Pomiary i obliczenia na mapie

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
marcin0583

Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: marcin0583 »

Witam
Po włączeniu ikony na pasku zadań ikony ,,pomiary i obliczenia na mapie'' óżniej obliczenia ortogonalne, nie mogę wybrać punkty przez wskazaniem kursorem poza wyświetloną mapą w tle, można coś z tym zrobić wcześniej było ok
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: Jurek B. »

marcin0583 pisze:Witam
Po włączeniu ikony na pasku zadań ikony ,,pomiary i obliczenia na mapie'' óżniej obliczenia ortogonalne, nie mogę wybrać punkty przez wskazaniem kursorem poza wyświetloną mapą w tle, można coś z tym zrobić wcześniej było ok
pozdrawiam
Witam, czy problem jest z wybraniem punktu z bieżącej mapy, czy z mapy w tle?
Pozdrawiam Jurek B.
marcin0583

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: marcin0583 »

Z bieżącej mapy, jak wciśniesz ikonę ,,pomiary i obliczenia na mapie'' to bieżącą mapę nie można przesunąć kursorem, jeśli chcę wskazać inny punkt poza obszarem mapy. Problem dotyczy tylko jeśli jest aktywna ikona ,,pomiary i obliczenia na mapie''.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2882
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: grzes »

marcin0583 pisze:Z bieżącej mapy, jak wciśniesz ikonę ,,pomiary i obliczenia na mapie'' to bieżącą mapę nie można przesunąć kursorem, jeśli chcę wskazać inny punkt poza obszarem mapy. Problem dotyczy tylko jeśli jest aktywna ikona ,,pomiary i obliczenia na mapie''.
A klikniecie prawym klawiszem myszki w oknie mapy (zeby przeniesc focus z okna pomiarów do okna mapy) i potem kursory dziala?
pozdrawiam
grzes
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: piotrt »

Dzień dobry
Po wgraniu najnowszej wersji c-geo.exe pojawia mi się taki komunikat przy wybieraniu z zakładki „obliczenia” dowolnego rodzaju obliczenia . mimo że mam ustawiona tabelę roboczą. Co może być tego przyczyną?
Załączniki
1.png
1.png (5.93 KiB) Przejrzano 6013 razy
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 973
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: Wojtek P. »

A jest otwarta tabela "a"?
-To serve and protect-
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: piotrt »

Tabela "a" jest otwarta- poprzednio wykonywałem obliczenia ortogonalne w tej tabeli.Chciałem wykonać inny rodzaj obliczeń i wtedy pojawił się taki komunikat.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3132
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: FaFaL »

Dziwne, ale dwa razy miałem podobnie :/ nie załapałem schematu kiedy się tak dzieje. Rozwiązaniem jest prawy klawisz myszy i Ustaw jako roboczą.

PS. Jaki ma to związek z problemem poruszanym w tym wątku ? "Pomiary i obliczenia na mapie"
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Wojtek
____
____
Posty: 153
Rejestracja: 01 kwie 2005, 11:46

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: Wojtek »

marcin0583 pisze:Z bieżącej mapy, jak wciśniesz ikonę ,,pomiary i obliczenia na mapie'' to bieżącą mapę nie można przesunąć kursorem, jeśli chcę wskazać inny punkt poza obszarem mapy. Problem dotyczy tylko jeśli jest aktywna ikona ,,pomiary i obliczenia na mapie''.
Dołączam do tematu. U mnie przestało działać powiększanie mapy kółkiem myszy przy aktywnym oknie "pomiary i obliczenia na mapie", działa dopiero po kliknięciu na ikonę "wybieranie".
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pytając wstydzisz się tylko raz, nie wiedząc wstydzisz się przez resztę życia.
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: piotrt »

U mnie też to powiększanie nie działa :( (powoli przymykam oczy na te ciągłe usterki w cgeo )
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1132
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: marcinn »

U mnie działa bez problemu. Po włączeniu opcji scrollem przemieszczamy się po tabelce w obliczeniach. Trzeba kliknąć prawym klikiem na mapkę żeby można było się przesuwać. Ewentualnie od razu wcisnąć scrolla i się przesuwać po mapie.
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: piotrt »

Kolego- przesuwanie działa- nie działa powiększanie
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: energeo »

To kwestia modelu myszy.
Na myszkach w których kółko ma też funkcję przycisku np. Logitech ( kliknięcie po naciśnięciu kółeczka ) własnie to aktywuje okno dla scroll.
Klikniemy kółkiem w mapę - kręcąc mamy ZOOM,
klikniemy kółkiem w pomiar - kręcąc poruszamy się po tabeli,
trzymamy kółko na mapie - przesuwamy mapę.

