Nowe Rozporządzenie - pomiar gps i klasyczny

Dyskusje na dowolne tematy "około-geodezyjne". Zapraszamy !
gregor

Nowe Rozporządzenie - pomiar gps i klasyczny

Post autor: gregor »

Witam wszystkich,
Przedstawię problem, z którym już być może niektórzy się zetknęli ale niestety nie znalazłem sposobu wybrnięcia z tej trudnej sytuacji.

W ostatnim czasie część ODGiK interpretując nowe Rozporządzenie zaczęło wymagać ode mnie aby wyrównać ścisle obserwacje GPS-ASG wraz z obserwacjami tachimetrycznymi tworząc z tego jednorodną osnowę pomiarową 1-go rzędu. W związku z powyższym chciałbym uzyskać odpowiedź na następujące pytania:
1. Zgodnie z moją dotychczasową wiedzą punkty mierzone RTN-GPS z wykorzystaniem systemu ASG są raportowane już jako wartości wyrównane z podaniem średnie wielkości (xyz) oraz błędu średniego obserwacji (dx, dy, dz). Jak więc można wyrównywać takie obserwacje? Moim zdaniem nie można. O ile w obserwacjach statycznych posiadamy zarejestrowane wektory, które możnaby włączyć do wyrównania, o tyle w pomiarach wykonywanych przy wykorzystaniu systemu ASG takich wektorów nie posiadamy więc jedyną wynikową obserwacją są współrzędne - najczęściej już w układzie 2000.
2. Rozumiejąc zasadę, iż punkty osnowy pomiarowej 2-go rzędu można stosować jedynie w sieciach realizacyjnych, przyznaję iż tego typu konstrukcje były stosowane przeze mnie i przez moich kolegów bardzo często zwłaszcza gdy pracuje się na tachimetrze i gps jednego producenta. Mowa oczywiście o konstrukcjach takich, gdzie 1-szy rząd jest punktami z ASG a 2-gi jest dogęszczeniem klasycznym tej osnowy. Producenci tworząc te systemy chwytali nas na marketingowe hasło typu "Zintegrowane pomiary" itp. i faktycznie to działało. Skoro dokładność pomiaru punktów GPS-ASG można z powodzeniem przyjąć na poziomie 2-3 cm, dalszy pomiar tachimetryczny oparty na tych punktach cechuje się dzisiaj dokładnością poniżej 1 cm to z powodzeniem można stwierdzić, iż dokładność takiej konstrukcji nie będzie przekraczać wielkości 4-5 cm co jest dokładością zdecydowanie przekraczającą osnowę III klasy. Niestety jednak kwestia rzędowości w obliczu obowiązujących przepisów nie ma związku z jej dokładnością.

Reasumując - jak wybrnąć z problemu wykonania opracowania geodezyjnego, którego nie można w całości wykonać gps-asg a wykonanie go klasycznie na obszarach gdzie od lat nikt nie modernizował osnowy wiąże się z utworzeniem ciągów poligonowych kilkukilometrowej długości i jestem przekonany, że dokładność takiej konstrukcji będzie dużo słabsza niż ów pomiar zintegrowany. Ale chyba nikogo z decydentów to nie interesowało.

Pozdrawiam,
geoida_tcz

Re: Nowe Rozporządzenie - pomiar gps i klasyczny

Post autor: geoida_tcz »

a może po prostu najwygodniej, to rozstawić GPSa, założyć sobie kilka punktów osnowy na miejscach odcywilizowanych i bez kłopotu zrobić pomiar tachimetrem. 40 minut pomiaru na punkcie, przesłanie do ASG surowego pliku i mamy gotowe, legalne, dobre punkty osnowy!
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Nowe Rozporządzenie - pomiar gps i klasyczny

Post autor: FaFaL »

Witam
Nic nie stoi na drodze aby wyrównywać spostrzeżenia będące wynikiem innego wyrównania. Jedyne co trzeba tylko zrobić to wprowadzić do obliczeń wszystkie wariancje i korelacje :mrgreen: Po pomiarze RTN mamy możliwość sprawdzenia jakie były współrzędne stacji wirtualnej (punkt stały) oraz wektor dX dY dZ (w układzie geocentrycznym) czyli obserwacje do wyrównania. Obserwacje klasyczne można wyrównać razem z wektorami i wszystko będzie OK - czyli zgodnie z rozporządzeniem :lol: .
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Daro
____
____
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: Nowe Rozporządzenie - pomiar gps i klasyczny

Post autor: Daro »

mam problem z wyrownianiem osnowy pomiarowej w cgeo. konkretnie chodzi o przypadek w ktorym punkty nawiazania pomierzone zostały statyką oraz reszta punktow ciagiem.

czy podeslalby ktos mi moze przykladowy projekt z takim zadaniem?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Nowe Rozporządzenie - pomiar gps i klasyczny

Post autor: FaFaL »

Jak Pan wrzuci dane to może w weekend znajdę czas i cosik stworzę.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1483
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Nowe Rozporządzenie - pomiar gps i klasyczny

Post autor: MarekOtt »

Daro pisze:mam problem z wyrownianiem osnowy pomiarowej w cgeo. konkretnie chodzi o przypadek w ktorym punkty nawiazania pomierzone zostały statyką oraz reszta punktow ciagiem.

czy podeslalby ktos mi moze przykladowy projekt z takim zadaniem?
FaFaL pisze:Jak Pan wrzuci dane to może w weekend znajdę czas i cosik stworzę.

Heh stoję przed tym samym problemem.. Czy mógłby ktoś podesłać przykładowy projekt na maila. Podobnie jak kolega Daro, mam obserwacje na 4 punktach metodą statyczna sesja 45min (1001->1004), na wszelki wypadek zamierzyłem też GPS-RTN sesja 2 x 30sec. Miedzy tymi 4 punktami bazowymi mam dwa ciągi poligonowe. Po drodze tylko dla kontroli zamierzyłem punkt II klasy. Niestety tylko dla kontroli bo punkt za stabilizowany jest w miejscu z którego brak możliwości dokonania obserwacji.

Jak to wszystko wyrównać, zgodnie z Rozp. Przydałby się jakiś solidny przykład edukacyjny.
Załączniki
osnowa.JPG
osnowa.JPG (34.48 KiB) Przejrzano 4559 razy
ODPOWIEDZ