Wybieranie obiektów

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Wybieranie obiektów

Post autor: marioo »

Witam. Chciałbym zaproponować aby wybieranie (zaznaczanie) obiektów zamkniętych działało przy wciśniętym klawiszu ctrl i kliknięciu myszką. Teraz jeżeli chcę wybrać np jakiś napis, muszę "przeklikać" wszystkie obiekty zamknięte które są w zasięgu tego napisu. Jeżeli np. wybieram opis funkcji budynku to najpierw zaznacza mi się działka, użytek, budynek, zakres i inne ob. zamknięte... Ne muszę chyba pisać, że takie wybieranie jest męczące i znacznie spowalnia pracę. Znacznie szybsze i wydajniejsze byłoby ustawienie wybierania ob. zamkniętych tylko przy wciśniętym klawiszu ctrl.

Mam nadzieję, że uda się coś zrobić z wybieraniem nie tylko obiektów zamkniętych ale też symboli i linii. Problem wg mnie jest w tym, że są obszary wyboru i jeżeli w taki się kliknie to mamy zaznaczony np. symbol mimo, że jest on dość daleko od naszego kliknięcia. W ten sposób na mapach o dużym zagęszczeniu treści ciężko jest zaznaczyć to co chcemy. Wolałbym żeby było to wszystko bardziej precyzyjne i zaznaczał się tylko ten element na którym znajduje się kursor. To takie moje propozycje do poważnego przemyślenia tematu, bo nie ukrywam, że w innych programach działanie jest wg mnie wygodniejsze.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: Jurek B. »

Witam, od zawsze wybieranie obiektów ma funkcję przełączania na kolejny przez wciśnięcie Spacji. Drugą funkcją przyspieszającą wybór właściwego obiektu jest tabelka z listą obiektów - ona może być wyłączona na stałe przez funkcję w opcjach programu.
Raczej nie ma szans na dodanie jakichś innych funkcji ograniczających np. wybór tylko do określonych rodzajów geometrii.
Trzeba też sprawdzić jaki jest aktualny zakres przyciągania, przy większym niż np. 3 mm, wybieranie może być utrudnione.
Pozdrawiam Jurek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: marioo »

Panie Jurku, doskonale znam spację, korzystam z okna i zakres przyciągania mam ustawiony na 2.5... piszę ten post dlatego, że wg mnie działanie programu w tym temacie jest dość mozolne i wiem na podst. pracy w innych programach, że można łatwiej i prościej. Jakoś sobie radzę, ale widzę tu kilka rzeczy do poprawienia i ulepszenia. Inną sprawą jest to czy da się to w prosty sposób wprowadzić, a z doświadczenia wiem, że ekipa Cgeo w sprawie zmian ułatwiających pracę użytkownikowi potrafi miło zaskoczyć, więc stąd mój post.
Pozdrawiam
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: marioo »

Proszę powiedzieć jak mam w prosty sposób wybrać kilka obiektów niezamkniętych (z wciśniętym klawiszem ctrl) w sytuacji kiedy mam na mapie dużo obiektów powierzchniowych? Ciągle zaznaczam przypadkowo zamknięte powierzchnie i najbardziej irytujące jest to, że taki obiekt jest wszędzie - nie ważne w co się kliknie, w puste pole czy inny element - on jest. Wg mnie jest to problem i proszę o przemyślenie sprawy bo każde kliknięcie na mapie zaznacza takie obiekty paraliżując pracę w programie. Ktoś mógłby napisać, że można ustawić odpowiednie warstwy na niewybieralne, ale nie o to chodzi żeby tak robić, bo przecież za chwilę możemy chcieć do jakiegoś elementu na takiej warstwie coś przyciągnąć.
Takie wybieranie ob. zamkniętych fajnie działało w sytuacji kiedy nie musieliśmy tworzyć i nie mieliśmy dużej ilości ob. zamkniętych na mapach, ale teraz kiedy instrukcja wymusza rysowanie wielu elementów jako ob. zamknięte takie wybieranie stało się uciążliwe. Mnoży się ilość klikania, wybierania, a czas prostej czynności takiej jak np przesunięcie zwykłego napisu wymaga dużo więcej zachodu niż wcześniej. A chyba nie o to chodzi.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: Jurek B. »

