Edytor mapy obiektowej

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
marecki
__
__
Posty: 45
Rejestracja: 10 lut 2012, 13:28
Kontakt:

Edytor mapy obiektowej

Post autor: marecki »

Przy tworzeniu obiektu w trakcie rysowania przewodu kanalizacyjnego postanowiłem włączyć warstwę budynki (wybieralna i edytowalna), bo mi była potrzebna. Po zakończeniu obiektu troszkę się zdziwiłem, bo program uznał przewód kanalizacyjny za budynek i przyporządkował go do warstwy budynki. Generalnie przy rysowaniu za pomocą modułu Edytor mapy projektowej nie ma znaczenia jaka jest warstwa edytowalna, edytor pilnuje, aby obiekt został wstawiony na właściwą warstwę, ale w tym przypadku sobie nie radzi. Proponuję to poprawić.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: FaFaL »

Z tego co kojarzę to program dział w ten sposób że po wybraniu obiektu jaki ma być rysowany program automatycznie ustawia aktywną warstwę, widać Pan nie tylko włączył warstwę budynków, ale również uczynił ją aktywną...
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: Jurek B. »

marecki pisze:Przy tworzeniu obiektu w trakcie rysowania przewodu kanalizacyjnego postanowiłem włączyć warstwę budynki (wybieralna i edytowalna), bo mi była potrzebna. Po zakończeniu obiektu troszkę się zdziwiłem, bo program uznał przewód kanalizacyjny za budynek i przyporządkował go do warstwy budynki. Generalnie przy rysowaniu za pomocą modułu Edytor mapy projektowej nie ma znaczenia jaka jest warstwa edytowalna, edytor pilnuje, aby obiekt został wstawiony na właściwą warstwę, ale w tym przypadku sobie nie radzi. Proponuję to poprawić.
Trudna sprawa, bo gdy użytkownik w trakcie rysowania obiektu uzna, że chce zmienić warstwę edytowalną na inną, wówczas program to robi i w konsekwencji rysowany obiekt trafia tam gdzie powinien - czyli na aktualnie edytowalną warstwę. Nie ma tu znaczenia czy obiekt jest tworzony na bazie edytora mapy obiektowej czy z innej funkcji.
Obawiam się, że blokada tej funkcjonalności uniemożliwi normalne użytkowanie programu. Raczej jestem za tym by być świadomym obecnych zasad funkcjonowania C-GEO.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
marecki
__
__
Posty: 45
Rejestracja: 10 lut 2012, 13:28
Kontakt:

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: marecki »

FaFaL pisze:Z tego co kojarzę to program dział w ten sposób że po wybraniu obiektu jaki ma być rysowany program automatycznie ustawia aktywną warstwę, widać Pan nie tylko włączył warstwę budynków, ale również uczynił ją aktywną...
Tak jak najbardziej, podwójnie kliknąłem na ikonę warstwy.
Jurek B. pisze:Raczej jestem za tym by być świadomym obecnych zasad funkcjonowania C-GEO.
Ja nie mam z tym problemu, ale nie każdy operator/użytkownik C-GEO będzie się zastanawiał dlaczego tak się stało tylko, mówiąc kolokwialnie "zwali" na oprogramowanie, a w skrajnych wypadkach nie będzie wiedział co ma zrobić.
Mam inny przykład. Punkt wysokościowy naturalny i sztuczny. Kolega mnie informuje, że C-GEO wstawia zawsze wysokości na mapie z 1 miejscem po przecinku, nie ważne czy wstawia punkt sztuczny czy naturalny. Okazuje się, że zawsze wybierał z edytora punkt naturalny i dopiero przy wypełnianiu rekordów w bazie zmieniał rodzajPunktu na punktWysokosciowySztuczny, co ciągnie za sobą jeszcze jeden problem. C-GEO po zmianie tego pola nie zmienia pola Kod, więc w ogóle baza robi się niespójna. Przy tej metodologi pewnie też będzie to trudne do zmiany, bo edytor ustawia odpowiednio warstwy itd. w trakcie wybrania obiektu a dalej nie kontroluje już nic.

