Czy mógłbym uzyskać informacje na temat importów GML do C-Geo. Kiedy jaki wczytywać, jakie są różnice itp. Można by było to dodać do C-Geo Wiki w formie tabelarycznej.
Aktualnie chyba mamy 5 możliwości importu GML -
Importowanie GML
Importowanie GML
- Załączniki
-
- Bez tytułu.jpg (396.75 KiB) Przejrzano 683 razy
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2024, 14:57 przez MarekOtt, łącznie zmieniany 1 raz.
Re: Importowanie GML
To może w kolejności występowania
1. GML/XML bez danych... - import w zasadzie każdego pliku GML/XML BEZ STYLIZACJI. Czasami można otrzymać pliki GML/XML z różnych urzędów, inne niż nasz standard mapy zasadniczej, np. ARiMR, Lasy Państwowe i wtedy możemy tą opcją zaciągnąć takie dane do C-GEO. Jednak tutaj bardziej polecalibyśmy skorzystanie z importu GML w menu GIS (opcja na głównym pasku narzędzi), ponieważ tam wcześniej możemy podejrzeć, dzięki wbudowanej przeglądarce, zakres oraz rodzaj danych, a dopiero potem zaciągnąć wszystkie lub wybrane dane na mapę C-GEO (poprzez Eksport do C-GEO w tym module).
2. GML Mapa Zasadnicza 2015/2021 - nasz dobry klasyczny import plików baz EGB/BDOT/GESUT zgodnych z danym rozporządzeniem, które otrzymujemy do modyfikacji z ODGiK. Import odblokowywany tylko, jeśli mamy wykupiony moduł aktualizacji mapy zasadniczej GML. Dodatkowo, jeśli posiadamy dokupiony moduł importu danych EGiB to po imporcie tą opcją automatycznie zostają zaciągnięte również dane podmiotowe do modułu EGiB.
https://softline.geo.pl/wiki/index.php?title=Import_GML
3. GML Mapa Zasadnicza różnicowy/z blokadą - import wykonujemy, kiedy do istniejącej pracy (projektu, mapy), w której już raz importowaliśmy pliki baz danych i aktualizowaliśmy je, potrzebujemy dograć kolejny plik GML z tego samego obszaru. Najczęściej potrzebujemy tej opcji, kiedy poszerzamy zakres aktualizacji lub kiedy długi czas pracujemy na danym obszarze i pobieramy ponownie plik GML z ośrodka, aby pracować na aktualnej bazie z ośrodka. Więcej tutaj: https://softline.geo.pl/wiki/index.php? ... w_GML_2021
4. GML EMUiA - import plików GML z Ewidencji Miast, Ulic i Adresów. Stosować razem z szablonem emuia.sz, otrzymujemy wtedy odpowiednią stylizację.
5. GML z danymi PZP - pozwala na wczytanie pliku GML z PZP udostępnionego z urzędu. Wynikiem jest MPZP na mapie w C-GEO. Więcej:
6. Dane podmiotowe i przedmiotowe EGiB (GML/SWDE) - opcja przydatna dla użytkowników, którzy posiadają tylko moduł odczytu danych EGiB, bez modułu GML. Dla użytkowników, którzy posiadają oba moduły jest w zasadzie odpowiednikiem importu GML Mapa Zasadnicza 20.. w zakresie ewidencji. https://softline.geo.pl/wiki/index.php? ... C-GEO_EGiB (tutaj też informacje o pkt.7)
7. (z ikony SWDE) import pliku GML bez możliwości eksportu do PZGiK - opcja wywołuje okno, w którym możemy "namieszać" w pliku GML, czyli ograniczyć lub zmodyfikować import pliku GML po to, aby ułatwić sobie opracowanie. Na przykład, możemy obciąć numery punktów granicznych lub wyłączyć z importu niektóre zbędne warstwy. Taki plik jednak nie nadaje się już do oddania do zasobu jako eksport ze względu na nadmiarowe modyfikacje na pliku.
Re: Importowanie GML
Bardzo dobra robota Pani Asiu. Dziękuję. Teraz wiem, z którego kiedy korzystać, bo od jakiegoś czasu miałem z tym problem.
Polecam wrzucić ten poradnik do Wiki C-Geo - będzie dla potomnych
Polecam wrzucić ten poradnik do Wiki C-Geo - będzie dla potomnych