Swunica wrowadzanie danych

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
geomax
_
_
Posty: 7
Rejestracja: 16 wrz 2008, 20:43
Lokalizacja: wlkp

Swunica wrowadzanie danych

Post autor: geomax »

Mam problem z wprowadzeniem danych i prawidłowym obliczeniem odchyłek w module SUWNICA.
Dane zebrane z terenu to xyh w lokalnym układzie współrzędnych mniej więcej w przekrojach co 3m.
Do tej pory nie miałem odczynienia z modułem suwnica w programie c-geo. Mam pytanie jak prawidłowo wprowadzić wsp w ten moduł, czy muszę mieć obrócony układ z pomiaru suwnicy północ-południe, czy muszę mieć numeracje zachowaną narastająco i z dopiskiem L oraz P.
Czy w terenie muszę dokładnie pomierzyć punkty na przekrojach oraz istnieje możliwość wygenerowania raportu z odchyłkami w przekrojach co 2m.
Z góry dziekuję za odpowiedź i proszę o wyrozumiałość bo dopiero zaczynam przygodę z suwnicami :oops:
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: Jurek B. »

Współrzędne suwnicy powinny być w lokalnym układzie współrzędnych, takim, że początek układu współrzędnych jest w pierwszym punkcie lewej szyny, która jest jednocześnie osią X układu (północną).
Numeracja może być dowolna, ale punkty lewej szyny oznaczone powinny być w ostatniej kolumnie.
Rysunek zawsze powstaje w oparciu o zmierzone punkty - czyli nie ma interpolacji np. co 2m - to co zmierzone to jest pokazane w raporcie.
Proszę w razie potrzeby pytać na forum lub pisać e-mail do nas, pomożemy.
Pozdrawiam Jurek B.
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: esgeo »

Proszę pamiętać, żeby rozstaw teoretyczny wpisać w [mm}, bo nic nie wyjdzie (łatwo o tym zapomnieć). Gdyby miał Pan jakieś pytania służę pomocą, mam dość dobrze rozgryziony ten moduł. W skrócie:

1) Obracamy nasz pomiar tak, żeby lewa szyna była równoległa do osi X
2) Funkcją translacji przesuwamy całość tak, żeby pierwszy punkt lewej szyny był w okolicach współrzędnej 0,0
3) Łączymy linią wszystkie punkty lewej szyny, zaczynając od pierwszego punktu w (tego w okolicy 0,0)
4) W module suwnic klikamy w (?) i zaznaczamy R- zadane (jeśli znamy teoretyczny rozstaw szyn), zaznaczamy szyny w jednej płaszczyźnie (moim zdaniem lepiej pokazuje odchyłki na wykresie), zaznaczamy rzędne z terenu i ewentualnie zmieniamy precyzję na 1 mm (0.1 mm to moim zdaniem rzecz nie do poprawienia przez rektyfikatorów suwnic, szkoda robić zamieszanie na wykresie)
5) Przechodzimy do tabeli gdzie wklejamy współrzędne, najpierw lewej szyny (muszą być w kolejności, więc na mapie zaznacza sie linię lewej szyny, którą narysowaliśmy i klika ikonkę kopiuj współrzędne w oknie mapy- ona zachowuje kolejność ). Potem zaznaczamy pikiety lewej szyny, wklejamy prawą szynę i żarówka do obliczeń.
latajacekolano
___
___
Posty: 76
Rejestracja: 26 wrz 2019, 03:36

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: latajacekolano »

Witam.
Po aktualizacji programy moduł suwnica po wprowadzeniu danych i wyrysowaniu wykresów brak jest wiersza " różnica wysokości" która była we wcześniejszych wersjach, tj. różnica wysokości między jedną a drugą szyną na tym samym metrażu.
Czy gdzieś mogę włączyć opcję obliczenia i pokazania tego w tabelce?
I dlaczego wpisując rzędne- nie odczyty z łaty, ale rzędne nie pokazują się wysokości takie jak wpisuje tylko wartości ujemne, a nie chociażby dodatnie ?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: Jurek B. »

latajacekolano pisze: 22 kwie 2020, 14:57 Witam.
Po aktualizacji programy moduł suwnica po wprowadzeniu danych i wyrysowaniu wykresów brak jest wiersza " różnica wysokości" która była we wcześniejszych wersjach, tj. różnica wysokości między jedną a drugą szyną na tym samym metrażu.
Czy gdzieś mogę włączyć opcję obliczenia i pokazania tego w tabelce?
I dlaczego wpisując rzędne- nie odczyty z łaty, ale rzędne nie pokazują się wysokości takie jak wpisuje tylko wartości ujemne, a nie chociażby dodatnie ?
Witam, ta opcja jest aktywna, gdy włączy się w "?" - Szyny w jednej płaszczyźnie horyzontalnej:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (56.5 KiB) Przejrzano 9736 razy
Pozdrawiam Jurek B.
latajacekolano
___
___
Posty: 76
Rejestracja: 26 wrz 2019, 03:36

