pozwole przylaczyc sie do watku... uwazam, ze podejscie osrodka co do ujawniania pola powierzchni na podstawie aktualnego pomiaru w moim przekonaniu jest jak najbardziej zasadne, bowiem wspolrzedne okreslajace polozenie punktow granicznych zostaly okreslone w sposob jednorodny (oczywiscie zakladam, ze pomiar punktow granicznych nastapil wprost z osnowy szczegolowej lub w drodze pomiaru GNSS).
Oczywiscie odnosząc sie scisle do zapisu wspomnianego § 41. 1. standardow podejscie takie nie jest sluszne, ale... ale czy sam tryb okreslenia przebiegu granic przesadza o jakosci atrybutu punktu granicznego jakim sa wspolrzedne? Nie. Niestety bazy EGIB w wielu powiatach powstawaly predzej jak modernizacja osnow szczegolowych, a co za tym idzie wspolrzedne punktow granicznych czesto pochodza z przeliczen z pomiarow na osnowy geodezyjne, czesto cechujace sie lokalnymi skazeniami tych osnow (chocby punkty poligonizacji technicznych) i dalej poddane transformacjom miedzyukladowym. Wystepuja jeszcze inne przypadki. Przebieg granic, w tym polozenie punktow okreslonych na przyklad w drodze rozgraniczenia nieruchomosci, ale pomierzonych w sposob lokalny, np na zwiazki liniowe. Polozenie punktow zostalo ustalone, ale atrybuty wspolrzednych w ukladzie panstwowym juz nie. W calym tym zagadnieniu brakuje § 41. 1. brakuje warunku
i z wymagana precyzja. Mozna zwrocic uwage na zepisów rozporządzenia w sprawie mapy zasadniczej i zawartych w niej kodow punktow EGBP04_02 - stabilizowany
EGBP04_03 - niestabilizowany - stanowi o katalogu punktow granicznych, których położenie określone zostało w odpowiednim
trybie i z wymaganą dokładnością oraz EGBP04_2a, i EGBP04_3a których położenie nie zostało określone w odpowiednim (...). Bardzo madre i przydatne kody ktorych logiki i sensu juz nie uwzglednia schemat GML i ktore nie maja swojego odzwierciedlenia w atrybutach opisowych punktow granicznych bazy EGIB. Moim zdaniem baza EGIB w zakresie atrybutow punktow granicznych powinna uwzgledniac ZRD co do sposobu okreslenia polozenia punktu granicznego i ZRD o sposobie/dokladnosci okreslenia wspolrzednych opisujacych polozenie punktu granicznego, bo nie jest to tym samym. Niby mamy BPP, ale to pokretny atrybut inaczej rozumiany w rozporzadzeniu o ewidencji gruntow, a inaczej w standardach i czesto w bazach niekonsekwentnie co do sposobu okreslenia uwidaczniany.
I tak w kosekwencji do jednego kotla wrzucamy wspolrzedne o niejednorodnej genezie powstania, a tym samym dokladnosciach i liczymy cos tam... co nam wyjdzie... cos co z powierzchnia w terenie nie wiele ma wspolnego.
Mysle, ze powrot do warunkow dopuszczalnych dP bylby zdrowszy dla zdrowia danych opisowych bazy EGIB, i rejestrom jej pochodnym.
Przy tej okazji nie sposob jeszcze nie wspomniec o grabiezcy dL<=0.20 ? Dawniej w wytycznych G5 byl jeszcze warunek, dla granicznej wartosci odchylki roznic czolowek, ktora dodatkowo przesadzala ktore wspolrzedne przyjac. Obecne dopuszczalne dL, to w moim przekonaniu zaprzeczenie potrzeby rozwoju dokladnosci technik i technologii pomiarowych. Osobiscie trzymam kciuki ze utrzyma sie nowy zapis rozporzadzenia zmieniajacego standardy, choc juz zmienij swoja forme od pierwotnej.
Podsumowujac... rozterki czy obliczac powierzchnie zredukowana, a raczej kiedy zmieniac jej wartosc w rejestrze zdaja sie byc wobec powyzszego farsa.
pozdrawiam wszystkich miernikow
