Import DXf

Dyskusje dotyczące współpracy C-Geo z innymi programami
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: Import DXf

Post autor: piotrt »

Plik posłany na adres serwisu- takie pliki w formacie dxf standardowo są wydawane wykonawcom do zgłoszeń .Dlaczego nie wydają gml? - nie wiem
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8205
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Import DXf

Post autor: Jurek B. »

Jeśli to Bielsko-Biała powiat ziemski, to tam wydają GML ERGO - opis jak to importować jest tu, tu filmik to pokazujący:



Trzeba mieć moduł GML w C-GEO. Jeśli się nie ma, można zapytać w starostwie - oni mają kilkanaście licencji C-GEO do bezpłatnych wypożyczeń.
Co do DXF - nie jest to standard zgodny z nowym rozporządzeniem, więc nie można go importować na szablon mapy zasadniczej, ale na "pustą mapę" z zestawem kodów K1'98 - tam obowiązuje nadal K1'98.
Po pierwszym imporcie należy nadać warstwom w C-GEO atrybuty - style linii, kolory, grubości, zapisać jako szablon np. DXF-Bielsko-Biała, potem z tego szablonu zakładać nową mapę i importować DXF.
Pozdrawiam Jurek B.
bartek1122
____
____
Posty: 245
Rejestracja: 25 gru 2010, 10:06

Re: Import DXf

Post autor: bartek1122 »

Czy przy zapisywaniu własnego szablonu mapy jest możliwe żeby szablon zapamiętywał też czcionkę tekstu? Za każdym razem muszę ręcznie zaznaczać w kilku warstwach przesłanianie tekstu mimo, że przy zapisywaniu szablonu było to ustawione.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8205
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Import DXf

Post autor: Jurek B. »

bartek1122 pisze:Czy przy zapisywaniu własnego szablonu mapy jest możliwe żeby szablon zapamiętywał też czcionkę tekstu? Za każdym razem muszę ręcznie zaznaczać w kilku warstwach przesłanianie tekstu mimo, że przy zapisywaniu szablonu było to ustawione.
Czcionka i inne atrybuty tekstu są pamiętane dla mapy, nie dla pojedynczej warstwy. Nie są też zapisywane w szablonie. Zapytam się programisty czy jest możliwe ich zapisywanie jako atrybuty mapy w szablonie.
Pozdrawiam Jurek B.
bartek1122
____
____
Posty: 245
Rejestracja: 25 gru 2010, 10:06

Re: Import DXf

Post autor: bartek1122 »

Ponawiam pytanie odnośnie przysłaniania tekstu w szablonie?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8205
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Import DXf

Post autor: Jurek B. »

Nie ma takiej możliwości by w szablonie zapisywać jakieś atrybuty dla tekstów.
Pozdrawiam Jurek B.
bartek1122
____
____
Posty: 245
Rejestracja: 25 gru 2010, 10:06

Re: Import DXf

Post autor: bartek1122 »

A czy dało by radę dodać opcję w zmianie czcionki " Tylko w warstwach widocznych" bo na chwilę obecną jest tylko możliwość na warstwie edytowalnej i w całej mapie?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8205
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Import DXf

Post autor: Jurek B. »

bartek1122 pisze:A czy dało by radę dodać opcję w zmianie czcionki " Tylko w warstwach widocznych" bo na chwilę obecną jest tylko możliwość na warstwie edytowalnej i w całej mapie?
W wersji testowej dodaliśmy tą opcję w edytorze napisów
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1488
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Import DXf

Post autor: MarekOtt »

Co może być powodem, braku możliwości zmiany koloru warstwy wcześniej zaimportowanej z DXF. Tzn. kolor można zmienić, jednak na mapie dalej wyświetlany jest kolor po dokonaniu importu.

