty osnowy wczytywały się numery punktów tyczonych, a nie jak jest teraz numer punktu pomierzonego na punkcie tyczonym.
Wydaje mi się, z przeglądu pliku jxl, że była by taka możliwość, jednak nie znam zasad funkcjonowania modułu.

Wycinek z pliku jxl, dotyczące danego punktu
numer punktu pomierzonego
<PointRecord ID="00000043" TimeStamp="2019-02-22T10:53:46">
<Name>52754a</Name>
<Code>k</Code>
<Method>GpsRTKControlPoint</Method>
<SurveyMethod>NetworkFix</SurveyMethod>
<Classification>Stakeout</Classification>
<Deleted>false</Deleted>

dalej w danych tego punktu możemy odszukać numer punktu tyczonego
<Stakeout>
<PointDesign>
<Name>[b]517932527540[/b]</Name>
<Code/>
<StakeoutMethod>ToThePoint</StakeoutMethod>
<DesignElevation>92.196</DesignElevation>
</PointDesign>

<GridDeltas>
<DeltaNorth>-0.0317606087774</DeltaNorth>
<DeltaEast>0.00842202082276</DeltaEast>
<DeltaElevation>-0.92867650365909</DeltaElevation>
</GridDeltas>
</Stakeout>

Było by super, gdyby jeszcze do modułu pobierane były współrzędne tego punktu z pliku jxl, a jeśli jej nie ma w pliku (Z doświadczenia wiem, że ta współrzędna punktu może być w pliku, ale nie musi, w zależności od sposobu wczytania jej do access'a) to z tabeli roboczej.
Pozdrawiam.
piotr j.
kasprol
____
____
Posty: 167
Rejestracja: 05 sty 2011, 09:32
Lokalizacja: Łaskarzew
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: kasprol »

Ponowię prośbę bo punkty obliczone w zakładce mimośrody nie posiadają kodu, czy dało by się coś z tym zrobić?
Dane w formacie Trimble JXL dodam, że punkty te policzone w rejestratorze posiadają kod.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: grzes »

kasprol pisze: 02 kwie 2019, 13:03 Ponowię prośbę bo punkty obliczone w zakładce mimośrody nie posiadają kodu, czy dało by się coś z tym zrobić?
Dane w formacie Trimble JXL dodam, że punkty te policzone w rejestratorze posiadają kod.
a mozna prosic o przykladowy plik jxl? na grzes małpa xgeo.pl
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: grzes »

Przegladam pliki i widzę że kody punktów wyznaczanych z mimosrodow są na zakladce "Wspolrzedne". Nic nie ginie. Rozumiem ze z jakiegoś powodu dobrze by bylo jakby byly wyswietlane tez na zakladce "Mimośrody"?
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

Potwierdzam częściowo to co napisał kasprol.
Problem wygląda troszkę inaczej. Po imporcie danych z pliku jxl do modułu RTK/RTN, dla pikiet z zakładki mimośrody kody występują. Jednak kiedy zapisujemy takie zadanie w c-geo, później je otwieramy i wykonujemy obliczenia (żarowka) kody dla tych pikiet znikają.
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Proszę sprawdzić w aktualnej wersji testowej, powinno być już wszystko ok
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

MarekOtt pisze: 18 sty 2019, 14:20 Czy można by było w dzienniku RTK/RTN dodać tak by poruszając się kursorem po kolumnach góra/dół, odznaczał się cały wiersz (tak jak ma to miejsce w tabeli).

I drugie, przy edytowaniu danych obserwacyjnych lub współrzędnych, gdy najedziemy na wartość z "0" na końcu to, zero to jest ucinane, a powinno zawsze być wyświetlane. Trochę to ciężko wytłumaczyć dlatego w załączniku film:
[youtube][/youtube]
Czy można by było też wprowadzić tą identyfikacje wiersza .. wydaje się że nie ma z tym dużo pracy ;)
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: grzes »

MarekOtt pisze: 04 kwie 2019, 10:14
Czy można by było też wprowadzić tą identyfikacje wiersza .. wydaje się że nie ma z tym dużo pracy ;)
w wersji testowej kolorowanie wiersza - tym kolorem:
kol_akt.png
kol_akt.png (9.96 KiB) Przejrzano 24277 razy
i te zera tez powinny juz sie edytować
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

