Przy okazji styczniowej aktualizacji C-Geo proponujemy użytkownikom programu możliwość przygotowania dla nich pliku z wysokościami geoidy, przeznaczonego do używania w kontrolerze.
O co w tym wszystkim chodzi ? Dokładność określenia wysokości punktów zależy m.in. od modelu krajowej geoidy, jaki jest zastosowany w kontrolerze odbiornika RTK/RTN. Obowiązującym modelem jest PL-ETRF2000/ep.2011, stosowany w sieci ASG-EUPOS. Model umożliwia przeliczenie wysokości elipsoidalnych na wysokości normalne w układzie Kronsztadt 86.
Przy kontaktach z użytkownikami C-Geo zauważyliśmy, że czasem w kontrolerach wgrane są dane z modelu 2009 albo w sumie nie wiadomo, jaki model został zastosowany. Oznacza to, że podczas kontroli pomiaru na punktach osnowy możemy uzyskać różnice 5-7 cm (albo więcej) od wysokości wykazanej w katalogu.
Proponujemy generowanie pliku geoidy lokalnej w formacie GSF czyli takim, który jest akceptowany przez programy Carlson Survey - SurvCE. W praktyce najlepiej będzie, kiedy użytkownik przyśle nam plik gsf, który ma już w pamięci kontrolera. Odczytamy z niego zakres współrzędnych oraz wielkość oczka siatki modelu. Zastosujemy je do przygotowanego przez nas wycinka geoidy, w takim wypadku wielkość pliku będzie identyczna jak pliku oryginalnego i nie będzie widać różnicy w czasie wczytywania go przed pomiarem. Możemy także generować plik GSF na żądanie całkiem na nowo, wprowadzając zakres współrzędnych na życzenie użytkownika, dopasowany do danego regionu kraju. Optymalny jest fragment odpowiadający prostokątowi o długości jeden stopień oraz szerokości jednego stopnia. Plik przesyłamy klientowi, a ten umieszcza go we właściwym folderze pamięci kontrolera.
Przykładowe pliki można pobrać tutaj:
http://softline.geo.pl/pliki/geoida/mazowieckie2011.gsf
http://softline.geo.pl/pliki/geoida/dol ... ie2011.gsf
Usługa jest bezpłatna dla użytkowników naszego modułu Dziennik pomiarów RTK/RTN.
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.
Jacek
Generowanie lokalnego modelu geoidy
Re: Generowanie lokalnego modelu geoidy
Powoli w powiatach pojawia się również poziom odniesienia PL-EVRF2007-NH, więc i taka geoida będzie zapewniona (na pewno dla formatu GSF, a może i innych).
Pozdrawiam Rafał Kocierz