ETID:
ahhh wystarczyło kliknąć prawym w nazwę warstwy i "ustaw domyślny styl lini" :)

przepraszam za zamieszanie
kouczan
____
____
Posty: 215
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Import DXf

Post autor: kouczan »

Czy jest możliwość przy imporcie z dwg skorzystać z jakiejkolwiek formy przekodowania? Dostałem plik z ośrodka, który otwiera się kompletnie niepoprawnie. Poprawiłem co się dało, stworzyłem szablon i wszystko byłoby cacy gdyby nie debilne rozwarstwienie w tym pliku. Przykładowo na warstwie NKOMUNIKACJA znajdują się zarówno chodniki, krawężniki, krawędzie jezdni itp. Mają co prawda swój styl lini, ale nie jest on nazwany chyba zjadliwie dla CGEO i na pustej mapie bez szablonu i tak się nie importuje poprawnie. W Mikromapie przy imporcie można ustalić, którym nieistniejącym kodom (liniom) co przypisać, ale mam wrażenie, że w CGEO tego brakuje.
Pozdrawiam
kouczan
____
____
Posty: 215
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Import DXf

Post autor: kouczan »

Podbijam temat i jednocześnie mam zapytanie czy istnieje możliwość zmiany szablonu już założonej tabeli?
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1132
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Import DXf

Post autor: marcinn »

Zauważyłem problem przy imporcie z dxf linii ściany oporowej. Objekt z dxf to multilinia. Gdyby udało się przy imporcie zinterpretować to jako linię to można by warstwie przypisać symbol ściany oporowej i byłoby dobrze. Tymczasem importowane są dwie równoległe linie jak na poniższym obrazku. Tak przy okazji zauważyłem jeszcze, że podczas kreślenia ściany, czy murku oporowego końce nie są domykane (zaznaczyłem na czerwono). Jak widziałem na rozporządzeniu to obiekt jest "domknięty"
Bez tytułu1.png
Bez tytułu1.png (72.38 KiB) Przejrzano 4808 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8205
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Import DXf

Post autor: Jurek B. »

Na razie nie ma możliwości by przy imporcie z DXF do C-GEO odczytywać style linii i na tej podstawie nadawać im nasze. Gdy programista będzie miał trochę czasu, wówczas się tym zajmie. Przydałby się nam taki przykładowy DXF.
Co do eksportu do DXF linii typu mur oporowy, itd. - tu również żadnych zmian raczej szybko nie będzie.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1132
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Import DXf

Post autor: marcinn »

Jak będę miał chwile czasu to podeślę dxf na maila. A co do rysowania muru oporowego w C-GEO- na domykanie linii też będzie trzeba poczekać?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8205
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Import DXf

Post autor: Jurek B. »

marcinn pisze:Jak będę miał chwile czasu to podeślę dxf na maila. A co do rysowania muru oporowego w C-GEO- na domykanie linii też będzie trzeba poczekać?
Domykanie linii powinno być niedługo - w najbliższych dniach.
Pozdrawiam Jurek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Import DXf

Post autor: marioo »

Wydaje mi się, że dobrze działający eksport do DXF powinien być priorytetem dlatego, że każda robiona przez nas mapa jest oddawana projektantom właśnie w DXFie. Co nam z tego, że w Cgeo wygląda to dobrze jeżeli to co sprzedajemy projektantom jest "wadliwe"? Temat linii murku oporowego i tarasu był już poruszany bardzo dawno temu i nadal nie widać rozwiązania. Może już czas najwyższy zamknąć ten temat, zwłaszcza ze inne programy radzą sobie z eksportem takich linii.
Pozdrawiam
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1132
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Import DXf

Post autor: marcinn »

Może nie zamknąć temat, ale go rozwiązać. Generalnie zagadnienie eksportu do DXF,DWG powinno być priorytetową sprawą, bo jest bardzo dużo do zrobienia. Era papierowej mapy odchodzi do lamusa, a my na dzień dzisiejszy nie mamy jak wysłać projektantom mapy bo nie trzyma się "kupy". Dobrze byłoby wypracować eksport który nie generuje pliku shx bo z tym też jest wielki kłopot. Na dzień dzisiejszy można zrobić eksport DWG (nie powstaje wtedy shx), ale wtedy też są kłopoty z jakością eksportu
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Import DXf

Post autor: FaFaL »