Dodatkowo zauważyłem jeszcze jeden problem z punktami z @. Niestety nie mogę się zorientować dlaczego tak się dzieje, dlatego nie zakładam nowego wątku, bo nie wiem jak to nazwać. Efekt jest taki, że przy wstawianiu punktu przez wskazanie w pobliżu punktu z @ C- GEO wstawia numer tego punktu, ja nadaję mu swój numer punktu, bez @. Po zatwierdzeniu okazuje się, że numer ten jest wierzchołkiem jakiegoś budynku kilkaset metrów od tego miejsca i tenże budynek jest "naciągnięty" na ten odległy wierzchołek.
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: logis »

Dzień dobry,
całkowicie zgadzam się z kolegą Jurkiem B. że Raczej jestem za tym by być świadomym obecnych zasad funkcjonowania C-GEO.
W programie oczywiście można jeszcze bardzo dużo rzeczy poprawić i staramy się to robić, ten proces pewnie nigdy się nie zakończy, można też zwiększyć ilość reakcji poszczególnych komponentów (że jak się zmieni coś tu, to się automatycznie odświeży tam ). Nie możemy jednak też zajmować się ciągłym uodparnianiem programu na to, co mogą potencjalnie wymyślić użytkownicy, a mogą wymyślić dużo. Zmierzam do tego, że skoro w edytorze chce się narysować obiekt punkt wysokościowy sztuczny to należy wybrać obiekt punkt wysokościowy sztuczny, a nie naturalny i kombinować w trakcie z atrybutami.
marecki pisze: Mam inny przykład. Punkt wysokościowy naturalny i sztuczny. Kolega mnie informuje, że C-GEO wstawia zawsze wysokości na mapie z 1 miejscem po przecinku, nie ważne czy wstawia punkt sztuczny czy naturalny. Okazuje się, że zawsze wybierał z edytora punkt naturalny i dopiero przy wypełnianiu rekordów w bazie zmieniał rodzajPunktu na punktWysokosciowySztuczny, co ciągnie za sobą jeszcze jeden problem. C-GEO po zmianie tego pola nie zmienia pola Kod, więc w ogóle baza robi się niespójna. Przy tej metodologi pewnie też będzie to trudne do zmiany, bo edytor ustawia odpowiednio warstwy itd. w trakcie wybrania obiektu a dalej nie kontroluje już nic.
Jacek
Awatar użytkownika
marecki
__
__
Posty: 45
Rejestracja: 10 lut 2012, 13:28
Kontakt:

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: marecki »

Rozumiem, że z niektórymi problemami jest bardzo dużo pracy. Moim celem jest tylko wskazanie problemu jaki występuje, bo tak jak panowie pisali, użytkownicy potrafią wiele wymyślić
logis pisze:co mogą potencjalnie wymyślić użytkownicy, a mogą wymyślić dużo.
a to czy da się to rozwiązać szybko czy nie to już jest zupełnie inna kwestia i panowie są w stanie na to odpowiedzieć.

Chciałby rozwinąć wątek dotyczący powtarzających się @ przy kopiowaniu do innej mapy. Znalazłem chyba podobny problem w wątku z 2014 roku, do którego nawiązałem i uzupełniłem o moje spostrzeżenia:
viewtopic.php?f=507&t=10235&p=25936&hil ... wej#p33699
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: marcinn »