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: latajacekolano »

Jurek B. pisze: 22 kwie 2020, 15:02
latajacekolano pisze: 22 kwie 2020, 14:57 Witam.
Po aktualizacji programy moduł suwnica po wprowadzeniu danych i wyrysowaniu wykresów brak jest wiersza " różnica wysokości" która była we wcześniejszych wersjach, tj. różnica wysokości między jedną a drugą szyną na tym samym metrażu.
Czy gdzieś mogę włączyć opcję obliczenia i pokazania tego w tabelce?
I dlaczego wpisując rzędne- nie odczyty z łaty, ale rzędne nie pokazują się wysokości takie jak wpisuje tylko wartości ujemne, a nie chociażby dodatnie ?
Witam, ta opcja jest aktywna, gdy włączy się w "?" - Szyny w jednej płaszczyźnie horyzontalnej:
Może inaczej zawszę robiłem i robię to tak, że nie korzystam ze współrzędnych, tylko wpisuję przyrosty jako odniesienie do linii na "lewo i prawo", wpisuję rzędne takie jak w terenie dla wysokości szyn i zawsze w tabelii końcowej przy ustawieniach jak na screenach niżej była formuła "różnica wysokości, teraz tego nie mam i nie mogę znaleźć.

Obrazek tak było po staremu.

Takich opcji używam zawsze i teraz zamiast różnicy wysokości, jest znów odległość

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: Jurek B. »

Rozumiem teraz, że chodzi wartość na formularzu. Faktycznie po aktualizacji ta kolumna została usunięta i nie ma szans niestety żeby szybko ją przywrócić, trzeba będzie poczekać około miesiąca.
Pozdrawiam Jurek B.
latajacekolano
___
___
Posty: 76
Rejestracja: 26 wrz 2019, 03:36

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: latajacekolano »

Rozumiem, jest przydatna dla UDTowca, gdyż to jeden z głównych parametrów norm suwnic.
Mam nadzieję, że wróci ten wiersz;)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: Jurek B. »

Przywrócimy, ale to wymaga nowego sposobu wyliczania tych wartości, bo zmienione zostały zasady obliczeń wewnętrznych, powinno to być jednak wcześniej niż za miesiąc.
Pozdrawiam Jurek B.
latajacekolano
___
___
Posty: 76
Rejestracja: 26 wrz 2019, 03:36

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: latajacekolano »

Jurek B. pisze: 22 kwie 2020, 15:51 Przywrócimy, ale to wymaga nowego sposobu wyliczania tych wartości, bo zmienione zostały zasady obliczeń wewnętrznych, powinno to być jednak wcześniej niż za miesiąc.
Rozumiem , że te obliczenia dotyczą wpasowania wysokości co do wartości optymalnej tj. względem najwyższego punktu oraz względem wartości najbardziej optymalnej tj. średniej ?

Może inaczej jeżeli chcę by suwnicę wpasowano względem najwyższego punktu to które opcje mam wybrać przy "?" oraz wykresach oraz które opcje wybrać kiedy chcę wpasować optymalnie do wartości najbliższej średniej wysokości , a także jaka opcję wybrać, jeżeli chcę to pokazać "uwidocznić" najbliżej stanu terenowego, żeby program nie wpasowywał tylko pokazał wykresu stanu faktycznego ? Może za bardzo zagmatwałem to, ale jestem ciekawy;)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: Jurek B. »

Rozumiem , że te obliczenia dotyczą wpasowania wysokości co do wartości optymalnej tj. względem najwyższego punktu oraz względem wartości najbardziej optymalnej tj. średniej ?
Tak właśnie to jest.
W zależności co się wybierze w opcjach modułu ("?") następuje wpasowanie do najniższego, średniego, najwyższego punktu.
Kształt wykresu suwnicy w płaszczyźnie pionowej na formularzu jest zależny od ustawień okna parametrów rysunku (Wpasowanie pionowe: od środka (średniej), lub do maksymalnej odchyłki). Wartości odchyłek wysokości są podawane zgodnie z ustawieniami wcześniejszych opcji ("?").
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (45.43 KiB) Przejrzano 9674 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: Jurek B. »

