Rzędne wysokościowe na jezdni gruntowej
Rzędne wysokościowe na jezdni gruntowej
Z którego obiektu należałoby skorzystać kartując rzędne wysokościowe na jezdni o nawierzchni gruntowej (dawna jezdnia ziemna), punkt wysokościowy naturalny z precyzja zapisu do dm czy punkt wysokościowy sztuczny z precyzją zapisu do cm? Z jakie przepisu prawa by to konkretnie wynikało?
Re: Rzędne wysokościowe na jezdni gruntowej
Dzień dobry,
wątek niedawno poruszany tutaj: https://softline.geo.pl/forum/viewtopic ... 3&start=75 dotyczyło to skarp, ale przy jezdniach zasada jest podobna:
wątek niedawno poruszany tutaj: https://softline.geo.pl/forum/viewtopic ... 3&start=75 dotyczyło to skarp, ale przy jezdniach zasada jest podobna:
trazja pisze: ↑07 kwie 2020, 10:48Dzień dobry,k95n pisze: ↑07 kwie 2020, 10:07 Dzień dobry, nurtuje mnie zagadnienie dotyczące punktów wysokościowych naturalnych i sztucznych.
Czy obiekty takie jak np. rowy, skarpy nieumocnione powinny mieć przypięte rzędne wysokościowe sztuczne czy naturalne? A jeżeli powinny to czy w każdym pomierzonym załamaniu wstawiać takie punkty?
A może istnieje jakiś schemat dotyczący tego czy wstawiać punkt wys. naturalny czy sztuczny?
schematu niestety nie ma, w rozporządzeniu też nie jest to opisane, dlatego tutaj w zasadzie trzeba działać na intuicję - z tego, co obserwujemy u wykonawców pikiety naturalne to z reguły rzędne terenu, czasami oznaczane są też na skarpach nieumocnionych, kiedy materiał, z którego utworzona jest skarpa, to grunt naturalny. Z rowem trudno powiedzieć - tutaj bardziej istotne jest pewnie to, z jaką dokładnością chce Pan przekazać wysokość do zasobu - czy do decymetra (rzędna naturalna), czy do centymetra (rzędna sztuczna).
Co do tego, czy w każdym pomierzonym załamaniu wstawiać punkty - nie ma na to przepisu, ale po prostu - punkt wysokościowy powinien pojawić się wszędzie tam, gdzie chce Pan przekazać wysokość do zasobu (czyli pewnie każda pikieta, którą pomierzył Pan wysokościowo). Utworzenie obiektu punkt wysokościowy to jedyna możliwość przekazania wysokości H do zasobu w gml, bez tego nawet jeśli o pikietę z wysokością jest oparty obiekt to w jego geometrii nie zostanie przekazane H - geometria przenosi tylko X i Y, H możemy przekazać tylko jako atrybut rzednaGory (wysokość) i rzednaDolu w obiektach punkty wysokościowe.
Re: Rzędne wysokościowe na jezdni gruntowej
Można też przyjąć, że jeśli są to rzędne drogi, nawet gruntowej, to jednak powinny być to punkty wys. sztuczne - droga nie jest obiektem naturalnym.
Pozdrawiam Jurek B.
Re: Rzędne wysokościowe na jezdni gruntowej
Przepisy są tutaj nie spójne i w sumie każdy może interpretować to jak chce, np skarpa gruntowa może być sztuczna, a może być naturalna. U nas przyjęło się ,że skarpy nie umocnione są naturalne+ pkt np na łące, reszta typu jezdnia, rowy itp robimy jako sztuczne.