Witam
Mam pytanie odnośnie odległości przestrzennych. Na rysunku widać (dane teoretyczne) na zielono odległości przestrzenne a na pomarańczowo odległości zredukowane. Przy funkcji "Wstaw opis" jest możliwość wstawienia wybranej odległości obliczonej na podstawie współrzędnych płaskich i wysokości punktów w tabeli. Jeżeli te punty połączymy obiektem otwartym (suma odległości przestrzennych = 662.39, suma odległości zredukowanych = 527.20) to w informacji o obiekcie mamy długość zredukowana = 525.96 - błędna, oraz długość = 527.20 - to jest poprawna długość zredukowana. Po utworzeniu tabeli danych dla warstwy na której znajduje się obiekt mamy możliwość utworzenia pola rzeczywistego ale tylko z odległościami zredukowanymi - czy można dorobić funkcje która pozwoliłaby wstawiać odległości przestrzenne. Ponadto jak wybierzemy statystykę dla warstwy to otrzymujemy informację na temat obiektów na warstwie i mamy tu odległość zredukowaną (bez podania czy jest zredukowana czy przestrzenna) czy jest możliwość dodania informacji o sumie odległości przestrzennych dla obiektów na danej warstwie.
pozdrawiam
odległość przestrzenna
odległość przestrzenna
- Załączniki
-
- widok danych z mapy
- dlugosci1.JPG (68.14 KiB) Przejrzano 5876 razy
-
- widok statystyki warstwy
- dlugosci.JPG (156.67 KiB) Przejrzano 5876 razy
Re: odległość przestrzenna
Przyszło mi jeszcze jedno do głowy. Testowałem i program dla linii od punktu A do punktu B (celowo dla punktu A wstawiłem wysokość a dla punktu B nie wstawiłem wysokości - pole zostało puste) podaje identyczną odległość zredukowaną i przestrzenną - moim zdaniem w takiej sytuacji powinien pojawić się komunikat że nie wszystkie punkty posiadają wysokości niemożliwe obliczenie odległości przestrzennej (może przydałaby się lista punktów które nie mają wysokości)

pozdrawiam

pozdrawiam
Re: odległość przestrzenna
Te dane w oknie Informacje dotyczące odległości podają odległości poziome - niezredukowane (czyli bez uwzględnienia poprawki odwzorowawczej), oraz zredukowane (nie na poziom, ale z poprawką odwzorowawczą)...Jeżeli te punty połączymy obiektem otwartym (suma odległości przestrzennych = 662.39, suma odległości zredukowanych = 527.20) to w informacji o obiekcie mamy długość zredukowana = 525.96 - błędna, oraz długość = 527.20...
Skoro budzi to wątpliwości,dodamy tam informację o tym, że są odległości poziome i dodatkowo będziemy tam wyświetlać także odległości przestrzenne.
Obliczanie w bazie odległości przestrzennych dodamy do listy zadań.
Co do ostrzeżeń typu brak wysokości punktu przy liczeniu czołówek przestrzennych - taką analizę pozostawiam jednak użytkownikowi - trzeba ją zrobić przed generowaniem czołówek - brak wysokości powoduje liczenie odległości poziomych.
Pozdrawiam Jurek B.
Re: odległość przestrzenna
"i dodatkowo będziemy tam wyświetlać także odległości przestrzenne." <-- czy ta opcja została dodana, ponieważ jej nie widzę??
Re: odległość przestrzenna
Opcja obliczania sumy odległości przestrzennych przydałaby się również w właściwościach/statystykach warstwy. Często zdarza się podczas inwentaryzacji np. dróg lub sieci wykonawcy proszą o zestawienie materiałów w rzeczywistych mb a nie poziomych. To co z tą opcją? Da się zrobić??
Re: odległość przestrzenna
Obawiam się, że będzie to trudne, programista, który odpowiada za legendę nie był w stanie tego wyliczania dodać w obecnej wersji legendy, być może uda się to zrobić jeszcze inaczej, ale pewności nie ma. W tej sytuacji można sobie poradzić w inny sposób:Piotr86 pisze:Opcja obliczania sumy odległości przestrzennych przydałaby się również w właściwościach/statystykach warstwy. Często zdarza się podczas inwentaryzacji np. dróg lub sieci wykonawcy proszą o zestawienie materiałów w rzeczywistych mb a nie poziomych. To co z tą opcją? Da się zrobić??
1. wygenerować czołówki przestrzenne dla całej warstwy,
2. w edytorze napisów wysłać do pliku txt te teksty, potem można je załadować np. do Excela i uzyskać sumę.
Pozdrawiam Jurek B.