Eksport DXF

Dyskusje dotyczące współpracy C-Geo z innymi programami
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Eksport DXF

Post autor: marioo »

Po grudniowej aktualizacji program chyba nie eksportuje grubości linii. Poza tym rząd drzew wyświetlany jest jako żywopłot, kierunki linii energet. nap. mają tylko groty strzałek.
Mam przeglądarkę Autodesk TrueView i taki widok na modelu. Na widoku Layout drzewa i kierunki są już wyświetlane dobrze, ale grubości linii nadal nie ma.
WERSJA STARA Z 31.10.2013
WERSJA STARA Z 31.10.2013
Bez tytułu.png (28.22 KiB) Przejrzano 16496 razy
WERSJA NAJNOWSZA
WERSJA NAJNOWSZA
Bez tytułu1.png (26.95 KiB) Przejrzano 16496 razy
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Eksport DXF

Post autor: FaFaL »

Grubości linii są. Chodzi o to, że program AutoCAD na widoku rozróżnia jedynie linie o grubości 0.35mm i większej. Proszę sobie np. wydrukować coś do PDFa. Nowy sposób nadawania grubości jest zgodny z tym jaki wykorzystują wszyscy ludzie podczas rysowania w programach typu CAD. Dzięki temu C-GEO może prawidłowo eksportować grubości okręgów, łuków, tekstów itp (poprzednio jedynie polilinie). Była to ważna zmiana. Nie pamiętam czy w przeglądarce można sprawdzać atrybuty elementów, można spróbować kliknąć na element i nacisnąć CTRL+1 - w pełnym AutoCADzie pokazuje się wtedy lista atrybutów i można na niej sprawdzić grubości. Myślę, że dobrze sobie zainstalować również darmowy program DraftSight, dzięki któremu można nie tylko otworzyć plik DXF i DWG ale również wykonać zmiany.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Eksport DXF

Post autor: marioo »

Mam DraftSight, ale w nim otwiera mi się takie coś:
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (43.72 KiB) Przejrzano 16480 razy
więc go nie używam. Chyba nie mogę sprawdzić atrybutów, albo nie wiem jak, ale skoro grubości są to jest ok. Zaniepokoiło mnie tylko inne wyświetlanie rysunku niż było poprzednio.
Zastanawiam się też czy może lepiej projektantowi dawać zamiast DXFa mape w formacie DWG ? Może ktos wyjaśni co jest lepsze, bo ja nie mam pojęcia jaka jest różnica.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Eksport DXF

Post autor: FaFaL »

Ehhh zapomniałem, że draftsight z czymś ma problem :/ Właśnie pobieram sobie przeglądarkę TrueView i sprawdzę czy można podglądać grubości. Co do starego sposobu to zawsze mnie wnerwiało, że polilinie były wyświetlane z jakąś grubością, a symbole już nie - teraz już jest wszystko prawidłowo. Co do różnicy między DXF i DWG to dla osoby wykorzystującej AutoCADa nie ma to znaczenia. W C-GEO jeśli wybierze się opcję DWG to rysunek jest generowany w stary sposób.

UPDATE:
W Autodesk TrueView nie można włączyć podglądu :/ ale po wybraniu polecenia LISTA można wskazać dowolny obiekt i w oknie tekstowym pojawi się jego grubość (i współrzędne)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Eksport DXF

Post autor: Jurek B. »

W Autodesk TrueView prawdziwe grubości obiektów można zobaczyć jedynie w oknie podglądu wydruku, w oknie mapy nie jest to tam możliwe.
Pozdrawiam Jurek B.
WueM
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 23 maja 2006, 21:12

Re: Eksport DXF

Post autor: WueM »

Witam

Po eksporcie mapy do DXF i odczytaniu w AutoCadzie traci się symbol odwodnienia liniowega (drabinka zmienia się w linię ciągłą). Stwierdziłem to naocznie, jak obejżałem wysłany przeze mnie materiał (bo to nie mapa) u projektanta.
Może coś da się z tym zrobić?

Pozdrawiam
Witek M.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Eksport DXF

Post autor: FaFaL »

UWAGA
Jak aktualnie eksportuje się mapę do formatu DXF to w tym samym katalogu tworzy się plik ltype_c-geo.shx. MUSI BYĆ ON PRZESŁANY projektantowi wraz z plikiem DXF.

