Tworzenie GML dla ERGO

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Tworzenie GML dla ERGO

Post autor: Daro »

jak najlepiej poradzić sobie z taką oto operacją.

dostaję z ośrodka GMLa z sytemu ERGO.
w cgeo mam wszystkie pomierzone elementy umieszczone na swoich warstwach.

jak najszybciej zrobić z tego mojego rysunku , rysunek zgodny z GML dla ERGO, tak aby można było wyeksportować plik dla ośrodka.
czy po skończeniu da się gdzieś sprawdzić jego zgodność , żeby poźniej w ośrodku nie było problemu z jego importem.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Tworzenie GML dla ERGO

Post autor: FaFaL »

Pozdrawiam Rafał Kocierz
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: Tworzenie GML dla ERGO

Post autor: Daro »

no ok,

ale mam założony w cgeo projekt i tabele (bez szablonu) , wszystko połączone 1000 pikiet.
czy da się tak zrobić żeby nie łączyć jeszcze raz?

druga sprawa, strasznie zamula wgrany GML w cgeo, da się przyspieszyć prace poprzez jakieś zmiany w ustawieniach?

kolejna sprawa, jak powinienem zrobić wypełnienie schodów, skarpy żeby wyeksportowało się w GMLu

ostatnia sprawa (na ten moment :) ) - rzędne. załóżmy mamy drogę, łączymy krawędzie i jak należy postąpić z wysokościami żeby były wyświetlane na mapie w cgeo i potem po imporcie w ośrodku.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Tworzenie GML dla ERGO

Post autor: FaFaL »

Trzeba wyeksportować te 1000 pikiet (wraz z połączeniami) do innej mapy która postała na bazie odpowiedniego szablonu. Jeśli nazwy warstw są takie same to chyba przejdzie prawidłowo. W mapie powstałej z eksportu będzie trzeba każdemu obiektowi uzupełnić pola bazy danych. Przez brak chronologii będzie zamieszanie w eksporcie do gml aby zawierał tylko nowe i zmodyfikowane dane ... ale tu to moje domysły, w tej dziedzinie moim guru jest Jurek B i trzeba poczekać na jego wypowiedz (albo kogoś innego z zespołu autorów).
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Tworzenie GML dla ERGO

Post autor: Wojtek P. »

strasznie zamula wgrany GML w cgeo, da się przyspieszyć prace poprzez jakieś zmiany w ustawieniach?
Nie powinno zamulać. Po imporcie GML są obiekty na mapie jak na każdej innej (może GML na serwis do testu)
jak powinienem zrobić wypełnienie schodów, skarpy żeby wyeksportowało się w GMLu
Tworząc takie obiekty narzędziem "edytor mapy obiektowej" (oczywiście dla mapy z założonym szablonem wypełnienia)wypełnienia "lecą" na warstwę KR_ObiektKarto
(tu są filmiki o zakładaniu mapy zgodnie z rozporządzeniem i tworzenie obiektów mapy w C-GEO za pomocą narzędzia "edytora mapy obiektowej")
-To serve and protect-
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: Tworzenie GML dla ERGO

Post autor: Daro »

1.czy mógłbym prosić o instrukcję tworzenia wypełnienia skarpy?

2. co z rzędnymi w przypadku gdy dana pikiety jest np. zarówno krawędzią drogi jak i rzędną wysokościową.
jak to zrobić prawidłowo aby rzędna wyświetlała się na mapie

3. w jaki sposób najszybciej przerobić gotową mapę wykonaną w tabeli bez szablonu na mapę zgodną z GML
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Tworzenie GML dla ERGO

Post autor: Jurek B. »

Daro pisze:1.czy mógłbym prosić o instrukcję tworzenia wypełnienia skarpy?

2. co z rzędnymi w przypadku gdy dana pikiety jest np. zarówno krawędzią drogi jak i rzędną wysokościową.
jak to zrobić prawidłowo aby rzędna wyświetlała się na mapie

3. w jaki sposób najszybciej przerobić gotową mapę wykonaną w tabeli bez szablonu na mapę zgodną z GML
Przede wszystkim aplikacja ERGO w ośrodku samodzielnie generuje wszelkie etykiety i obiekty redakcyjne, a wiec to co Pan utworzy u siebie i tak nie jest eksportowane do GML ERGO.
ad. 1. Generowanie wypełnień skarp i schodów wykonuje się tak jak zwykle w C-GEO - prawy klawisz na obiekcie i funkcja Wypełnij obiekt.
ad. 2. Jeśli jakiś punkt należy do dwóch obiektów - trzeba je utworzyć.
ad. 3. Jak już wcześniej pisali koledzy - skopiować swoje obiekty na odpowiednie warstwy mapy z szablonu K1_GML i wypełnić wymagane atrybuty w bazie danych.
Pozdrawiam Jurek B.
Polaris
___
___
Posty: 66
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:50