Czy byłaby możliwość dodania do edytora opcji przekodowania? Chodzi mi o taką sytuację, gdy rysujemy najpierw np. jezdnię lub skarpę a potem wrzucamy wysokości w punktach załamań. Jeżeli narysuję najpierw jezdnię i potem wrzucę punkt o określonej wysokości to wiadomo, że kod pozostaje dla jezdni. A zależy mi, żebym mógł przekodować pikiety podczas wstawiania punkt o określonej wysokości, ponieważ potem kartuję ten plik w Turbomapie. Jeżeli jest pikiet wysokościowych bardzo dużo, to najlepiej je eksportować z kodem rtpw (bo automatycznie w turbomapie wskakują wysokości). Dlatego fajnie jakby można było włączać/wyłączać taką opcję przekodowania. Chyba, że ktoś ma na to inny pomysł?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: Jurek B. »

Raczej nie trzeba nic dodawać. Wystarczy włączyć w edytorze mapy obiektowej funkcję nadawania punktom kodu obiektu. Wtedy po skartowaniu jezdni, jej punkty załamania otrzymają kod jezdni (to oczywiście jest bez sensu, ale przy eksporcie np. do txt i imporcie w programie, który z tego generuje geometrię może być przydatne). Następnie, w punktach załamania jezdni (tam gdzie są pomierzone) skartować punkty wysokościowe - powstaną kolejne punkty o kodach pikiet. Poniżej pokazałem jak to wygląda na mapie (z włączoną numeracją i kodami) i w tabeli współrzędnych:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (181.73 KiB) Przejrzano 2619 razy
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: marcinn »

No tak, tylko powstają punkty z @. Mi generalnie to nie przeszkadza, ale potem nie zaimportuje tego do Turbomapy, bo mam konflikt zdublowanych współrzędnych (te same x,y,h). Więc jeżeli np. jezdnia składa się z 300pkt i np. tylko dla 100-tki nadaję wysokość, to jedyny sens to zmiana kodu.
Ale w sumie teraz wpadłem na inny pomysł.... Można najpierw skartować jezdnię z odhaczoną opcją nadawania kodu. Potem wstawić wysokości do punktów nadając im kod. Następnie wybrać jezdnię i w edycji obiektu wstawić kod dla punktów bez kodu. Więc sprawę chyba rozwiązałem.

Teraz jeszcze takie pytanie- czy dałoby się stworzyć jakiś automat, żeby wstawiać punkt, potem z automatu wrzucałby wysokość (wcześniej zdefiniowaną np. w takim okienku jak jest do "wstaw opis do wskazywanych punktów"- chodzi mi tu o parametry m.in. liczba msc po przecinku, wyrównanie do linii, wysokość i typ czcionki) i ewentualnie automatycznie zaznaczałby te punkty w tabeli?
Chodzi o takie hurtowe wstawianie wysokości. Wiem, że można to zrobić na kilka sposobów, ale dla obiektów liniowych przeważnie trzeba indywidualnie ustawić napis do linii (fajnie gdyby dawało się wskazać linię, zamiast dwóch punktów-byłoby dużo szybciej)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: Jurek B. »

Teraz jeszcze takie pytanie- czy dałoby się stworzyć jakiś automat, żeby wstawiać punkt, potem z automatu wrzucałby wysokość (wcześniej zdefiniowaną np. w takim okienku jak jest do "wstaw opis do wskazywanych punktów"- chodzi mi tu o parametry m.in. liczba msc po przecinku, wyrównanie do linii, wysokość i typ czcionki) i ewentualnie automatycznie zaznaczałby te punkty w tabeli?
Wysokość punktu odczytywana ze wskazanego punktu na mapie (z właściwym dla punktów wysokościowych formatowaniem) jest umieszczana automatycznie na mapie przy punkcie wysokościowym przy kartowaniu edytorem mapy obiektowej. Zaznaczanie tak kartowanych punktów najlepiej zrobić przez włączenie atrybutu "Ozn." w oknie edycji atrybutów. Potem w oknie bazy danych punktów wys. należy użyć pokazanej niżej opcji - zaznaczą się te punkty w tabeli współrzędnych:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (144.01 KiB) Przejrzano 2606 razy
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: marcinn »

