Walidacja GML

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
radeck
___
___
Posty: 57
Rejestracja: 08 lut 2012, 10:19

Walidacja GML

Post autor: radeck »

Dzień dobry.
Czy przy okienku walidacji plików GML :
Obrazek
dałoby się dołożyć opcję wyboru: ostatni używany lub ulubione i tam dodać kilka powiatów z których się korzysta
bo za każdym razem trzeba szukać powiatu na którym się robi.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Walidacja GML

Post autor: Jurek B. »

Dzień dobry, tak faktycznie też czekam na tą poprawkę - programista powinien to wprowadzić i w aktualizacji wrześniowej już powinna być.
Pozdrawiam Jurek B.
radeck
___
___
Posty: 57
Rejestracja: 08 lut 2012, 10:19

Re: Walidacja GML

Post autor: radeck »

Będzie fajnie. Dziękuję.
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Walidacja GML

Post autor: piotr j. »

Dzień Dobry.
A może da radę wprowadzić taką poprawkę, aby przy walidacji gml'a, powiat ustawiał się na podstawie nr TERYT projektu. Teraz zapamiętuje ostatnio użyty powiat.
Załączniki
Bez nazwy.png
Bez nazwy.png (174.96 KiB) Przejrzano 8884 razy
Pozdrawiam.
piotr j.
Asia T.
Team
Team
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Walidacja GML

Post autor: Asia T. »

Dzień dobry,
wybór powiatu podczas walidacji ma właśnie na celu sprawdzenie, czy jest wybrany TERYT :)
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Walidacja GML

Post autor: piotr j. »

Dzień Dobry.

Ok, rozumiem. Ale jeśli ten TERYT jest wybrany przed walidacją, to mógłby się powiat ustawiać na podstawie tego TERYTu. Jeśli nie, to tak jak teraz, należało by go wybrać ręcznie. Na przedstawionym rysunku powyżej, wpisany mam TERYT z powiatu poznańskiego, a w walidacji mam proponowany międzychodzki, czyli ten, który miałem wybrany wcześniej.
Pozdrawiam.
piotr j.
pomiar
_____
_____
Posty: 365
Rejestracja: 12 lip 2019, 17:43
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Walidacja GML

Post autor: pomiar »

Witam, mam pytanie jak działa walidacja w c geo ?
Robimy pliki gml i walidacja przechodzi bez błędów ewentualnie są jakieś ostrzeżenia po czym podgik wyrzuca plik ze nie można go nawet wczytać bo przykładowo:
Powtórzone id lokalne
Pkt wysokościowe nie są ustawione jako pod obiekt jesli chodzi o gesut
Czasami tworzą się dziwne symbole w id materiału.
Chciałem się zapytać w czym może być problem i rozbieżności żeby się ustrzec w przyszłości takich rzeczy.
Dodam ze usterki są na różnych plikach i różnych systemach ( ewmapa i turboewid )
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Walidacja GML

Post autor: Jurek B. »

pomiar pisze: 09 wrz 2022, 15:15 Witam, mam pytanie jak działa walidacja w c geo ?
Robimy pliki gml i walidacja przechodzi bez błędów ewentualnie są jakieś ostrzeżenia po czym podgik wyrzuca plik ze nie można go nawet wczytać bo przykładowo:
Powtórzone id lokalne
Pkt wysokościowe nie są ustawione jako pod obiekt jesli chodzi o gesut
Czasami tworzą się dziwne symbole w id materiału.
Chciałem się zapytać w czym może być problem i rozbieżności żeby się ustrzec w przyszłości takich rzeczy.
Dodam ze usterki są na różnych plikach i różnych systemach ( ewmapa i turboewid )
Trzeba się skontaktować z naszym serwisem - nie znam takich przypadków błędów w GML eksportowanych z C-GEO, dlatego nie mogę tu nic więcej napisać.
Pozdrawiam Jurek B.
margo
__
__
Posty: 42
Rejestracja: 08 kwie 2019, 09:48

Re: Walidacja GML

Post autor: margo »

Witam . Na mapie GML2015 kartuję obiekt "rów przydrożny - powierzchnia " o szerokości większej od 0,5m na całej długości. Podczas Walidacji wyskakuje błąd topologii na niektórych wierzchołkach rowu : Błąd Krytyczny - Bliskie Sąsiedztwo. Po zmianie szerokości rowu na większą od 0,6m walidacja topologiczna przechodzi poprawnie .
Testowałam to również na pustej mapie tylko z tym rowem , więc kolizja z innymi punktami nie wchodzi w grę. W czym jest problem? O ile pamiętam wg przepisów rowy o szerokości > 0,5m kartujemy powierzchnią , czy coś przeoczyłam ?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Walidacja GML

Post autor: Jurek B. »

margo pisze: 04 sty 2023, 09:53 Witam . Na mapie GML2015 kartuję obiekt "rów przydrożny - powierzchnia " o szerokości większej od 0,5m na całej długości. Podczas Walidacji wyskakuje błąd topologii na niektórych wierzchołkach rowu : Błąd Krytyczny - Bliskie Sąsiedztwo. Po zmianie szerokości rowu na większą od 0,6m walidacja topologiczna przechodzi poprawnie .
Testowałam to również na pustej mapie tylko z tym rowem , więc kolizja z innymi punktami nie wchodzi w grę. W czym jest problem? O ile pamiętam wg przepisów rowy o szerokości > 0,5m kartujemy powierzchnią , czy coś przeoczyłam ?
W przypadku przepisów z 2015 r. obiekty musiały spełniać między innymi kryteria topologiczne - "bliskiego sąsiedztwa wierzchołków". Obiekt III grupy dokładnościowej (czyli np. rów) zgodnie z tymi zasadami, powinien mieć wierzchołki odległe o co najmniej 1 m.
Pozdrawiam Jurek B.
margo
__
__
Posty: 42
Rejestracja: 08 kwie 2019, 09:48

