kontrola topologii obiektów

Dyskusje od wersji C-GEO 1.0 do 7.0
greywolf
____
____
Posty: 111
Rejestracja: 21 mar 2005, 10:01
Lokalizacja: Już nie z Podhala ;)

kontrola topologii obiektów

Post autor: greywolf »

Witam
Mam pytanie odnośnie kontroli topologii obiektów na mapie. W szczególności chodzi mi o poprawność topologiczną obiektów powierzchniowych takich jak działki, użytki, budynki.
Czy w C-Geo istnieje coś takiego jak kontrola topologii obiektów (np na warstwie lub wybranego rodzaju)?
W innych programach (głównie do prowadzenia egib) istnieją takie narzędzia.
Jeżeli w C-Geo coś takiego istnieje to:
1) gdzie to jest i jak uruchomić,
2) jakie elementy sprawdza (ciągłość, przecinanie, "pętle" itp.)
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Sprawa dotyczy dużych prac typu modernizacja egib dla jednostki ewidencyjnej i niestety nie mam możliwości korzystania z innych aplikacji.
Możliwe, że koledzy mają jakieś własne sposoby, to również będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam
S.
[i]greywolf - dura lex sed lex[/i]
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

kontrola topologii

Post autor: logis »

Witam,
bezpośrednio takich narzędzi nie ma (kontrola przecięć, niedociągnięć itp.) natomiast są one ukryte pod opcjami Mapa - Stwórz obiekty - dla warstwy działek/użytków. Wtedy budowa i przy okazji kontrola topologii odbywają się automatycznie, błędy można poprawiać, tyle że to wszystko dotyczy jedynie obiektów na warstwach typu ,,działki'' i ,,użytki''.
Jacek
greywolf
____
____
Posty: 111
Rejestracja: 21 mar 2005, 10:01
Lokalizacja: Już nie z Podhala ;)

Re: kontrola topologii

Post autor: greywolf »

logis pisze:Witam,
bezpośrednio takich narzędzi nie ma (kontrola przecięć, niedociągnięć itp.) natomiast są one ukryte pod opcjami Mapa - Stwórz obiekty - dla warstwy działek/użytków. Wtedy budowa i przy okazji kontrola topologii odbywają się automatycznie, błędy można poprawiać, tyle że to wszystko dotyczy jedynie obiektów na warstwach typu ,,działki'' i ,,użytki''.
Jacek
Ok. Tak się domyślałem. Natomiast mam pytanie w takim razie jakie elementy topologi są w ten sposób kontrolowane?
Może podam fragment warunków jakie "moje" dane muszą spełniać:
"Pliki […] mają być poprawne pod względem geometrycznym i topologicznym danych wektorowych.
Za poprawne topologiczne dane wektorowe będą uznawane dane, w których […]:
1. nie posiadają podwójnych granic (tzn. granice działek nie nakładają się na siebie),
2. nie nachodzą na inne działki rolne (tzn. granice sąsiednich działek nie nakładają się na siebie wzajemnie),
3. a w przypadku gdy granica działek nakłada się (jest wspólna) z innymi granicami działek to obszar wspólny nie może przekroczyć określonego parametru tj. 3% powierzchni zmierzonej działki rolnej,
4. wszystkie punkty załamania granic są unikalne,
5. nie posiadają zapętleń,
6. posiadają domknięte obszary (istnieją połączenia między wszystkimi punktami załamania granic działek rolnych),
7. posiadają ewentualne enklawy położone w całości wewnątrz granic działki rolnej."
Czy wszystkie powyższe warunki będą spełnione? Jeśli nie, to które nie będą?
Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
S.
[i]greywolf - dura lex sed lex[/i]
waja1

Re: kontrola topologii

Post autor: waja1 »

WITAM
Wydaje mi się że trafiłeś w piętę Achilesa :D
bo z tym jest marnie.
greywolf
____
____
Posty: 111
Rejestracja: 21 mar 2005, 10:01
Lokalizacja: Już nie z Podhala ;)

