Pomiary i obliczenia na mapie

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Asia T.
Team
Team
Posty: 712
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: Asia T. »

Wszystko już wiadomo: przy zaznaczonej opcji z redukcją odwzorowawczą program najpierw liczy odległość z tą poprawką, a po kliknięciu "oblicz" odległość ze współrzędnych.
Na razie proszę brać tylko pod uwagę tę odległość, która pojawia się po kliknięciu "oblicz", a w kolejnej aktualizacji to poprawimy :)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: Jurek B. »

Wszystko już wiadomo: przy zaznaczonej opcji z redukcją odwzorowawczą program najpierw liczy odległość z tą poprawką, a po kliknięciu "oblicz" odległość ze współrzędnych.
W wersji testowej już jest podawana zawsze długość ze współrzędnych.
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 611
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: janek »

Może mój problem trochę odbiega od opisywanego, ale oprócz obliczeń dotyczy wstawiania opisów kątów i długości.
Wykonałem wyrównanie ścisłe i sporządziłem szkic osnowy. Następnie opisałem kąty i długości. Dlaczego niektóre wartości różnią się od tych, które mam w raporcie (Kąt wyr. i D wyr.)
Janek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: Jurek B. »

janek pisze:Może mój problem trochę odbiega od opisywanego, ale oprócz obliczeń dotyczy wstawiania opisów kątów i długości.
Wykonałem wyrównanie ścisłe i sporządziłem szkic osnowy. Następnie opisałem kąty i długości. Dlaczego niektóre wartości różnią się od tych, które mam w raporcie (Kąt wyr. i D wyr.)
Janek B.
Nie wiem - takie rzeczy lepiej opisać i wysłać do nas wraz z danymi - bez sensu o tym jest tak pisać - nie da się na tej podstawie napisać - to jest dlatego, że...
Pozdrawiam Jurek B.
bartek1122
____
____
Posty: 245
Rejestracja: 25 gru 2010, 10:06

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: bartek1122 »

A u mnie program podaje dwie różne odległości w obliczeniach na mapie w opcjach Odległości i azymuty i Obliczenia ortogonalne :( Dlaczego tak ?
Mam włączone redukcje odwzorowawcze i odznaczone zaokrąglanie wsp.
Załączniki
Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg (247.23 KiB) Przejrzano 4595 razy
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (249.97 KiB) Przejrzano 4596 razy
Asia T.
Team
Team
Posty: 712
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: Asia T. »

Witam,

różnica ta przy zastosowaniu redukcji odwzorowawczej wynika z tego, że przy obliczeniach ortogonalnych odległość liczona jest bezpośrednio ze współrzędnych punktów, zaś przy pozostałych brana jest pod uwagę redukcja odwzorowawcza.
Jest to jak najbardziej poprawne i wynika z tego, że do obliczenia odległości ortogonalnej początek i koniec prostej są traktowane jako punkty osnowy pomiarowej, dlatego ich odległość ze współrzędnych jest uważana za bezbłędną i nie wprowadza się do niej redukcji, natomiast do innych obliczeń [biegunowe, rzutowanie itd] musi być już brana pod uwagę redukcja odwzorowawcza , ponieważ są to długości odtwarzane ze współrzędnych, służące do dalszych obliczeń lub do wyniesienia w terenie.

Redukcję odwzorowawczą można wyłączyć w Opcje->Parametry programu->Obliczenia , wtedy współrzędne będą obliczane bez redukcji ze względu na układ współrzędnych.

Pozdrawiam
janek
______
______
Posty: 611
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: janek »

Czy możliwe jest dodanie funkcji pomiaru długości odcinka. Wiem, że można to odczytać z informacji, ale trzeba trzy razy kliknąć myszką.
Janek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: Jurek B. »

janek pisze:Czy możliwe jest dodanie funkcji pomiaru długości odcinka. Wiem, że można to odczytać z informacji, ale trzeba trzy razy kliknąć myszką.
Janek B.
Jest ikonka "Odległości" - na lewo od ikonki "Wybieranie"
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 611
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: janek »

Nie o to mi chodzi. Mam na myśli to, aby po kliknięciu na odcinek (obiekt otwarty) pokazała się jego długość
Janek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3132
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: FaFaL »

janek pisze:Nie o to mi chodzi. Mam na myśli to, aby po kliknięciu na odcinek (obiekt otwarty) pokazała się jego długość
Janek B.
Czyli w zasadzie mogłaby powstać ikonka "O obiekcie" po której wybraniu i klikaniu w dowolny obiekt pojawia się okno "Informacja". Ogólnie menu pod prawym klawiszem myszki jest przeładowane więc to może pomóc w jego oczyszczaniu.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: Jurek B. »

janek pisze:Nie o to mi chodzi. Mam na myśli to, aby po kliknięciu na odcinek (obiekt otwarty) pokazała się jego długość
Janek B.
Ok, na teraz to tylko skrót Ctrl-I ,a za jakiś czas może uda się dołożyć nam na dolnym pasku długość/powierzchnię.
Pozdrawiam Jurek B.
Piotr74
____
____
Posty: 127
Rejestracja: 25 cze 2009, 12:48

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: Piotr74 »

Czy jest możliwość dodania w module przecięcia opcji wstaw punkt bez numeru tak jak ma to miejsce w module obliczenia ortogonalne.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: marioo »

A czy da się dodać możliwość zrobienia raportu z odsunięcia? No i przydałaby się możliwość zanumerowania odsuniętego obiektu.
Gdzieś już było to poruszane, może teraz da się to zrobić?
Pozdrawiam
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: piotrt »

Dzisiaj pobrałem plik z poprawionymi kodami. Coś jest nie tak z c-geo, ponieważ kiedy naciskam na ikonkę "pomiary i obliczenia na mapie" wyskakuje taki komunikat:
Załączniki
bład.png
bład.png (10.83 KiB) Przejrzano 4007 razy
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2883
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Pomiary i obliczenia na mapie

Post autor: grzes »

Hmm, dziwna sprawa bo nic tam nie było ruszane. Aktualna wersja testowa powinna juz dzialac OK
pozdrawiam
grzes
ODPOWIEDZ