Re: Walidacja GML

Post autor: margo »

Jurek B. pisze: 04 sty 2023, 17:29
margo pisze: 04 sty 2023, 09:53 Witam . Na mapie GML2015 kartuję obiekt "rów przydrożny - powierzchnia " o szerokości większej od 0,5m na całej długości. Podczas Walidacji wyskakuje błąd topologii na niektórych wierzchołkach rowu : Błąd Krytyczny - Bliskie Sąsiedztwo. Po zmianie szerokości rowu na większą od 0,6m walidacja topologiczna przechodzi poprawnie .
Testowałam to również na pustej mapie tylko z tym rowem , więc kolizja z innymi punktami nie wchodzi w grę. W czym jest problem? O ile pamiętam wg przepisów rowy o szerokości > 0,5m kartujemy powierzchnią , czy coś przeoczyłam ?
W przypadku przepisów z 2015 r. obiekty musiały spełniać między innymi kryteria topologiczne - "bliskiego sąsiedztwa wierzchołków". Obiekt III grupy dokładnościowej (czyli np. rów) zgodnie z tymi zasadami, powinien mieć wierzchołki odległe o co najmniej 1 m.
Tylko że błąd topologii - bliskie sąsiedztwo pokazuje się na przeciwległych wierzchołkach - tak jak na rysunku między punktami 11-20 , które są w odległości od siebie 0,55m , na pozostałych punktach jest ok. Więc chyba nie chodzi o III grupę dokładnościową tylko coś nie tak z szerokością rowu.
rys.png
rys.png (6.17 KiB) Przejrzano 4607 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Walidacja GML

Post autor: Jurek B. »

Walidator sprawdza wszystkie punkty obiektu i znajduje w pobliżu (w odległości poniżej 1m) analizowanego punktu, inny punkt obiektu - nawet jeśli nie jest to punkt sąsiadujący.
Gdyby szerokość rowu byłyba mniejsza od 0.5m, trzeba byłoby zastosować inną geometrię tego rowu - liniową. Tu jednak szerokość jest większa, dlatego jest to poprawny obiekt. Proszę zignorować ten komunikat walidatora.
Pozdrawiam Jurek B.
margo
__
__
Posty: 42
Rejestracja: 08 kwie 2019, 09:48

Re: Walidacja GML

Post autor: margo »

Jurek B. pisze: 05 sty 2023, 09:03 Walidator sprawdza wszystkie punkty obiektu i znajduje w pobliżu (w odległości poniżej 1m) analizowanego punktu, inny punkt obiektu - nawet jeśli nie jest to punkt sąsiadujący.
Gdyby szerokość rowu byłyba mniejsza od 0.5m, trzeba byłoby zastosować inną geometrię tego rowu - liniową. Tu jednak szerokość jest większa, dlatego jest to poprawny obiekt. Proszę zignorować ten komunikat walidatora.
Dziękuję za odpowiedź, ignoruję zatem ten błąd. Jednak ciekawe jest to, że pozostałe punkty rowu położone w odległościach 0,62 i 0,74 nie generują błędu topologii - bliskie sąsiedztwo, więc chyba też nie do końca chodzi o kryterium dokładnościowe 1m.
Metodą prób i błędów sprawdziłam że błąd generuje się przy odległości mniejszej bądź równej 0,60m. Ciekawe dlaczego akurat tyle- są jakieś wytyczne do określania kryteriów występowania błędów bliskiego sąsiedztwa dla poszczególnych obiektów ?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Walidacja GML

Post autor: Jurek B. »

[/quote]
Metodą prób i błędów sprawdziłam że błąd generuje się przy odległości mniejszej bądź równej 0,60m. Ciekawe dlaczego akurat tyle- są jakieś wytyczne do określania kryteriów występowania błędów bliskiego sąsiedztwa dla poszczególnych obiektów ?
[/quote]

To wynika z kryterium podwójnej wartości dokładności szczegółów terenowych II grupy - 0.3m x2
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
arttiq
_____
_____
Posty: 355
Rejestracja: 07 kwie 2010, 09:56
Lokalizacja: pomorze

Re: Walidacja GML

Post autor: arttiq »

Witam,
czy jest możliwość zrobienia samej walidacji, bez eksportu?
* Czy byłaby możliwość wprowadzenia wersji skróconej walidacji [obiekt,błąd].
pozdrawiam
arttiq
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Walidacja GML

Post autor: Jurek B. »

arttiq pisze: 19 sty 2023, 20:47 Witam,
czy jest możliwość zrobienia samej walidacji, bez eksportu?
* Czy byłaby możliwość wprowadzenia wersji skróconej walidacji [obiekt,błąd].
Kontrola poprawności obiektów i ich atrybutów jest zgodnie z przepisami rozporządzeń związana z modelem danych poszczególnych baz. Ten model danych definiuje jakie parametry mają mieć obiekty w pliku GML. Dlatego tylko walidacja pliku GML ma sens, tym bardziej, że to plik GML jest wynikiem pracy geodezyjnej. Wywołując funkcję walidacji w oknie Legendy mapy, musi więc być utworzony tymczasowy plik GML, który będzie kontrolowany.
Co do wersji skróconych walidacji, raczej nie zrobimy takich uproszczeń, ale może je bez problemu zrobić sam użytkownik - odpowiednio grupując kolumny tabeli wyników walidacji.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