GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

Dziękuję za wyjaśniania.
Po prostu w edytorze mapy obiektowej nie ma możliwości rysowania słupa multipunktem. Dostępne są tylko linia powierzchnia i okrąg. Multipunkt jest w innym menu.
Ewentualnie proszę korzystać z "paletek" - tu są słupy:
Załączniki
Zrzut ekranu 2023-08-25 092741.png
Zrzut ekranu 2023-08-25 092741.png (36.48 KiB) Przejrzano 4295 razy
Pozdrawiam Jurek B.
PrzemysławK
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: PrzemysławK »

Mam problem z rysowaniem wody płynącej/stojącej
program wymaga podania początku i końca góry skarpy co rozsypuje później bazę danych.
Obrazek
C-geo wersja najnowsza, przeładowana baza danych, problem występuje niezależnie czy rysuję w pustym pliku czy po imporcie GML.
Program później eksportuje część wykonanych prac i dopiero wykonanie naprawy bazy I i II stopnia pozwala wyeksportować poprawnego GMLa
Asia T.
Team
Team
Posty: 700
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Asia T. »

PrzemysławK pisze: 29 sie 2023, 13:39 Mam problem z rysowaniem wody płynącej/stojącej
program wymaga podania początku i końca góry skarpy co rozsypuje później bazę danych.
Obrazek
C-geo wersja najnowsza, przeładowana baza danych, problem występuje niezależnie czy rysuję w pustym pliku czy po imporcie GML.
Program później eksportuje część wykonanych prac i dopiero wykonanie naprawy bazy I i II stopnia pozwala wyeksportować poprawnego GMLa
Dzień dobry,
ukryjemy te pola w aktualizacji - w tej chwili są na czarno, więc nie są wymagane. Proszę ich nie uzupełniać.
Asia T.
Team
Team
Posty: 700
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Asia T. »

Asia T. pisze: 29 sie 2023, 14:18
PrzemysławK pisze: 29 sie 2023, 13:39 Mam problem z rysowaniem wody płynącej/stojącej
program wymaga podania początku i końca góry skarpy co rozsypuje później bazę danych.
Obrazek
C-geo wersja najnowsza, przeładowana baza danych, problem występuje niezależnie czy rysuję w pustym pliku czy po imporcie GML.
Program później eksportuje część wykonanych prac i dopiero wykonanie naprawy bazy I i II stopnia pozwala wyeksportować poprawnego GMLa
Dzień dobry,
ukryjemy te pola w aktualizacji - w tej chwili są na czarno, więc nie są wymagane. Proszę ich nie uzupełniać.
Ewentualnie zanim będzie aktualizacja - proszę pobrać nowe, poprawione szablony i wrzucić je do C-GEO/bin, zamienić z istniejącymi plikami.
Mapa_Zasadnicza_2021.zip
(154.95 KiB) Pobrany 38 razy
PrzemysławK
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: PrzemysławK »

Asia T. pisze: 29 sie 2023, 14:21
Asia T. pisze: 29 sie 2023, 14:18
PrzemysławK pisze: 29 sie 2023, 13:39 Mam problem z rysowaniem wody płynącej/stojącej
program wymaga podania początku i końca góry skarpy co rozsypuje później bazę danych.
Obrazek
C-geo wersja najnowsza, przeładowana baza danych, problem występuje niezależnie czy rysuję w pustym pliku czy po imporcie GML.
Program później eksportuje część wykonanych prac i dopiero wykonanie naprawy bazy I i II stopnia pozwala wyeksportować poprawnego GMLa
Dzień dobry,
ukryjemy te pola w aktualizacji - w tej chwili są na czarno, więc nie są wymagane. Proszę ich nie uzupełniać.
Ewentualnie zanim będzie aktualizacja - proszę pobrać nowe, poprawione szablony i wrzucić je do C-GEO/bin, zamienić z istniejącymi plikami.
Mapa_Zasadnicza_2021.zip
W powyższym szablonie brak tabelki do wypełnienia kształtu urządzenia przy latarni-multipunkt (trzeba później ręcznie w bazie poprawić), przy zwykłej latarni wszystko w porządku.
Asia T.
Team
Team
Posty: 700
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Asia T. »

PrzemysławK pisze: 31 sie 2023, 12:03
Asia T. pisze: 29 sie 2023, 14:21
Asia T. pisze: 29 sie 2023, 14:18

