C geo- mapa porównania z terenem

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
pomiar
_____
_____
Posty: 365
Rejestracja: 12 lip 2019, 17:43
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: pomiar »

Witam, chciałem trochę zautomatyzować robienie mapy porównania z terenem. W tym momencie muszę robić to 2x np. Jak mam usterkę do porównania to muszę poprawić ja na mdcp i na porównaniu. Można by było coś wymyślec w tym temacie.
Mam na myśli takie coś: tworze sobie mdcp i wrzucam tam pomiar i edytuje istniejące obiekty oraz tworze nowe. W osobnej tabeli tworze mapę porównania wszystko na czarno i podczytuje mapę w tle czyli mdcp z tym ze mogę tutaj kontrolować warstwy z mdcp chodzi głównie o kolory tych warstw, wyłączanie niektórych ale na mapie porównania. O to chodzi żeby mdcp traktować jako odnośnik i w niej nie bawić się w zmiany kolorów itp bo później się zapomni i zostaje coś takiego. Ewentualnie żeby program sam wykrywał różnice w rysunkach tak jak to działa w cadzie porównanie rysunków. Chyba ze ktoś ma inny nowy lub już istniejący pomysł
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: marcinn »

Pracujesz na gml czy wektorze? Ja pracuję na wektorze i robię to tak:
1. Import dxf
2. Import punktów z pomiaru i połączenie edytorem mapy obiektowej
3. Ustawiam kolor do wydruku- czerwony dla warstw z edytora i szary dla warstw z importu.
4. Generuje gotową mapę porównania w pdf
5. Usuwam kolory do wydruku i robię mapę do celów projektowych. Czyli wszystko robię na jednej tabeli.

Jakby coś przy kontroli operatu wyszło do poprawy na mapie wywiadu to takie drobnostki poprawiam już na pdfie (używam darmowego pdf x-change viewer).
pomiar
_____
_____
Posty: 365
Rejestracja: 12 lip 2019, 17:43
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: pomiar »

Rozwiązałem to w ten sposób:
1- importuje dxf obrabiam go na gotową mdcp ,ale bez modyfikacji pomierzonych elementów
2 - eksportuje taką mapę do osobnej tabeli
3 - w mdcp ustawiam te warstwy które chce niedrukowalne, a reszcie ustawiam kolor do wydruku na czerwono
4 - w drugiej tabeli ustawami wszystkie warstwy na czarno i daje mdcp jako mapę w tle
5- w mdcp zapisuje stan legendy
W tym momencie z drugiej tabeli moge wydrukować gotowe porównanie, a jak coś będzie nie tak to poprawie na mdcp i za jednym razem mam poprawione obie mapy, ponieważ moja mdcp jest jako w tle. Działa przy mapie wektorowej
Tutaj pojawia się moje pytanie:
Można przy zapisie legendy zapisać informację o kolorze do wydruku- ewentualnie czy można to zrobić raz i później korzystać w innych projektach?
Można przy obróbce gmla zaznaczyć obiekty po dacie modyfikacji i ustawić im kolor do wydruku ?
pomiar
_____
_____
Posty: 365
Rejestracja: 12 lip 2019, 17:43
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: pomiar »

Ponawiam pytanie:
Można przy zapisie legendy zapisać informację o kolorze do wydruku- ewentualnie czy można to zrobić raz i później korzystać w innych projektach?
Można przy obróbce gmla zaznaczyć obiekty po dacie modyfikacji i ustawić im kolor do wydruku ?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: Jurek B. »

pomiar pisze: 27 paź 2021, 15:02 Ponawiam pytanie:
Można przy zapisie legendy zapisać informację o kolorze do wydruku- ewentualnie czy można to zrobić raz i później korzystać w innych projektach?
Można przy obróbce gmla zaznaczyć obiekty po dacie modyfikacji i ustawić im kolor do wydruku ?
Co do zapisu stanu legendy z informacją kolorze do wydruku, to nie ma takiej możliwości, chyba że zapisze się własny szablon.
Jeśli chodzi o zaznaczanie obiektów w bazie po dacie modyfikacji i potem nadanie im koloru, także do wydruku, to tak - tu np. jest film o tym:
Pozdrawiam Jurek B.
marcin.k
___
___
Posty: 52
Rejestracja: 05 gru 2019, 16:46

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: marcin.k »

