Edytor mapy obiektowej

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edytor mapy obiektowej
Kategorie Mapa, Paski narzędzi , Edytory , GML
Pasek Narzędzia


Edytor mapy obiektowej (dawne narzędzie K-1) - — narzędzie wspomagające tworzenie obiektów zgodnie z wybraną technologią, wywoływane ikoną Edytormapyob.PNG

Do poprawnego działania edytora mapy obiektowej oraz wybranego zestawu obiektów konieczne jest założenie mapy z odpowiednim szablonem i zestawem kodów. Więcej o szablonach i zestawach kodów w artykule Szablony mapy . Jeśli wybierzemy odpowiedni szablon to zestaw obiektów w Edytorze powinien załadować się automatycznie.


Budowa edytora mapy obiektowej

Edytor mapy obiektowej jest narzędziem, w którym zdefiniowane są obiekty o zadanej geometrii oraz stylizacji. Dodatkowo każdy obiekt ma przypisaną warstwę, na którą powinien trafić, dlatego podczas rysowania edytorem nowych obiektów nie ma potrzeby ustawiania warstwy edytowalnej - edytor robi to za nas.

EdytorBudowa.JPG

1. Lista dostępnych kategorii - należy pamiętać, że jeśli zawęzimy zestaw obiektów do jednej kategorii nie da się w prosty sposób wyszukać obiektów z pozostałych kategorii, dopóki nie zmienimy kategorii głównej.

Edytor mapy obiektowej4.png

2. Lista wszystkich obiektów ułożona alfabetycznie- z listy można wybierać obiekty do kartowania.

Edytor mapy obiektowej5.png

3. Aktualnie wybrany do kartowania obiekt. Lista ta jest także rozwijalna, ponieważ dla niektórych obiektów z listy po lewej stronie może być kilka wariantów możliwych do kartowania. Przykład - punkt wysokościowy sieci GESUT (po lewej stronie z listy możemy wybrać tylko punkt dla konkretnej sieci, zaś po prawej mamy trzy opcje - punkt do urządzenia, do przewodu oraz do przewodu elastycznego).

EdytorLista.JPG

4. Pasek rysowania- Na pasku umieszczone są kolejno ikony rysowania obiektu punktowego, wstawienia tekstu, rysowania obiektu zamkniętego (poligonu) lub obiektu otwartego (linii, krzywej). Jeśli nie wszystkie opcje są dostępne dla danego obiektu oznacza to, że wybrany zestaw obiektów przewiduje tylko aktywne geometrie dla wybranego obiektu. W przykładzie widać, że chodnik w zestawie obiektów Mapa Zasadnicza 2015 może być kartowany tylko jako poligon oraz może mieć etykietę - co wynika z przepisów prawa.

Edytorchodnik.JPG

Warto wiedzieć, że każda ikona rysowania to lista rozwijalna - po kliknięciu możemy zobaczyć wszystkie możliwe opcje kartowania w obrębie wybranej ikony. Przykład pokazuje, że przy kartowaniu komory podziemnej jeśli chcemy mieć dostęp do rysowania okręgami to jest on na liście po kliknięciu w obiekt zamknięty.

EdytorKomora.JPG

5. Ostatnio użyte symbole, ostatnio użyte obiekty - ikony do szybkiego dostępu do rysowania ostatnio użytych symboli lub obiektów.

6. Opcje, ustawienia - lista opcji i ustawień, opisana poniżej.

7. Okno wyszukiwania obiektu - w okno na dole po prawej możemy wpisywać szukaną nazwę obiektu albo jej fragment. Na przykład wpisujemy komuna i zatwierdzamy enterem. Jeśli napiszemy cment zostałyby zaproponowane także inne obiekty (ponieważ cmentarzy jest kilka w zestawie). Jeżeli jest wybrana jakaś kategoria (np. BDOT500 Pokrycie terenu) to program szuka obiektów pasujących do wpisanego tekstu tylko w tej kategorii. Po zatwierdzeniu obiekt jest od razu gotowy do rysowania na mapie.

Edytor mapy obiektowej7.png

Jeśli wpisany tekst pasuje do kilku obiektów, to pojawia się cała lista do wyboru. Przykładowo wpis tekstu jaz, zwróci listę czterech obiektów, wybieramy właściwy.

