Mapa zasadnicza 2021 GML
-
- ___
- Posty: 67
- Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03
Mapa zasadnicza 2021 GML
Po przerobieniu pierwszego GML w wersji 2021 mam kilka uwag.
- Obudowa Ochronna importuje się w kolorze sieci, nawet jak GML był w C-Geo przygotowany z czarną obudową to po ponownym imporcie pojawia się w kolorze sieci
- W pliku GML rzędne zapisane są do mm, niby EW-Mapa i C-geo importuje je później do cm
- Występuje problem z przypisaniem rzędnej do obudowy ochronnej - niby program zapamiętuje w edytorze mapy, że rzędna ma być przypisana do obudowy ale trzeba to jeszcze raz "zaptaszyć"
- przy przesunięciu symboli w pliku GML tworzone są dwa symbole, nowy i stary o identycznych właściwościach różniące się tylko współrzędnymi - EW-Mapa i C-Geo importują później już ten zmodyfikowany element - czy w dalszym ciągu przy przesuwaniu symboli trzeba coś zmieniać w bazie danych?
EDIT:
jeszcze jedna uwaga przy eksporcie z podziałem na bazy eksportuje się baza OS pomimo jej braku
- Obudowa Ochronna importuje się w kolorze sieci, nawet jak GML był w C-Geo przygotowany z czarną obudową to po ponownym imporcie pojawia się w kolorze sieci
- W pliku GML rzędne zapisane są do mm, niby EW-Mapa i C-geo importuje je później do cm
- Występuje problem z przypisaniem rzędnej do obudowy ochronnej - niby program zapamiętuje w edytorze mapy, że rzędna ma być przypisana do obudowy ale trzeba to jeszcze raz "zaptaszyć"
- przy przesunięciu symboli w pliku GML tworzone są dwa symbole, nowy i stary o identycznych właściwościach różniące się tylko współrzędnymi - EW-Mapa i C-Geo importują później już ten zmodyfikowany element - czy w dalszym ciągu przy przesuwaniu symboli trzeba coś zmieniać w bazie danych?
EDIT:
jeszcze jedna uwaga przy eksporcie z podziałem na bazy eksportuje się baza OS pomimo jej braku
Re: Mapa zasadnicza 2021 GML
Prawdopodobnie błąd jest w rozporządzeniu w sprawie mapy zasadniczej, gdzie podano, że kolor obudów ochronnych jest czarny. Obudowy (rury ochronne) powinny być w kolorze sieci - zgłosiliśmy to do GUGiK i czekamy na odpowiedź.- Obudowa Ochronna importuje się w kolorze sieci, nawet jak GML był w C-Geo przygotowany z czarną obudową to po ponownym imporcie pojawia się w kolorze sieci
Jeśli chodziło o obudowę ochronną (SULO), to ona będzie czarna, jeśli nie wprowadzi Pan dla niej przypisania do konkretnej sieci. Uważam, że taka była intencja autorów rozporządzenia - podobnie jak w rozporządzeniu z 2015 r. - tam również istniał obiekt Inna obudowa przewodu (czarna) i rury ochronne w kolorach sieci. W nowym rozporządzeniu "zapomniano" zdefiniować obiekt kartograficzny dla rur ochronnych w kolorach sieci. Natomiast podano jednak, że wszystkie obiekty GESUT projektowane mają być w kolorach sieci, czyli także projektowane obudowy (rury) ochronne.
