C-Geo a TurboEwid (Turbo Mapa) [KPG] - Atrybuty obiektów

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
helmens

C-Geo a TurboEwid (Turbo Mapa) [KPG] - Atrybuty obiektów

Post autor: helmens »

Zastanawiam się czy w przyszłości można liczyc na jakis romans wymiany formatów C-geo i nazwijmy ogólnie .kcd
Nie pytam o wektory bo to oczywiste
znam struktury rozwarstwienia stosowane w Turboewid
Chodzi mi bardziej o wprowadzenie obiektowości (atrybutów aobiektów) w c-egeo. W imię współpracy z oprogramowaniem ewid. Turbomapa nie daje w zasadzie zadnych możliwości obliczeniowych natomiast C-geo nie obsługuje atrybutów przez co nie mozna wprowadzić całego pliku bedącego np exportem dxf z kcd (który zachowuje obiektowosć) opracować wyniki pomiaru i wydać spowrotem np DXF który zachowa obiektowosć i zostanie ponownie wczytany w srodowisko TurboEwida czy Turbo Mapy.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

C-GEO z przyjemnością taki romans by nawiązało :)
Ale by miał on sens musiałaby zaistnieć wola współpracy obu producentów - wymagana jest znajomość formatu wymiany - np. KCD - wówczas C-GEO czytałoby wszystkie tam zawarte dane (wektorowe i atrybuty), a także generowało takie dane ze swoich struktur.
C-GEO gromadzi atrybuty obiektów w swoich strukturach bazy danych. Może je wydawać np. do SHP.
Pozdrawiam Jurek B.
helmens

Post autor: helmens »

Dziękuje za odpowiedź.
Jeśli chodzi o shp to cieszy mnie to ze c-geo potarfi przechować atrybuty w bazie danych, niestety KPG ciągle nie udstepnia możliwości importu SHP a przynajmniej nie z poziomu Turbo Mapy. Ciekawe jaki byłby rezultat takich exportów i importów.
Jesli chodzi o "klucz" do .kcd to zapewniam że nei jest on taki trudny gdyż w swoim czasie nie był on za kodowany i można było robic z nim cuda bardziej rozbudowanymi edytorami tekstu.
Tylko jak mam rozumieć ze musiała by zaistniec wola współpracy producentów, Chodzi mi o to czy taka próba była podejmowana i niestety takiej woli nie ma, czy po porstu jest to temat otwarty i uzależniony od zainteresowanie odbiorców C-geo.
Moim zdaniem ten temat bedzi ecoraz bardziej aktualny poniewaz TurboEwid opanowywuje coraz wiecej powiatów a wykonawcom udostępnia jedynia program TurboMapa który jest w zasadzie tylko narzędziem do rysowania map, i C-Geo w zakeresie obróbki, obliczeń i przygotowania danych jest i bedzie pewnie jeszcze dłuugo niezastapionym narzędziem na Polskim rynku.
TurboMapa z załozenia jest i pewnie pozostanie tylko edytorem do tworzenia mapy z gotowych współrzędnych badź materiałów rastrowych.
Uważam że te dwa programy nie są dla siebie konkurencja ,mogą na prawdę sie uzupełniać i zdobyc ogromne zainteresowanie wśród wykonawców dając wymiane danych między sobą.
Moge o to samo podpytać w KPG, bardzo mnie ten temat interesuje bo wiem jak wiele dało by to połączenie.
Przepracowałem wiele lat w środowisku C-geo i też kilka dobrych lat w TurboEwidzie i ostatnio w Turbo mapie i po porstu każeego dnia brakuje mi integracji tych programów. Wykonawcy pracujacy w okolicznych programach nie radzą sobie z tym problemem i są zmuszeni używać C-geo do obliczeń samych współrzednych, nastepnie importować je do Turbo Mapy i tam tworzyc mapę i tak za każdym razem.
Jeśli to mały projekt to nie ma problemu ale jeśli w gre zaczynaja wchodzić większe obszary trudno nad tym wsyztskim zapanować. Ośrodki zaczynajawprowadzać ulgę dla wykonawców jesli przedstawiaja dane w formacie .kcd jednak na ta chwile po prostu sie tego nie opłaca, ponieważ wiecej pracy (czasu i pieniedzy) tzreba włożyć na zabawe z importami dxf'ów badź dgn' i ostatecznie samymi xyh nizby skorzystać z rzeczonej ulgi.
karol.stachura

Post autor: karol.stachura »

Właścicielem Turboewida jest Geomatyka Kraków.
Eksporty i import z shp do kcd to nie jest aż tak wielki problem kwestia przepisania atrybutów do parametrów pliku kcd.
Format kcd jest w miarę prosty, problemem jest niejawny format zapisu wydawany dla plików do zmiany ale dla chcącego nic trudnego.
Producenci C-geo mogą przygotować import do kcd w oparciu o dxf (stała struktura z C-geo i dostarczyć użytkownikowi pliki par (przypisanie obiektów) co pozwoli na zaimportowanie danych za pomoca obiektowania zawartego w turbomapie.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Ok - dzięki za te sugestie.
Spróbuję nawiązać kontakt z producentem w takim razie i może "popchniemy" temat do przodu.
Pozdrawiam Jurek B.
geobiuro
______
______
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2005, 13:26

Re: C-Geo a TurboEwid (Turbo Mapa) [KPG] - Atrybuty obiektó

Post autor: geobiuro »

Witam

Czy w\w temacie są dobre wieści ??
Bo własnie wystąpiły u mnie potrzeby wykorzystania plików z programu TurboMap.

Z powazaniem.
AM
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: C-Geo a TurboEwid (Turbo Mapa) [KPG] - Atrybuty obiektó

Post autor: Jurek B. »

Witam
Niestety - nie mamy na razie odpowiednich możliwości
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