Eksport DXF

Dyskusje dotyczące współpracy C-Geo z innymi programami
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Eksport DXF

Post autor: FaFaL »

Końcówki chyba są eksportowane jako bloki, a możliwe, że funkcja eksportu nie nadaje linią bloku grubości ...
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Eksport DXF

Post autor: marcinn »

Dlaczego podczas eksportu jest problem z grubościami linii? Mam zaznaczoną opcję wysyłki grubości linii, a jest tak:
1. przy eksporcie do dxf we właściwościach warstwy wszystkie mają grubość 0.13- natomiast przy rozbiciu i ustawieniu obiektom grubość wg warstwy są dobre grubości
2. przy eksporcie do dwg we właściwościach wszystkie mają grubość na "domyślny" i po rozbiciu i ustawieniu obiektom grubości wg warstwy wszystkie linie dostają grubość 0.13


Jest też takie coś, że przy eksporcie do dxf muszę użyć funkcji explode w cad`zie, żeby mieć możliwość przycięcia linią. Natomiast w dwg bez rozbicia to mogę zrobić.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Eksport DXF

Post autor: marcinn »

Prosiłbym o odpowiedź na poniższy post. Jeszcze mam takie pytanie- czy dałoby się dopracować eksport do dwg? Aktualnie jest problem z grubościami linii tak jak pisałem poniżej. DWG wydaje mi się lepsze, bo nie ma dodatkowych plików shx
Asia T.
Team
Team
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Eksport DXF

Post autor: Asia T. »

Witam,

sprawdziliśmy to i przy eksporcie i do dxf, i do dwg linie skalują się poprawnie nawet bez rozbijania [plik po eksporcie wyświetlony w DrawSight'cie i w TrueView]. Problem z wyświetlaniem stylów linii był faktycznie, ale przy eksporcie projektu, w którym nazwy warstw były za długie i C-Geo wyrzucało komunikat, że warstwa ma długość ponad 30 znaków i AutoCad nie przyjmie warstwy-może w tym leży problem u Pana? Proszę jeszcze spróbować ewentualnie 'przebudować/przerysować' mapę po eksporcie http://softline.xgeo.pl/wiki/index.php? ... 85g%C5%82e

Jeśli to nie pomoże proszę wysłać projekt na at@xgeo.pl , chyba, że dzieje się tak przy wszystkich projektach - wtedy dzwonić do nas na serwis.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Eksport DXF

Post autor: FaFaL »

Przy przycinaniu linii do bloku faktycznie jest problem, w dwg działa, a w dxf nie. Ciężko powiedzieć co jest przyczyną. Jeśli chodzi o grubość linii w bloku, to zależy od definicji linii jaką jest rysowany blok, mogą być ustawienia typu jak warstwa, jak blok, oraz zdefiniowane konkretne wartości i tu jest ewentualny problem. Co do przycinania to ostatnio wolę inne podejście. Biorę określony blok, edytuję go dodając do niego element wipout który przysłania wszystko co jest pod blokiem. Taki blok zapisuję pod tą samą nazwą, a reszta powinna się odświeżyć.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Eksport DXF

Post autor: marcinn »

Faktycznie mam sporo warstw ponad 30 znaków, bo to import z Turbomapy. Więc co z tym zrobić? Do dxf import jest poprawny, a w dwg jest taki problem z grubościami jak poniżej (nawet na warstwach o krótkich nazwach)
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (1.74 KiB) Przejrzano 10127 razy
Na obrazku powyżej jest jeden z krzyży, który leży na warstwie o nazwie "siatka" i w c-geo ma grubość 0.18. Grubsza linia to jest linia bez modyfikacji od razu po eksporcie (generalnie wszystkie linie 0.13,0.18 mam takiej grubości). Cienka linia jest po zastosowaniu funkcji explode. Czyli wtedy jest prawidłowa grubość. Mógłbym cały rysunek rozbić, ale we właściwościach warstwy w cad wszystkie linie mają grubość "By Default" i jak rozbiję to wszystkie przyjmują grubość 0.13.
Założyłem też nową tabelę i zrobiłem tylko 2 warstwy- jedna grubość 0.5, a drugą z grubością 0.18. Po eksporcie do dwg jest to samo- linie są za grube. Czyli jednak coś jakby było nie tak z eksportem.