Dzień dobry,
ukryjemy te pola w aktualizacji - w tej chwili są na czarno, więc nie są wymagane. Proszę ich nie uzupełniać.
Ewentualnie zanim będzie aktualizacja - proszę pobrać nowe, poprawione szablony i wrzucić je do C-GEO/bin, zamienić z istniejącymi plikami.Mapa_Zasadnicza_2021.zip
W powyższym szablonie brak tabelki do wypełnienia kształtu urządzenia przy latarni-multipunkt (trzeba później ręcznie w bazie poprawić), przy zwykłej latarni wszystko w porządku.
Dokładnie - i tak jest prawidłowo, zgodnie z rozporządzeniem:
obraz_2023-08-31_121523857.png
obraz_2023-08-31_121523857.png (30.98 KiB) Przejrzano 3870 razy
Aoschin
_____
_____
Posty: 337
Rejestracja: 27 sie 2019, 12:35

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Aoschin »

Dzień dobry!
Szybki temat:
1.) GML GESUT, importowane przewody telekomunikacyjne o typie światłowód, powinny mieć chyba oznaczenie "ts". zgodnie z rozp. o mapie zas (zał. 4 pkt. 5.2, w połączeniu z rozp. GESUT, §7, pkt. 2, 6)
Pozdrawiam
Ao
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

Tak jest też u mnie w C-GEO (etykieta ts) - być może zostało to poprawione już po ostatniej oficjalnej aktualizacji czerwcowej, więc jeśli nie ma u Pana, zapewne pojawi się w aktualizacji w najbliższych dniach.
Pozdrawiam Jurek B.
Aoschin
_____
_____
Posty: 337
Rejestracja: 27 sie 2019, 12:35

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Aoschin »

Aoschin pisze: 06 wrz 2023, 09:51 Dzień dobry!
Szybki temat:
1.) GML GESUT, importowane przewody telekomunikacyjne o typie światłowód, powinny mieć chyba oznaczenie "ts". zgodnie z rozp. o mapie zas (zał. 4 pkt. 5.2, w połączeniu z rozp. GESUT, §7, pkt. 2, 6)
Niestety temat wciąż występuje, na plikach z GEO-INFO, ale też z EW-Mapy. Z tego co zaobserwowaliśmy, to tym przewodom telekomunikacyjnym nie są nadawane kody w bazie danych - dodanie takowego inicjuje zapytanie o przerysowanie obiektu i generuje poprawną etykietę.
Pytanie tylko, czy to ten brak kodów to niedociągnięcie w imporcie, czy błędnie wydawane pliki z PODGiK.

W razie czego mogę podesłać taki plik z który mamy problem
Pozdrawiam
Ao
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

Aoschin pisze: 03 paź 2023, 14:26
Aoschin pisze: 06 wrz 2023, 09:51 Dzień dobry!
Szybki temat:
1.) GML GESUT, importowane przewody telekomunikacyjne o typie światłowód, powinny mieć chyba oznaczenie "ts". zgodnie z rozp. o mapie zas (zał. 4 pkt. 5.2, w połączeniu z rozp. GESUT, §7, pkt. 2, 6)
Niestety temat wciąż występuje, na plikach z GEO-INFO, ale też z EW-Mapy. Z tego co zaobserwowaliśmy, to tym przewodom telekomunikacyjnym nie są nadawane kody w bazie danych - dodanie takowego inicjuje zapytanie o przerysowanie obiektu i generuje poprawną etykietę.
Pytanie tylko, czy to ten brak kodów to niedociągnięcie w imporcie, czy błędnie wydawane pliki z PODGiK.

W razie czego mogę podesłać taki plik z który mamy problem
Proszę przesłać taki przykładowy GML - sprawdzimy.
Pozdrawiam Jurek B.
Aoschin
_____
_____
Posty: 337
Rejestracja: 27 sie 2019, 12:35

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Aoschin »

Jurek B. pisze: 03 paź 2023, 14:35
Aoschin pisze: 03 paź 2023, 14:26
Aoschin pisze: 06 wrz 2023, 09:51 Dzień dobry!
Szybki temat:
1.) GML GESUT, importowane przewody telekomunikacyjne o typie światłowód, powinny mieć chyba oznaczenie "ts". zgodnie z rozp. o mapie zas (zał. 4 pkt. 5.2, w połączeniu z rozp. GESUT, §7, pkt. 2, 6)
Niestety temat wciąż występuje, na plikach z GEO-INFO, ale też z EW-Mapy. Z tego co zaobserwowaliśmy, to tym przewodom telekomunikacyjnym nie są nadawane kody w bazie danych - dodanie takowego inicjuje zapytanie o przerysowanie obiektu i generuje poprawną etykietę.
Pytanie tylko, czy to ten brak kodów to niedociągnięcie w imporcie, czy błędnie wydawane pliki z PODGiK.