Tymczasowo proszę sobie również sprawdzić export do DWG. Plik DWG (i DXF) można przed wysłaniem sprawdzić darmowym programem DWG TrueView
Pozdrawiam Rafał Kocierz
WueM
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 23 maja 2006, 21:12

Re: Eksport DXF

Post autor: WueM »

Dziękuję za podpowiedź.
DWG też nie działa.
Z tym plikiem spróbuję.
I zainstaluję jeszcze jedną przeglądarkę (mam już dwie).

Witek M.
łukasz B.

Re: Eksport DXF

Post autor: łukasz B. »

Przy eksporcie dxf nie ujawniają się symbole bram i furtek w rysunku wynikowym. Można jakoś temu zaradzić??
I jeszcze taką uwagę dostałem od projektanta. Przy eksporcie do dxf wysyłam punkty z blokami np. wysokości i ... w związku z tym pojawiło się pytanie czy można wyeksportować większy tekst z poziomu programu C-Geo??
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Eksport DXF

Post autor: ariel0-0 »

łukasz B. pisze:Przy eksporcie dxf nie ujawniają się symbole bram i furtek w rysunku wynikowym
Ponadto niewłaściwie rysowane są murki oporowe i tarasy
Have a nice day
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Eksport DXF

Post autor: marioo »

Projekt i problem ten sam co w 1 poście, ale chodzi o linie kierunków napowietrznych. Przyszedł do mnie projektant który na mapie nie ma linii kierunków nap. Czyli nie jest to wina przeglądarki - bo on ma Autocada - a eksportu z Cgeo. Program chyba nieprawidłowo eksportuje te elementy. Próbowałem wytłumaczyć mu że na zakładce "Layout" jest wszystko ok - i fakt - pojawiają się tam prawidłowo kierunki ale linie są tylko ciągłe i znika część zakresu (kto wie czy tylko to). Jak projektant może zrobić sobie prawidłowy wydruk z dxfa? Jak eksportować mapę z Cgeo żeby wszystko grało i nie było potem reklamacji?
Zrzut z Cgeo
Bez tytułu2.png
Bez tytułu2.png (36.18 KiB) Przejrzano 15772 razy

Eksport do DXF - zakładka "Model" w przeglądarce Autodesk TRUEVIEW - brak kierunków linii napowietrznej:
Bez tytułu3.png
Bez tytułu3.png (14.87 KiB) Przejrzano 15772 razy
w zakładce "Layout" co prawda jest kierunek cały, ale wszystkie linie są ciągłe i w niektórych miejscach znika zakres:
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (42.21 KiB) Przejrzano 15772 razy
Tabelę z projektu Cgeo i dxf do analizy wysyłam na maila jb.
Czekam z niecierpliwością na poprawki
.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Eksport DXF

Post autor: Jurek B. »

Ponieważ jest to mapa opracowana jeszcze w standardzie K1, proszę przy zapisie do DXF wybrać wersję DXF - 14. Trzeba też pamiętać o skróceniu nazw warstw (są w mapie dwie warstwy o nazwach które w tamtej wersji ACAD nie były dopuszczalne). Symbole linii energetycznych będą wtedy wysyłane z C-GEO.
Pozdrawiam Jurek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Eksport DXF

Post autor: marioo »

Jurek B. pisze:Ponieważ jest to mapa opracowana jeszcze w standardzie K1...
W wersji 14 kierunki są ok, ale niestety zauważyłem, że teraz nie ma tarasów...
Co ozacza standard K1? Czy chodzi o wybrany zestaw kodów K1 - 1998? Czy może o rysowanie liniami z wersji 3.0? Proszę to wyjaśnić bo z analogów zawsze wykonuję mapy stosując ten sam swój sprawdzony szablon, a co za tym idzie będę miał ten sam wybrakowany DXF. Jeżeli chodzi o zestaw kodów to niestety najnowszego nie mogę użyć, gdyż wektoryzując kawałek tradycyjnej mapy muszę robić ją znakami zgodnymi z tym jakie są na niej użyte, więc nie da się tego zmienić.
Pozdrawiam
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Eksport DXF