A co jest nie tak z plikami shp ? Trzeba tylko je klientowi przekazać najlepiej dxf i shx w jednym pliku zip. Dużo programów eksportuje do DXF i DWG właśnie z plikami shx. Co do reszty, pewnie łatwiej programistom byłoby eksportowania "obrazka", jednak starają się aby linia np. typu mur oporowy nie była obrazkiem, a normalną linią o odpowiednich parametrach. Niektóre efekty jednak ciężko uzyskać idąc tą drogą ...
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1132
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Import DXf

Post autor: marcinn »

Problem z plikami shx jest taki, że jeżeli wysyłamy projektantom swój plik to mamy już jeden shx. Oni mają swoje zdefiniowane to już jest drugi shx. Jeżeli pójdzie to do jakiś branż to są kolejne shx....Robi się efekt domina.... Jeżeli ktoś w tym łańcuszku zapomni dołączyć shx to jest problem. Cgeo podczas eksportu do DWG nie tworzy shx. Więc dlaczego by nie skupić uwagi na tym i udoskonalić opcję eksportu do DWG? W zasadzie przecież o to chodzi- żeby udoskonalić program pod potrzeby użytkowników
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8205
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Import DXf

Post autor: Jurek B. »

marcinn pisze:Problem z plikami shx jest taki, że jeżeli wysyłamy projektantom swój plik to mamy już jeden shx. Oni mają swoje zdefiniowane to już jest drugi shx. Jeżeli pójdzie to do jakiś branż to są kolejne shx....Robi się efekt domina.... Jeżeli ktoś w tym łańcuszku zapomni dołączyć shx to jest problem. Cgeo podczas eksportu do DWG nie tworzy shx. Więc dlaczego by nie skupić uwagi na tym i udoskonalić opcję eksportu do DWG? W zasadzie przecież o to chodzi- żeby udoskonalić program pod potrzeby użytkowników
Właśnie dlatego, że do DWG nie da się dołączyć SHX, te rysunki nie są tak wierne mapie w C-GEO jak mapa w DXF.
Skoro inni dołączają swoje SHX, to i my nie jesteśmy gorsi - to oczywiście taki trochę żart :)
Z jakością DXF rewolucji nie będzie u nas - mamy tu ograniczone możliwości.
Pozdrawiam Jurek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Import DXf

Post autor: marioo »

Niech będzie plik shx - nie przeszkadza mi to, ale chciałbym nie musieć rysować murków oporowych i tarasów ręcznie tylko dlatego, że w DXFie będzie to zniekształcone.
Mam nadzieję, że coś się w tej sprawie zadzieje. :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 973
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Import DXf

Post autor: Wojtek P. »

marcinn pisze:Jak będę miał chwile czasu to podeślę dxf na maila. A co do rysowania muru oporowego w C-GEO- na domykanie linii też będzie trzeba poczekać?
W załączniku plik który należy zastąpić w katalogu /BIN. Linie są podomykane w C-GEO i dobrze to wygląda , ale po eksporcie do autocada nie wygląda to dobrze. Więc nie wiem czy nie lepiej poczekać aż będzie dopracowany eksport do Autocada
Załączniki
LINIE.TXT
(31.62 KiB) Pobrany 99 razy
-To serve and protect-
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8205
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Import DXf

Post autor: Jurek B. »

W wersji testowej cgeo8.exe wprowadziliśmy eksport do DXF linii typu ściana oporowa, taras itp. - teraz powinny wyglądać już przyzwoicie.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1132
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Import DXf

Post autor: marcinn »

Przetestowałem i eksport murku i tarasu jest świetny. Należy też grać wcześniej plik LINIE i eksport wychodzi dobrze
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1132
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Import DXf

Post autor: marcinn »

Zauważyłem, że przy krótszych odcinkach murek oporowy nie domyka się z jednej strony. Murek musi mieć długość min. 5metrów, żeby się domknął. Inaczej koniec linii dalej pozostaje otwarty. Wypełnienie (kreskowanie) natomiast zaczyna się przy długości odcinka min. 4m. Poniżej tego odcinka mamy brak wypełniania i otwartą linię z jednej strony
ODPOWIEDZ