FaFaL pisze: 04 kwie 2019, 10:00 Proszę sprawdzić w aktualnej wersji testowej, powinno być już wszystko ok
Teraz kody się zaczytują. Dziękuję.
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

grzes pisze: 04 kwie 2019, 11:13
MarekOtt pisze: 04 kwie 2019, 10:14
Czy można by było też wprowadzić tą identyfikacje wiersza .. wydaje się że nie ma z tym dużo pracy ;)
w wersji testowej kolorowanie wiersza - tym kolorem:
kol_akt.png
i te zera tez powinny juz sie edytować
Super sprawa, dziękuję, naprawdę wiele to pomaga przy pracy z obserwacjami.
kasprol
____
____
Posty: 167
Rejestracja: 05 sty 2011, 09:32
Lokalizacja: Łaskarzew
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: kasprol »

Czy jest możliwość zaznaczenia w zakładce "współrzędne" tylko punktów które są zaznaczone w zakładce "obserwacje"?
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: grzes »

kasprol pisze: 08 kwie 2019, 10:53 Czy jest możliwość zaznaczenia w zakładce "współrzędne" tylko punktów które są zaznaczone w zakładce "obserwacje"?
w wersji testowej nowa opcja pod ppm:
rtk_zaz.png
rtk_zaz.png (6.27 KiB) Przejrzano 24082 razy
pozdrawiam
grzes
kasprol
____
____
Posty: 167
Rejestracja: 05 sty 2011, 09:32
Lokalizacja: Łaskarzew
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: kasprol »

Właśnie o to chodziło, dziękuję.
kristof
____
____
Posty: 187
Rejestracja: 18 kwie 2005, 19:40

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: kristof »

Już kiedyś pisałem ale może nieśmialo przypomne się:
Czy można by w dzienniku RTK/RTN opcji przenumerowania pikiet zrobić aby w pomiarach mimośrodowych również była możliwość automatycznego dodania do pikiety np. przyrostka "." lub innego ale z automatu.
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

piotr j. pisze: 24 kwie 2018, 15:13 Dzień Dobry.
Przy imporcie pliku jxl, w zakładce mimośrody nie wczytują się niektóre pikiety. Sytuacja ma miejsce wtedy, gdy linia służąca do obliczenia punktu mimośrodowego, sama oparta jest na punkcie, który wcześniej też obliczony był jako mimośród. Dodam tylko, że w TrimbleAccess te punkty zostały obliczone i posiadają współrzędne.
Plik JXL wysłano na serwis i do Pana Rafała :) .
FaFaL pisze: 24 kwie 2018, 15:18 Hmmm, tu będzie mały problem. Ogólnie przyjęto założenie, że pomiar mimośrodowy jest wykonywany w oparciu o punkty które są w tabeli pomiarów, a nie mimośrodów.... Czyli muszę przyjąć inną filozofię, postaram się to napisać od nowa, tak aby nie był to problem oraz uwzględnić to aby punkt bazy był średnią z pomiarów... Dziękuję za zwrócenie na to uwagi.
Panie Rafale, czy udało się coś zrobić w tym temacie?
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Najwyższy czas się za to zabrać, w poniedziałek-wtorek postaram się to zrobić.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: piotr j. »

Przypominam się, ponieważ znowu mam taki przypadek:) . A zapewne jeszcze nie raz taka sytuacja się przytrafi.
Dziękuję :)
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

MarekOtt pisze: 07 gru 2018, 11:55 Także problemem jest identyfikacja "typu pomiaru". Przy pomiarze np. z VRS sieci Nadowski, pokazuje RTK Fixed, a przecież to nie RTK tylko RTN. Domyślam się że takie dane są w RAW, ale można by było dodać warunek by to przerabiał na jakąś inną nazwę tego fixa :). Nie wiem może RTN Fixed, albo Network Fixed.
Czy można by było w wolnej chwili poprawić tą identyfikację pomiaru z RTK na RTN fixed. Ośrodek się czepia (w sumie słusznie ;) )i musimy za każdym razem zmieniać.
Można by było też przy okazji poprawić godzinę pomiaru by uwzględniała czas w Polsce lub dodać w zakładce "dane ogólne" możliwość korekty godziny przy wczytywaniu +1h, +2h itp.. bo domyślam się że przy imporcie z innych formatów godzina pomiaru wczytywana jest poprawnie.