Nie możliwości szybszego wybierania niż jest obecnie, jeśli wypracujemy inny sposób wybierania obiektów, wprowadzimy go, ale nie wcześniej niż w ciągu dwóch miesięcy.
Pozdrawiam Jurek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: marioo »

Jurek B. pisze: 25 lut 2019, 08:47 Nie możliwości szybszego wybierania niż jest obecnie, jeśli wypracujemy inny sposób wybierania obiektów, wprowadzimy go, ale nie wcześniej niż w ciągu dwóch miesięcy.
Bardzo proszę o zajęcie się tą sprawą i zmianę sposobu wybierania. Rozwiązaniem na teraz byłby wybór ob zamkniętych z wciśniętym ctrl, ale domyślam się, że żeby to zmienić trzeba ruszyć większą część programu, dlatego wg mnie wypadałoby przy okazji zastanowić się nad poprawą wybierania ogólnie. Tak jak wcześniej pisałem przydałaby się większa precyzja tak żeby wskazany precyzyjnie element zaznaczał jako jedyny, teraz program łapie często sporo innych obiektów znajdujących się obok.
Będę czekał na te zmiany.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
arttiq
_____
_____
Posty: 355
Rejestracja: 07 kwie 2010, 09:56
Lokalizacja: pomorze

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: arttiq »

Jestem za. Najpierw ustalenie ogólnej koncepcji wybierania obiektów, np. powierzchnie z CTRL, linie z ALT, punkty. Spacja mogłaby robić za zmianę w obrębie obiektów - trzymamy CTRL i spacją zmieniamy po kolei ob. powierzchniowe.
pozdrawiam
arttiq
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: FaFaL »

Mi zawsze doskwierało wybieranie obiektów zamkniętych i standardowo wyłączam wybieralność takich warstw. Ja byłbym za tym, aby obiekty powierzchniowe można było wybierać jedynie przez kliknięcie na ich krawędź (z przełącznikiem na stare zachowanie). Kombinacje z Ctrl itp to chyba nie będzie user friendly.
Inną kwestią jest posługiwanie się narzędziami typu Obliczenia na mapie. Często muszę wyłączać tryb prezentacyjny bo jeden punkt zasłania drugi, a do tego trzeba mocno się przybliżać aby trafić w ten właściwy (a współrzędne różnią się np. o 5 cm). Bo o ile przy zaznaczaniu elementów jest możliwość wyboru punktów z listy lub spacją, to przy obliczeniach i wskazywaniu już nie ma takiej możliwości.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: Jurek B. »

Mi zawsze doskwierało wybieranie obiektów zamkniętych i standardowo wyłączam wybieralność takich warstw. Ja byłbym za tym, aby obiekty powierzchniowe można było wybierać jedynie przez kliknięcie na ich krawędź (z przełącznikiem na stare zachowanie). Kombinacje z Ctrl itp to chyba nie będzie user friendly.
Tak też to zrobimy - być może w ciągu najbliższych dni.
Pozdrawiam Jurek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: marioo »

FaFaL pisze: 26 lut 2019, 18:27 Kombinacje z Ctrl itp to chyba nie będzie user friendly.
Ja uważam, że kombinacja z CTRl będzie bardziej przyjazna niż wybieranie po krawędzi, a to dlatego, że przy dużych powierzchniach takich jak np zakres itd. nie trzeba szukać linii ograniczającej tylko ctrl i klik w środek - no i mamy. Wybieranie po krawędzi oczywiście załatwi sprawę, chociaż ja uważam, że całe wybieranie w Cgeo wymaga przebudowy, bo to co teraz mamy jest dość mało precyzyjne i przyjazne.
Pozdrawiam
chodys
____
____
Posty: 150
Rejestracja: 13 lip 2014, 11:47