Pytanie do Fafal`a. Możesz opisać trochę bardziej szczegółowo jak przysłaniasz? Może to będzie dobre rozwiązanie, bo w C-GEO sobie też przysłaniam mapę, więc prościej byłoby mi przysłonić blok który eksportuje się do dxf
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Eksport DXF

Post autor: marcinn »

Trochę posiedziałem i po przeczytaniu posta Fafala udało mi się wypracować dobry sposób. Opisze to, bo może komuś się przyda
1. Korzystam z NanoCAD.
1. Ja w C-GEO stosuję przysłanianie (zamiast docinania), żeby później nie było ewentualnie problemów przy powiększeniu zakresu dla MDCP. W C-GEO mam warstwę z przysłanianiem ( warstwa, a nie ikonka "Przesłanianie").
2. Tworzę obiektem otwartym przesłonienie- najpierw objeżdżam obszar np. 10m większy od zakresu, potem rysuję duży prostokąt i wracam do punktu wyjścia. Linia znika z widzenia.
3. Klikam w tą linię i daję domknij obiekt otwarty. Wtedy mamy idealne przesłonienie- obszar w środku widoczny, a wszystko poza- nie widoczne
4. eksportuje do dxf (z dwg mam problem grubości jak opisałem poniżej)
5. W cad widoczna jest linia przesłaniania. Jest to 2D poliline i trzeba zamienić to w polilinie. W tym celu dajemy PEDIT>Decurve
6. Możemy zastosować przesłanianie WIPEOUT
7. Zmieniam kolor obramowania na RGB:255,255,254 - nie wiem dlaczego ale kolor biały 255,255,255 wychodzi na wydrukach lekko szarawy
8. cieszymy się mapką jak w C-GEO :)
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Eksport DXF

Post autor: FaFaL »

Co do grubości linii, a raczej polilinii to zarówno w dxf i dwg jest dobrze. Między nimi jest jedna różnica, mianowicie w dwg jest zastosowany stary sposób ustawiania grubości związany tylko z poliliniami, nie da się w tym starym sposobie ustawiać grubości za pomocą grubości warstw itp. Rozbijając polilinię kasuje Pan gruności ustawione przez C-GEO oraz rozbija Pan ją na pojedyncze linie. Po tym zabiegu ustawia Pan grubości z wykorzystaniem warstwy itp.
Podczas tworzenia pliku dxf jest zastosowany już nowy mechanizm, który wykorzystuje ustawianie grubości typu jak warstwa itp. Dlatego warto korzystać z dxf, ale to nie oznacza, że grubości w dwg są złe, tylko, że gorzej się je zmienia już w samym CADzie. No i grubości w dwg są nadawane jedynie linią, ponieważ takie jest ograniczenie starej metody.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Eksport DXF

Post autor: FaFaL »

Przy eksporcie do dwg jak ktoś nie chce aby C-GEO starym sposobem sterowało grubościami to najlepiej przy eksporcie wyłączyć wysyłanie grubości. Wtedy w CADzie po otwarciu naleźy zaznaczyć wszystko i dać np grubość jak warstwa. Zadziała
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Eksport DXF

Post autor: marcinn »

Spróbuje wyłączyć wysyłanie grubości i zobaczymy jak wyjdzie.
Jeszcze takie pytanie do grupy softline. Nie dałoby się przy eksporcie do dxf/dwg zrobić eksportu obiektów RTF jako obiekt OLE, czy jakiś plik graficzny? Do Tworzenia opisów map korzystam z RTF, bo jest najwygodniejszy, tylko potem jest problem przy eksporcie. Nie dałoby się jakoś tego rozwiązać?
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Linia ciągła zamiast przerywanej na obiektach kołowych.