Ok, słuszna uwaga - nie ma sensu zapisywać ich w GML z wyższą dokładnością niż wynikająca z przepisów. Poprawimy- W pliku GML rzędne zapisane są do mm, niby EW-Mapa i C-geo importuje je później do cm
Czy chodzi o to by ustawienie przypisania w parametrach edytora mapy obiektowej było zapamiętywane po restarcie programu? Bo teraz wraca do ustawienia przypisania do przewodu.- Występuje problem z przypisaniem rzędnej do obudowy ochronnej - niby program zapamiętuje w edytorze mapy, że rzędna ma być przypisana do obudowy ale trzeba to jeszcze raz "zaptaszyć"
Po zmianie położenia obiektu, w pliku GML jest zapisywany jego stan archiwalny i stan aktualny - nie jest to tworzenie "dwóch symboli".- przy przesunięciu symboli w pliku GML tworzone są dwa symbole, nowy i stary o identycznych właściwościach różniące się tylko współrzędnymi - EW-Mapa i C-Geo importują później już ten zmodyfikowany element - czy w dalszym ciągu przy przesuwaniu symboli trzeba coś zmieniać w bazie danych?
Ok, poprawimyjeszcze jedna uwaga przy eksporcie z podziałem na bazy eksportuje się baza OS pomimo jej braku
Pozdrawiam Jurek B.
-
- ___
- Posty: 67
- Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03
Re: Mapa zasadnicza 2021 GML
czyli wracamy do znanego z wcześniejszego rozporządzenia problemu "c" i "-n"Prawdopodobnie błąd jest w rozporządzeniu w sprawie mapy zasadniczej, gdzie podano, że kolor obudów ochronnych jest czarny. Obudowy (rury ochronne) powinny być w kolorze sieci - zgłosiliśmy to do GUGiK i czekamy na odpowiedź.
Jeśli chodziło o obudowę ochronną (SULO), to ona będzie czarna, jeśli nie wprowadzi Pan dla niej przypisania do konkretnej sieci. Uważam, że taka była intencja autorów rozporządzenia - podobnie jak w rozporządzeniu z 2015 r. - tam również istniał obiekt Inna obudowa przewodu (czarna) i rury ochronne w kolorach sieci. W nowym rozporządzeniu "zapomniano" zdefiniować obiekt kartograficzny dla rur ochronnych w kolorach sieci. Natomiast podano jednak, że wszystkie obiekty GESUT projektowane mają być w kolorach sieci, czyli także projektowane obudowy (rury) ochronne.
Ew-Mapa pomimo przypisania do sieci pozostawia kolor czarny poniżej fragment mapy z systemu geoportal starostwa
Teoretycznie program zapamiętuje wybraną opcję bo "Domyślna relacja ..." jest ustawiona na "obudowa przewodu" ale jednak trzeba przed eksportem jeszcze raz to potwierdzić, w moim przypadku wszystkie starostwa w których składałem operaty do tej pory wymagały relacji do obudowy, a często się zapomina o tym powtórnym potwierdzeniuCzy chodzi o to by ustawienie przypisania w parametrach edytora mapy obiektowej było zapamiętywane po restarcie programu? Bo teraz wraca do ustawienia przypisania do przewodu.
Nie analizowałem aż tak dokładnie pliku GML, zawsze przepuszczam przed wysłaniem do starostwa plik przez stronę geoportal2 i tam pojawiły się takie "kwiatki" jak poniżej stąd tylko moje pytanie.Po zmianie położenia obiektu, w pliku GML jest zapisywany jego stan archiwalny i stan aktualny - nie jest to tworzenie "dwóch symboli".
Re: Mapa zasadnicza 2021 GML
Właśnie tego nie umiałem potwierdzić, miałem domyślnie włączoną relację do przewodu, więc przełączyłem na obudowę i potem od razu po eksporcie miałem ok.Teoretycznie program zapamiętuje wybraną opcję bo "Domyślna relacja ..." jest ustawiona na "obudowa przewodu" ale jednak trzeba przed eksportem jeszcze raz to potwierdzić, w moim przypadku wszystkie starostwa w których składałem operaty do tej pory wymagały relacji do obudowy, a często się zapomina o tym powtórnym potwierdzeniu
Tu nie kierowałbym się wizualizacją w przeglądarce, ale raczej weryfikacją przez walidację i import, a także ewentualnie podglądem samej treści GML.Nie analizowałem aż tak dokładnie pliku GML, zawsze przepuszczam przed wysłaniem do starostwa plik przez stronę geoportal2 i tam pojawiły się takie "kwiatki" jak poniżej stąd tylko moje pytanie.