Ok. Zapomniałem dodać, że nie pracuje w trybie mapy obiektowej. Importuje dxf i działam na wektorze. Ale edytora używam do kartowania i narysowaniu obiektu nie wyskakuje mi okno tekstowe (pewnie dlatego, że nie ma baz danych)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: Jurek B. »

Tu między innymi pojawiają się korzyści z tworzenia map obiektowych i widać ich przewagę nad mapami wektorowymi.
To dotyczy także opisów na obiektach liniowych - umieszczają się automatycznie na linii przy pracy z edytorem mapy obiektowej.
Jeśli Pana punkty na mapie mają już wysokości w tabeli współrzędnych, to najlepiej użyć właśnie funkcji "Wstaw opis do wskazywanych punktów". Wtedy uzyska Pan to co potrzebuje.
Jedynie pozostanie konieczność odrębnego zaznaczania punktów po ich skartowaniu (klawisz F7). To mogłoby być ewentualnie dodane przez programistę jako opcja w tej funkcji "Wstaw opis...".
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: marcinn »

Chętnie bym korzystał z gml`a, chociażby dlatego, że teraz muszę robić 2x tą samą robotę- opracować mapę w C-geo, a potem skartować w Turbomapie. Ośrodek podobno nie radzi sobie z ładowaniem gml`a i dlatego kartujemy w TM.
pomiar
_____
_____
Posty: 365
Rejestracja: 12 lip 2019, 17:43
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: pomiar »

Proszę spróbować walki z PODGiK ;) U mnie było to samo i zaczęliśmy się z kolegami stawiać i wysyłać gmle z modyfikacji i nagle się okazało że TM przyjmuje fajnie gml z C Geo tylko obsługa jest słaba.
Co do kodów to zawsze robiłem to tak że kodowałem pikiety w terenie jako RTPW odrazu i nie było problemu później po imporcie
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: marcinn »

pomiar pisze: 07 lip 2021, 10:21 okazało że TM przyjmuje fajnie gml z C Geo tylko obsługa jest słaba.
Co rozumiesz przez słabą obsługę?
pomiar
_____
_____
Posty: 365
Rejestracja: 12 lip 2019, 17:43
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: pomiar »

Nie potrafili importować gmla do TM
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: Jurek B. »

pomiar pisze: 07 lip 2021, 11:27 Nie potrafili importować gmla do TM
Akurat do TurboMapy nie można importować w ogóle GML, ale rozumiem, że miał Pan na myśli raczej TurboEwid - ten system do obsługi między innymi mapy zasadniczej w PODGiK. Do niego można importować bez problemu GML. Problemy mogą być jedynie wtedy gdy powiat nie założył i nie zgłosił w GUGiK swoich baz, np. GESUT, BDOT (w rejestrze ZIUDP).
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: Jurek B. »

Teraz jeszcze takie pytanie- czy dałoby się stworzyć jakiś automat, żeby wstawiać punkt, potem z automatu wrzucałby wysokość (wcześniej zdefiniowaną np. w takim okienku jak jest do "wstaw opis do wskazywanych punktów"- chodzi mi tu o parametry m.in. liczba msc po przecinku, wyrównanie do linii, wysokość i typ czcionki) i ewentualnie automatycznie zaznaczałby te punkty w tabeli?
Chodzi o takie hurtowe wstawianie wysokości. Wiem, że można to zrobić na kilka sposobów, ale dla obiektów liniowych przeważnie trzeba indywidualnie ustawić napis do linii (fajnie gdyby dawało się wskazać linię, zamiast dwóch punktów-byłoby dużo szybciej)
W wersji testowej do okienka "Wstaw opis do wskazywanych punktów" dodaliśmy możliwość nadania kodu, gdy punkt go jeszcze nie posiada, także opcję zaznaczania w tabeli współrzędnych wskazywanego punktu. To może być przydatna funkcja dla wielu zastosowań:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (74.5 KiB) Przejrzano 2206 razy
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: marcinn »

