Projektowanie tras - łuki pionowe

Dyskusje od wersji C-GEO 1.0 do 7.0
kouczan
____
____
Posty: 214
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: kouczan »

Witam!
Mam problem z wpisaniem profilu podłużnego trasy do modułu Projektowanie tras. Jak rozumiem w zakładce Łuki pionowe wpisuje punkty załamania trasy (np. początki i końce odcinków o jednostajnym spadku i wierzchołki łuków - oczywiście wszystko z kilometrażem). Zastanawiam się tylko czy istnieje możliwość wpisania niwelety na podstawie projektu jak w załączniku, gdzie nie ma podanego kilometrażu i wysokości w wierzchołku łuku.
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Załączniki
Profil_rys14.jpg
Profil_rys14.jpg (132.4 KiB) Przejrzano 12792 razy
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: zbigniew »

Mając zadane odcinki o jednostajnym spadku przed i za wierzchołkiem możesz korzystając z "i" wyliczyć sobie wysokosć i km dla wierzchołka. Dwie nierównoległe proste leżące na jednej płaszczyźnie gdzieś się muszą przeciąć ...
Pozdrawiam Zbigniew P.
kouczan
____
____
Posty: 214
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: kouczan »

Do tego też doszedłem. Korzystając z wartości spadków wyliczyłem wysokość w wierzchołku. Kilometraż wierzchołka przyjąłem jako średnią z km początku i końca łuku pionowego i te wartości wpisałem do CGEO. Problem w tym, że w tej chwili mam kilkucentymetrowe odchyłki na łukach pionowych w stosunku do projektu.
Załączniki
untitled.JPG
untitled.JPG (83.08 KiB) Przejrzano 12781 razy
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: grzes »

zle sa policzone wysokosci np:
Lp 36 hekt 1706.240 wysokosc nie moze byc 259,87 - jak dla mnie to ona wynosi 259.94 - zreszta na projekcie jest opisana 259.90 max wys. na luku.
Ten hektometr punktu zalamania tez mi inny wychodzi = 1706.11
pozdrawiam
grzes
kouczan
____
____
Posty: 214
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: kouczan »

hmmm...może i tu faktycznie leży błąd - teraz mi przyszło do głowy pytanie, czy w pikietażu przecięcia stycznych wpisujemy wysokość na łuku czy wysokość przecięcia tych stycznych. Kolejna rzecz to: liczyłem te wysokości na podstawie podręcznikowego wzoru, następnie w WinKalku i przy użyciu programu Drogownictwo 2000 i są różnice między tymi wyliczeniami.
lfLF
____
____
Posty: 220
Rejestracja: 21 kwie 2005, 17:33

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: lfLF »

Tak na szybko.
Wartości minimum i maximum ( w tym projekcie ) wg. mnie, to nie jest przecięcie stycznych łuku pionowego, tylko wysokość max. lub min. niwelety - podany jest też kilometraż tego p-ktu. W C-geo ( i innych programach ) wpisujemy KM wierzchołka łuku pionowego i H przecięcia stycznych. Ogólnie, w przedstawionym projekcie brak jest danych do wprowadzenia do C-geo. Coraz częściej spotyka się projekty drogowe "narysowane" w CADzie, a nie wyliczone na podstawie wierzchołków poziomych i pionowych. Nawet w obliczeniach "ręcznych" KM i H wierzchołków pionowych praktycznie są niezbędne. Wiem, że to trudne, ale projekt powinien wrócić do projektanta lub odbierającego projekt celem uzupełnienia.
Z poważaniem lfLF
Z poważaniem flFL
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: FaFaL »

Hmmm, jeśli popatrzę na ten sam kawałek co Grześ to wychodzi mi kilometraż wierzchołka na 1706.11, a jego wysokość to 259.936 - czyli dokładnie jak Grzesiowi. Co do obliczeń różnymi programami to z moich doświadczeń wynika, iż jeśli wprowadzi się dobre dane to wyniki są identyczne (wielokrotnie sprawdzałem wyniki obliczeń ręcznych z C-GEO, no dobra, może nie identyczne, czasem były milimetrowe różnice ;) )
Pozdrawiam Rafał Kocierz
kouczan
____
____
Posty: 214
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: kouczan »

Witam!
Wina leży po mojej stronie. Z rozpędu wpisałem do CGEO wysokości niwelety w wierzchołkach łuków zamiast wysokość w miejscu przecięcia stycznych. :) Po zmianie faktycznie różnice są milimetrowe.
Pozdrawiam
Zablokowany