Tachimetria - błąd instrumentu czy operatora?? :-D

Dyskusje na dowolne tematy "około-geodezyjne". Zapraszamy !
Piotr86
__
__
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2010, 13:42

Tachimetria - błąd instrumentu czy operatora?? :-D

Post autor: Piotr86 »

Przez cały sezon obsługiwałem budowę sieci ciepłowniczej, aż w końcu przyszedł czas na złożenie operatu a tu ... brak obserwacji na jednym stanowisku.
Posiadam Nikona DTM 352. Sprawa jest o tyle dziwna że przeglądając plik roboczy tachimetru nie ma takiego stanowiska oraz ani jednej brakującej obserwacji.
Natomiast po transmisji do cgeo, wśród innych poprawnych stanowisk pojawia się brakujące stanowisko, lecz zapisało się tylko nr st., h st. oraz nr nawiązania, nie ma ani jednej obserwacji.
Po otwarciu pliku w notatniku poprawne wartości posiadają tylko wiersze odnoszące się do stanowiska, nr nawiązania a dalej gdzie powinny pojawić się wpisy odnośnie obserwacji nawiązania pojawia się wpis: e120 (nie pamiętam dokł.cyfry, plik został w biurze). I na tym plik się kończy.
Nie chce mi się wierzyć że przez ok 30 obserwacji ani razu nie nacisnąłem "entera" potwierdzając zapis obserwacji, a znając siebie używałem "autozapisu". Trochę za długo w zawodzie żeby takie błędy robić...

Zdarzały się sytuację że nieprawidłowo założyłem stanowisko, ale w takim przypadku obserwacje zapisały się po prostu do innego poprzedni założonego st., wystarczyło rozdzielić i wszystko grało, a tu nie mam praktycznie nic. 4 km sieci, a tu 10 m zabrakło.

Podejrzewam jakiś błąd tachimetru, ale nie znam się na tym. Podejrzewam, że e tj error no i coś oznaczający nr. Może ktoś zna się na nikonach albo miał podobną sytuację?

ps. zawsze można odkopać i wykonać pomiar ponownie, lecz musiałbym zatrudnić brukarza, ponieważ przyłącze w całości leży w chodniku... :-(

HELP
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Tachimetria - błąd instrumentu czy operatora?? :-D

Post autor: grzes »

Co do e120 to podejrzewam ze jest to 1e20 - tak c-geo oznacza sobie pustą wartość numeryczną. Prosze po transmisji sprawdzic w katalogu BIN plik transm.log (lub transm2.log - nie pamietam ktory jest uzywany przy nikonie), ew. podeslac go do nas z opisem o jakie stanowisko chodzi. W tym pliku jest wszystko co przychodzi z instrumentu.
pozdrawiam
grzes
Piotr86
__
__
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2010, 13:42

Re: Tachimetria - błąd instrumentu czy operatora?? :-D

Post autor: Piotr86 »

JEST !!! Wielkie dzięki!
Tylko dlaczego tak się stało? Wina tachimetru czy cgeo??
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Tachimetria - błąd instrumentu czy operatora?? :-D

Post autor: grzes »

Nie mam pojęcia co jest a czego nie bylo :). W transm.log jest wszystko? Jesli tak to prosze podeslac na grzes małpa xgeo.pl (+numer stanowiska).
pozdrawiam
grzes
Piotr86
__
__
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2010, 13:42

Re: Tachimetria - błąd instrumentu czy operatora?? :-D

Post autor: Piotr86 »

Wysłałem plik. Były wszystkie obserwacje. Już policzone jest OK.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Tachimetria - błąd instrumentu czy operatora?? :-D

Post autor: grzes »

W pliku to stanowisko oznaczone jest znakiem * na poczatku kazdej linijki. Potwierdzilismy u dystrybutora Nikona ze tak oznaczane jest stanowisko usuniete w instrumencie. Dobrze ze Nikon nie usuwa danych fizycznie i ze udalo sie je wyciagnac :)
pozdrawiam
grzes
Piotr86
__
__
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2010, 13:42

Re: Tachimetria - błąd instrumentu czy operatora?? :-D

Post autor: Piotr86 »

A to ciekawe... Niestety pamięć zawodzi i nie pamiętam co działo się dwa mies.temu. Operatorów też było dwóch.
I tak bywa jeśli od razu nie siada się do liczenia, ale co zrobić wiecznie nie ma czasu.
Jeśli faktycznie usunięto st.to ukłon w stronę producentów Nikona i oczywiście pozdrawiam TEAM!!
Jeszcze raz wielkie dzięki !!
ODPOWIEDZ