Super sprawa z tym okienkiem. A czy dałoby się zrobić też opcję nadpisania kodu? Czyli wstawienia wybranego kodu, nawet wtedy gdy dany punkt już go posiada? Wyeliminowałoby to kombinacje przy rysowaniu, o których wcześniej pisałem.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: Jurek B. »

marcinn pisze: 07 lip 2021, 13:44 Super sprawa z tym okienkiem. A czy dałoby się zrobić też opcję nadpisania kodu? Czyli wstawienia wybranego kodu, nawet wtedy gdy dany punkt już go posiada? Wyeliminowałoby to kombinacje przy rysowaniu, o których wcześniej pisałem.
Przekażę programiście, ale może być z tym problem, bo tu dodawany jest nowy punkt o podanym kodzie, gdy oryginał ma już swój kod i potrzebne byłyby dodatkowe opcje do obsługi takiej sytuacji. To już trochę komplikuje tą funkcję.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: FaFaL »

marcinn pisze: 07 lip 2021, 13:44 Super sprawa z tym okienkiem. A czy dałoby się zrobić też opcję nadpisania kodu? Czyli wstawienia wybranego kodu, nawet wtedy gdy dany punkt już go posiada? Wyeliminowałoby to kombinacje przy rysowaniu, o których wcześniej pisałem.
Można przy wstawianiu wysokości włączyć jednoczesne zaznaczanie pkt. Po wstawieniu wysokości wystarczy wejść do tabeli i zmienić kod dla wszystkich zaznaczonych pkt.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: marcinn »

Faktycznie jest to rozwiązanie. Nie tak szybkie jak automatyczna zamiana kodu, ale generalnie wiele roboty z tym nie ma.
A czy jest możliwość, żeby po wstawieniu symbolu, czy wrysowaniu przewodu wyskakiwało mi okno z opisem? Etykietowanie mam włączone, ale tak jak wspominałem wcześniej, nie korzystam z tryby mapy obiektowej tylko z wektora, i pewnie dlatego mi to okienko nie wyskakuje. Więc dlatego pytanie, czy byłaby możliwość, żeby to okno tekstowe się pojawiało pomimo pracy na wektorze?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: Jurek B. »

A czy jest możliwość, żeby po wstawieniu symbolu, czy wrysowaniu przewodu wyskakiwało mi okno z opisem? Etykietowanie mam włączone, ale tak jak wspominałem wcześniej, nie korzystam z tryby mapy obiektowej tylko z wektora, i pewnie dlatego mi to okienko nie wyskakuje. Więc dlatego pytanie, czy byłaby możliwość, żeby to okno tekstowe się pojawiało pomimo pracy na wektorze?
Ta funkcja ma służyć do umieszczania etykiet bezpośrednio na mapie, bez trybu ich edycji, ale opcję edycji pewnie można będzie dodać.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: marcinn »

Byłoby super. Aktualnie po narysowaniu obiektu, trzeba z edytora wybrać osobno tekst żeby opisać obiekty. Tam nawet jest opcja, edycji przed wstawieniem ale nie działa na mapie wektorowej
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Edytor mapy obiektowej

Post autor: Jurek B. »

marcinn pisze: 08 lip 2021, 14:45 Byłoby super. Aktualnie po narysowaniu obiektu, trzeba z edytora wybrać osobno tekst żeby opisać obiekty. Tam nawet jest opcja, edycji przed wstawieniem ale nie działa na mapie wektorowej
A, Panu chodzi o edytor mapy obiektowej, nie o funkcję "Wstaw opis do punktu". Tu może być trudniej, bo edytor jest dla mapy obiektowej i tam wszystko jest zintegrowane z bazami danych. Sprawdzimy, ale raczej się nie da tego zrobić by nie popsuć czegoś.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