Prośba o objaśnienie mapy

Dyskusje na dowolne tematy "około-geodezyjne". Zapraszamy !
Wilczyński

Prośba o objaśnienie mapy

Post autor: Wilczyński »

Witam! Chcia³bym siê zapytaæ drogich forumowiczów, co oznacza linia przerywana na mapie ewidencyjnej. Liniami ci±g³ymi s± narysowane granice poszczególnych dzia³ek. A co oznaczaj± linie przerywane?
Z góry dziêkujê za odpowied¼.
EDIT I jeszcze jedno pytanie: Czy budynek gospodarczy zgodnie z prawem mo¿e istnieæ na granicy 2 dzia³ek (dwóch w³a¶cicieli)? Mój budynek by³ wybudowany w obrêbie mojej dzia³ki, ale po pewnych nieuczciwych dzia³aniach s±siada zmieniono granicê naszych dzia³ek i obecnie ten budynek stoi dok³adnie na tej granicy. Niestety, nie mam starej mapy, na któr± móg³bym siê powo³aæ<br><br>Edytowany przez: Wilczyński, w: 21.05.2006 12:13
bdziekonski

Re:Prośba o objaśnienie mapy

Post autor: bdziekonski »

Proponujê zajrzeæ na stronkê http://www.geobid.com.pl/instrukcje/index.html . Zawarte s± tam geodezyjne instrukcje techniczne. W zale¿no¶ci jaka to linia ( linii przerywanych jest naprawdê sporo ) otrzyma pan odpowied¼ co linia oznacza na pana mapce.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re:Prośba o objaśnienie mapy

Post autor: FaFaL »

Witam
Przewa¿nie linie przerywane na mapie ewidencyjnej oznaczaj± granice u¿ytków gruntowych lub klas bonitacyjnych. Liniami przerywanymi czasem te¿ oznacza siê drogi gruntowe. Co do budynku, je¶li granica przebiega po jego ¶cianie to nie ma problemu.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Re:Prośba o objaśnienie mapy

Post autor: energeo »

Czy budynek by³, jest ujawniony na mapie ?
Je¶li macie spór i tak trafisz do geodety, przygotuj wszystkie papiery jakimi dysponujesz i ..poszukaj lokalnie.
pozdrawiam
wini
Wilczyński

Re:Prośba o objaśnienie mapy

Post autor: Wilczyński »

Dziêkujê za wszystkie odpowiedzi. Za³±czam fragment mapy z moj± dzia³k±. Jak widaæ, niestety granica nie przebiega po ¶cianie budynku, lecz \"przez budynek\". Przecie¿ na \"ch³opski rozum\" taka rzecz jest niedopuszczalna. Chyba, ¿e siê mylê. na mapce widaæ te¿ t± liniê przerywan±, o któr± mi chodzi. Biegnie ona od drogi 99/3 wokó³ mojej dzia³ki
Obrazek<br><br>Edytowany przez: Wilczyński, w: 22.05.2006 21:51
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re:Prośba o objaśnienie mapy

Post autor: janek »

Wg mnie nie jest niedopuszczalne to, ¿e linia - granica dzia³ki przecina budynek, bo mapa przedstawia stan faktyczny, w tym przypadku, przypuszczam, ¿e nawet prawny. Linia przerywana w tym wypadku oznacza prawdopodobnie granicê konturu klasyfikacyjnego. Wracaj±c do sprawy granic, trzeba wzi±æ pod uwagê, co by³o wcze¶niej czy dzia³ka, chyba nr 100, czy te¿ budynek 100;2.
Na podstawie jakich warunków wybudowano budynek, kto go wytyczy³ w terenie itd. Pytañ wiele.
Janek B.
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1149
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

