Mapa zasadnicza 2021 GML

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
PrzemysławK
___
___
Posty: 67
Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03

Mapa zasadnicza 2021 GML

Post autor: PrzemysławK »

Po przerobieniu pierwszego GML w wersji 2021 mam kilka uwag.
- Obudowa Ochronna importuje się w kolorze sieci, nawet jak GML był w C-Geo przygotowany z czarną obudową to po ponownym imporcie pojawia się w kolorze sieci
- W pliku GML rzędne zapisane są do mm, niby EW-Mapa i C-geo importuje je później do cm
- Występuje problem z przypisaniem rzędnej do obudowy ochronnej - niby program zapamiętuje w edytorze mapy, że rzędna ma być przypisana do obudowy ale trzeba to jeszcze raz "zaptaszyć"
- przy przesunięciu symboli w pliku GML tworzone są dwa symbole, nowy i stary o identycznych właściwościach różniące się tylko współrzędnymi - EW-Mapa i C-Geo importują później już ten zmodyfikowany element - czy w dalszym ciągu przy przesuwaniu symboli trzeba coś zmieniać w bazie danych?
EDIT:
jeszcze jedna uwaga przy eksporcie z podziałem na bazy eksportuje się baza OS pomimo jej braku
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Mapa zasadnicza 2021 GML

Post autor: Jurek B. »

- Obudowa Ochronna importuje się w kolorze sieci, nawet jak GML był w C-Geo przygotowany z czarną obudową to po ponownym imporcie pojawia się w kolorze sieci
Prawdopodobnie błąd jest w rozporządzeniu w sprawie mapy zasadniczej, gdzie podano, że kolor obudów ochronnych jest czarny. Obudowy (rury ochronne) powinny być w kolorze sieci - zgłosiliśmy to do GUGiK i czekamy na odpowiedź.
Jeśli chodziło o obudowę ochronną (SULO), to ona będzie czarna, jeśli nie wprowadzi Pan dla niej przypisania do konkretnej sieci. Uważam, że taka była intencja autorów rozporządzenia - podobnie jak w rozporządzeniu z 2015 r. - tam również istniał obiekt Inna obudowa przewodu (czarna) i rury ochronne w kolorach sieci. W nowym rozporządzeniu "zapomniano" zdefiniować obiekt kartograficzny dla rur ochronnych w kolorach sieci. Natomiast podano jednak, że wszystkie obiekty GESUT projektowane mają być w kolorach sieci, czyli także projektowane obudowy (rury) ochronne.
- W pliku GML rzędne zapisane są do mm, niby EW-Mapa i C-geo importuje je później do cm
Ok, słuszna uwaga - nie ma sensu zapisywać ich w GML z wyższą dokładnością niż wynikająca z przepisów. Poprawimy
- Występuje problem z przypisaniem rzędnej do obudowy ochronnej - niby program zapamiętuje w edytorze mapy, że rzędna ma być przypisana do obudowy ale trzeba to jeszcze raz "zaptaszyć"
Czy chodzi o to by ustawienie przypisania w parametrach edytora mapy obiektowej było zapamiętywane po restarcie programu? Bo teraz wraca do ustawienia przypisania do przewodu.
- przy przesunięciu symboli w pliku GML tworzone są dwa symbole, nowy i stary o identycznych właściwościach różniące się tylko współrzędnymi - EW-Mapa i C-Geo importują później już ten zmodyfikowany element - czy w dalszym ciągu przy przesuwaniu symboli trzeba coś zmieniać w bazie danych?
Po zmianie położenia obiektu, w pliku GML jest zapisywany jego stan archiwalny i stan aktualny - nie jest to tworzenie "dwóch symboli".
jeszcze jedna uwaga przy eksporcie z podziałem na bazy eksportuje się baza OS pomimo jej braku
Ok, poprawimy
Pozdrawiam Jurek B.
PrzemysławK
___
___
Posty: 67
Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03

Re: Mapa zasadnicza 2021 GML

Post autor: PrzemysławK »

Prawdopodobnie błąd jest w rozporządzeniu w sprawie mapy zasadniczej, gdzie podano, że kolor obudów ochronnych jest czarny. Obudowy (rury ochronne) powinny być w kolorze sieci - zgłosiliśmy to do GUGiK i czekamy na odpowiedź.
Jeśli chodziło o obudowę ochronną (SULO), to ona będzie czarna, jeśli nie wprowadzi Pan dla niej przypisania do konkretnej sieci. Uważam, że taka była intencja autorów rozporządzenia - podobnie jak w rozporządzeniu z 2015 r. - tam również istniał obiekt Inna obudowa przewodu (czarna) i rury ochronne w kolorach sieci. W nowym rozporządzeniu "zapomniano" zdefiniować obiekt kartograficzny dla rur ochronnych w kolorach sieci. Natomiast podano jednak, że wszystkie obiekty GESUT projektowane mają być w kolorach sieci, czyli także projektowane obudowy (rury) ochronne.
czyli wracamy do znanego z wcześniejszego rozporządzenia problemu "c" i "-n"
Ew-Mapa pomimo przypisania do sieci pozostawia kolor czarny poniżej fragment mapy z systemu geoportal starostwa
Obrazek
Czy chodzi o to by ustawienie przypisania w parametrach edytora mapy obiektowej było zapamiętywane po restarcie programu? Bo teraz wraca do ustawienia przypisania do przewodu.
Teoretycznie program zapamiętuje wybraną opcję bo "Domyślna relacja ..." jest ustawiona na "obudowa przewodu" ale jednak trzeba przed eksportem jeszcze raz to potwierdzić, w moim przypadku wszystkie starostwa w których składałem operaty do tej pory wymagały relacji do obudowy, a często się zapomina o tym powtórnym potwierdzeniu
Po zmianie położenia obiektu, w pliku GML jest zapisywany jego stan archiwalny i stan aktualny - nie jest to tworzenie "dwóch symboli".
Nie analizowałem aż tak dokładnie pliku GML, zawsze przepuszczam przed wysłaniem do starostwa plik przez stronę geoportal2 i tam pojawiły się takie "kwiatki" jak poniżej stąd tylko moje pytanie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Mapa zasadnicza 2021 GML