W razie czego mogę podesłać taki plik z który mamy problem
Proszę przesłać taki przykładowy GML - sprawdzimy.
Podbijam. Widać coś w temacie?
Pozdrawiam
Ao
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

Podbijam. Widać coś w temacie?
Tak, jest zrobione i czeka na aktualizację C-GEO w najbliższych dniach.
Pozdrawiam Jurek B.
Andrzej R
_
_
Posty: 1
Rejestracja: 16 paź 2023, 10:02

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Andrzej R »

Po zaimportowaniu pliku gml zawierającego "inny obiekt związany z wodą" (Kod OTWI) nie wyświetla się etykieta związana z tym obiektem.
Asia T.
Team
Team
Posty: 700
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Asia T. »

Andrzej R pisze: 16 paź 2023, 12:03 Po zaimportowaniu pliku gml zawierającego "inny obiekt związany z wodą" (Kod OTWI) nie wyświetla się etykieta związana z tym obiektem.
Faktycznie, poprawimy i wrzucimy tu plik.
Aoschin
_____
_____
Posty: 337
Rejestracja: 27 sie 2019, 12:35

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Aoschin »

Dzień dobry,

przy imporcie plików GML, tym razem z GEO-INFO, nie są importowane punkty adresowe, przez co nie wyświetlają się numery adresowe na budynkach. W pliku GML o ile go rozumiem, są obiekty EGB_AdresNieruchomosci i odpowiednie relacje.

Przykładowy plik posłałem na softline@xgeo.pl
Pozdrawiam
Ao
Asia T.
Team
Team
Posty: 700
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Asia T. »

Aoschin pisze: 02 lis 2023, 08:24 Dzień dobry,

przy imporcie plików GML, tym razem z GEO-INFO, nie są importowane punkty adresowe, przez co nie wyświetlają się numery adresowe na budynkach. W pliku GML o ile go rozumiem, są obiekty EGB_AdresNieruchomosci i odpowiednie relacje.

Przykładowy plik posłałem na softline@xgeo.pl
Dzień dobry,

po przeanalizowaniu pliku wynika z niego, że obiektom EGB_AdresNieruchomosci brakuje atrybutu geometria, czyli punktu wstawienia numeru porządkowego. Jest to obecnie atrybut nieobowiązkowy i różnie producenci go zapisują, jednak niestety, bez tej informacji nie jesteśmy w stanie wyświetlić numeru porządkowego na mapie. Podobnie jest też w samym Geoinfo - po podejrzeniu przesłanego pliku w Delcie nie pokazują się numery porządkowe.
Aoschin
_____
_____
Posty: 337
Rejestracja: 27 sie 2019, 12:35

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Aoschin »

Dziękuję za potwierdzenie.
Pozdrawiam
Ao
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

Możliwość określenia położenia punktu adresowego w GML pojawiła się w kwietniowej aktualizacji rozporządzenia w sprawie EGiB. Niestety, aby wszyscy chcieli z tego rozwiązania skorzystać, niezbędna byłaby także aktualizacja rozporządzenia w sprawie mapy zasadniczej. Gdy tam zostanie dodany punkt adresowy do listy obiektów mapy zasadniczej, wówczas już żaden dostawca danych nie będzie miał wątpliwości czy i jak go zastosować.
Jeśli nie ma ich geometrii w GML, można je pokazać korzystając z usługi sieciowej Krajowej Integracji Numerów Adresowych. Nie będzie to tak "zgrane" z mapą zasadniczą jakby było dla obiektów w GML, ale powinno wystarczyć.
Pozdrawiam Jurek B.
PrzemysławK
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: PrzemysławK »