Z górny dziękuję bardzo
kristof
____
____
Posty: 187
Rejestracja: 18 kwie 2005, 19:40

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: kristof »

To może i ja bym się przypomniał.
Czy można by w dzienniku RTK/RTN opcji przenumerowania pikiet zrobić aby w pomiarach mimośrodowych również była możliwość automatycznego dodania do pikiety np. przyrostka "." lub innego ale z automatu.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: grzes »

kristof pisze: 08 maja 2019, 17:55 To może i ja bym się przypomniał.
Czy można by w dzienniku RTK/RTN opcji przenumerowania pikiet zrobić aby w pomiarach mimośrodowych również była możliwość automatycznego dodania do pikiety np. przyrostka "." lub innego ale z automatu.
Proszę o dokladniejsze wyjasnienie gdzie tą kropkę dokładać
pozdrawiam
grzes
kristof
____
____
Posty: 187
Rejestracja: 18 kwie 2005, 19:40

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: kristof »

W dzienniku pomiarowym RTK/RTN w oknie "Pomiary" po zaznaczeniu danych pikiet pomiarowych można poprzez ikonę "Przenumerowanie" w parametrach można np. dodać przedrostek "."
Nie działa to jednak w mimośrodach, trzeba ręcznie dodawać przedrostek lub zmieniać nr pikiety.
Rino
_
_
Posty: 6
Rejestracja: 08 cze 2017, 14:23

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: Rino »

Tymczasem z naszego Powiatowego Ośrodka Dowolnej Interpretacji Prawa otrzymałem Protokół z weryfikacji o następującej usterce:
1.PNG
1.PNG (100.49 KiB) Przejrzano 23211 razy
Gdzie w raporcie mam:
"Typ wykorzystanych poprawek: z wielu stacji - sieciowe (RTN)
Wykorzystany strumień danych: RTN_VRS_CMRx"
oraz:
"NetworkRTK" w kolumnie "Godz./Typ"
Doczepiają się o ten ostatni, tylko dlaczego to ja mam ponosić odpowiedzialność za coś czego nie rozumie "urzędnik", a producent oprogramowania tak zaprojektował?
Dodam tylko, że cały czas było wszystko w porządku, przyszedł nowy i się czepia, oczywiście "dla zasady", byle tylko utruć...
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Rino pisze: 10 maja 2019, 09:21 Tymczasem z naszego Powiatowego Ośrodka Dowolnej Interpretacji Prawa otrzymałem Protokół z weryfikacji o następującej usterce:
1.PNG
Gdzie w raporcie mam:
"Typ wykorzystanych poprawek: z wielu stacji - sieciowe (RTN)
Wykorzystany strumień danych: RTN_VRS_CMRx"
oraz:
"NetworkRTK" w kolumnie "Godz./Typ"
Doczepiają się o ten ostatni, tylko dlaczego to ja mam ponosić odpowiedzialność za coś czego nie rozumie "urzędnik", a producent oprogramowania tak zaprojektował?
Dodam tylko, że cały czas było wszystko w porządku, przyszedł nowy i się czepia, oczywiście "dla zasady", byle tylko utruć...
I niestety urzędnik ma racje :).. To jest to o czym pisałem wyżej. Używasz poprawek RTN, a mierzysz RTK (przynajmniej taki masz fix).

W moim przypadku po imporcie w dzienniku wyświetla mi poprawki RTN, a a rozwiązanie "RTK fixed" , co też jest źle, na szczęście poprawiam to na piechotę.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Dziś to skorygujemy, ale proszę zauważyć, że sformułowanie "NetworkRTK" jest prawidłowe i pochodzi wprost z kontrolera odbiornika. RTN to nic innego jak Network RTK. RTK oznacza dosłownie pomiar kinematyczny z współrzędnymi w czasie rzeczywistym, dopisek Network informuje że korzystano z metody sieciowej. W tym przypadku geodeta powinien umieć obronić swój operat.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze: 10 maja 2019, 10:42 Dziś to skorygujemy, ale proszę zauważyć, że sformułowanie "NetworkRTK" jest prawidłowe i pochodzi wprost z kontrolera odbiornika. RTN to nic innego jak Network RTK. RTK oznacza dosłownie pomiar kinematyczny z współrzędnymi w czasie rzeczywistym, dopisek Network informuje że korzystano z metody sieciowej. W tym przypadku geodeta powinien umieć obronić swój operat.
Z tego co pamiętam, w pliku Trimbla przesyłana była informacja "NetworkFix". To była chyba najbardziej uniwersalne sformułowanie.
ODPOWIEDZ