Czy jest możliwość stworzenia symbolu w postaci krzyżyka (X) którym można by oznaczać na mapie porównania z ternem nieistniejące obiekty w terenie?
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: Wojtek P. »

Symbol krzyżyka już jest zdefiniowany. Tu jest opis odnośnie edytora symboli
Załączniki
krzyżyk.jpg
krzyżyk.jpg (134.05 KiB) Przejrzano 8873 razy
-To serve and protect-
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: marcinn »

marcin.k pisze: 21 kwie 2022, 11:39 Czy jest możliwość stworzenia symbolu w postaci krzyżyka (X) którym można by oznaczać na mapie porównania z ternem nieistniejące obiekty w terenie?
Można sobie stworzyć samemu dowolne kształty za pomocą edytora symboli. Trzeba tylko potem pamiętać, żeby przed kolejną aktualizacją skopiować sobie pliki SR_* bo tam są zapamiętane symbole
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: marcinn »

Filmik odnośnie mapy porównania z terenem pokazuje jak zakolorować modyfikowane/nowe obiekty na czerwono. Ale jak przywrócić oryginalne kolory?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: Jurek B. »

marcinn pisze: 24 sty 2023, 08:37 Filmik odnośnie mapy porównania z terenem pokazuje jak zakolorować modyfikowane/nowe obiekty na czerwono. Ale jak przywrócić oryginalne kolory?
Na górnym pasku okna Legendy jest ikonka z czerwoną elipsą - ona wyłącza zaznaczenie obiektów z wszystkich warstw.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: marcinn »

Jurek B. pisze: 24 sty 2023, 08:46
marcinn pisze: 24 sty 2023, 08:37 Filmik odnośnie mapy porównania z terenem pokazuje jak zakolorować modyfikowane/nowe obiekty na czerwono. Ale jak przywrócić oryginalne kolory?
Na górnym pasku okna Legendy jest ikonka z czerwoną elipsą - ona wyłącza zaznaczenie obiektów z wszystkich warstw.
Ok. Czyli da się tylko zakolorować modyfikowane/nowe elementy. A da się pozostałą treść ustawić na szaro? Bo na kolorowej mapie, czerwone elementy nie zawsze się dobrze wyróżniają. Do tej pory robiłem, tak że resztę mapy miałem w kolorze szarym. I wtedy jest czytelnie.
Jeszcze tylko krótkie pytanie odnośnie zaznaczania elementu zmodyfikowanego. Kiedy obiekt traktowany jest jako modyfikowany? Widzę, że sama zmiana przebiegu (np. przeciągnięcie przewodu wodociągowego na nowe, zmierzone pikiety) nie skutkuje zaznaczeniem po modyfikacji. Zmiana atrybutów także.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: Jurek B. »

Ok. Czyli da się tylko zakolorować modyfikowane/nowe elementy. A da się pozostałą treść ustawić na szaro? Bo na kolorowej mapie, czerwone elementy nie zawsze się dobrze wyróżniają. Do tej pory robiłem, tak że resztę mapy miałem w kolorze szarym. I wtedy jest czytelnie.
Można ustawić kolor warstw do wydruku na szary, ale wydaje się mi, że nie jest to potrzebne - zaznaczone obiekty i tak doskonale się odróżniają od nawet kolorowej mapy (wyszarzyłem warstwę przewodów tel., ale obok jest także zaznaczony przewód en. w pełnym kolorze - i dobrze widać zarówno symbol przewodu jak i jego zaznaczenie:
Zrzut ekranu 2023-01-24 094643.png
Zrzut ekranu 2023-01-24 094643.png (343.84 KiB) Przejrzano 7202 razy
Jeszcze tylko krótkie pytanie odnośnie zaznaczania elementu zmodyfikowanego. Kiedy obiekt traktowany jest jako modyfikowany? Widzę, że sama zmiana przebiegu (np. przeciągnięcie przewodu wodociągowego na nowe, zmierzone pikiety) nie skutkuje zaznaczeniem po modyfikacji. Zmiana atrybutów także.
Zarówno zmiana atrybutów jak i geometrii skutkuje modyfikacją obiektu. W przypadku modyfikacji geometrii, trzeba jednak wcześniej włączyć w Opcje-Parametry programu-GML: "zmieniaj datę modyfikacji obiektu przy zmianie geometrii".
Z tym, że obecnie zmiana geometrii ujawni się w dacie modyfikacji dopiero po jakimkolwiek eksporcie do GML. Więc trzeba zrobić taki eksport, a potem włączyć zaznaczenie zmodyfikowanych obiektów.
W najbliższej aktualizacji nie będzie jednak już potrzeby eksportu do GML by te zmiany dat się ujawniły. Będą widoczne od razu po użyciu tej funkcji zaznaczania datą modyfikacji.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: FaFaL »