Edytor mapy obiektowej8.png

8. Pomoc dotycząca wybranego obiektu (skrót F10) - opcja dostosowana tylko pod zestaw obiektów Mapa Zasadnicza 2015. Po wybraniu obiektu do kartowania i kliknięciu na pomoc otwiera się okno ze zrzutem ekranu obiektu z Rozporządzenia o Mapie Zasadniczej... oraz zebrane wpisy z rozporządzeń istotne dla rysowanego obiektu.

EdytorInfo.JPG

Opcje, ustawienia

- Definicja obiektów - wyświetla okno do definiowania zestawu obiektów. W nim widzimy gotowe obiekty, listę z wyborem zestawu oraz narzędzia do tworzenia obiektów. Więcej w artykule: Edytor_mapy_obiektowej_-_dodawanie_i_zmiany_w_obiektach

- Zapamiętaj położenie okna - zapamiętuje wybrane położenie okna

- Przypnij/odepnij obiekt do paska narzędziowego - pozwala na tworzenie własnego paska narzędziowego z najczęściej używanymi obiektami. Więcej w artykule Pasek narzędziowy Obiekty mapowe

- Odczyt punktów z tachimetru - możliwość wczytywania punktów z tachimetru

- Nadawaj punktom kod obiektu - włączenie opcji ma sens tylko wtedy, gdy musimy oprócz mapy obiektowej oddawać do zasobu także współrzędne punktów wraz z kodami. Zalecane jest pozostawienie tej opcji wyłączonej - wtedy to cały obiekt będzie miał swój kod, a nie jego punkty załamania. Te w tabeli współrzędnych będą miały pustą kolumnę "Kod". Tylko obiekty punktowe mają wypełnioną kolumnę "Kod".

- Wartości domyślne dla atrybutów obiektów BDOT i GESUT - opcja, która pozwala na uzupełnienie najczęściej powtarzających się atrybutów w obiektach. W efekcie dla wszystkich nowonarysowanych obiektów wartości te będą automatycznie uzupełniane, co znacząco przyspiesza pracę. Wartości atrybutów uzupełniane są i zapamiętane w obrębie danego projektu. Atrybuty dostępne są dla obiektów tworzonych w standardzie GML i Geoinfo (w zależności od wybranej zakładki).


WartosciDomyslneEdytor.JPG

- Etykietowanie :

  • nie wstawiaj etykiet (po narysowaniu obiektu nie zostanie wstawiony napis)
  • otwórz okno wstawiania tekstu (po narysowaniu obiektu otworzy się okno wstawiania tekstu z podpowiedzianą domyślną treścią oraz stylizacją napisu. Możemy je zmienić <niezalecane> oraz wstawić napis w dowolnym miejscu. Opcja przydatna przy wstawianiu rzędnych wysokościowych zgodnie z przebiegiem obiektu np. jezdni, przewodu).
  • wstaw automatycznie (po narysowaniu etykieta dla obiektu wstawi się automatycznie, zgodnie z parametrami zadanymi w zestawie obiektów - dla poligonów w środku obiektu, skręcona do północy; dla obiektów liniowych w środku obiektu, skręcona zgodnie z przebiegiem; dla punktów z reguły prawy górny róg punktu, skręcona do północy).

EtykietowanieEdytor.JPG

Dostępne zestawy obiektów

Tworzenie własnego zestawu obiektów/ edycja istniejących zestawów

Dokładny opis w osobnym artykule: Edytor_mapy_obiektowej_-_dodawanie_i_zmiany_w_obiektach

Pytania i odpowiedzi

1. Skąd wiadomo, czy załadował się odpowiedni zestaw obiektów?

Po uruchomieniu narzędzia pierwszy obiekt posiada dopisek, wskazujący na zestaw - w przykładzie dopisek [mz2015] wskazuje na zestaw obiektów odpowiedni do kartowania mapy zgodnie z aktualnymi przepisami.

2. Mam załadowany nieprawidłowy zestaw obiektów. Jak go zmienić?

Należy wejść w ikonę [...] (Opcje, ustawienia) -> Definicja obiektów i z listy w lewym, górnym rogu wybrać odpowiedni zestaw. Zamknąć okno.

Edytor mapy obiektowej3.png

Obiekty są pogrupowane w kategorie.



po narysowaniu obiektu pojawi się okno, w którym mamy możliwość uzupełnienia atrybutów o obiekcie. Opcje która spowoduje otwarcie tego okna znajduje się w Opcje --> Parametry programu ---> Mapa ---> wyświetlaj okienko do wpisania danych po narysowaniu obiektu. Pomocne podczas wypełniania atrybutów mogą być tematy takie jak : Atrybuty o wartościach specjalnych ( voidable ) oraz Automatyczne wypełnianie pól bazy atrybutów.