Pozdrawiam Jurek B.
-
- ___
- Posty: 67
- Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03
Re: Mapa zasadnicza 2021 GML
Kolejny problem - możliwe że jakiś błąd w konfiguracji po mojej stronie
Zakładając nowy projekt pomimo szablonu mapy 2021 i takiego samego zestawu kodów pierwsza założona tabela korzysta z symboli 2015 jednak z bazą do wypełnienia dla symboli 2021.
Dopiero druga założona tabela jest w pełni zgodna z symbolami i bazą 2021
Zakładając nowy projekt pomimo szablonu mapy 2021 i takiego samego zestawu kodów pierwsza założona tabela korzysta z symboli 2015 jednak z bazą do wypełnienia dla symboli 2021.
Dopiero druga założona tabela jest w pełni zgodna z symbolami i bazą 2021
-
- ___
- Posty: 67
- Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03
Re: Mapa zasadnicza 2021 GML
Przesłałem również plik GML dotyczący słupa podwójnego - pojawia się tylko noga która jest pierwszym elementem MultiPointa
swoją drogą podejrzewam błędny eksport przez C-Geo takiego słupa, w pliku GML geometria takiego słupa to Curve, a powinno być MultiPoint
rozporządzenie dla słupów przewiduje tylko Point lub MultiPoint
swoją drogą podejrzewam błędny eksport przez C-Geo takiego słupa, w pliku GML geometria takiego słupa to Curve, a powinno być MultiPoint
rozporządzenie dla słupów przewiduje tylko Point lub MultiPoint
Re: Mapa zasadnicza 2021 GML
Na razie geometrii multiPoint nie generujemy w GML z C-GEO.PrzemysławK pisze: ↑05 kwie 2022, 15:09 Przesłałem również plik GML dotyczący słupa podwójnego - pojawia się tylko noga która jest pierwszym elementem MultiPointa
swoją drogą podejrzewam błędny eksport przez C-Geo takiego słupa, w pliku GML geometria takiego słupa to Curve, a powinno być MultiPoint
rozporządzenie dla słupów przewiduje tylko Point lub MultiPoint
Pozdrawiam Jurek B.
Re: Mapa zasadnicza 2021 GML
Witam, po eksporcie dxf/dwg linie napowietrzne elektroenergetyczne i telekomunikacyjne źle się generuję. Strzałki generują się tylko na początku i na końcu linii a w środku nie. Linie tworzone edytorem mapy obiektowej
Re: Mapa zasadnicza 2021 GML
Z to co wiem, AutoCAD nie ma możliwości prezentacji takich stylów linii z zachowaniem integralności geometrycznej linii (czyli bez rozbijania ich na mniejsze odcinki).
Dlatego, nie ma obecnie możliwości w C-GEO by po eksporcie do DXF zachowany był taki styl tych linii, jaki jest w przepisach w sprawie mapy zasadniczej.
Pozdrawiam Jurek B.
Re: Mapa zasadnicza 2021 GML
Jakaś podpowiedź jak sobie z tym poradzić ? Na zud notorycznie odrzucają projekty bo nie ma kresek na środku
-
- ___
- Posty: 67
- Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03
Re: Mapa zasadnicza 2021 GML
w programach CADowskich (np. Microstation) jest opcja "Drop Linestyle" która rozbija symbol linii na elementy, wtedy przewód jest oddzielnie, "daszki' oddzielnie
Re: Mapa zasadnicza 2021 GML
Może w przypadku takich problemów w ZUD lepiej w C-GEO wygenerować raster z georeferencją albo PDF i to wydać?
Będziemy opracowywać jednak jakieś rozwiązanie by takie linie generować, ale trzeba będzie trochę na nie poczekać.
Będziemy opracowywać jednak jakieś rozwiązanie by takie linie generować, ale trzeba będzie trochę na nie poczekać.
Pozdrawiam Jurek B.