Potrzebna pilna pomoc

Dyskusje od wersji C-GEO 1.0 do 7.0
Maadzik

Potrzebna pilna pomoc

Post autor: Maadzik »

Witam
Zaczęłam studia na geodezji i kartografii i czeka mnie egzamin z geomatyki. Potrzebuję Waszej pomocy.Mam 5 pytań dotyczących zastosowania programu C-Geo .Bardzo prosiła bym o pomoc w udzieleniu odpowiedzi na te pytania,oto one:
1. jakie parametry projektu są ustalane przy tworzeniu nowego projektu w programie C-Geo?
2. W jakim celu otwieraną tabele ustala się jako tabelę roboczą?
3. jakimi sposobami możemy "przechodzić" z okna tabeli do okna mapy i na odwrót?
4. W jaki sposób możemy wprowadzić numery punktów z tabeli na mapę?
5. W jaki sposób możemy do punktu przypisać kod( symbol, oznaczenie) ?

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc

Pozdrawiam :-)
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

pytania o C-Geo

Post autor: logis »

Dzień dobry,
cgeo.pdf
zadane pytania są na tyle podstawowe, że nie trzeba czytać instrukcji dokładnie, wystarczy przejrzeć strony od 5 do 20 a o wstawianiu numerów punktów na mapę jest na stronie 25 i dalszych.
Jacek
Awatar użytkownika
tuvalu
____
____
Posty: 216
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:26

Post autor: tuvalu »

Ponieważ na wymienionych powyżej punktach można by oprzeć pracę doktorską to ja skupię się tylko na jednym i to we fragmencie - "W jaki sposób możemy do punktu przypisać kod?"

1. Przez wpisanie do odp. kolumny w tabeli za pomocą klawiatury
2. Przez import pliku w formacie zawierającym takie kody
3. Przez umieszczenie na mapie symbolu powiązanego z kodem
4. Przez odszukanie kodu w tablicy i użycia funkcji kopiuj/wklej
5. Przez przypisanie kodu dla warstwy i osadzenie punktu na tej warstwie
6. i pewnie ze 20 innych sposobów których jeszcze nie znam
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Igor »

tuvalu pisze:Ponieważ na wymienionych powyżej punktach można by oprzeć pracę doktorską to ja skupię się tylko na jednym i to we fragmencie - "W jaki sposób możemy do punktu przypisać kod?"

5. Przez przypisanie kodu dla warstwy i osadzenie punktu na tej warstwie
Zdziwiłem się jak to przeczytałem bo od dawna zakładam osobną wartwę dla każdego kodu i używam opcji przypisania kodu do warstw ale jeszcze nigdy nie spowodowało to nadania kodu punktom w tabeli. Jeżeli jest to jednak możliwe to chętnie poznam krok po kroku jak to można zrobić.

Kod można jeszcze nadać wybierając punkt na mapie i użyć opcji "edycja" mamy wtedy nawet możliwość jeśli nie pamiętamy kodu wyszukać go z prawej strony.

Z kolei jeżeli mamy długie obiekty liniowe (krawężnik, sieci) to przydatna jest opcja "edycja" dla obiektu.
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
Maadzik

Post autor: Maadzik »

dziękuję wszystkim za udzielone odpowiedzi.Wiem ,że moje pytania sa laickie ale tak sie właśnie czuję w zwiazku z C-Geo -laicko :-)
Awatar użytkownika
tuvalu
____
____
Posty: 216
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:26

Post autor: tuvalu »

Igor pisze:Zdziwiłem się jak to przeczytałem bo od dawna zakładam osobną wartwę dla każdego kodu i używam opcji przypisania kodu do warstw ale jeszcze nigdy nie spowodowało to nadania kodu punktom w tabeli.
Proszę o wybaczenie, faktycznie gdy teraz próbuje tego dokonać to jakoś mi nie wychodzi choć wydaje mi się że kiedyś, kiedy tego nie potrzebowałem, niechcący mi się udało.
klaudyna

Re: Potrzebna pilna pomoc

Post autor: klaudyna »

ja tez potrzebuje pilnie odpowiedzi mam zaliczenie z informatyki z cgeo.. i niew iem jak obliczac ciag poligonowy?
http://www.speedyshare.com/files/22910869/DSC00956.JPG
tu mam zdiecie zadania troszke nei wyraznie ale nei wiem jak wejsc co gdzi ei jak powpisywac czy w ciagach poligonowych czy azymuty katy dlugosci czy obliczenia biegunowe nie wiem nie pamietam co pokolei sie robi.. pomocy:(:(

moj email to dysiunnia@hotmail.com
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Potrzebna pilna pomoc

Post autor: FaFaL »

z tego co widze (z dużym przybliżeniem bo słaba jakość zdjecia) punkty B1 i B2 nalezy obliczyc jako np. Wciecie z wyrownaniem. Dopiero po tych obliczeniach mozna uruchomić funkcję obliczenia ciagu poligonowego i wyznaczyc współrzedne pozostałych punktów.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re: Potrzebna pilna pomoc

Post autor: zbigniew »

Tej konstrukcji nie liczyłbym procedurą ciągu poligonowego , sugeruje wyrównanie ścisłe całości za jednym podejściem.
Pozdrawiam Zbigniew P.
klaudyna

Re: Potrzebna pilna pomoc

Post autor: klaudyna »

nie wlasnei te zadanie musz eobliczyc ciagiem poligonowym na zaliczenie cgeo nie innym sposobem:( wiec wychodzi mi ze ciagiest obustronnie nawiazany ale mam odchylke no troszke duza bo 0,500 ilesa nie 0,007
Zablokowany