GML

Dyskusje dotyczące współpracy C-Geo z innymi programami
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

GML

Post autor: marioo »

Czy działa u kogoś eksport do GML? U mnie przy próbie eksportu wyskakuje błąd...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML

Post autor: Jurek B. »

GML wymaga dodatkowych plików, których standardowo nie udostęniamy.
Obecnie nie ma jeszcze zawierdzonego rozporządzenia w tym zakresie i nasz GML jest oparty na innym szablonie - zgodny ze specyfikacją wdrożeń firmy GEOPOLIS z Włocławka.
ODGiK, które działają w oparciu oprogramowanie tej firmy mogą wydawać i przyjmować GML do edycji w C-GEO.
Obecnie funkcje wymiany GML w C-GEO nie są też bezpłatne, zmieni się to po wejściu oczekiwanego rozporządzenia.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
cieplutki
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 01 kwie 2011, 19:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: GML

Post autor: cieplutki »

Mój pierwszy post na forum, zatem witam serdecznie.
Kilka słów w sprawie rozporządzeń, to będzie chyba takie proste:
Poniżej post z ewmapa.pl
Niestety należy to już napisać głośno i wyraźnie GML jest w różnych standardach:

osnowy (w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych z 14 lutego 2012 r.): iso-8859-2
państwowy rejestr nazw geograficznych (w sprawie państwowego rejestru nazw geograficznych z 14 lutego 2012 r.): utf-8
emuia (w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów z 9 stycznia 2012 r.): utf-8
Rozporządzenie w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego z 9 listopada 2011 r. : utf-8
Rozporządzenie w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu z 3 listopada 2011 r. : iso-8859-2
Rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych z 17 listopada 2011 r. : iso-8859-2
dodać tu należy projekt rozporządzenia w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego: utf-8

Wystarczy zobaczyć na nagłówek pliku i wywalić robotę wykonawcy do kosza bo nie takie kodowanie?
Czy to celowe działanie?
Część już obowiązuje, schematy GML są zamieszczone w załącznikach, które się nie zmienią.
Moje pytanie czy i jak da się pogodzić formaty utf-8, ISO oraz ten który obecnie jest w c-geo latin1 :?:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML

Post autor: Jurek B. »

Kodowanie nie powinno być tak naprawdę problemem, gdyż w pliku GML jest opisane w jakim standardzie jest on kodowany i to wystarcza by odpowiednio odczytać i zapisać plik w danym standardzie kodowania.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
cieplutki
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 01 kwie 2011, 19:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: GML

Post autor: cieplutki »

Czyli c-geo będzie rozróżniać np.: Świąździęłka w każdym kodowaniu ... jeżeli wczytam to w przeglądarkę GML i Polskie znaki będą w c-geo zapisane: z charesetm iso lub latin to bez problemu zapisze się to w utf-8.
Więc moje podejrzenia że to działa trochę jak strona www są nieuzasadnione :?:
Awatar użytkownika
cieplutki
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 01 kwie 2011, 19:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: GML

Post autor: cieplutki »

Nie wiem na ile Panowie są zainteresowani osnowami z nowego rozporządzenia, ale być może odpowiedzą mi na takie pytanie: czy to dobrze?
By się nie rozpisywać i nie dublować: proszę przeczytać ten wątek <-- klepnij mnie
ODPOWIEDZ