Odbiornik GPS a certyfikat dokładności ??

Dyskusje na dowolne tematy "około-geodezyjne". Zapraszamy !
Piotr86
__
__
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2010, 13:42

Odbiornik GPS a certyfikat dokładności ??

Post autor: Piotr86 »

Mam ofertę sprzedaży w dobrej cenie GPSa trimble R4 z TSc2, z tym że gość nie ma do tego żadnej dokumentacji. Wiem tylko tyle zestaw jest z zagranicy i zastanawiam się czy PODGiK będzie wymagał jakiś certyfikat dokładności? Przecież to nie jest tachimetr żeby go kalibrować? A dokładności pomiaru wynikają przecież z pracy w systemie ASG Eupos i informacji z raportu pomiarowego.
Chociaż z doświadczenia wiem że od firmy w której niegdyś pracowałem PODGiK zażądał takiego dokumentu z tym że zestaw był nowy (identyczny jaki chcę kupić) i po tel do dystrybutora dosłali nam mailem kawałek kolorowego dokumentu z dokł.pomiaru GPS RTK w pionie i poz., wydrukowałem dałem i pani inspektor była happy.
Czy PODGiK ma prawo żądać certyfikat dokładności na odbiornik GPS? Szukałem w wytycznych i nie znalazłem nic ciekawego a przed rozmową z panią inspektor chciałbym mieć jakieś argumenty :D a może w ogóle tego nie kupować?? :cry:
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Odbiornik GPS a certyfikat dokładności ??

Post autor: janek »

Żeby nie zakładać nowego wątku, włączę się w ten.
Czy ktoś z Kolegów może wyrazić swoją opinię na temat odbiornika AzusStar (funkcjonalność, obliczenia, itp.)
Dziękuję za odpowiedź (dzi)
Janek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Odbiornik GPS a certyfikat dokładności ??

Post autor: MarekOtt »

janek pisze:Żeby nie zakładać nowego wątku, włączę się w ten.
Czy ktoś z Kolegów może wyrazić swoją opinię na temat odbiornika AzusStar (funkcjonalność, obliczenia, itp.)
Dziękuję za odpowiedź (dzi)
Janek B.
Osobiście nie mam, ale znam dobrze jego funkcjonalność i sposób działania. Jeśli chcesz mierzyć tradycyjnie - tzn. biegunowo na osnowę to w/g mnie azusstar do zakładania metodą statyczną najlepsze i najtańsze rozwiązanie. Ważne jest tylko byś do anteny dostał oprogramowanie i by Ci dobrze wyjaśniono obliczenia. Musisz jednak pamiętać że na każdym punkcie musisz postać około 30 min, czyli na 3pkt. do pomiaru ze 2 godziny zejdzie :(.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Odbiornik GPS a certyfikat dokładności ??

Post autor: janek »

Dzięki.
A nasze C-geo nie pomoże mi w obliczeniach?
Janek B.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Odbiornik GPS a certyfikat dokładności ??

Post autor: janek »

Dzięki.
A nasze C-geo nie pomoże mi w obliczeniach?
Janek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Odbiornik GPS a certyfikat dokładności ??

Post autor: MarekOtt »

janek pisze:Dzięki.
A nasze C-geo nie pomoże mi w obliczeniach?
Janek B.
W C-geo oczywiście że będzie można to policzyć po wcześniejszym "wyciągnięciu" wektorów z obserwacji. Zresztą bodajże w dwóch ostatnich numerach Geodety pan JerzyB. i FaFal ładnie całą procedurę wyrównania w C-Geo opisali. O ile dobrze sobie przypominam, w przykładzie była też mowa o danych z odbiornika Azus.

Jeśli jednak chodzi o obliczenie współrzędnych punktu wyłącznie jako punktu osnowy pomiarowej, to wystarczy wysłać plik obserwacyjny w usłudze POZGEO na stronie ASG i po jakimś czasie otrzyma Pan raport z obliczoną współrzędną chyba nawet w kilku układach, a na pewno "65 ", "92" i "2000".
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Odbiornik GPS a certyfikat dokładności ??

Post autor: janek »

Dzięki jeszcze raz.
Czy tylko w GEODECIE dostępny jest ten opis - to pytanie do Autorów
Janek B.
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Odbiornik GPS a certyfikat dokładności ??

Post autor: logis »

Dzień dobry,
te przykłady są także opisane w instrukcji do nowego modułu:

http://www.softline.xgeo.pl/GNSS/WyrownanieNowe.pdf

Jacek
Awatar użytkownika
Maciej_o2
_____
_____
Posty: 374
Rejestracja: 11 mar 2009, 11:56

Re: Odbiornik GPS a certyfikat dokładności ??

Post autor: Maciej_o2 »

Ave
mam Azus'a, kupiłem go z drugiej ręki, mam L1'nkę, czyli jeden z pierwszych, koledzy mają nowsze i wszyscy sobie bardzo chwalą. Do zakładania osnowy idealne, tanie, dokładności uzyskuje się bardzo dobre, serwis bez problemu, pomoc przy wszystkim ( pomiar, obliczenia) bardzo dobra. Oprogramowanie do zczytywania, liczenia jest za darmo. Można też w CGEO razem wyrównać z obserwacjami z tachimetru. Sam miałem na początku problemy i bez problemu Pan Ryszard Pażus, czy to poprzez maila, czy telefonicznie pomógł. Jest też grupa dyskusyjna gdzie wszystko jest, a jak nie jest, to napisać i pomogą. Przy obliczeniach samemu jest dużo niuansów jak coś niewychodzi, ale ja wtedy robię dłuższe sesje pomiarowe i zawsze wychodzi.
grupa dyskusyjna:
https://groups.google.com/forum/?hl=pl& ... /azus_star

Pozdrawiam
Andrzej Maciejczek
Pozdrawiam
Andrzej Maciejczek
ODPOWIEDZ