Mam problem z eksportem EGiB (GML do Ewmapy)
Dzielę działkę przylegającą do drogi (dwa wspólne punkty których nie modyfikuję)
- standardowo dodałem nowe działki, usunąłem stare, dodałem nowe punkty, zrobiłem wykaz - tutaj wszystko szło bez problemu.
- zrobiłem eksport - c-geo nie utworzyło relacji działka - punkt
- po ręcznym utworzeniu relacji do nowej działki(utworzyłem relację do dwóch punktów wspólnych z drogą oraz na pozostałych fragmentach do wspólnych punktów ale problem ma tylko z drogą) i zrobieniu eksportu w raporcie pojawia mi się informacja, że działka drogowa została zmodyfikowana, po sprawdzeniu na geoportalu ewmapy jako zmodyfikowany element pojawia się tylko etykieta działki drogowej (też nic nie było modyfikowane), a w pliku GML różnica między starym, a nowym stanem tej działki to przesunięcie w posList współrzędnych początku o jedną pozycję (było "A,B,C,..,Z", a jest "B,C,....,Z,A")
- przywrócenie stanu oryginalnego tej działki powoduje wykasowanie wszelkich relacji i błąd importu w ewmapie "współrzędne punktów granicznych działki ... nie zgadzają się z geometrią działki"
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

PrzemysławK pisze: 07 lis 2023, 13:28 Mam problem z eksportem EGiB (GML do Ewmapy)
Dzielę działkę przylegającą do drogi (dwa wspólne punkty których nie modyfikuję)
- standardowo dodałem nowe działki, usunąłem stare, dodałem nowe punkty, zrobiłem wykaz - tutaj wszystko szło bez problemu.
- zrobiłem eksport - c-geo nie utworzyło relacji działka - punkt
- po ręcznym utworzeniu relacji do nowej działki(utworzyłem relację do dwóch punktów wspólnych z drogą oraz na pozostałych fragmentach do wspólnych punktów ale problem ma tylko z drogą) i zrobieniu eksportu w raporcie pojawia mi się informacja, że działka drogowa została zmodyfikowana, po sprawdzeniu na geoportalu ewmapy jako zmodyfikowany element pojawia się tylko etykieta działki drogowej (też nic nie było modyfikowane), a w pliku GML różnica między starym, a nowym stanem tej działki to przesunięcie w posList współrzędnych początku o jedną pozycję (było "A,B,C,..,Z", a jest "B,C,....,Z,A")
- przywrócenie stanu oryginalnego tej działki powoduje wykasowanie wszelkich relacji i błąd importu w ewmapie "współrzędne punktów granicznych działki ... nie zgadzają się z geometrią działki"
By pomóc konieczny jest kontakt tel. z naszym serwisem.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

Zrobiłem też podobne operacje jak Pan opisał i u mnie relacje utworzyły się automatycznie, nowe działki miały relacje do "starych" i do "nowych" punktów granicznych. Najlepiej w tej sytuacji będzie pomóc online.
Pozdrawiam Jurek B.
PrzemysławK
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: PrzemysławK »

Jurek B. pisze: 07 lis 2023, 13:56 Zrobiłem też podobne operacje jak Pan opisał i u mnie relacje utworzyły się automatycznie, nowe działki miały relacje do "starych" i do "nowych" punktów granicznych. Najlepiej w tej sytuacji będzie pomóc online.
wiem, że u Państwa zawsze działa ;) ale mnie serwis od dwóch lat nie pomógł jeszcze z żadnymi relacjami - o działające relacje obudowa - rzędna GESUT już się nie upominam ;)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

Proszę więc o telefon do mnie, pomogę.
Pozdrawiam Jurek B.
chodys
____
____
Posty: 151
Rejestracja: 13 lip 2014, 11:47

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: chodys »

Witam

Po powiązaniu rzędnej z włazem, po walidacji ciągle dostaję błędy na żółto, że obiekty (rzędna GESUT i obiekt GESUT) nie są powiązane, pomimo tego, że jak zaznaczam rzędną, to podświetla się też właz, więc niby są powiązane.
Asia T.
Team
Team
Posty: 700
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Asia T. »

chodys pisze: 08 lis 2023, 21:22 Witam

Po powiązaniu rzędnej z włazem, po walidacji ciągle dostaję błędy na żółto, że obiekty (rzędna GESUT i obiekt GESUT) nie są powiązane, pomimo tego, że jak zaznaczam rzędną, to podświetla się też właz, więc niby są powiązane.
To nasz błąd w ostatniej aktualizacji - nadmiarowo kontrolujemy powiązania rzędnych GESUT, więc błędy te nie są zasadne. W tym tygodniu prawdopodobnie będzie aktualizacja i poprawi ona tą nadmiarową kontrolę.
ODPOWIEDZ