Re: Tworzenie GML dla ERGO

Post autor: Polaris »

Dowiedziałem się, że tam gdzie jest Comarch Ergo to "zwykłe" gml-a nie mają zastosowania bo u nich podobno się nie wczytują. I trzeba kartować tylko bezpośrednio w ich programie (online). Są jakieś wyjścia z tej sytuacji? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej kwestii?
Asia T.
Team
Team
Posty: 697
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Tworzenie GML dla ERGO

Post autor: Asia T. »

Polaris pisze: 01 lut 2022, 13:18 Dowiedziałem się, że tam gdzie jest Comarch Ergo to "zwykłe" gml-a nie mają zastosowania bo u nich podobno się nie wczytują. I trzeba kartować tylko bezpośrednio w ich programie (online). Są jakieś wyjścia z tej sytuacji? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej kwestii?
Tak niestety jest, że w Comarch Ergo nie działa import plików gml - mogą jednak taki plik gml wydać do modyfikacji i znamy ośrodki, w których geodeci oddają pliki gml. Niestety potem lądują one chyba w szufladzie, a dane są przekartowywane przez pracowników ośrodka do systemu.
Ośrodek musi Panu jednak przyjąć plik gml, wynika to z rozporządzenia w sprawie standardów:
obraz_2022-02-01_134553.png
obraz_2022-02-01_134553.png (233.21 KiB) Przejrzano 1866 razy
oraz:
obraz_2022-02-01_134951.png
obraz_2022-02-01_134951.png (246.37 KiB) Przejrzano 1866 razy
Polaris
___
___
Posty: 66
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:50

Re: Tworzenie GML dla ERGO

Post autor: Polaris »

Ha, "ośrodek musi" to akurat znam :D ale faktem jest, że praca przy tworzeniu zbędna bo faktycznie ląduje w szufladzie (wirtualnie).
Dopatrzyłem się, że C-Geo ma eksport gml ERGO - to jakoś ratuje sytuację czy też niespecjalnie?

Osobiście nie pracuję na TurboMap (poza otwieraniem w demo), tylko korzystam z WebEwid i ciągle słyszałem/czytałem jakie to oni są indywidua, jednak osobiście nie miałem większych problemów z ogarnięciem tematu. Ale jak zobaczyłem (znaczy popracowałem) w Ergo w kilku ośrodkach to nadal nie wiem co o tym myśleć, taki to wg mnie kosmos. Nawet jak przeglądałem mapę online to wyglądała jak jakaś sieczka kresek, literek i cyferek.
Na pocieszenie usłyszałem, że pracownicy raczej nie mają też dobrej opinii i po prostu muszą na tym czymś pracować.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Tworzenie GML dla ERGO

Post autor: MarekOtt »

Polaris pisze: 01 lut 2022, 14:01 Ha, "ośrodek musi" to akurat znam :D ale faktem jest, że praca przy tworzeniu zbędna bo faktycznie ląduje w szufladzie (wirtualnie).
Dopatrzyłem się, że C-Geo ma eksport gml ERGO - to jakoś ratuje sytuację czy też niespecjalnie?

Osobiście nie pracuję na TurboMap (poza otwieraniem w demo), tylko korzystam z WebEwid i ciągle słyszałem/czytałem jakie to oni są indywidua, jednak osobiście nie miałem większych problemów z ogarnięciem tematu. Ale jak zobaczyłem (znaczy popracowałem) w Ergo w kilku ośrodkach to nadal nie wiem co o tym myśleć, taki to wg mnie kosmos. Nawet jak przeglądałem mapę online to wyglądała jak jakaś sieczka kresek, literek i cyferek.
Na pocieszenie usłyszałem, że pracownicy raczej nie mają też dobrej opinii i po prostu muszą na tym czymś pracować.
Mi się wydaje ze coś w tej kwestii się zmieniło.

Na tą chwile, pracuję "na ośrodkach" które posiadają ERGO lub GeoInfo. Jeśli Geoinfo, to baze uzupełniamy przez darmowy program Delta. W przypadku Ergo, aktualizacji dokonujemy przez portal ERGO i narzędzie online. W ostatnim czasie, bywają jednak straszne problemy stabilnością albo raczej wydolnością tych portali. Uzupełnienie prostego pomiar, trwa wieczność, a wszystko spowodowane jest wolnym wczytywaniem się danych, przy przesuwaniu, zbliżaniu/oddalaniu okna mapy. Po uzgodnieniu z tymi ośrodkami, kazali sobie przysyłać GML'e. No więc wysłałem GML'a licząc na to że potrafią już z niego wprowadzać dane.
ODPOWIEDZ