Jeśli u kogoś są problemy warto sprawdzić ustawienia myszy w panelu sterowania lub dedykowanym programie do jej konfiguracji.
pozdrawiam
wini
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2882
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: grzes »

piotrt pisze:U mnie też to powiększanie nie działa :( (powoli przymykam oczy na te ciągłe usterki w cgeo )
It's not a bug, it's a feature :)
OK, wyjasnie to raz jeszcze.
Gdzies tak mniej wiecej do sierpnia bylo tak ze po kliknieciu punktu na mapie "focus" czyli aktywne zostawalo okno mapy. I ono moglo przechwytywac zdarzenia typu scroll myszką. Na prośbe uzytkownikow nastapila zmiana i teraz po wskazaniu punktu focus wraca do okna pomiarow i to w nim dziala scroll. Zostało to zrobione po to aby po wskazaniu punktu na mapie mozna bylo od razu uzyc klawiatury i w oknie pomiarów dopisac np miarę bieząca (bez klikania w okno pomiarów). Wątek w tej sprawie do odszukania na forum.
Zeby wrocic z focusem do okna mapy wystarczy w nie kliknac np prawym klawiszem myszki - wtedy znowu scroll myszki bedzie dzialal w oknie mapy.
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3132
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: FaFaL »

piotrt pisze:U mnie też to powiększanie nie działa :( (powoli przymykam oczy na te ciągłe usterki w cgeo )
Ale właśnie nie należy przymykać oczu tylko należy zgłaszać. Tylko proszę pamiętać, że aby usunąć usterkę dobrze jest podać drogę która kończy się błędem - ogólne stwierdzenia (jak popularne na forum) często mogą nie wystarczyć. Tak samo nie wystarcza zrzut ekranu z błędem, tylko należy załączać plik elf który zawiera szczegółowe informacje który fragment kodu spowodował błąd. Czasem nawet i ten plik jest nie wystarczający bez przykładowych danych i opisu czynności które do niego doprowadziły....
Pozdrawiam Rafał Kocierz
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: piotrt »

Nie chciałem nikogo urazić i rozumiem, że to nie błąd tylko funkcja- ale z pewnymi drobnymi "niedoskonałościami" programu trzeba żyć i do nich się przyzwyczaić : komuś taki sposób działania programu odpowiada, inny by chciał, by działał inaczej.Jeszcze nigdy nie zawiodłem się na Twórcach cgeo i za to Im dziękuję.Natomiast prosiłbym bardzo ,aby zbyt szybko nie publikować kolejnych wersji c-geo bez ,w miarę wnikliwego jego sprawdzenia ( często czytam ponaglenia niektórych geodetów o aktualizacje).
Awatar użytkownika
Wojtek
____
____
Posty: 153
Rejestracja: 01 kwie 2005, 11:46

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: Wojtek »

Staram się być na bieżąco z nowymi funkcjami, ale ten temat musiał mi umknąć. oczywiście wszystko działa.
Pozdrawiam.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pytając wstydzisz się tylko raz, nie wiedząc wstydzisz się przez resztę życia.
janek
______
______
Posty: 611
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: janek »

Czy w obliczeniach na mapie nie można korzystać z tabeli podstawowej?
Janek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: Jurek B. »

Nie było jak dotąd takiej funkcjonalności, ale można to zrobić.
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 611
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: janek »

No to proszę
Janek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: marioo »

No to ja dorzucę coś do obliczeń na mapie.
w obliczeniach ortogonalnych jak wskażę/wpiszę punkty początkowy i końcowy to w celce obok program wylicza długość odcinka ze wsp. Tak ja to widać na tym rysunku:
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (12.19 KiB) Przejrzano 5158 razy
Natomiast gdy wcisnę "oblicz" (żarówkę) to odległość ta się zmienia:
Bez tytułu1.png
Bez tytułu1.png (13.02 KiB) Przejrzano 5158 razy
Czyżby między punktami były dwie różne odległości?? która z nich jest prawidłowa?
A zobaczyłem to w raporcie, gdzie licząc po raz kolejny na tej samej prostej punkty miałem inne odległości w dwóch raportach gdzie liczyłem na tej samej prostej i punkty tej prostej nie uległy zmianie.
Pozdrawiam
Asia T.
Team
Team
Posty: 709
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: Asia T. »

Witam,

proszę zobaczyć, czy ma Pan poustawiane w Opcje->Parametry programu->Obliczenia opcje tak, jak na zrzucie ekranu poniżej, czyli zaznaczona opcja z redukcją i odznaczone obie opcje z zaokrąglaniem współrzędnych. To może mieć wpływ na różnicę w odległości.

Pozdrawiam
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (79.97 KiB) Przejrzano 5092 razy
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: marioo »

Tak, mam zaznaczoną redukcję i mam też zaznaczone zaokrąglanie z pomijaniem dalszych miejsc znaczących, bo akurat tak mi potrzeba. Ale nie powinno mi raportów zrobić z różnymi odległościami. Te wyświetlanie przy obliczeniach też jest dziwne i mylące. Akurat ja nie wpisuję odległości pomierzonych, więc chyba (taką mam nadzieję) nie powinno być różnicy w obliczonych współrzędnych.
Pozdrawiam
Asia T.
Team
Team
Posty: 709
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: Asia T. »

Sprawdzaliśmy to na dwóch komputerach na współrzędnych podanych przez Pana i nie ma takiej rozbieżności... Może niech Pan wyśle projekt, w którym się to dzieje na adres at@xgeo.pl .

Pozdrawiam
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: marioo »

Z tymi wsp które widać nie wyjdzie, bo program wyświetla 2 po przecinku a "pamięta" 8. Tabela do sprawdzenia już poszła :)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