Błędy względem osnowy [BPP]

Dyskusje na dowolne tematy "około-geodezyjne". Zapraszamy !
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Błędy względem osnowy [BPP]

Post autor: MarekOtt »

Witam.

Chciałem zapytać kolegów działających na innych obszarach, jak uzupełniany jest atrybut punktu granicznego [BPP] w "Waszych" ośrodkach.

Jak wiadomo, Rozp. EGiB, mówi nam że atrybut [BBP]:
błąd średni położenia punktu granicznego względem osnowy geodezyjnej 1 klasy
U nas, w większości ośrodków ten atrybut, niezależnie od rodzaju osnowy, przyjmuje wartość 1 (0,00 - 0,10) dla punktów pomierzonych, oraz 5 lub 6 dla digitalizacji itp.

A ja mam dwa pytania:

1. Jaka będzie wartość atrybutu dla punktu granicznego pomierzonego bezpośrednio GPS-RTN - w/g mnie będzie wynosił 2 (0,11 - 0,30) - choć tu nie jestem zbytnio pewny gdyż powszechnie wiadomo że stacje sieci ASG i pokrewne typu Laica (NadowskiNET) są punktami osnowy podstawowej a więc przynajmniej 1 klasy (a na stronie ASG nawet pisze że niektóre stacje są fundamentowe czyli klasy zerowej) - to jeśli my wykonujemy bezpośredni pomiar punktu na te stacje to mamy dokładność względem nich na poziomie atrybutu 1 (0,00 - 0,10) - ale czy jest tak na pewno ze strony naukowej to nie wiem :)

2. Jaka będzie wartość tego atrybutu dla punktu granicznego pomierzonego na osnowę założoną GPS-RTN (ASG, NadowskiNET, TPiNET itp.) metodą biegunową / ortogonalną - w/g mnie wynosić będzie 3 (0,31 - 0,60), dlatego że uznaje się ze założona osnowa metodą RTN jest osnową pomiarową - choć kłuci się to trochę z tym co napisałem w pytaniu nr 1.


C-Geo oczywiście od jakiegoś czasu pozwala na wyliczenie błędu punktu granicznego i uzupełnieniu atrybutu BPP, jednak należy tam zaznaczyć osnowę wyjściowa, stąd moje pytania.

Pozdrawiam i liczę na odpowiedz.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Błędy względem osnowy [BPP]

Post autor: FaFaL »

Według mnie to RTN względem asg-eupos to na pewno 1, RTN względem np NadowskiNet itp to raczej 2, tachimetria na punktach pomierzonych RTN to pewnie też się zmieści w 2.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Błędy względem osnowy [BPP]

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:Według mnie to RTN względem asg-eupos to na pewno 1, RTN względem np NadowskiNet itp to raczej 2, tachimetria na punktach pomierzonych RTN to pewnie też się zmieści w 2.
No właśnie, bo tu pojawia się problem praktyki z definicją.
Praktyka mówi ze punkty założone RTN do pomiaru tachimetrycznego są niemalże odpowiednikiem dokładności 2 klasy osnowy, a jednak definicja mówi nam że jest to osnowa pomiarowa. Jeśli zatem mamy ustalić atrybut BPP to nie wiadomo teraz, czy patrzymy na definicję czy praktykę punktów na które wykonaliśmy pomiar (założone RTN) :).
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Błędy względem osnowy [BPP]

Post autor: Jakub Kwinta »

U nas puki co nie ma tak daleko idących rozważań na ten temat. Jeżeli punkty są bezpośrednio pomierzone w terenie w jakikolwiek cywilizowany sposób zgodny z rozporządzeniem otrzymują BPP=1.
Jeżeli jakiś punkt nie został bezpośrednio zmierzony a obliczono go na podstawie punków sąsiednich to BPP=2. Przyglądałem się ostatnio opisom punktów osnowy szczegółowej II klasy, wartość mp w większości przypadków nie przekraczała wartości 1cm(wpisane pojedyncze milimetry), dla punktów III klasy mp przyjmowały wartości rzędu 1-3cm.
Awatar użytkownika
Wojtek
____
____
Posty: 153
Rejestracja: 01 kwie 2005, 11:46

Re: Błędy względem osnowy [BPP]

Post autor: Wojtek »

C-Geo oczywiście od jakiegoś czasu pozwala na wyliczenie błędu punktu granicznego i uzupełnieniu atrybutu BPP, jednak należy tam zaznaczyć osnowę wyjściowa, stąd moje pytania.



gdzie znajdę to obliczenie?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pytając wstydzisz się tylko raz, nie wiedząc wstydzisz się przez resztę życia.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Błędy względem osnowy [BPP]

Post autor: Jurek B. »

Wojtek pisze:C-Geo oczywiście od jakiegoś czasu pozwala na wyliczenie błędu punktu granicznego i uzupełnieniu atrybutu BPP, jednak należy tam zaznaczyć osnowę wyjściowa, stąd moje pytania.

gdzie znajdę to obliczenie?
Ta funkcja jest w oknie tabeli współrzędnych, po zaznaczeniu punktów, menu Tabela-Zaznaczone punkty - Policz błędy względem osnowy.
Pozdrawiam Jurek B.
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1144
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

Re: Błędy względem osnowy [BPP]

Post autor: maciekwu »

zaznaczyłem wykonałem obliczenia z zaznaczonym ustal BPP z obliczeń -powstał raport punkty współrzędne i żadnych obliczeń oraz BPP nie zostało wypełnione.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Błędy względem osnowy [BPP]

Post autor: Jurek B. »

maciekwu pisze:zaznaczyłem wykonałem obliczenia z zaznaczonym ustal BPP z obliczeń -powstał raport punkty współrzędne i żadnych obliczeń oraz BPP nie zostało wypełnione.
Jeśli nie miał Pan wcześniej wyliczonych błędów punktów mp, wówczas program nie policzy BPP. Pole mp musi być wypełnione albo w wyniku obliczeń tachimetrycznych, pomiarów GNSS, itp. albo poprzez samodzielne wprowadzenie tam wartości błędów z pomiaru bez uwzględniania błędów wynikających z nawiązania do osnowy.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Wojtek
____
____
Posty: 153
Rejestracja: 01 kwie 2005, 11:46

Re: Błędy względem osnowy [BPP]

Post autor: Wojtek »

Jurek B. pisze:
Wojtek pisze:C-Geo oczywiście od jakiegoś czasu pozwala na wyliczenie błędu punktu granicznego i uzupełnieniu atrybutu BPP, jednak należy tam zaznaczyć osnowę wyjściowa, stąd moje pytania.

gdzie znajdę to obliczenie?
Ta funkcja jest w oknie tabeli współrzędnych, po zaznaczeniu punktów, menu Tabela-Zaznaczone punkty - Policz błędy względem osnowy.


Dziękuję. Myślałem że, to moduł obliczeniowy i tamtego szukałem.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pytając wstydzisz się tylko raz, nie wiedząc wstydzisz się przez resztę życia.
ODPOWIEDZ