Post autor: marioo »

ariel0-0 pisze:
łukasz B. pisze:Przy eksporcie dxf nie ujawniają się symbole bram i furtek w rysunku wynikowym
Ponadto niewłaściwie rysowane są murki oporowe i tarasy
Ja zauważyłem źle wyeksportowane drzewa iglaste.
Skoro już miałem napisać to dorysowałem taras, ścianę oporową, bramę, bramkę. Taras i ściana oporowa nie jest dobrze eksportowana. Brama jest to symbol oryginalny rysowany liniami prostymi i u mnie wyszedł ok, natomiast bramka jest to symbol stworzony przeze mnie łukiem - jak widać po eksporcie linia prosta.
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (16.03 KiB) Przejrzano 15590 razy
Proszę o szybkie działania w tej sprawie bo duża większość z nas robi mapy do projektów a dxf dla projektanta to teraz standard.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Eksport DXF

Post autor: Jurek B. »

Dziwna sprawa - drzewa iglaste idą u mnie poprawnie.
Co do reszty - niestety trzeba czekać - to są zupełnie inne obiekty niż dotąd i przez to inne typy linii - może w kwietniu programista zakończy te zmiany w eksporcie linii.
Załączniki
Przechwytywanie.GIF
Przechwytywanie.GIF (116.1 KiB) Przejrzano 15585 razy
Pozdrawiam Jurek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Eksport DXF

Post autor: marioo »

Faktycznie w nowym projekcie drzewa są ok.
Pozdrawiam
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Eksport DXF

Post autor: marioo »

Ale w tym moim jednym projekcie nadal te drzewa są ucięte - mimo napraw bazy I i II stopnia, kontroli spójności mapy, eksportu warstw do innego projektu i tabeli, mimo ponownego wstawienia drzew...
poza tym ramka wstawiona RTFem powoduje że DXF jest pusty? - nie mogę go otworzyć. Po usunięciu RTFów i eksporcie DXF otwiera się ale bez kawałka tych drzew...
Przesyłam tabelę do analizy i przyszłościowego wyłapania błędów na jb.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Eksport DXF

Post autor: FaFaL »

Te drzewa... mam parę takich projektów, że symbole zamiast linii ciągłej, rysowane są przerywaną - jakiś bug (pomaga jedynie nadpisanie bloku w programie CAD).
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Eksport DXF

Post autor: marcinn »

z tymi drzewami faktycznie coś jest nie tak- u mnie czasami nawet nie eksportuje prawidłowo włazów okrągłych (ucina jest i wyglądają jak litera "C"). I też prośba do programistów- żeby eksportowała się poprawnie linia nieprzekraczalnej zabudowy oraz linia obowiązującej zabudowy. Projektanci chcą dxf`y, a niestety ta linia eksportuje się jako ciągła. RTF`y też nie eksportują się prawidłowo, ale domniemam, że nie jest możliwe zrobienie prawidłowego eksportu dla RTF ?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Eksport DXF

Post autor: Jurek B. »

Szukamy tego błędu z ucinaniem fragmentu symbolu, również te linie zabudowy są w opracowaniu. Co do RTF to jest szansa że się to jakoś ominie, ale to też wymaga czasu :(
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Eksport DXF

Post autor: grzes »

Do testów ucinane symbole i rtf-y
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Eksport DXF

Post autor: FaFaL »

Już symbole są rysowane linią ciągłą :) Dzięki :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Eksport DXF

Post autor: marioo »

Super, symbole są ok - drzewa i kierunki lini nap. rysują się dobrze - świetna robota :)
Pozostaje jeszcze do zrobienia taras, murek oporowy i jeszcze zauważyłem linię granicy która rysowana jest jako linia ciągła a powinna być z kropką w miejscu załamania...
Nie ukrywam, że czekam bardzo na eksport który będzie bez wad...
Pozdrawiam
1447
__
__
Posty: 28
Rejestracja: 20 mar 2005, 13:00

Re: Eksport DXF

Post autor: 1447 »

Po eksporcie mapy z cgeo do dxf i otwarciu jej w programie cad widoczne są punkty z usuniętych w cgeo elementów mapy w postaci grup kropek. Czy można temu zapobiec jeszcze w trakcie pracy w cgeo ?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Eksport DXF

Post autor: FaFaL »

Z jakiś powodów zostają Panu punkty niewidoczne z @. Kontrola spójności mapy powinna je usunąć. Można to sprawdzić wyświetlając punkty bez numeru na mapie.
Może dałoby się ich programowo nie eksportować do dxfa ponieważ te punkty są tylko pomocnicze przy wstawianiu symboli czy linii - w końcowym rezultacie nie są do szczęścia potrzebne.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