Edytor mapy obiektowej10.png

Oczywiście oprócz możliwości wstawienia symbolu i obiektu zamkniętego inne definicje wymagają użycia innych narzędzi rysunkowych: wstawienia tekstu i obiektu otwartego. Program dobiera i podpowiada odpowiednie narzędzia zależnie od definicji obiektu mapy w rozporządzeniu. Przydatne są też przyciski ostatnie symbole i ostatnie obiekty.

Edytor mapy obiektowej11.png

Są też obiekty specjalne jak skarpy, ściana oporowa, rów melioracyjny, schody które mają wypełnienie powierzchniowe. Po utworzeniu obiektu zamkniętego program automatycznie otwiera okno wypełnienia

Ed m6.JPG


Zmiana definicji obiektów

Edytor mapy obiektowej dopuszcza również możliwość samodzielnej edycji obiektów w zestawie, należy jednak pamiętać, że wszelkie zmiany w istniejącym zestawie obiektów mogą być niezgodne z obowiązującymi przepisami. Ponadto w Edytorze można również stworzyć samodzielnie nowy obiekt. Więcej również w Okno Kody

Aby wywołać okno edycji klikamy na ... [1] i wybieramy Definicja obiektów [2] . W oknie można wyszukiwać jedynie po kodzie obiektu [3] lub ręcznie, sortując obiekty na przykład po polu Nazwa, alfabetycznie.


Edytormapyobiektoej5.png


Jeśli już odnaleźliśmy obiekt, który chcemy wyedytować, możemy wejść w jego edycję poprzez dwuklik myszy [1] - w tym oknie definiujemy kod znakowy oraz liczbowy obiektu, jego nazwę oraz grupę, które pojawią się w głównych oknach Edytora podczas rysowania.

Jeśli jednak klikniemy na obiekcie do edycji tylko raz zobaczymy na dole okna jego składowe - może być to OBIEKT ZAMKNIĘTY, OBIEKT OTWARTY, SYMBOL oraz TEKST. Składowe są oczywiście dopasowane do wymogów rozporządzenia, możemy je jednak edytować. Znów do edycji poszczególnych elementów obiektu wchodzimy poprzez dwuklilk myszy i na przykład dla tekstów [2] można zmienić ich wysokość w skali mapy, ustawić domyślny wstawiany teks, jego parametry, kolor oraz warstwę. Z kolei dla obiektów zamkniętych można zmienić grubość linii w skali mapy, jej kolor, warstwę oraz styl linii (poprzez kliknięcie w okienku z linią i wybranie stylu spośród dostępnych w wersji 3.0 lub 4.0). Okno edycji dla obiektów otwartych posiada dokładnie takie same opcje.


Edycja tekstu i obiektu zamkniętego


Aby wyedytować istniejący symbol należy wejść w jego edycję poprzez dwuklik myszki [1]. Pojawia się okno edycji, w którym możemy zmienić warstwę docelową, kolor oraz podpiąć do obiektu odpowiedni symbol z tabeli kodów. Żeby to zrobić należy kliknąć na polu symbol [2], a następnie w tabeli kodów odnaleźć po kodzie nasz symbol - wystarczy użyć kombinacji klawiszy CTRL + S na kolumnie Kod_z i wpisać odpowiedni kod. Jeśli chcemy zmienić przypięty do kodu symbol należy kliknąć na niego dwa razy myszą [3] i wybrać z dostępnych symboli [4].


Edycja symboli


Opis klawiszy paska Edytora definicji obiektów:

1. Okno wyboru istniejących definicji

2. Nowa, pusta definicja

3. Otwórz istniejącą definicję (przydatne dla plików poza lokalizacją C-Geo/bin, ponieważ nie znajdą się one wtedy na liście [1] )

4. Zapisz istniejącą definicję

5. Dodanie nowego obiektu

6. Edycja obiektu (to samo, co dwuklik myszy na obiekcie)

7. Usunięcie obiektu (nieodwracalne!!!)

8. Dodanie nowego elementu obiektu

9. Edycja elementu obiektu (to samo, co dwuklik myszki)

10. Usunięcie elementu obiektu (nieodwracalne!!!)

11. Narzędzia - łączenie warstw lub przenoszenie obiektu (wykonywanie jego kopii) na wybraną warstwę

12. Zamknij okno definicji


Edytormapypasek.png GML