Rzędne wysokościowe na jezdni gruntowej

Dyskusje na dowolne tematy "około-geodezyjne". Zapraszamy !
annlew09
_
_
Posty: 4
Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2020, 14:07

Rzędne wysokościowe na jezdni gruntowej

Post autor: annlew09 »

Z którego obiektu należałoby skorzystać kartując rzędne wysokościowe na jezdni o nawierzchni gruntowej (dawna jezdnia ziemna), punkt wysokościowy naturalny z precyzja zapisu do dm czy punkt wysokościowy sztuczny z precyzją zapisu do cm? Z jakie przepisu prawa by to konkretnie wynikało?
Asia T.
Team
Team
Posty: 579
Rejestracja: wtorek, 10 marca 2015, 20:49

Re: Rzędne wysokościowe na jezdni gruntowej

Post autor: Asia T. »

Dzień dobry,
wątek niedawno poruszany tutaj: https://softline.geo.pl/forum/viewtopic ... 3&start=75 dotyczyło to skarp, ale przy jezdniach zasada jest podobna:
trazja pisze: wtorek, 7 kwietnia 2020, 10:48
k95n pisze: wtorek, 7 kwietnia 2020, 10:07 Dzień dobry, nurtuje mnie zagadnienie dotyczące punktów wysokościowych naturalnych i sztucznych.
Czy obiekty takie jak np. rowy, skarpy nieumocnione powinny mieć przypięte rzędne wysokościowe sztuczne czy naturalne? A jeżeli powinny to czy w każdym pomierzonym załamaniu wstawiać takie punkty?

A może istnieje jakiś schemat dotyczący tego czy wstawiać punkt wys. naturalny czy sztuczny?
Dzień dobry,
schematu niestety nie ma, w rozporządzeniu też nie jest to opisane, dlatego tutaj w zasadzie trzeba działać na intuicję - z tego, co obserwujemy u wykonawców pikiety naturalne to z reguły rzędne terenu, czasami oznaczane są też na skarpach nieumocnionych, kiedy materiał, z którego utworzona jest skarpa, to grunt naturalny. Z rowem trudno powiedzieć - tutaj bardziej istotne jest pewnie to, z jaką dokładnością chce Pan przekazać wysokość do zasobu - czy do decymetra (rzędna naturalna), czy do centymetra (rzędna sztuczna).

Co do tego, czy w każdym pomierzonym załamaniu wstawiać punkty - nie ma na to przepisu, ale po prostu - punkt wysokościowy powinien pojawić się wszędzie tam, gdzie chce Pan przekazać wysokość do zasobu (czyli pewnie każda pikieta, którą pomierzył Pan wysokościowo). Utworzenie obiektu punkt wysokościowy to jedyna możliwość przekazania wysokości H do zasobu w gml, bez tego nawet jeśli o pikietę z wysokością jest oparty obiekt to w jego geometrii nie zostanie przekazane H - geometria przenosi tylko X i Y, H możemy przekazać tylko jako atrybut rzednaGory (wysokość) i rzednaDolu w obiektach punkty wysokościowe.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 7004
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 21:25

Re: Rzędne wysokościowe na jezdni gruntowej

Post autor: Jurek B. »

Można też przyjąć, że jeśli są to rzędne drogi, nawet gruntowej, to jednak powinny być to punkty wys. sztuczne - droga nie jest obiektem naturalnym.
Pozdrawiam Jurek B.
pomiar
____
____
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 12 lipca 2019, 17:43

Re: Rzędne wysokościowe na jezdni gruntowej

Post autor: pomiar »

Przepisy są tutaj nie spójne i w sumie każdy może interpretować to jak chce, np skarpa gruntowa może być sztuczna, a może być naturalna. U nas przyjęło się ,że skarpy nie umocnione są naturalne+ pkt np na łące, reszta typu jezdnia, rowy itp robimy jako sztuczne.
ODPOWIEDZ