Zastanawiam się który sposób jest najwygodniejszy przy sporządzaniu mapy porównania z terenem (osobiście wolę "mapa wywiadu terenowego" - ale jest nie zgodne z rozp....).
  • oznaczenie obiektów zmodyfikowanych w bazie danych - dzięki temu będą na czerwono
  • eksport pliku GML tylko ze zmianami, wczytanie go do pustej mapy (zmiana wszystkiego na czerwono) i podłączenie oryginalnej mapy jako mapa w tle (na czarno). Wtedy jeszcze skreślam usunięte elementy jakimś krzyżykiem lub //, a dodatkowo każdy może sobie zmienić poziom szarości mapy w tle...
2023-01-24_132531.png
2023-01-24_132531.png (34.39 KiB) Przejrzano 7141 razy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: marcinn »

FaFaL pisze: 24 sty 2023, 13:25 Zastanawiam się który sposób jest najwygodniejszy przy sporządzaniu mapy porównania z terenem (osobiście wolę "mapa wywiadu terenowego" - ale jest nie zgodne z rozp....).
  • oznaczenie obiektów zmodyfikowanych w bazie danych - dzięki temu będą na czerwono
  • eksport pliku GML tylko ze zmianami, wczytanie go do pustej mapy (zmiana wszystkiego na czerwono) i podłączenie oryginalnej mapy jako mapa w tle (na czarno). Wtedy jeszcze skreślam usunięte elementy jakimś krzyżykiem lub //, a dodatkowo każdy może sobie zmienić poziom szarości mapy w tle...
Wydaje mi się że pierwszy sposób szybszy. Można zrobić z tego pdf i na nim dołożyć ewentualne skreślenia i brakujące połączenia.
Ja do tej pory miałem wypracowany schemat, który był bardzo szybki. Tyle że nie pracowałem na GML, tylko importowałem dxf. W legendzie miałem podzielone warstwy na te z importu i z edytora obiektowego. Łączyłem pikiety z pomiaru i ustawiałem dla tych warstw kolor do wydruku czerwony. Warstwy z importu miały kolor szary. Brakujące elementy (skreślenia itp) były na osobnej warstwie. Więc mapa wywiadu praktycznie powstawała od razu. Potem usuwałem kolor do wydruku i widoczność tylko dla warstw z edytora i wstawiałem nr punktów na osobną warstwę - w ten sposób miałem gotowy szkic z pomiaru. Potem ustawiałem widoczność dla wszystkich warstw i mam mapę wynikową. To tak po krótce. Zaletą tego rozwiązania dla mnie jest, że pracuje na jednej tabeli. Nie muszę kombinować z eksportami i podkładami map w tle.
Teraz próbuje działać na GML, ale mam wrażenie że szybciej jest zrobić cały operat pracując tak jak do tej pory, a GML'a zmodyfikować osobno w turbomapie. O ile z mapa wywiadu jeszcze częściowo można byłoby sobie poradzić w cgeo, to co potem ze szkicem? Trzeba byłoby to chyba robić na osobnej tabeli. Jakoś nie mogę przez to przebrnąć...
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze: 24 sty 2023, 13:25 Zastanawiam się który sposób jest najwygodniejszy przy sporządzaniu mapy porównania z terenem (osobiście wolę "mapa wywiadu terenowego" - ale jest nie zgodne z rozp....).
  • oznaczenie obiektów zmodyfikowanych w bazie danych - dzięki temu będą na czerwono
  • eksport pliku GML tylko ze zmianami, wczytanie go do pustej mapy (zmiana wszystkiego na czerwono) i podłączenie oryginalnej mapy jako mapa w tle (na czarno). Wtedy jeszcze skreślam usunięte elementy jakimś krzyżykiem lub //, a dodatkowo każdy może sobie zmienić poziom szarości mapy w tle...
Proszę się nie śmiać, ale ja to robię trochę łopatologicznie, ale wydaje mi się że najszybciej :) .

Do nowej tabeli wysyłam cały pomiar (uzupełniający). Następnie zmieniam kolor pomiaru na czerwony i podczytuje raster PDF mapy wywiadu wygenerowanej przez ośrodek.