Post autor: Jurek B. »

Teoretycznie program zapamiętuje wybraną opcję bo "Domyślna relacja ..." jest ustawiona na "obudowa przewodu" ale jednak trzeba przed eksportem jeszcze raz to potwierdzić, w moim przypadku wszystkie starostwa w których składałem operaty do tej pory wymagały relacji do obudowy, a często się zapomina o tym powtórnym potwierdzeniu
Właśnie tego nie umiałem potwierdzić, miałem domyślnie włączoną relację do przewodu, więc przełączyłem na obudowę i potem od razu po eksporcie miałem ok.
Nie analizowałem aż tak dokładnie pliku GML, zawsze przepuszczam przed wysłaniem do starostwa plik przez stronę geoportal2 i tam pojawiły się takie "kwiatki" jak poniżej stąd tylko moje pytanie.
Tu nie kierowałbym się wizualizacją w przeglądarce, ale raczej weryfikacją przez walidację i import, a także ewentualnie podglądem samej treści GML.
Pozdrawiam Jurek B.
PrzemysławK
___
___
Posty: 67
Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03

Re: Mapa zasadnicza 2021 GML

Post autor: PrzemysławK »

Kolejny problem - możliwe że jakiś błąd w konfiguracji po mojej stronie
Zakładając nowy projekt pomimo szablonu mapy 2021 i takiego samego zestawu kodów pierwsza założona tabela korzysta z symboli 2015 jednak z bazą do wypełnienia dla symboli 2021.
Dopiero druga założona tabela jest w pełni zgodna z symbolami i bazą 2021
PrzemysławK
___
___
Posty: 67
Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03

Re: Mapa zasadnicza 2021 GML

Post autor: PrzemysławK »

Przesłałem również plik GML dotyczący słupa podwójnego - pojawia się tylko noga która jest pierwszym elementem MultiPointa
swoją drogą podejrzewam błędny eksport przez C-Geo takiego słupa, w pliku GML geometria takiego słupa to Curve, a powinno być MultiPoint
rozporządzenie dla słupów przewiduje tylko Point lub MultiPoint
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Mapa zasadnicza 2021 GML

Post autor: Jurek B. »

PrzemysławK pisze: 05 kwie 2022, 15:09 Przesłałem również plik GML dotyczący słupa podwójnego - pojawia się tylko noga która jest pierwszym elementem MultiPointa
swoją drogą podejrzewam błędny eksport przez C-Geo takiego słupa, w pliku GML geometria takiego słupa to Curve, a powinno być MultiPoint
rozporządzenie dla słupów przewiduje tylko Point lub MultiPoint
Na razie geometrii multiPoint nie generujemy w GML z C-GEO.
Pozdrawiam Jurek B.
pomiar
_____
_____
Posty: 365
Rejestracja: 12 lip 2019, 17:43
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Mapa zasadnicza 2021 GML

Post autor: pomiar »

Witam, po eksporcie dxf/dwg linie napowietrzne elektroenergetyczne i telekomunikacyjne źle się generuję. Strzałki generują się tylko na początku i na końcu linii a w środku nie. Linie tworzone edytorem mapy obiektowej
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Mapa zasadnicza 2021 GML

Post autor: Jurek B. »

pomiar pisze: 12 kwie 2022, 09:57 Witam, po eksporcie dxf/dwg linie napowietrzne elektroenergetyczne i telekomunikacyjne źle się generuję. Strzałki generują się tylko na początku i na końcu linii a w środku nie. Linie tworzone edytorem mapy obiektowej
Z to co wiem, AutoCAD nie ma możliwości prezentacji takich stylów linii z zachowaniem integralności geometrycznej linii (czyli bez rozbijania ich na mniejsze odcinki).
Dlatego, nie ma obecnie możliwości w C-GEO by po eksporcie do DXF zachowany był taki styl tych linii, jaki jest w przepisach w sprawie mapy zasadniczej.
Pozdrawiam Jurek B.
pomiar
_____
_____
Posty: 365
Rejestracja: 12 lip 2019, 17:43
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Mapa zasadnicza 2021 GML

Post autor: pomiar »

Jakaś podpowiedź jak sobie z tym poradzić ? Na zud notorycznie odrzucają projekty bo nie ma kresek na środku :lol:
PrzemysławK
___
___
Posty: 67
Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03

Re: Mapa zasadnicza 2021 GML

Post autor: PrzemysławK »

w programach CADowskich (np. Microstation) jest opcja "Drop Linestyle" która rozbija symbol linii na elementy, wtedy przewód jest oddzielnie, "daszki' oddzielnie
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Mapa zasadnicza 2021 GML

Post autor: Jurek B. »

Może w przypadku takich problemów w ZUD lepiej w C-GEO wygenerować raster z georeferencją albo PDF i to wydać?

Będziemy opracowywać jednak jakieś rozwiązanie by takie linie generować, ale trzeba będzie trochę na nie poczekać.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