Post autor: herrtur »

Po ostatniej aktualizacji mam tak,że po eksporcie do cada i otwarciu w nim pliku, elementy rysowane okręgiem (np.kołowy zakres aktualizacji albo obrysy podziemne studni) linią przerywaną w cgeo, w cadzie są linią ciągłą.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Eksport DXF

Post autor: FaFaL »

herrtur pisze:Po ostatniej aktualizacji mam tak,że po eksporcie do cada i otwarciu w nim pliku, elementy rysowane okręgiem (np.kołowy zakres aktualizacji albo obrysy podziemne studni) linią przerywaną w cgeo, w cadzie są linią ciągłą.
no nie potwierdzam, po przerysowaniu wszystkie okręgi i łuki mają właściwy styl - linia przerywana.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Re: Eksport DXF

Post autor: herrtur »

A ja twierdzę,że tak mam !! Mogę gdzieś podesłać pliki.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Eksport DXF

Post autor: FaFaL »

A próbował Pan wydrukować ten fragment ? Choć do pdfa ?
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Eksport DXF

Post autor: marcinn »

Zauważyłem, że podczas eskportu do dxf przy zaznaczonej opcji "wysyłać pkt jako bloki z opisami nr punktu" są wysyłane wszystkie punkty- nawet te z "@". Dlaczego? W tabeli te punkty mam ukryte, i w widoku mapy też mam wyłączone.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Eksport DXF

Post autor: Jurek B. »

Wysyłane są zawsze wszystkie obiekty z warstw włączonych do eksportu, więc idą także punkty z @.
Programista doda jednak opcję wyłączającą z eksportu punkty z @.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Eksport DXF

Post autor: marcinn »

Zauważyłem, że zle eksportuja sie linie od odwodnienia liniowego (są za krótkie)
Asia T.
Team
Team
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Eksport DXF

Post autor: Asia T. »

Witam,
niestety tego typu linie [odwodnienie liniowe, mur oporowy itp.] eksportują się w ten sposób do dxf'a - na razie nic z tym nie da się zrobić.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Eksport DXF

Post autor: marcinn »

zauważyłem, że podczas eksportu do dxf wystąpił błąd przy linii ogrodzenia (kropka została wyrzucona poza linię- jak na załączonym obrazku). Wystąpiło to tylko w jednym miejscu i pierwszy raz coś takiego zauważyłem. Ogrodzenie rysowane było edytorem mapy obiektowej
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (7.38 KiB) Przejrzano 9233 razy
Asia T.
Team
Team
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Eksport DXF

Post autor: Asia T. »

Witam,

a czy przy eksporcie miał Pan włączoną funkcję zaokrąglania współrzędnych?
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Eksport DXF

Post autor: marcinn »

Nie miałem (szczerze to nawet nie wiedziałem, że jest taka opcja). Ale zrobiłem eksport z zaznaczoną tą opcją i wychodzi to samo.
Asia T.
Team
Team
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Eksport DXF

Post autor: Asia T. »

Proszę najlepiej podesłać projekt na at[małpa]xgeo.pl albo samego dxf'a.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Eksport DXF

Post autor: Jurek B. »

przez marcinn » Śr sie 05, 2015 8:34 am
zauważyłem, że podczas eksportu do dxf wystąpił błąd przy linii ogrodzenia (kropka została wyrzucona poza linię- jak na załączonym obrazku). Wystąpiło to tylko w jednym miejscu i pierwszy raz coś takiego zauważyłem. Ogrodzenie rysowane było edytorem mapy obiektowej
Witam, w wersji testowej jest już poprawka eksportu do DXF takich stylów linii - problem występował w szczególnych przypadkach, dlatego nie został przez nas wcześniej wychwycony.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Eksport DXF

Post autor: marcinn »

Czy dałoby się zrobić przypisanie szerokości linii podczas eksportu do DXF? Aktualnie wszystkie wartości są przypisane do warstwy (kolor i styl linii). Brakuje tylko grubości-wszystkie warstwy mają wartość 0.13. Gdyby to było przypisane wówczas bardzo łatwo by się manipulowało stylami linii, bo można byłoby ustawić parametry "by layer" dla wszystkich elementów.
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (37 KiB) Przejrzano 8975 razy
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Eksport DXF

Post autor: marcinn »

Ponawiam pytanie odnośnie wcześniejszego postu dotyczącego grubości linii
ODPOWIEDZ