Okno uzupełniania atrybutów (baza danych)

Z C-Geo Wiki
Wersja z dnia 13:09, 23 paź 2024 autorstwa Weronika (dyskusja | edycje)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Baza danych - tryb przeglądania pojedynczego rekordu - Inspektorek.png - włączenie (wyłączenie) funkcji wyświetlania informacji o pojedynczym, wybranym (klikniętym) obiekcie. W oknie można edytować wartości atrybutów dla obiektu, przy czym dla zestawu obiektów Mapa Zasadnicza 2015 i osobno dla 2021 określono, zgodnie z Rozporządzeniem, które obiekty są wymagane (kolor czerwony) oraz fakultatywne (pozostałe).

InspektorekOkno.png

  1. Pokaż obiekt - przyciąga widok mapy do obiektu którego atrybuty się wyświetlają,
  2. Zaznacz obiekt - zaznacza obiekt w bazie danych,
  3. Oblicz - na podstawie wpisanej rzędnej góry i wpisanej różnicy do rzędnej dołu w polu rzędnej góry program oblicza rzędną dołu. Należy wywołać przycisk po kliknięciu na pole rzędnej która ma zostać obliczona, tak aby pole było aktywne. Możliwe jest również obliczenie rzędnej góry na podstawie rzędnej dołu i różnicy do rzędnej góry. Ważne aby różnicę wpisywać bez znaków - program sam rozpozna czy powinien dodać czy odjąć wartość zależnie od obliczanej wartości.
    InspektorekRzedna.png
  4. Pomoc dotycząca obiektu - wyświetla okno ze zrzutem ekranu obiektu z Rozporządzenia o Mapie Zasadniczej... oraz zebrane wpisy z rozporządzeń istotne dla rysowanego obiektu.
  5. Edytuj klasoużytki - ikonka działa tylko dla działek ewidencyjnych. Po kliknięciu zostaje uruchomiony edytor do uzupełnienia atrybutu 'klasouzytek' (zrzut poniżej). Więcej na temat narzędzia w artykule Ręczna edycja atrybutu 'klasoużytek' w działce ewidencyjnej.
    EdycjaKlasouzytkow.png

Na dole okna znajdują się przyciski ze strzałkami, które służą do przełączania się pomiędzy kolejnymi obiektami w bazie danych. O tym ile obiektów jest w danej bazie oraz który z kolei obiekt jest przeglądany informacje nas napis po prawej stronie na dole okna.

Okno danych dla pojedynczego rekordu wyświetla się również zaraz po skartowaniu obiektu. Posiada ono dodatkową opcję Zapamiętaj wartości widoczną na drugim zdjęciu. Jeżeli opcja jest zaznaczona program zapamiętuje wartości zaznaczonych (prawy przycisk myszy na atrybucie i opcja Zaznacz/Odznacz) atrybutów. Należy jednak pamiętać za wartości będą zapamiętane we wszystkich projektach utworzonych według tego samego szablonu. Film prezentuje narzędzie [1].

==