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: chodys »

W celu ułatwienia wybierania kilku nachodzących na siebie obiektów proponuję dodać na początek łatwą do wykonania (tak mi się wydaje ;)) zmianę. Obecnie kolejność wybierania uzależniona jest od kolejności warstw, natomiast, jeżeli na tej samej warstwie mamy obiekt powierzchniowy, napis i punkt, to najpierw zaznacza się punkt, później obiekt, a na końcu napis. Ponieważ w 99% przypadków obiekty są większe niż punkty i napisy, to jeżeli chciałby wybrać obiekt, to mam mnóstwo miejsca do kliknięcia w ten sposób, żeby nie wybrać przy okazji napisu. Jeżeli natomiast zależy mi, żeby wybrać napis to klikam na niego, ale i tak zaznacza się najpierw obiekt. Proszę zamienić kolejność wybierania obiektów powierzchniowych i napisów na tej samej warstwie, tak, żeby kolejność wyglądała w ten sposób: punkt>napis>obiekt.
Do rozważenia jest też kwestia, czy nie dać "pierwszeństwa" w wybieraniu wszystkim napisom w stosunku do obiektów powierzchniowych, niezależnie od kolejności warstw. Mogłoby o działać w ten sposób, że po kliknięciu w miejscu, gdzie jest kilka obiektów nachodzących na siebie, ale bez napisów, wybierają się one według kolejności warstw, tak jak ma to miejsce obecnie. Jeżeli natomiast w miejscu kliknięcia są też napisy znajdujące się na różnych warstwach, to są one wybierane przed obiektami zamkniętymi, zgodnie z kolejnością warstw, na których się znajdują, a dopiero później obiekty powierzchniowe, także zgodnie z kolejnością warstw.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2019, 17:15 przez chodys, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: Jurek B. »

Zmiany w wybieraniu rozwiązaliśmy trochę inaczej - w obecnej wersji testowej jest nowa opcja w Parametrach programu-Mapa: "Wybieranie obiektów zamkniętych tak jak liniowych (klikając w obrys)" - po włączeniu tej opcji, obiekty wybiera się klikając w krawędź.
Jeśli jest to obiekt powierzchniowy, który ma wspólną krawędź z sąsiednim obiektem, wybierany jest w pierwszej kolejności ten, bliżej którego krawędzi kliknięto.
Można sobie to potestować, powinno ułatwić wybieranie na obszarach wspólnych.
Teksty i obiekty punktowe mają pierwszeństwo wyboru.
Pozdrawiam Jurek B.
chodys
____
____
Posty: 150
Rejestracja: 13 lip 2014, 11:47

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: chodys »

Nie do końca rozumiem Pańskie stwierdzenie "Teksty i obiekty punktowe mają pierwszeństwo wyboru." Pierwszeństwo przed czym?
Jeżeli nie używam funkcji "Wybieranie obiektów zamkniętych tak jak liniowych (klikając w obrys)", to mając na tej samej warstwie obiekt zamknięty i napis, najpierw zaznacza się obiekt, a dopiero później napis.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: Jurek B. »

Nie do końca rozumiem Pańskie stwierdzenie "Teksty i obiekty punktowe mają pierwszeństwo wyboru." Pierwszeństwo przed czym?
Dokładnie o to mi chodziło: przy włączonej opcji "wybierania obiektów przez wskazanie ich obrysu", pierwszeństwo wyboru mają teksty i symbole przed ewentualną krawędzią obiektu, która jest na obszarze tego tekstu lub symbolu. Chyba, że wskaże się precyzyjnie w krawędź obiektu.
Pozdrawiam Jurek B.
chodys
____
____
Posty: 150
Rejestracja: 13 lip 2014, 11:47

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: chodys »