W wersji testowej jest już dodany wiersz " różnica wysokości".
Pozdrawiam Jurek B.
latajacekolano
___
___
Posty: 76
Rejestracja: 26 wrz 2019, 03:36

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: latajacekolano »

Super, dziękuję !
latajacekolano
___
___
Posty: 76
Rejestracja: 26 wrz 2019, 03:36

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: latajacekolano »

Witam.
Czy istnieje możliwość dodania opcji, aby program nie wpasowywał suwnicy w zadany "rozstaw" tylko rozrysował wykresy w takim stylu jak dotychczas z odchyłkami i rozstawami z tą różnicą tylko, aby nie wpasowywał wyników pomiarów a rozrysował wykresy od zadanej prostej odniesienia z danymi "a" oraz "b" bez wpasowania w zadany rozstaw ? Nie wiem czy w miarę zrozumiale to opisałem, po prostu wykres z wprowadzonymi danymi bez żadnego wpasowania oddający "wygląd, geometrię" szyn torowiska przed remontem ?
Awatar użytkownika
arttiq
_____
_____
Posty: 355
Rejestracja: 07 kwie 2010, 09:56
Lokalizacja: pomorze

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: arttiq »

w sumie to miałem pisać o to samo, aby program wykreślił sam pomiar bez wpasowywania.
pozdrawiam
arttiq
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: Jurek B. »

Musimy to omówić z programistą, bo to wymaga zrobienia odrębnego wykresu praktycznie od nowa i niezależnie od obecnego modułu.
Poza dla danych w postaci XYH nie będą występować wielkości a, b, i R, tylko dwie niezależne linie łamane, które już teraz można samodzielnie przedstawić na mapie. Więc temat dotyczyłby tylko pomiarów suwnicy od osi metodą przekrojów.
Pozdrawiam Jurek B.
latajacekolano
___
___
Posty: 76
Rejestracja: 26 wrz 2019, 03:36

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: latajacekolano »

Wykres wysokości mógłby zostać ten sam, najbardziej chodzi o odchyłkę lewo/ prawo coś na zasadzie odcięta/ rzędna musiałoby to działać w odpowiedniej skali jak dotychczas.
latajacekolano
___
___
Posty: 76
Rejestracja: 26 wrz 2019, 03:36

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: latajacekolano »

Witam.
Są jakieś może plany/ postępy w tym temacie ? :)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: Jurek B. »

Witam, programista dostał wszystkie informacje na ten temat, ale trzeba czekać na realizację.
Pozdrawiam Jurek B.
latajacekolano
___
___
Posty: 76
Rejestracja: 26 wrz 2019, 03:36

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: latajacekolano »

Dzień Dobry,
i co z tematem powyższym? Ponieważ miałem wrażenie, że była jakaś aktualizacja i działało to dobrze, jednak teraz wprowadzam dane suwnicy ,
dł= 180 metrów i niestety wykres nie obrazuje tego co powinien do końca, tylko następuję wpasowanie suwnicy w rozstaw, a chciałbym żeby wykres oddawał rzeczywistą geometrię suwnicy, ponieważ zlecającemu nie chodzi oto, abym przedstawił mu propozycję regulacji a oto, żeby spojrzał na wykres i wiedział jak to wygląda, bo na dzień dzisiejszy wprowadzam dane, patrzę na wykres XY- sytuację a to w ogóle nie oddaje tego co pomierzyłem w odniesieniu do prostej, dla prawej szyny wyszło że wymaga regulacji, za to szyna lewa nie wymaga w ogóle regulacji co jest nieprawdą w oparciu o normę i wyniki pomiarów.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: FaFaL »

Dzień dobry,
Czy mogę prosić o przesłanie na serwis zadania z danymi (z dopiskiem ze dla mnie). Przegladne i zobaczymy co i jak.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
latajacekolano
___
___
Posty: 76
Rejestracja: 26 wrz 2019, 03:36

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: latajacekolano »

Dzień Dobry,
Opisałem i wysłałem na e-mail serwisu.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: FaFaL »

OK, otrzymałem dane, w chwili wolnego będę analizował.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
latajacekolano
___
___
Posty: 76
Rejestracja: 26 wrz 2019, 03:36

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: latajacekolano »

Witam.
Udało się może rzucić okiem ?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: FaFaL »

latajacekolano pisze: 03 sie 2021, 00:55 Witam.
Udało się może rzucić okiem ?
Rzucić okiem to rzuciłem, ale nie było kiedy pomyśleć nad tym.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