Re:Prośba o objaśnienie mapy

Post autor: maciekwu »

patrz±c na rysunek nasuwaj± mi siê nastêpuj±ce spostrze¿enia:
-kontur B (u¿ytkek), którego granice okre¶lone s± lini± przerywan± nie pokrywa siê z granicami prawnymi dzia³ek
-stan u¿ytkowania jest niezgodny ze stanem prawnym
dyskusje czy jest dopuszczalne czy te¿ nie przechodzenie granicy dzia³ki przez kontur budynku s± w zasadzie bezprzedmiotowe. Po³o¿enie budynku (oczywi¶cie przy za³o¿eniu ¿e zosta³ prawid³owo pomierzony) jest obiektywne i w ¿aden sposób nie jest uzale¿nione od przebiegu linii granicznej. Oczywi¶cie mo¿na zastanawiaæ siê czy przebieg linii granicznej jest prawid³owy co nie ma ¿adnego zwi±zku z po³o¿eniem budynku. Trzeba by jakich¶ wiadomo¶ci jaka jest geneza mapy ewidencji gruntów. Na oko wygl±da na nak³adkê mapy zasadniczej w skali 1:2000 byæ mo¿e opracowan± w oparciu o opracowanie fotogrametryczne. Trzeba by te¿ wiedzieæ o tym kiedy i w jaki sposób nast±pi³o nabycie nieruchomo¶ci. Np. Akt W³asno¶ci Ziemi. Wa¿ne te¿ gdzie znajduje siê nieruchomo¶æ (chocia¿ w jakim województwie czyli jak wygl±da³a ewideencja gruntów przed modernizacj±, a wiêc teren którego by³ego zaboru. Maj±c takie informacje mo¿na by kusiæ siê o jakie¶ choæby ogólne s±dy.
Je¿eli za¶ chodzi o pytanie wyj¶ciowe to linia przerywana w tym przypadku okre¶la zasiêg u¿ytku B czyli terenu zabudowanego. I to jedno jest pewne.
wybaczcie ten przyd³ugi wywód maciekwu
Wilczyński

Re:Prośba o objaśnienie mapy

Post autor: Wilczyński »

Budynek by³ wybudowany w granicach dzia³ki. Po otrzymaniu pe³nomocnictwa s±siad ( brat mój, niestety) w \"porozumieniu\" z geodet± miejscowym (a wszystko wskazuje na to, ¿e ca³e starostwo jest w to zamieszane) przesun±³ granicê tak, jak na mapce. Niestety, nie mam mapy sprzed zmiany. Pisma wys³ane do urzêdu s± niepe³ne, zawieraj± b³êdy itd. Poza tym odpowiadaj± mi po miesi±cu, dwóch. St±d moje pytanie, czy prawnie jest mo¿liwe takie usytuowanie budynku. Je¿eli nie, to bêdzie dowód na to, ¿e s± to nieuczciwe dzia³ania urzêdasów i bêdê móg³ dochodziæ swoich praw. Dodam jeszcze, ¿e nie mogê liczyæ na pomoc ¿adnych ¶wiadków, gdy¿ mieszkam bardzo daleko od tej dzia³ki, a mój brat terroryzuje wrêcz s±siadów i w razie czego bêd± zeznawaæ tak, jak chce mój brat.
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1149
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

Re:Prośba o objaśnienie mapy

Post autor: maciekwu »

tym sposobem to raczej niczego nie uda siê udowodniæ. Trzeba wg. mnie zleciæ jakiemu¶ bieg³emu ( w tych zagadnieniach) geodecie dokonanie analizy stanu prawnego w oparciu o wszelkie dostêpne dokumenty- akty notarialne, zbiory akt w Ksiêgach Wieczystych, dokumentacje pomiarowe, mapy w zasobie PODGK i dopiero na podstawie takiej analizy mo¿na podj±æ decyzjê co do dalszych dzia³añ ustalaj±c szanse na udowodnienie swoich racji. Mo¿liwo¶ci s± ró¿ne ale na podstawie takich szcz±tkowych a w³a¶ciwie ¿adnych informacji nie da siê niczego sensownego stwierdziæ.
Wilczyński

Re:Prośba o objaśnienie mapy

Post autor: Wilczyński »

Dziêkujê wszystkim za odpowiedzi. Szczególnie maciekwu, bardzo mi pomog³e¶. I zrobiê tak, jak radzisz.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
ODPOWIEDZ