W takim układzie, czy można wprowadzić zmianę, żeby bez włączonej opcji "wybierania obiektów przez wskazanie ich obrysu", po kliknięciu w miejscu gdzie są 3 obiekty (symbol, tekst, obiekt zamknięty) obiekt zamknięty był na ostatnim miejscu, a nie na pierwszym jak obecnie?
Druga rzecz, to gdy klikamy w jednym punkcie, gdzie jest kilka obiektów zamkniętych i/lub symboli, nachodzących na siebie, każde kliknięcie powoduje wybranie kolejnego obiektu po kolei, po ostatnim znowu przechodzi na pierwszy i tak w kółko. Natomiast jeżeli w tym punkcie jest jakikolwiek napis, to po "doklikaniu się" do niego wybieranie kolejnych obiektów kliknięciem jest niemożliwe.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: grzes »

A czy wybór z listy nie jest lepszym rozwiązaniem przy wielu nakładających się elementach?
lista_wyb.png
lista_wyb.png (15.06 KiB) Przejrzano 10078 razy
pozdrawiam
grzes
chodys
____
____
Posty: 150
Rejestracja: 13 lip 2014, 11:47

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: chodys »

Nie kwestionuję tej metody, ale jednak wygodniejsze dla mnie jest przeklikanie się przez te kilka obiektów, aż do tego, który mnie interesuje, niż latanie myszką od klikniętych obiektów do okienka wyboru i z powrotem.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: FaFaL »

To może lepiej używać spacji ? klikanie spacją przechodzi przez kolejne obiekty. Jak ktoś ma myszkę z dodatkowymi przyciskami to można sobie ustawić aby jeden z klawiszy działał jak spacja.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
chodys
____
____
Posty: 150
Rejestracja: 13 lip 2014, 11:47

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: chodys »

Przyznaję, że używania spacji nie znałem, ale skoro można samą myszką wybierać po kolei wszystkie obiekty kliknięciem, to czemu wybieranie tekstu miało by tą możliwość blokować, skoro na pozostałych jest ok ;)
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: MarekOtt »

Kiedyś już ktoś składał taką propozycję i byłą ona na liście programistów. Wydaje mi się jednak, że dalej nie została zrealizowana.

Chodzi mi o skrót na klawiaturze, którego przytrzymanie powodowało by możliwość wybrania dowolnego obiektu, niezależnie od ustawień "wybieralności" w legendzie.

Często przy edycji mapy DXF / GML pracuje na wyłączonej wybieralności niektórych warstw (szczególnie powierzchniowych). Czasami jednak przy edycji zauważam że coś "na szybko potrzeba poprawić/usunąć". Musze wtedy identyfikować ten obiekt, na której on warstwie leży, następnie włączyć jej wybieralność, usunąć i znowu wyłączyć. Przytrzymanie takiego klawisza powodowało by, szybkie kliknięcie w ten obiekt, usunięcie i pracujemy dalej :)

Podobnie było by z przesuwaniem tekstu itp. Bardzo, bardzo by się to przydało, a wydaje się proste do realizacji.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: Jurek B. »

Może być z tym problem, bo każdy z klawiszy funkcyjnych (Shift, Ctrl, Alt) jest już wykorzystywany, więc nie może być tu użyty. Może jakieś złożenie dwóch z nich - porozmawiam z programistą, ale nie ma pewności czy to będzie zrobione.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: marcinn »

ewentualnie jakiś klawisz z litera blisko klawiszy funkcyjnych np Z lub A. Generalnie pomysł kolegi super!
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wybieranie obiektów

Post autor: Jurek B. »

Niestety żadne "zwykłe" klawisze nie wchodzą w grę, po pierwsze do tego one nie służą, po drugie tego się nie robi w Windows, po trzecie wpisanie litery wywołuje okno wyszukiwania tekstu na mapie. Być może da się z prawym klawiszem myszki.
Jeśli programiści wymyślą coś co będzie miało sens, to wprowadzą taką możliwość.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