Dlaczego tak robię, a to dlatego, że po wczytaniu GML czy DXF, dla mnie ta mapa jest zwyczajnie nie czytelna, praktycznie każda mapa wczytana nadaje się do ponownej redakcji, tak by to jakoś wyglądało, jak "dziadek uczył w technikum" :). Mapa wywiadu PDF którą otrzymujemy z ośrodka, także nie jest idealna, ale dużo lepsza niż po wczytaniu GML'a
margo
__
__
Posty: 42
Rejestracja: 08 kwie 2019, 09:48

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: margo »

FaFaL pisze: 24 sty 2023, 13:25 Zastanawiam się który sposób jest najwygodniejszy przy sporządzaniu mapy porównania z terenem (osobiście wolę "mapa wywiadu terenowego" - ale jest nie zgodne z rozp....).
  • eksport pliku GML tylko ze zmianami, wczytanie go do pustej mapy (zmiana wszystkiego na czerwono) i podłączenie oryginalnej mapy jako mapa w tle (na czarno). Wtedy jeszcze skreślam usunięte elementy jakimś krzyżykiem lub //, a dodatkowo każdy może sobie zmienić poziom szarości mapy w tle...
2023-01-24_132531.png
Ja to robię dokładnie tak jak opisał FaFal . Dodatkowo ten wyeksportowany gml tylko ze zmianami wykorzystuję od razu do zrobienia szkicu, dodaję tylko numery punktów itp.. Ale wiadomo że każdy sobie wypracowuje najdogodniejszą dla siebie technologię .
kasprol
____
____
Posty: 167
Rejestracja: 05 sty 2011, 09:32
Lokalizacja: Łaskarzew
Kontakt:

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: kasprol »

O ile z zaznaczeniem obiektów w bazie po dacie modyfikacji i potem nadanie im koloru nie mam problemu to nie wiem jak zaznaczyć w ten sposób obiekty "KR_ObiektKarto" np. wypełnienia skarp?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: Jurek B. »

kasprol pisze: 26 sty 2023, 09:02 O ile z zaznaczeniem obiektów w bazie po dacie modyfikacji i potem nadanie im koloru nie mam problemu to nie wiem jak zaznaczyć w ten sposób obiekty "KR_ObiektKarto" np. wypełnienia skarp?
Z tymi elementami nie da się tak niestety - one nie mają atrybutów nadających się do analizy. Może jak będzie więcej czasu coś wymyślimy i w tym zakresie.
Pozdrawiam Jurek B.
pomiar
_____
_____
Posty: 365
Rejestracja: 12 lip 2019, 17:43
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: pomiar »

Mapa w tle może mieć szary kolor ? Ewentualnie można dodać taką opcję ?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: FaFaL »

Mapie w tle można przypisać dowolny kolor, a dodatkowo można sterować intensywnością. Ustawienia mapy w tle robi się w "legendzie"
Pozdrawiam Rafał Kocierz
pomiar
_____
_____
Posty: 365
Rejestracja: 12 lip 2019, 17:43
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: pomiar »

To wiem gdzie się ustawia ale nie ma tam koloru szarego
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: Jurek B. »

pomiar pisze: 01 cze 2023, 15:32 To wiem gdzie się ustawia ale nie ma tam koloru szarego
W taki sposób proszę to zrobić - stopień szarości to ta "15":
Załączniki
Zrzut ekranu 2023-06-01 154213.png
Zrzut ekranu 2023-06-01 154213.png (38.98 KiB) Przejrzano 5245 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Damiien
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 24 lis 2021, 17:08

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: Damiien »

Witam
Czy istnieje możliwość przesunięcia mapy w tle "na pierwszy plan"? Tak aby wyświetlała się nad innymi obiektami?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: Jurek B. »

Witam, ta opcja powinna pomóc:
Załączniki
Zrzut ekranu 2023-10-04 085043.png
Zrzut ekranu 2023-10-04 085043.png (31.56 KiB) Przejrzano 1283 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Damiien
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 24 lis 2021, 17:08

Re: C geo- mapa porównania z terenem

Post autor: Damiien »

Pomimo zaznaczenia tej opcji mapa w tle nadal pozostaje "na spodzie"
Załączniki
Zrzut ekranu 2023-10-04 085854.png
Zrzut ekranu 2023-10-04 085854.png (54.07 KiB) Przejrzano 1280 razy
ODPOWIEDZ