Obliczenia na mapie

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
janek60
__
__
Posty: 35
Rejestracja: 18 wrz 2006, 08:41
Kontakt:

Obliczenia na mapie

Post autor: janek60 »

Mam propozycję dołączenia opcji obliczania wysokości na prostej. Prosta przechodzi przez dwa punkty o znanej wysokości i na tej bazie liczyć wysokość dowolnego punktu na tej prostej. Opcja liczenia spadku też by była mile widziana:) Wiem , że jest opcja dzielenia odcinka ale to nie to. Myślę , że nie jestem sam w tej materii?
Pozdrawiam
DJKristoss

Obliczenia na mapie c.d.

Post autor: DJKristoss »

Bardzo dobra propozycja - popieram. Można było by dodatkowo wprowadzić opcję przeliczania wysokości na podstawie spadku. Projektanci często podają w swoich projektach spadki wyrażone w procentach lub w promilach, początkowy punkt o znanej wysokości i długość odcinka. Oczywiście nie ma problemu z wyliczeniem punktu końcowego "na piechotę", jednak taka opcja na pewno ułatwiła by życie wielu geodetom.
Pozdrawiam.
turecki

Post autor: turecki »

Bardzo dobra propozycja !!! Że też ja na to nie wpadłem !!! :lol: :wink:
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Re: Obliczenia na mapie

Post autor: Igor »

janek60 pisze:Mam propozycję dołączenia opcji obliczania wysokości na prostej. Prosta przechodzi przez dwa punkty o znanej wysokości i na tej bazie liczyć wysokość dowolnego punktu na tej prostej. Opcja liczenia spadku też by była mile widziana:) Wiem , że jest opcja dzielenia odcinka ale to nie to. Myślę , że nie jestem sam w tej materii?
Pozdrawiam
Program podaje spadek miedzy 2 punktami gdy używamy opcji "Obliczenia i azymuty". Brakuje jednak tej opcji obliczenia wys punktu na prostej.
Jak dla mnie to przydałaby sie taka opcja w Obliczeniach ortogonalnych, żeby można było nowemu punktowi wyliczyć od razu H.
Czasem jednak mam już punkty z XY z projektu ale H musze przeliczac na piechote i tutaj przydalaby sie dodatkowa opcja wyliczania tylko H.

Przy realizacjach dróg zdarza się, że muszę wytyczyć pkt przecięcia istniejącego terenu z podnóżem/górą skarpy projektowaną, niestety niewielu projektantów podaje XYH do takich punktów.
Radzę sobie z tym wyliczając pkt przecięcia prostych ze spadku w Excel'u, postaram się w najbliższym czasie przesłać taki plik z objaśnieniem do Softline i może udałoby się to jakoś dodać do C-GEO.
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Post autor: zbigniew »

temat wczesniej juz był poruszany w postach :
http://www.softline.xgeo.pl/phpBB/viewt ... ight=#9139[/url]
http://www.softline.xgeo.pl/phpBB/viewt ... highlight=[/url]

Rzeczywiście, tego typu obliczenia są bardzo przydatne. W obliczeniach na mapie jest opcja podział odcinka. I tam da radę obliczyć wysokości punktów na prostej.
ODPOWIEDZ