GML rysowanie obieków

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
chodys
___
___
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 13 lipca 2014, 11:47

GML rysowanie obieków

Post autor: chodys » piątek, 19 czerwca 2020, 18:54

Dlaczego podczas rysowania nowych obiektów edytorem mapy obiektowej punkty nie są automatycznie przenoszone na warstwę do której "przynależą"? Mam włączoną funkcję "Nadawaj punktom kod obiektu" w edytorze i funkcję "przypisanie kodów punktów do warstw" w opcjach programu, ale po narysowaniu obiektu punkty zostają na warstwie zerowej.

Damian
Team
Team
Posty: 40
Rejestracja: wtorek, 12 listopada 2019, 10:09

Re: GML rysowanie obieków

Post autor: Damian » piątek, 19 czerwca 2020, 20:46

Przy tworzeniu mapy obiektowej to obiektom (jako całości) nadaje się odpowiedni kod i są umieszczane na odpowiedniej warstwie a nie punktom z których ten obiekt się składa (chyba że mamy do czynienia z obiektem punktowym np. latarnia). Zatem jeśli mamy jakaś obiekt liniowy lub powierzchniowy np. budynek, który oparty jest na czterech punktach to obiektem jest budynek i on uzyskuje kod przykładowo EGBB01 jest umieszczany na stosowanej warstwie (w tym przypadku EGB_Budynek) z którą związana jest odpowiednia baza danych a nie punkty na których oparto budynek.
pozdrawiam
Damian M.

chodys
___
___
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 13 lipca 2014, 11:47

Re: GML rysowanie obieków

Post autor: chodys » piątek, 19 czerwca 2020, 21:23

Dziękuję za odpowiedź. Czyli punkty tworzące obiekty liniowe i powierzchniowe zostają na warstwie zerowej i nie ma potrzeby przenoszenia ich na odpowiednie warstwy. Idąc dalej rozumiem, że punkty te w ogóle nie są eksportowane do pliku GML, czyli po wczytaniu takiego pliku nie ma w nim "pikiet" z których składają się poszczególne obiekty. Jak ma wyglądać w takim układzie weryfikacja (np w PZGiK) czy plik GML jest zgodny ze szkicem polowym?

Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 6390
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 21:25

Re: GML rysowanie obieków

Post autor: Jurek B. » sobota, 20 czerwca 2020, 11:31

Tak, do GML trafiają współrzędne obiektów, a nie robocze numery punktów ich załamań (z wyjątkiem punktów granicznych). Oprócz pliku GML, do PODGiK przekazywane są też pliki tekstowe z numerami i współrzędnymi punktów, a także dzienniki z pomiarów np. tachimetrycznych. Te dane muszą być zgodne ze szkicami polowymi. Mapa wygenerowana z GML jest porównywana ze szkicami w powiązaniu z tymi wykazami i dziennikami.
Pozdrawiam Jurek B.

ODPOWIEDZ