Re: kontrola topologii

Post autor: greywolf »

waja1 pisze:WITAM
Wydaje mi się że trafiłeś w piętę Achilesa :D
bo z tym jest marnie.
Mam nadzieję, że nie jest aż tak dramatycznie ;)
Ale mimo wszystko chciałbym aby koledzy z Softline'u jakoś się do tematu ustosunkowali, bo problem jest palący.
A faktycznie inne programy mają w tej kwestii przewagą (np.EWMAPA, GeoMapa).
S.
[i]greywolf - dura lex sed lex[/i]
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8199
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Działki i użytki w C-GEO po kontroli topologii spełniają warunki z punktów od 1 do 6. Punkt 7 (enklawy) jest rozwiązany podobnie jak w EWMAPIE ale moim zdaniem niewystarczająco (na razie nie można liczyć na poprawę).
Pozdrawiam Jurek B.
greywolf
____
____
Posty: 111
Rejestracja: 21 mar 2005, 10:01
Lokalizacja: Już nie z Podhala ;)

Post autor: greywolf »

Jurek B. pisze:Działki i użytki w C-GEO po kontroli topologii spełniają warunki z punktów od 1 do 6. Punkt 7 (enklawy) jest rozwiązany podobnie jak w EWMAPIE ale moim zdaniem niewystarczająco (na razie nie można liczyć na poprawę).
Właśnie jestem w trakcie trestowania "topologii" obiektów "działki" i "użytki" w C-GEO i nasuwają mi się następujące uwagi:
1. Tworzenie obiektów przez linie "otwarte" oparte na punktach - ok.
2. Tworzenie obiektów przez linie "otwarte" nie oparte na punktach - słabo. Widać tylko gdzie występują, ale żeby poprawić trzeba przerwać algorytm.
3. Program nie sprawdza topologii wcześniej utworzonych/zaimportowanych na daną warstwę (niebędącą warstwą obiektów dz/uż.). Można kombinować i kopiować dane na warstwy, ale sprawa przez to się wydłuża.
4. Brak wpływu na kontrolę i wyniki nie są nigdzie zapisywane. Trzeba sprawdzać po każdym poprawieniu od początku.
5. Funkcja "Stwórz obiekty" jest fajna, ale tylko dla danych przeze mnie tworzonych.
6. Brak kontroli danych "zewnętrznych" (swego rodzaju sprawdzenia końcowego".
Reasumując tworzenie warstw z danymi działki/użytki i obliczenia w programie jest ok. Ale dla kontroli topologii tych danych trzeba "wyskoczyć" do innego programu i tam sprawdzać. Oczywiście można potem poprawiać w C-GEO o ile warto...
Czy jest jakiś sposób (i szansa :)) na zmianę tego stanu rzeczy?
Pozdr
S.

PS. Bardzo słabo to zostało opisane w instrukcji (prawie w ogóle).
A szkoda, bo jak widać jest potrzeba.
[i]greywolf - dura lex sed lex[/i]
greywolf
____
____
Posty: 111
Rejestracja: 21 mar 2005, 10:01
Lokalizacja: Już nie z Podhala ;)

Post autor: greywolf »

greywolf pisze:
Reasumując tworzenie warstw z danymi działki/użytki i obliczenia w programie jest ok. Ale dla kontroli topologii tych danych trzeba "wyskoczyć" do innego programu i tam sprawdzać. Oczywiście można potem poprawiać w C-GEO o ile warto...
Czy jest jakiś sposób (i szansa :)) na zmianę tego stanu rzeczy?
Pozdr
S.

PS. Bardzo słabo to zostało opisane w instrukcji (prawie w ogóle).
A szkoda, bo jak widać jest potrzeba.
Podbijam temat, bo pytanie wciąż dla mnie aktualne...
S.
[i]greywolf - dura lex sed lex[/i]
Zablokowany